Ako

Ako nakláňate pracovnú plochu v systéme Windows 10?

V niektorých prípadoch možno budete chcieť otočiť obrazovku počítača, napríklad ak chcete zavesiť obrazovku na stenu. V systéme Windows 10 (a starších verziách) môžete otáčať obrazovku pomocou nastavení alebo klávesovej skratky.

Otočenie obrazovky v systéme Windows

Skratky - Ctrl + Alt + šípky alebo Ctrl + Alt + 2/4/6/8 na vašej alfanumerickej klávesnici (vypnutá funkcia Num Lock).

Ponuka - Štart / Nastavenia / Systém / Displej / Orientácia obrazovky / Na šírku alebo Na výšku

V predvolenom nastavení prepíname obrazovky vždy na šírku, inými slovami, spodná a horná strana sú dlhšie ako ľavá a pravá strana. Tak funguje televízia, tak fungujú aj obrazovky. Ale to vôbec nie je potrebné. Ak dávate prednosť zaveseniu obrazovky v režime na výšku, napríklad preto, že na svojej obrazovke musíte neustále sledovať vertikálne videá svojej tety, môžete. Windows 10 má zabudovanú možnosť nakláňania obrazovky.

Je tiež užitočné z praktických dôvodov nakloniť obrazovku. Napríklad keď programujete, je pekné mať na očiach čo najviac riadkov kódu. Najmä ak aj tak linky zvyčajne nie sú také dlhé. Ako druhú obrazovku môžete zvoliť aj naklonený obrázok. Napríklad vidieť jasne nadpisy správ alebo dlhé dokumenty.

Nakloňte displej

Ak chcete nakloniť obrazovku alebo aspoň jej obsah, kliknite na Štart a potom ďalej nastavenie. V okne, ktoré sa zobrazí, kliknite na ikonu Systém a potom ďalej Displej. Tu uvidíte rôzne obrazovky, ktoré ste spojili s číslami nad nimi. Teraz môžete individuálne určiť orientáciu pre každú obrazovku kliknutím na číslo príslušnej obrazovky. Ak máte iba jednu obrazovku, tak ako my (pretože všetci pracujeme s jednou obrazovkou a okuliarmi VR), potom sa automaticky vyberie správna obrazovka. Teraz hľadajte túto možnosť Orientácia obrazovky a zmeniť Ľahnúť si v Stojace (zrkadlové alebo nie). Nebojte sa, táto možnosť nebude povolená okamžite, stane sa to iba po kliknutí na Uplatňovať.

Skratky

Rovnako ako pri prakticky všetkých nastaveniach v systéme Windows, aj tu existujú klávesové skratky pre orientáciu obrazovky. To je však trochu komplikované, pretože kombinácie nepochádzajú od spoločnosti Microsoft, ale od výrobcov grafickej karty. Preto sa skratka líši podľa nastavenia, ak už skratku môžete použiť. Pre karty Intel, ktoré používate Ctrl + Alt + šípky, ale s Nvidia a AMD je to už čoraz ťažšie. Ak máte na klávesnici alfanumerickú časť, môžete tiež Ctrl + Alt + 2/4/6/8 použitie. Uistite sa, že je funkcia Num Lock vypnutá. U niektorých grafických kariet nemôžete obrazovku otočiť vôbec. Ide teda o vyskúšanie.

Navigácia

K dispozícii je tiež možnosť zrkadliť orientáciu obrazovky na šírku aj na výšku. Poznámka: Ak si to chcete vyskúšať pre zábavu, nezabudnite, že činnosť vašej myši sa prirodzene mení, takže zrazu zostane hore a tak ďalej, čo znemožňuje navigáciu. Ale nebojte sa, ak nekliknete na potvrdenie, orientácia sa po niekoľkých sekundách zmení späť.

Mimochodom, výborne to funguje aj ako žart pri hraní s kolegami.

Hľadáte najlepšie nastavenia pre svoju obrazovku? Podrobne sa im venuje tento článok. Týmto spôsobom môžete ľahko prispôsobiť veľkosť ikon a prvkov systému Windows svojim očiam. Zobrazenie textu sa tiež dá ľahko optimalizovať.

Copyright projectwriteasmile.com 2023

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found