Ako

Takto zistíte, či ste sa stali obeťou škodlivého softvéru

Všimli ste si, že váš počítač je zrazu oveľa pomalší alebo prevádzkujete zvláštne procesy, ktorých presný pôvod nepoznáte? Potom ste sa mohli stať obeťou škodlivého softvéru. Signály však nie sú vždy jasné. Preto dávame päť tipov, ako zistiť, či ste sa stali obeťou škodlivého softvéru.

Najlepším spôsobom, ako zistiť, či máte malware, je samozrejme spustiť kontrolu celého systému. Mali by ste to už robiť automaticky, ale ak to tak nie je, aké sú signály naznačujúce malvér?

Pomalé PC

Ak sa váš počítač cez noc spomalí, mohlo by to byť znamením, že sa v ňom nachádza malware. Najmä keď sa jednoduché aplikácie, ako je kalkulačka, zrazu otvárajú veľmi pomaly.

Malvér môže vyžadovať veľa výpočtového výkonu na pozadí, takže vášmu počítaču nezostanú žiadne systémové prostriedky na vaše vlastné úlohy. V súčasnosti to môžete urobiť aj prostredníctvom prehľadávača, napríklad na ťažbu kryptocoinov.

Prehliadač bol presmerovaný

Prehliadač sa v najzvláštnejších chvíľach presunie na inú webovú stránku. Napríklad otvoríte Google a dostanete sa na stránku, ktorú nepoznáte v neznámom vyhľadávači so všetkými druhmi reklám. Už vtedy viete, že trpíte malvérom.

Keď sa neustále zobrazujú kontextové okná, aj keď nemáte otvorené žiadne prehľadávače, môžete predpokladať, že máte v počítači malware (alebo aspoň bloatware). Cieľom je opäť zarobiť peniaze kliknutím na tieto automaticky otvárané okná a presmerovaním na webové stránky.

Neznámy softvér a procesy

Neustále sa zobrazujú kontextové okná s hrozivými upozorneniami z bezpečnostného softvéru, ktoré nepoznáte. Softvér, ktorý vás hlavne vyzýva, aby ste podnikli kroky hneď teraz (pretože inak ...). Úzkosť je vždy dobrým spúšťačom, ktorý prinúti ľudí myslieť menej. Ak vás tieto typy upozornení obťažujú, spustite skenovanie čo najskôr.

Ak narazíte na procesy v správcovi úloh operačného systému, ktoré nepoznáte a ktoré sa tam bežne nenachádzajú, môže to byť príznakom malvéru. Vyhľadajte na internete názov takéhoto procesu a zistite, či ide skutočne o niečo nežiaduce.

Takéto procesy tiež často prebiehajú neustále, aj keď svoj počítač nepoužívate sami. Ak spozorujete aktivitu disku a podobne, zatiaľ čo neprebiehajú žiadne procesy zálohovania alebo údržby, je dobré skontrolovať prítomnosť malvéru.

Čudné príspevky na sociálnych sieťach

Zrazu sa na Twitteri a Facebooku objavia správy z vášho mena, ktoré ste vôbec nezverejnili. To, že niečo nie je v poriadku, je isté a je dôležité s tým niečo urobiť čo najskôr, pretože tieto správy často spôsobujú, že infikujete ostatných. Mimochodom, nemusí to nutne platiť, že máte vo svojom počítači malware. Môže sa tiež stať, že váš účet na sociálnych sieťach bol „práve“ napadnutý.

To isté platí pre e-mailové správy a ďalšie komunikačné nástroje. Dostávajú ľudia zrazu na vaše meno čudné e-maily alebo správy? Môže sa stať, že ste boli napadnutí hackerom alebo máte do činenia s malvérom. Mimochodom, predtým sme napísali článok „čo robiť, ak sú vaše sociálne médiá napadnuté“. Určite si to prečítajte aj vy.

Určité nástroje už nefungujú

Niektorý škodlivý softvér zastaví fungovanie antivírusového programu alebo zabráni načítaniu určitých systémových nástrojov, čo sťažuje detekciu a odstránenie škodlivého softvéru. Ak si všimnete, že takéto programy nepracujú správne, je najlepšie vyhľadať alternatívny skener, aby ste zistili, či skutočne máte na starosti malware.

Nie vždy však platí, že váš počítač má takéto príznaky. Niekedy si nevšimnete vôbec nič. Ak však máte podozrenie, že máte do činenia s malvérom, vždy je dobré prehľadať počítač pomocou aktuálneho skenera a druhého skenera, aby ste získali druhý názor, pre prípad, že by mal váš skener bol napadnutý malvérom.

Malware, čo teraz?

Takže ste zistili, že máte malvér, čo s tým môžete urobiť? Nainštalujte si softvér ako blesk, aby ste ho chránili a zbavili sa ho. Pomôžeme vám s tým v ďalšom článku o najlepších bezplatných antivírusových nástrojoch pre Windows 10.

Aj keď ste už v počítači mali antivírusový softvér, je rozumné použiť nový nástroj. Váš starý softvér zjavne nedokázal čeliť škodlivému softvéru. Po preniknutí vírusu nemá váš antivírusový nástroj čo povedať. Váš nový program radšej spustíte v prostredí, kde sa malware najskôr nemôže načítať, napríklad cez Linux. Pred výberom tejto možnosti skúste spustiť počítač v núdzovom režime systému Windows, aby ste zistili, či je možné tam vírusovú infekciu opraviť.

Je možné, že váš systém narazil na taký problém, že čistá inštalácia je vašou jedinou možnosťou, ako vrátiť veci do pôvodných koľají. Ak je to možné, nezabudnite si zálohovať dôležité súbory. Dúfajme, že po tipoch v tomto článku k tomu už nemusí prísť!

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found