Ako

To všetko môžete pomocou Asistenta Google

Google Assistant, hlasový asistent spoločnosti Google, je možné použiť na akomkoľvek zariadení s Androidom a je k dispozícii aj pre iPhone a iPad. Od leta 2018 asistent konečne hovorí po holandsky, čo sa tak ľahko hovorí. V porovnaní s anglicky hovoriacim kolegom má holandsky hovoriaci asistent menej možností, ale táto medzera sa rýchlo vyrovnáva. Ukážeme vám zatiaľ najlepšie možnosti hlasového ovládania.

Tip 01: Asistent Google

Čo môže Google Assistant robiť v holandčine? A ako by ste mali niečo požiadať, aby ste predišli zámene jazykov? Google vám s tým pomáha uvedením vzorových úloh, ktoré sú rozdelené do rôznych sekcií. Prehľad nie je úplný, je to však pekné východisko a poskytuje tiež dostatok inšpirácie na to, aby ste z asistenta vyťažili viac. Asistent Google pravidelne pridáva nové funkcie. Nemusíte si inštalovať žiadne aktualizácie sami: funguje takmer výlučne prostredníctvom externých serverov, kde sú tiež vydané novinky. Na použitie asistenta potrebujete iba funkčné pripojenie na internet.

Tip 02: Dobre Google, počujete ma?

Google Assistant je k dispozícii pre takmer všetky smartphony s Androidom Marshmallow (6.0) alebo vyšším a ako samostatná aplikácia pre iPhone a iPad. V aplikácii Google môžete zistiť, či je asistent aktívny na vašom zariadení so systémom Android: prejsť cez Viac do menu nastavenie. Pod nadpisom Asistent Google klepnite na nastavenie. kliknite na Telefón a uvidíte, či je asistent zapnutý. Asistent je tu vždy pre vás. Vyslovovanie Ok Google by malo stačiť, ale to momentálne funguje, iba ak je váš telefón nastavený v angličtine. Google sa to čoskoro pokúsi napraviť. Asistenta Google môžete vyvolať aj stlačením a podržaním tlačidla Domov alebo stlačením mikrofónu v aplikácii Google.

Asistent Google v holandčine

Google Assistant je k dispozícii v angličtine od roku 2016 a od leta 2018 môže asistent ovládať aj ďalšie jazyky, vrátane holandčiny. Nielen, že je to oveľa pohodlnejšie, ako keď sa musíte pýtať alebo inštruovať všetko v angličtine, ale môže to byť dokonca nevyhnutné, ak chcete napríklad diktovať správy. Aj keď stále chýba niekoľko vecí, vrátane mnohých prepojení so zariadeniami (napríklad Philips Hue) a rutín, pomocou ktorých môžete vykonať viac priradení jedným príkazom. Možnosti však rýchlo rastú a pomocník sa vyskakuje na čoraz viac miest. Okrem inteligentných telefónov sa jedná o inteligentné hodinky, televízory s Android TV, do automobilov a čoskoro tiež o inteligentný reproduktor Google Home. Posledná menovaná osoba hovorí iba po anglicky, do Vianoc by však dostala aktualizáciu v holandskom jazyku.

Tip 03: Dobré ráno

Začnite deň s povedz mi o mojom dni alebo jednoducho dobré ráno a Google vám povie, čo sa dnes stane, napríklad počasie, premávka na trase do práce, dôležité udalosti vo vašom kalendári a nastavenie pripomienok. Ak cítite potrebu, prehľad môžete ukončiť najnovšími správami, napríklad z NOS (pozri tip 4). Ideálne na prebudenie: všetky dôležité fakty získate na striebornom podnose. To, čo vám hovorí Google, je na vás. Ak to chcete urobiť, znova otvorte nastavenia Asistenta Google a prejdite nižšie Služby do Môj deň.

Tip 04: Najnovšie správy

Jedným príkazom môžete počuť hovorené správy z rôznych holandských spravodajských zdrojov. Povedať počúvajte správy a na obrazovke uvidíte vybrané zdroje správ, pričom prvý zdroj sa prehrá okamžite. Môžete ručne vybrať iný zdroj alebo pomenovať iný zdroj, ktorý už je vo vašom zadaní (napríklad počúvajte najnovšie správy z NOS). Voliteľne môžete v nastaveniach nastaviť, z ktorých zdrojov chcete dostávať správy a v akom poradí Môj deň. Je také ľahké, že NOS spolupracuje s asistentom, takže je to postačujúce hovor s NOS povedať.

