Ako

Týmto spôsobom môžete rýchlo vytvoriť šablónu v programe Word

Vytvorenie šablóny v programe Word je veľmi jednoduché. Takto predpečená „šablóna“ vám môže ušetriť veľa času pri písaní vašich dokumentov.

Aj keď si myslíte, že ste v Microsoft Word nikdy nepoužili šablónu, stále ju budete opakovane používať. „Prázdny“ list papiera - známy tiež ako normal.dot (x) - je tiež šablóna. Ak pravidelne píšete listy sami - vo veku e-mailov stále bežné - nemusí sa vám zdať, že by ste zakaždým chceli napísať svoje meno a adresu. Presne na to sa vám môže hodiť personalizovaná šablóna. Ak chcete vytvoriť šablónu, spustite program Word (v tomto príklade používame verziu 2016) a potom kliknite na Prázdny dokument. Za týmto sa skrýva spomínaný normal.dot.

Upraviť

Šablónu vytvoríte rovnako ako „normálny“ dokument programu Word. Jediný rozdiel je v tom, že všetko, čo teraz napíšete a upravíte, bude okamžite prítomné vo vašej šablóne. Na začiatok vložíme blok s menom a adresou do našej - jednoduchej - šablóny vľavo hore. Ak je to potrebné, upravte písmo podľa vkusu. Stlačte trikrát Zadajte. Kliknite na tlačidlo zarovnania doprava a zadajte mesto, za ktorým nasleduje čiarka a medzera. Kliknite na pásku nižšie Vložte na Rýchle diely a potom Lúka. Vyberte pole Dátum a dátum, ktorý sa vám páči, a potom kliknite na Ok. Odteraz bude správny dátum vždy v hornej časti vášho listu (v prípade potreby kliknite na dátum a potom Aktualizuje sa ak to nepríde prirodzene). Stlačte Zadajte a vyberte na páse s nástrojmi nižšie Štart pre zarovnanie doľava alebo odôvodnenie.

Uložiť ako šablónu

Môžete tiež pridať záver, pozdrav alebo dokonca alinové pozadie pre blok adresy v hornej časti obrazovky. Keď bude váš formulárový list pripravený, môže sa uložiť. Kliknite nižšie Súbor na Uložiť ako a vyhľadajte priečinok, do ktorého chcete uchovať svoje šablóny. Napríklad vytvorte priečinok Moje dokumenty s menom Šablóny. V okne vyberte formát súboru Word Template (* .dotx) Uložiť ako a dajte šablóne zmysluplný názov.

Nastavenia slov

Ukončite a reštartujte program Word. Ak všetko pôjde dobre, uvidíte svoju šablónu pod hlavičkou SÚKROMNÉ v prehľade šablón. Ak nie, stále je čo robiť. V takom prípade otvorte prázdny dokument. Kliknite na pás s nástrojmi Súbor a potom ďalej možnosti. V otvorenom okne kliknite do stĺpca vľavo Uložiť. Klepnite zozadu Predvolené umiestnenie osobných šablón umiestnenie priečinka so šablónami, napríklad D: \ Moje dokumenty \ Šablóny \, a kliknite na ikonu Ok. Odteraz uvidíte šablónu prehľadne v prehľade! Kliknutím na ňu ju môžete použiť, možno budete musieť prepnúť do režimu úprav pomocou žltého výstražného pruhu. Napíšte svoje písmeno a uložte ho ako obvykle.