Ako

Vytvorte si pomocou cloudu svoj vlastný cloud

NAS je veľmi užitočné riešenie zálohovania pre vašu domácu sieť. Ako si však také niečo vlastne nastaviť? Väčšina výrobcov dodáva svoje výrobky bez diskov alebo predinštalovaného operačného systému. Musíte tiež zvoliť správne nastavenie. V tomto praktickom článku si môžete prečítať, ako si môžete vytvoriť svoj vlastný cloud nastavením úplného nas.

Tip 01: Synology nas

V predchádzajúcom vydaní Tipy a triky sme už venovali rozsiahlu pozornosť funkciám NAS v sekcii Kontrolný zoznam. Okrem toho sme vám dali niekoľko návrhov na nákup. Možno máte na mysli kópiu alebo ste si ju už kúpili. Dôležitou voľbou je najmä požadovaný počet diskov, aj keď väčšina domácich používateľov stačí na dva. V Holandsku je spoločnosť Synology lídrom na trhu spoločnosti nas’s. Výrobky tohto výrobcu nájdete takmer v každom (online) obchode s elektronikou. Z tohto dôvodu popisujeme všetky kroky na základe zariadenia Synology NAS. Taiwanská značka sprístupnila pre tento článok model DS718 +.

Tip 02: Vyberte disky

2,5-palcové aj 3,5-palcové disky sa zmestia takmer do každého NAS. Väčšina výrobcov bohužiaľ nedodáva pevné disky sama. Stále môžete mať nejaké stratené úložné médium, ktoré chcete použiť pre záložné zariadenie. Môžete si samozrejme kúpiť aj nové disky. Niektoré disky sú špeciálne vyvinuté pre NAS. Takéto výrobky sú tiché a spotrebujú málo energie, vďaka čomu sú vhodné na mesiace alebo dokonca roky sedenia. Na zaistenie dlhej životnosti sa výrobcovia diskov NAS snažia obmedziť produkciu tepla a vibrácie. Máte na mysli disky a chceli by ste vedieť, či je váš server Synology NAS na to vhodný? Prejdite tu a vyberte na Nájdite svoj produkt Synology správne číslo typu. Včela Vybrať kategóriu vyberáš si HDD / SSD. Skrz Vyhľadajte zariadenia zobrazí sa zoznam bielizne s vhodným úložným médiom. Uistite sa, že sú v zozname uvedené cieľové jednotky. Na triedenie podľa značky a kapacity môžete použiť filtre v hornej časti stĺpcov.

Jeden alebo viac 2,5-palcových alebo 3,5-palcových diskov sa zmestí takmer do každého príspevku

Tip 03: Inštalácia diskov

Pri starších zariadeniach NAS ste najskôr museli odskrutkovať kryt a disky namontovať do špeciálneho držiaka. V dnešnej dobe to už nie je potrebné u väčšiny modelov. Napríklad veľmi predávané zariadenie Synology DS218 + má predný panel, ktorý môžete jemne vypáčiť. Potom odstránite zásobníky jednotiek a montážne panely, potom môžete pripojiť 3,5-palcové pevné disky. Po opätovnej inštalácii montážnych panelov vložte zásobníky jednotiek späť do krytu. Ak sa rozhodnete pre 2,5-palcové disky, musíte na nosič disku naskrutkovať nosiče úložiska. Výrobca k tomu dodáva malé skrutky. S drahšími NAS sú diskové zásobníky priamo prístupné, ako v prípade DS718 +. Potom stlačte uvoľňovacie tlačidlo a otvorí sa nosič disku. Po namontovaní disku zasuňte zástrčku do zásuvky. Môžete tiež pripojiť sieťový kábel z routera alebo prepnúť do ethernetového portu na zadnej strane vášho NAS.

