Ako

Toto je nočný režim Windows 10 (nočné svetlo)

Nočný režim sme už poznali napríklad z iOS a macOS. Už nejaký čas je „modrý filter“ k dispozícii aj vo Windows 10. Pod menej sexy menom Windows 10 Night Mode (nočné svetlo).

Večer medzi nami ľudia radšej pracujú dlho do noci alebo aspoň počas tých hodín sedia za obrazovkou. Odborníci už dlho tvrdia, že modrasté svetlo, ktoré prevláda na väčšine obrazoviek, nie je dobré na spánok. Preto je lepšie mať vo svojom prostredí v neskorších hodinách viac žltého svetla. A najlepšie tiež žltšie obsadenie všetkého, čo vidíte na obrazovke. Ako sme sľúbili, dá sa to v dnešnej dobe realizovať aj v systéme Windows 10, rovnako ako to bolo predtým napríklad v systéme iOS.

Spustite aplikáciu Nastavenia a kliknite na ňu Systém. Kliknite do stĺpca vľavo Displej. Pod nadpisom vpravo teraz uvidíte prepínač Nočné svetlo, okamžité zapnutie vydá oveľa teplejší tón. Nie každému sa to páči, ale z biologického hľadiska je to zdravšie. Ak si myslíte, že je žltnutie príliš veľa (alebo príliš málo), kliknite na Nastavenia nočného svetla.

Najprv uvidíte kontrolu sily, ktorá je predvolene prehľadne v strede (50%). Upravte ho tak, aby sa vám efekt páčil najlepšie. Majte však na pamäti, že čím menej silný filter nastavíte, tým menší bude mať vplyv na vaše zdravie.

Automaticky

Môžete tiež nechať Nightlight, aby svoju prácu vykonával automaticky. Ak ste vo svojom systéme povolili údaje o polohe, vyberte túto možnosť o niečo nižšie Západ slnka až východ slnka pre najprirodzenejší rytmus. Ak to nechcete alebo ste sa rozhodli vypnúť nastavenie polohy, môžete tiež použiť túto možnosť Nastaviť hodiny manuálne zadajte požadované časy. Všetko ostatné po aktivácii Nightlight vo Windows funguje ako obvykle. Neupravujte však fotografie ani videá, pretože tu samozrejme dochádza k obrovskej farebnej odchýlke.

To je tiež nebezpečenstvo automaticky sa prepínajúceho nočného svetla: riskujete, že si na neho zvyknete, že zabudnete na zapnutý filter. V tomto ohľade teda dávajte pozor, najmä ak sa nechcete na druhý deň frustrovať napríklad kvôli celej sérii „nepodarených“ úprav fotografií.