Novinky

Hackerom uniklo 773 miliónov e-mailových adries

Pod hlavičkou „Zbierka # 1“ boli napadnuté databázy z rôznych webov, vďaka čomu bolo odcudzené obrovské množstvo e-mailových adries a hesiel. Medzi napadnuté stránky patrí aj štrnásť belgických a jedenásť holandských stránok vrátane stránky popovej skupiny De Dijk. Môžete skontrolovať, či vám hackerom neukradli aj e-mailovú adresu.

Ukradnuté e-mailové adresy a heslá boli krátko online na stránke Mega.com a podľa Troya Hunta pochádzajú z neznámeho hackerského fóra. Veľkosť je obrovská: databáza má veľkosť 87 GB a je rozdelená na viac ako 12 000 súborov. E-mailové adresy a heslá boli odcudzené hackermi takmer 3 000 webov. Pred niekoľkými rokmi sa stalo veľa hackerov.

Napriek tomu, že databázu s e-mailovými adresami a heslami už nie je možné stiahnuť, má Pastebin stále prehľad o napadnutých stránkach, celkovo 2 890. Tento zoznam obsahuje jedenásť relatívne neznámych stránok .nl:

dordtyart.nl

mindtaking.nl

phantasia.nl

staffordshirebullterrierpedigrees.nl

theoriesnelhalen.nl

website.nts.nl

www.bedrijfsnetwerk-topofholland.nl

www.channels.nl

www.dedijk.nl

www.disneyinfo.nl

www.newminiclub.nl

www.naaldraad.com

Zasiahnutých bolo tiež štrnásť belgických miest:

adwsolutions.dealershoplive.be

annapops.be

aves.be

konchológia.be

cskr.dealershoplive.be

gbk.dealershoplive.be

restohotel.be

gncomputers.be

www.allocreche.be

www.autocameras.be

www.bells.be

www.deltaweb.be

www.docteurpcs.be

www.flinstones.be

Mimochodom, v zozname sú aj webové stránky, ktoré majú adresu .com, ale sú skutočne hostené v Holandsku.

Aj ja som bol hacknutý?

Môžete ľahko skontrolovať, či sa vaša e-mailová adresa (a heslo) nachádza v obrovskom hacke aj prostredníctvom stránky haveibeenpwned. Na tomto webe môžete vyhľadať svoju vlastnú e-mailovú adresu (adresy) v databáze, a to nielen z tohto hacku, ale aj z ďalších neslávne známych hackov, kde boli e-mailové adresy ukradnuté. Zoberme si napríklad hacky na Adobe, LinkedIn alebo Yahoo.

Pretože na webe je zobrazených veľa ukradnutých údajov, je pravdepodobné, že tu bude aj vaša e-mailová adresa. Ak je to tak, urobte dobre, ak si zmeníte heslo na dotknutej stránke. Pre minimalizáciu rizík je samozrejme vhodné používať bezpečné (ťažko uhádnuteľné) heslo a pravidelne ho meniť. Správca hesiel vám s tým pomôže.

Okamžite nižšie skontrolujte, či nedošlo k napadnutiu aj vašej e-mailovej adresy:

Copyright projectwriteasmile.com 2021