Tip 04: Spustite inštaláciu

Je čas začať so zariadením Synology NAS pracovať. Ako prvú nainštalujete operačný systém DiskStation Manager (DSM). Tento operačný systém potrebujete na prevádzku systému NAS. Zapnite NAS stlačením vypínača. Teraz bude blikať kontrolka. Po chvíli budete počuť krátke pípnutie. Nas je teraz úplne zavedený. Otvorte prehľadávač na ľubovoľnom počítači v domácej sieti a zadajte adresu //find.synology.com. Zobrazí sa modrá stránka s obrázkom vášho zariadenia Synology NAS a jeho adresou IP. kliknite na Spojiť a súhlasíte s podmienkami na nasledujúcej stránke. Skrz Ok vyberáte postupne Inštalovať / Nainštalovať teraz. Zobrazí sa varovanie, že táto akcia odstráni všetky existujúce údaje z jednotiek. Zaškrtnite a potvrďte pomocou Ok. Inštalácia systému DSM bude trvať niekoľko minút.

Tip 05: Správca

Stručne povedané, správca je šéfom NAS: ten, ktorý okrem iného určuje, ktorí ďalší používatelia majú prístup k údajom a ktoré priečinky sú k dispozícii v sieti. Predtým, ako budete môcť používať nas, najskôr si vytvoríte účet správcu. Po inštalácii sa program DSM na to sám opýta. Pomysli na rozpoznateľný názov servera. Tento názov sa okrem iného zobrazuje, keď sa chcú pripojiť iné zariadenia. Potom si vymyslíte užívateľské meno a heslo pre účet správcu. kliknite na Ďalší.

Ak často deaktivujete operačný systém NAS, vyberte dostávanie upozornení na aktualizácie DSM

Tip 06: Správa aktualizácií

Vy sa rozhodnete, či chcete aktualizácie operačného systému inštalovať automaticky alebo manuálne. Ak sa rozhodnete pre automatické aktualizácie, nastavíte pre to harmonogram inštalácie. Zadajte požadovaný deň (dni) a čas. Táto funkcia je užitočná, iba ak je NAS neustále zapnutý. Používate toto sieťové zariadenie v rôznom čase? V takom prípade si vyberiete to najlepšie Informujte ma o aktualizáciách systému DSM a nechajte ma inštalovať ručne. Uveďte, kedy chcete dostávať upozornenia. Nakoniec vložte kliešť spredu Pravidelne spúšťajte testy S.M.A.R.T. na kontrolu integrity mojich pevných diskov. Vďaka tomu NAS pravidelne kontroluje spoľahlivosť pevných diskov, aby ste dostali varovanie v prípade nadchádzajúcich problémov. Nakoniec kliknite Ďalší.

Tip 07: QuickConnect ID

V ďalšom kroku spoločnosť Synology požiada o vytvorenie takzvaného ID QuickConnect. Táto funkcia je obzvlášť užitočná, keď sa chcete pripojiť k svojmu nosu vonku. Hodí sa, keď napríklad chcete ukázať svoju rodinnú fotografiu spoločníkovi na cestách so svojím inteligentným telefónom alebo keď potrebujete dokument doma v práci. Ak chcete mať prístup k svojmu exteriéru vonku, musíte zvyčajne nastaviť výnimku na úrovni smerovača. Môžete to urobiť otvorením portov, ale môžete tiež aktivovať funkciu QuickConnect ID ako alternatívu. Vďaka druhej možnosti môžete získať prístup k vášmu NAS kedykoľvek a kdekoľvek surfovaním na vlastnú webovú adresu. Zadajte e-mailovú adresu a heslo. Včela ID služby QuickConnect zadajte jedinečný názov, ktorý chcete použiť pre webovú adresu. Skrz Ďalší súhlasíte s obchodnými podmienkami. Na obrazovke sa teraz zobrazí webová adresa, na ktorú sa môžete dostať k svojmu nosu. Táto adresa vždy začína //QuickConnect.to za ktorým nasleduje meno, ktoré ste zadali pri vytváraní ID QuickConnect. Kliknite na Ďalej. Označte, že chcete zdieľať sieťové umiestnenie vášho NAS, a kliknite na Štart otvoríte hlavné okno DSM. Nakoniec otvorte svoju e-mailovú schránku a aktivujte účet, ktorý ste práve vytvorili.

