Ako

Takto funguje mediálny server Plex

Nie je to tak dávno, čo bol Kodi najlepším dieťaťom v triede, pokiaľ ide o mediálny softvér na správu a prehrávanie videa a hudby. Konkurencia však nebola nečinná a čoraz viac ľudí prechádza z Kodi na Plex. Čo to ale Plex vlastne je a ako funguje?

Tip 01: Kodi verzus Plex

Tento článok nemá za cieľ degradovať Kodi. Kodi je fantastický program, s ktorým je možné veľa. Používateľské rozhranie však nie je vždy príjemné a zdá sa, že program je často zameraný na ľudí, ktorí sa neboja ponoriť sa hlboko do programu. Plex má oveľa krajšie a užívateľsky príjemnejšie rozhranie a je k dispozícii takmer pre všetky platformy. Existujú aj nevýhody: s Plex môžete urobiť o niečo menej a musíte platiť za najužitočnejšie funkcie (napríklad zdieľanie videí s inými zariadeniami). Ale základy programu sú zadarmo.

Tip 02: Nainštalujte Plex

Ak si chcete nainštalovať Plex, prejdite na www.plex.tv a kliknite vpravo hore K stiahnutiu. Potom kliknite na stránku, ktorá sa zobrazí Stiahnuť ▼ a zvoliť správnu platformu. Teraz môžete okamžite vidieť, že Plex je k dispozícii pre neuveriteľné množstvo platforiem. IOS a Android v tomto prehľade nenájdete, ale Plex je pre tieto platformy skutočne k dispozícii, budete si musieť aplikácie sťahovať iba v príslušnom obchode s aplikáciami. Proces inštalácie Plexu môžete prekliknúť bez obáv. Nemusíte sa obávať, že bude nainštalovaný všetok softvér navyše bez toho, aby ste o to požiadali. Keď spustíte program po inštalácii, spočiatku sa zrejme nič nestalo. Je to preto, že program sa načíta na systémovej lište vpravo dole. Dvakrát kliknite na ikonu Plex, aby ste otvorili program (ktorý sa mimochodom stane vo vašom prehliadači). Potom sa musíte prihlásiť alebo si vytvoriť účet, ak ho ešte nemáte. Môžete to urobiť cez Facebook (trúfate si?) Alebo cez Google, aj keď si potom budete musieť vytvoriť heslo. Hneď potom ste prihlásení a pripravení službu využívať.

Rozhranie Plex sa nachádza úplne vo vašom prehliadači

Tip 03: Rozhranie

Prvá vec, ktorú si na rozhraní Plex všimnete, je, že ako bolo popísané vyššie, nachádza sa vo vašom prehliadači. To si samozrejme po Kodi zvykne, ale je to naozaj pekné, najmä preto, že rozhranie je týmto spôsobom neuveriteľne ľahké a rýchle. Rozloženie rozhrania je jednoduché. Na ľavom paneli nájdete možnosti navigácie k rôznym funkciám Plexu a všetko, na čo kliknete, sa otvorí na pravom paneli. Vpravo hore nájdete skratky okrem iného k nastaveniam programu a upozorneniam vášho účtu. Nastavenia nájdete aj na ľavom paneli domovskej obrazovky, ale táto ponuka sa nie vždy zobrazuje.

Tip 04: Kvalita

Než začneme s programom Plex, je užitočné najskôr upraviť niektoré nastavenia, aby program fungoval presne tak, ako chceme. Kliknutím na ikonu nástroja vpravo hore otvoríte nastavenia Plexu. Bude tu veľa nastavení, z ktorých nemôžete robiť čokoládu. To tiež nechávame tak, ako to je, v tomto prípade je to iba o základných veciach. Menu nastavenie má dve úrovne kariet. Najskôr vyberte časť v hornej časti, ktorú chcete upraviť, a potom vyberte podčasť na ľavom paneli. Predvolene vstupujete na hlavnú kartu Web pod podstab Všeobecné. Tu si vyberiete predvolený jazyk programu a určíte, či chcete hudbu na pozadí (nie je to relevantné, ale pekné). Keď kliknete na podkartu Kvalita, potom môžete určiť, či samotný Plex dokáže upraviť kvalitu na základe vášho internetového pripojenia. Môžete tiež určiť, aká má byť predvolená kvalita pre streamovanie. Ak vaše spojenie často pokrivkáva, môžete túto kvalitu trochu znížiť.

Tip 05: Filmové ukážky

Existujú ľudia, ktorých filmové ukážky veľmi dráždia, keď idú do kina. Nepatríme do tejto skupiny, jednoducho preto, lebo je pekné sledovať, aké ďalšie filmy možno čoskoro obdivovať. Plex má skutočne jednoduchú, ale super zábavnú funkciu, ktorá vám umožňuje pozrieť si ukážky filmov pred sledovaním hlavného videa. Takto si stále môžete predstaviť seba ako doma v kine. Túto funkciu aktivujete kliknutím na podkartu Prehrávač a v rozbaľovacej ponuke vedľa Filmové upútavky na hranie filmov vyberte, koľko prívesov sa má presne zobraziť. Kliknite na hlavnú kartu Server a potom na podkarte Extra, potom môžete určiť, aký druh prívesov sa má zobraziť (poznámka: pre určité možnosti v tomto menu potrebujete Plex Pass).

Plex pracuje s knižnicami médií rovnako ako Windows

Tip 06: Knižnice

Rovnako ako Kodi (a skoro všetok ostatný mediálny softvér), aj Plex používa knižnice. V predvolenom nastavení program zobrazuje dve knižnice, a to Fotky a Hudba (o každej knižnici si v krátkosti povieme nižšie). Keď presuniete myš nad hlavičku Knižnice, vpravo sa zobrazí znamienko plus. Kliknite na toto a uvidíte, že môžete pridať ďalšie knižnice sami, ako napr Filmy a Televízny seriál. Predpokladajme, že chcete pridať filmy, a potom kliknite na Filmy, pomenujte knižnicu (aj keď predvolený názov je Filmy v poriadku), vyberte jazyk (pre informácie o filme) a kliknite na Ďalší. Teraz kliknite na Prejdite do priečinka médií a povedzte Plexovi, v akom priečinku sú filmové súbory. Keď to urobíte, položky spočiatku nebudú mať žiadny obrázok a informácie. Ale program vyhľadá takmer okamžite a behom niekoľkých sekúnd budú mať vaše filmy filmový plagát, zhrnutie v zadanom jazyku, dátum vydania a podobne. To samozrejme neplatí pre videá z dovolenky, pretože program jednoducho vyberie z videa snímku ako titulnú fotografiu.