Preskúmanie

Toto sú najlepšie alternatívy programu Movie Maker

Pred niekoľkými rokmi Microsoft rezolútne vytiahol konektor z programu Windows Movie Maker. Aj keď existujúce verzie budú stále fungovať, z pôvodného programu nebudú vydané žiadne aktualizácie. Stále ste nenašli dobrú alternatívu? Potom skúste OpenShot Video Editor. V tomto článku vysvetľujeme, ako tento nástroj funguje.

Vďaka smartfónu máme vždy vo vrecku dobrú videokameru a často ju používame. Ak chcete so všetkým týmto videomateriálom niečo urobiť, nemôžete ignorovať slušného editora videa. Predtým si mohol každý používateľ systému Windows bezplatne stiahnuť program Movie Maker prostredníctvom balíka Windows Essentials 2012. Tento program bol vynikajúci na jednoduché úpravy filmov. Program však už nebude dostávať nové funkcie a spoločnosť Microsoft už nebude opravovať problémy so zabezpečením. Každý, kto chce upravovať videá prístupným spôsobom, musí preto hľadať alternatívu. Stojí za to vyskúšať si OpenShot Video Editor. Tento freeware je na rozdiel od pokročilých editorov videa veľmi jednoduchý na použitie a má holandský preklad.

Aplikácia Movie Maker

Aj keď chýbajú presné detaily, program Movie Maker zo scény úplne nezmizne. Spoločnosť Microsoft umiestnila funkciu úpravy videa v aplikácii Microsoft Photos. Táto aplikácia je predinštalovaná vo všetkých systémoch Windows 10, ale nájdete ju aj v obchode Microsoft Store.

01 Príprava

Na rozdiel od programu Windows Movie Maker je OpenShot Video Editor k dispozícii pre rôzne platformy. Na stránke sťahovania OpenShot nájdete vydania pre Linux, macOS a samozrejme Windows. V tomto článku venujeme pozornosť edícii Windows. Inštalácia neobsahuje žiadne podrobnosti, takže môžete prejsť všetkými štandardnými krokmi. Hneď ako program otvoríte prvýkrát, OpenShot Video Editor prichádza s výukovým režimom. Čítaním vysvetlenia a zakaždým Ďalší spoznáte základné vlastnosti freeware. Upozorňujeme, že vysvetlenie je v angličtine. Našťastie je rozhranie tohto editora videa v holandčine.

02 Importujte video súbory

Rovnako ako ste boli zvyknutí na program Windows Movie Maker, aj tu je dôležité najskôr importovať správne videosúbory do programu OpenShot Video Editor. V prípade potreby môžete k počítaču pripojiť svoj smartphone, tablet, videokameru, kartu SD, USB kľúč alebo externú jednotku s video súbormi. Kliknite v ponuke Súbor / Súborydovoz. Potom prechádzate v prieskumníkovi na správne miesto, aby ste zobrazili videosúbory. Je dobré vedieť, že OpenShot Video Editor rozpoznáva aj sieťové priečinky, takže môžete napríklad importovať videá priamo z NAS. Vyberte požadované videá a potvrďte pomocou Na otvorenie. Program podporuje najbežnejšie formáty videa, ako napríklad mts, vob, mkv a mov. Pamätajte, že často nie je možné importovať videosúbory priamo z iPhone alebo iPadu. Najskôr uložte mediálne súbory lokálne a potom ich pridajte. Okrem video súborov môžete importovať aj hudbu a obrázky.

03 Časová os

S programom Windows Movie Maker ste boli zvyknutí pracovať s dvoma panelmi, ale v OpenShot Video Editor sú teraz tri, a to časová os, ukážka a panel so súbormi projektu. Medzi týmito oknami vidíte šesť svetlošedých bodiek. Kliknutím na ľavé tlačidlo myši a následným potiahnutím môžete určiť veľkosť každého panela. Takto zobrazíte všetky dostupné stopy z časovej osi. Na časovú os jednoducho pridáte videoklipy. Kliknite do sekcie Súbory projektu videosúbor a presunúť klip na časovú os pri súčasnom podržaní tlačidla myši. Potom uvoľnite tlačidlo myši. Teraz ste do filmovej montáže pridali videosúbor. Týmto spôsobom môžete ľahko vložiť viac videoklipov za sebou a sami určiť postupnosť výsledného filmu. Chcete odstrániť videosúbor z časovej osi? Vyberte správny klip na časovej osi a stlačte Odstrániť.

Okrem videosúborov pridáte na časovú os aj zvukové súbory. Použijete na to inú stopu. Je časová os príliš dlhá, takže jej časť je v nedohľadne? Potom kliknutím na znamienko mínus nad časovou osou vpravo oddialite zobrazenie. Takto získate lepší prehľad o tom, ktoré fragmenty obsahuje predbežná montáž.

04 Strihanie videoklipov

Na časovej osi môžete orezávať videoklipy, aby ste vystrihli nudné zábery z montáže filmu. Pomocou červeného posúvača na časovej osi určte bod zlomu videa. Chcete vymazať poslednú časť? Kliknite na modrú zvislú čiaru na pravej strane videoklipu a kurzor sa zmení na ikonu s dvoma šípkami na oboch stranách. Posúvajte kurzor doľava a súčasne držte stlačené tlačidlo myši, kým sa nedostanete k červenému posúvaču. Prajete si odstrániť prvú časť videa? Potom kliknite na modrú čiaru na ľavej strane fragmentu a posuňte kurzor doprava.

