Preskúmanie

Bezplatné úpravy videa v systéme Windows 10: Blackmagic Design DaVinci Resolve 16

Na slová je to až príliš bizarné, ale DaVinci už roky ponúka Resolve obrovský softvérový balík, pomocou ktorého môžete upravovať profesionálne videá. Verzia 16 teraz vstúpila do verejnej beta fázy a my sa tu bližšie pozrieme.

Blackmagic Design DaVinci Resolve 16

cena

zadarmo

Jazyk

Angličtina

OS

Windows XP / Vista / 7/8/10; macOS 10.13.6; Linux

Webová stránka

www.blackmagicdesign.com 9 Skóre 90

  • Pros
  • Nová šikovná stránka Cut
  • Rýchly export
  • Veľa nových možností korekcie farieb
  • Časový úsek zvuku
  • Negatíva
  • Potrebný výkonný hardvér

V čase písania tohto článku sa verzia 16 dostala do 5. verejnej beta fázy. Softvér je možné stiahnuť z Blackmagicdesign.com. Bezplatná verzia je už teraz mimoriadne rozsiahla a určite nie ľahká verzia. Štúdiová verzia stojí 299 dolárov, jej zakúpenie má však zmysel iba vtedy, ak strih videa robíte komerčne.

Výkonný

Blackmagic Design je predovšetkým výrobcom hardvéru pre televízny a filmový priemysel, preto Resolve perfektne spolupracuje so všetkými hardvérovými produktmi austrálskej spoločnosti. Vyriešenie je tiež v poriadku bez použitia hardvéru. Potrebujete výkonný počítač; spoločnosť odporúča 16 gigabajtov RAM. Program je možné stiahnuť pre Windows, macOS a Linux a zo stránky na stiahnutie si vyberiete, či chcete používať beta verziu verzie 16 alebo staršiu verziu 15. Novinkou vo verzii 16 je stránka Cut. Toto je samostatná časová os, kde môžete rýchlo vykonávať určité úpravy, napríklad vytvárať prechody medzi scénami a pridávať názvy. Je tiež užitočné, keď má Riešenie teraz možnosť Rýchly export, aby ste mohli rýchlo nahrať video na YouTube. Vaše video nie je vykreslené v najvyššej kvalite, ale už je prispôsobené službe YouTube.

Farby a zvuk

Farebná korekcia je s najnovšou verziou Resolve tiež oveľa ľahšia, pretože program má na stránke Color (Farba) veľa nových možností.

Napríklad teraz môžete kopírovať vlastnosti farieb z „uzla“ (porovnateľného s „vrstvou“ vo Photoshope) do iného uzla. Resolve má tiež veľa noviniek v oblasti zvuku: zvuk je možné natiahnuť a program má na palube nové doplnky pre zvukovú analýzu. S platenou verziou získate okrem 3D nástrojov aj prístup k DaVinci Neural Engine. Softvér to môže použiť na prevzatie určitých funkcií od vás, napríklad rozpoznávanie tvárí a automatické použitie farebnej korekcie na snímku. Táto prvá funkcia je užitočná na rýchle vyhľadanie konkrétnych nahrávok na základe ľudí, ktorí sa v nahrávke objavia.

Záver

Resolve 16 je perfektný upgrade z verzie 15 a obsahuje množstvo funkcií pre bezplatný program. Nové úpravy farieb a zvukové doplnky sú užitočné a stránka Vystrihnutie vítaným doplnkom.