Tip 08: Používanie systému DSM

DSM sa najskôr opýta, či chcete povoliť možnosť Analýza zariadenia. Spoločnosť Synology potom zhromažďuje údaje s cieľom vylepšiť svoje používateľské prostredie. Vyberte si Áno alebo Preskočiť. Spoločnosť DSM teraz poskytuje krátku prehliadku všetkých komponentov. V hlavnom menu v hornej časti nájdete všetky funkcie, zatiaľ čo vy Centrum balíkov slúži na inštaláciu konkrétnych aplikácií. Ďalej nájdete všetky nastavenia v rámci Ovládací panel. Vpravo dole skontrolujete stav systému, napríklad procesor a pamäť. Ikony vpravo hore môžete použiť na vyžiadanie nových upozornení, na otvorenie vyhľadávacej funkcie a na správne zatvorenie systému.

Skratky

Tak, ako ste zvyknutí na Windows, aj v DSM môžete ľahko pridávať skratky na plochu. Užitočné pre prípad, že často používate určité aplikácie. Otvorte hlavnú ponuku a kliknite pravým tlačidlom myši na položku. Potom vyberte Pridať na plochu.

Tip 09: Nastavte RAID

Predtým, ako budete môcť uložiť súbory na server nas, je potrebné vytvoriť takzvané zväzky. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi. Predtým sme hovorili o dôležitosti konfigurácie RAID. Chráni vaše uložené súbory pred zlyhaním disku. Pre NAS s dvoma diskami si vždy vyberiete raid1. Skopírujete obsah disku 1 na disk 2, aby ste skutočne spravovali zrkadlovú zálohu. Vaše dáta sú tak veľmi bezpečné, pretože šanca, že sa dva disky zlomia súčasne, je v podstate nulová. V hlavnom menu prejdite na Správa úložiska a vyberte vľavo pre Objem. Skrz Vyrobiť môžete si vybrať medzi rýchlymi a vlastnými. Skrz Upravená aktivujte požadovanú verziu raidu sami. Na obrazovke sa tiež zobrazí množstvo pokročilých nastavení. Ak na to nečakáte, potom si vyberiete Rýchlo. Pri použití dvoch alebo viacerých diskov aktivuje systém DSM samotnú ochranu údajov. Trikrát kliknite na Ďalej a potvrďte pomocou Ok vytvoriť nové zväzky. Ako súborový systém si môžete vybrať medzi btrfs a ext4. Btrfs ponúka o niečo viac funkcií, zatiaľ čo ext4 kladie menšie nároky na hardvér. Vykonajte výber a ukončite sprievodcu pomocou Ďalej / Použiť vypnutý. Potom DSM vykoná kontrolu diskov. Môže to chvíľu trvať.

Pomocou konfigurácie RAID chránite súbory pred zlyhaním disku

Tip 10: Zdieľajte priečinky

Je rozumné nastaviť na svojom NAS aspoň jeden zdieľaný priečinok. Vďaka tomu je umiestnenie v sieti prístupné pre ďalšie zariadenia, ako napríklad PC, tablet alebo smartphone. Otvorte časť File Station. Program DSM naznačuje, že zatiaľ nie je k dispozícii žiadny zdieľaný priečinok. Skrz Ok objaví sa sprievodca. Vymyslite meno a v prípade potreby vyplňte popis. kliknite na Ďalší a ak je to potrebné, zabezpečte priečinok zadaním šifrovacieho kľúča. V ďalšom kroku sa objavia ešte pokročilejšie funkcie. Môžete napríklad nastaviť dátový limit pre zdieľaný priečinok. Skrz Ďalší a Uplatňovať natrvalo pridať umiestnenie zdieľaného súboru do vášho nas. Zobrazí sa okno, v ktorom môžete zadať povolenia. Ako správca máte automaticky práva na čítanie a zápis, takže nemusíte nič meniť. Zatvorte okno pomocou Ok.