Štiepacie klipy

Existuje alternatívny spôsob skrátenia videoklipu, a to rozdelením klipu. Môžete to použiť na nastavenie počiatočného a konečného bodu, ako si možno pamätáte z programu Windows Movie Maker. Pravým tlačidlom myši kliknite na videosúbor v portréte Súbory projektu. Potom vyberte možnosť Rozdelená spona. Posuvník presuniete na začiatok klipu, ktorý chcete použiť. Potvrďte pomocou Začať potom posuňte posúvač do koncového bodu. Po stlačení Koniec kliknete, vytvorte názov tohto orezaného videosúboru. Nakoniec kliknite Nový.

05 Prechody

Keď spojíte rôzne videoklipy dohromady, prechody sú dosť tvrdé. Je krajšie nechať fragmenty plynulo prúdiť do seba. V programe Windows Movie Maker ste na to použili kartu Animácie, ale našťastie má OpenShot Video Editor veľa možností. Kliknite pod tablu Súbory projektu o možnosti Prechody. Program obsahuje všetky druhy exotických šablón krásnych prechodov. Ak sa nechcete zblázniť, kliknite hore na Často sa používa. Kliknite na prechod a podržte stlačené tlačidlo myši a vyberte požadovanú pozíciu na časovej osi. To je možné vykonať „nad“ existujúcimi fragmentmi videa. Väčšina šablón pridáva prechod na úplný začiatok videoklipu. Kliknite na tlačidlo pod ukážkou videa hrať na zobrazenie výsledku.

06 Rozostrenie

Ďalším spôsobom, ako vytvoriť plynulý prechod medzi dvoma klipmi, je mierne rozmazanie obrázkov. Po ukončení klipu rámik z filmu zmizne. Opak je platný pre začiatok klipu. Začiatok a koniec každého videoklipu je tak menej prudký, bez viditeľného prechodu, ktorý je viditeľný, ako je to v prípade bežných šablón prechodu (pozri krok 5). V programe Windows Movie Maker Fade predstavuje pravidelný prechod, ale v editore videa OpenShot je táto funkcia na samostatnom mieste. Kliknite pravým tlačidlom myši na klip a prejdite na položku Fade / Entire Clip. Tu si vyberte Fade in and out (fast) a Stmievanie a vypínanie (pomalé).

07 Účinky

Prostredníctvom možnosti Účinky obrázky môžete trochu upravovať, aj keď možnosti v porovnaní so zastaraným videoeditorom spoločnosti Microsoft sú trochu obmedzené. Používate Jas ak sa vám zdajú obrázky príliš tmavé. Okrem toho aj efekt Sýtosť farieb zaujímavé, pretože umožňuje zosvetlenie farieb. S Blur, Chroma key, De-interlace, Alpha Mask / Wipe Transition a Negatívne OpenShot Video Editor má celkovo sedem efektov.

Efekt použijete tak, že ho umiestnite nad videoklip na časovej osi. Na časovej osi sa zobrazí ikona ako dôkaz, že efekt bol uplatnený. Napríklad ak použijete Brightness, zobrazí sa B (pre Brightness). Kliknite pravým tlačidlom myši na túto ikonu a vyberte možnosť Vlastnosti. Vľavo dole sa zobrazí okno, ktoré vám umožní upraviť hodnoty efektu sami. To nie je také ľahké, ale budete sa s tým možno chvíľu hrať.

Iné alternatívy

Okrem programu OpenShot Video Editor je k dispozícii aj viac bezplatných alternatív k programu Windows Movie Maker. Ak veľa pracujete so službou YouTube, môžete v prípade potreby vykonať jednoduché úpravy online. Stačí sa pozrieť na editor YouTube. Funkcie fungujú dobre, aj keď najskôr musíte nahrať všetky videá na YouTube. Tí, ktorí hľadajú pokročilý editor videa, môžu zvážiť všestranný program Lightworks. Kurz s týmto (trochu zložitým) editorom videa nájdete na našom webe.

V tomto článku si povieme viac programov na strih videa, ale nie všetky sú zadarmo. Napriek tomu sme zvedavo dospeli k záveru, že bezplatné nástroje ponúkajú najlepšiu podporu súborov.

08 Naklonenie

Najmä pri inteligentných telefónoch sa niekedy stane, že počas nahrávania videa zariadenie nakloníte. To si všimnete počas montáže. Našťastie môžete obrázky otočiť aj v editore videa OpenShot, aby boli použiteľné pre film. Kliknite pravým tlačidlom myši na videoklip a prejdite na Točiť sa. Tu si vyberte Otočiť o 90 ° (vpravo) alebo Otočiť o 90 ° (vľavo).

09 Konečná úprava filmu

Ste s inštaláciou úplne spokojní? Najvyšší čas na uloženie výsledného filmu. Ísť do Exportujte súbor / video a vymysli vhodný názov pre projekt. Vyberáte cez Listy správne miesto uloženia. Včela Profil vám dáva možnosť Všetky veľkosti nezmenený. Nezabudnite napríklad zvoliť požadovaný výstupný formát za Target MP4 (h.264) alebo AVI (mpeg4). Táto voľba veľmi závisí od kompatibility súborov zariadenia, na ktorom chcete film prehrať. V časti Video profil zvolíte rozlíšenie a rýchlosť snímkovania. Uistite sa, že tieto hodnoty zodpovedajú vlastnostiam filmu použitej kamery. Nakoniec nastavte požadovanú kvalitu, potom potvrďte pomocou Exportovať video.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found