Tip 11: Prístup do systému Windows

Teraz, keď je zdieľaný priečinok nastavený, prirodzene ho chcete mať prístup z ľubovoľného zariadenia. V počítači so systémom Windows na to použijete obslužný program Windows Explorer. Do panela s adresou programu Windows Explorer zadajte dvojité lomítko a za ním názov servera, ktorý ste zadali v tipe 05, napríklad \ NASvanMaikel. Hneď ako potvrdíte klávesom Enter, zobrazí sa okno, v ktorom zadáte používateľské meno a heslo zariadenia Synology NAS. Začiarknite túto možnosť Pamätajte si moje poverenie a kliknite Ok. Potom sa zobrazí prehľad všetkých zdieľaných priečinkov. Môžete otvoriť jeho obsah a pridať súbory tak, ako ste zvyknutí v systéme Windows. Je chytré vytvoriť si skratku často používaného zdieľaného priečinka, aby ste k nemu mali ľahký prístup. Kliknite pravým tlačidlom myši na názov priečinka a vyberte príkaz Vytvoriť zástupcu. Na pravidelné zapisovanie záloh do zdieľaného priečinka používate konkrétny program na zálohovanie alebo štandardné funkcie systému Windows.

Súbor DS

Chcete mať prístup k všetkým údajom na vašom NAS pomocou smartfónu? Spoločnosť Synology pre to vyvinula aplikáciu DS File. Stiahnite si túto aplikáciu do svojho zariadenia so systémom iOS, Android alebo Windows Phone a spustite aplikáciu. V hornej časti zadajte napríklad adresu predtým vytvoreného ID QuickConnect //Quickconnect.to/NASvanMaikel. Po zadaní prihlasovacích údajov klepnite na Prihlásiť Se. Teraz si prezeráte obsah všetkých zdieľaných priečinkov vášho NAS na mobilnom zariadení. Ak chcete, môžete súbory pohodlne zdieľať s ostatnými. Napríklad dávate členom rodiny povolenie na prezeranie rodinných fotografií vo vašom nose.

Tip 12: Synchronizácia (1)

V praxi je nastavenie úloh zálohovania medzi NAS a počítačom nepríjemné. Môžete nastaviť časové plány, ale na to musia byť zapnuté obe zariadenia. Napríklad, ak je na vašom notebooku aktívny záložný program, akcie kopírovania nebudú fungovať, keď je nas vypnutý. Preto je jednoduchšie synchronizovať konkrétny priečinok medzi vašim počítačom NAS a počítačom. Všetky súbory, ktoré vložíte do tohto priečinka, sa automaticky skopírujú do všetkých registrovaných zariadení. Ak je zariadenie zakázané, akcia kopírovania sa automaticky odloží na čas, kým je stroj aktívny. Musíte si nainštalovať aplikáciu pre tento účel na NAS aj PC. Otvorte sekciu Centrum balíkov v systéme DSM na vašom NAS. V aplikácii Cloud Station Server kliknite na Inštalovať / Áno. Vyberte si Na otvorenie a prejdite na nastavenie. Teraz kliknete na zdieľaný priečinok, ktorý chcete synchronizovať, a potom si vyberiete Zapnite / OK.

Tip 13: Synchronizácia (2)

Teraz sa chystáte nainštalovať synchronizačný nástroj do počítača. Prejdite sem a vyberte svoje zariadenie Synology NAS z rozbaľovacej ponuky. Zobrazia sa všetky dostupné softvérové ​​balíčky. Program Cloud Station Drive je k dispozícii pre Windows, macOS a Linux. Po inštalácii kliknite na Začni teraz. Program sa pripája k nas cez identifikátor QuickConnect a vaše prihlasovacie údaje. V prípade potreby zmeňte umiestnenie priečinka pomocou ikony ceruzky a spustite úlohu synchronizácie pomocou Dokončené.