Tip 05: Časy a budíky

Čas v iných krajinách môžete samozrejme vyhľadať pomocou hodín, ale je to oveľa rýchlejšie, ak sa opýtate asistenta, napríklad: Koľko je hodín v Aucklande? Ak nemáte chuť vypočítať, aký veľký je časový rozdiel, požiadajte oň časový rozdiel Amsterdam a Auckland. Môžete tiež ľahko nastaviť budíky. Povedať zobuď ma o 20 minút na silový spánok. Alebo: budi ma o 8 rano nastaviť budík na ďalšie ráno. Alebo: zobuď ma každé ráno o 8:00 na denný alarm. Užitočné tiež, keď vás zaujíma, či môžete rýchlo ísť do určitého obchodu: o koľkej sa GAMMA zatvára? alebo otváracia doba supermarket.

Tip 06: Užitočné časovače

Ak chcete rýchlo nastaviť časovač, povedzte to odpočítavajte 5 minút. Užitočné aj pri varení. Na želanie môžete pridať štítok, napríklad pomocou 25 minútový časovač pre zemiaky. Môžete samozrejme pridať viac časovačov s takýmto štítkom a kedykoľvek s zobraziť časovače opýtajte sa, ako to ide. S stop časovačzemiaky pozastaviť časovač pri vedomí alebo použiť odstrániť zemiaky s časovačom ho úplne odstrániť. Sprievodnú aplikáciu otvoríte povedzme otvorené časovače.

Tip 07: Dátumy a schôdzky

Pokiaľ ide o náročné otázky týkajúce sa dátumov, napríklad: kedy bolo pred 500 dnami? alebo kedy je deň kráľa? Asistenta Google nemožno poraziť. Odpoveď dostanete v krátkom čase. Pridanie vecí, na ktoré nechcete zabudnúť, je tiež hračkou: upomienka na vynesenie odpadkového koša v piatok 8.00 halebo dohodnite si stretnutie na piatok 2 hodiny kaderníctvo. Stále to zostáva vecou budúcnosti, ale z dlhodobého hľadiska vám môže asistent pomocou aplikácie Google Duplex dohodnúť stretnutie u kaderníka takmer autonómne tak, že vytočí číslo a začne animovanú konverzáciu.

Tip 08: Posielajte správy

Volanie kontaktov, odosielanie textových správ, ale aj odosielanie správ WhatsApp nie je vôbec žiadny problém. Povedz napr poslať správu WhatsApp Hesterovi. Potom môžete správu opustiť. Rozpoznávanie textu sa javí ako veľmi silné a existujúce chyby sa často automaticky opravia. Zdá sa, že môžete povedať iba jednu vetu, ale iba tak, že to urobíte bod, výkričník alebo otáznik môžete začať novú vetu. Dokonca bodka bodka bodka sa zobrazuje správne. Ihneď po krátkej pauze sa asistent opýta, či chcete správu odoslať alebo upraviť, aj keď v tomto procese stále existujú chyby.

Tip 09: (Verejná) doprava

Asistent vám môže pomôcť aj s pokynmi autom alebo hromadnou dopravou, ako sú napr cesta do Maastrichtu alebo vlak z Rotterdamu do Amsterdamu. Môžete tiež získať informácie o odletových letoch, ako je napríklad let AF 1641 na čas? Je tu pekná integrácia Detektor bleskutakže sa môžete opýtať napríklad: Ak sú na A9 blesky, opýtajte sa detektora blesku. Od spoločnosti Google môžete požadovať nielen informácie o letoch alebo cieľoch, ale aj ich ceny. Takto získate pekný prehľad možných letov, vrátane nákladov a času letu, ak o ne požiadate lety do Londýna od 12. do 15. decembra.

Tip 10: Šikovná pomôcka na výpočet

S Google Assistant už vlastne nepotrebujete samostatnú kalkulačku, väčšinu výpočtov je možné vykonať za vás. Napríklad koľko je 13 percent z 50? alebo čo je druhá odmocnina z 18? Menu môžete tiež prevádzať rýchlo, stačí sa opýtať na: koľko eur sú 2 doláre?alebo jednotky, ako v koľko litrov sú 2 decilitre? alebo koľko kilometrov je 6 míľ?

Tip 11: Prekladajte rýchlo

Google Assistant je vynikajúca prekladateľská pomôcka. Napríklad sa opýtaj ako sa dostanem na pláž v španielčine a veta je preložená priamo pre vás. A nielen to, hovorí sa aj prekladom. Asistent vám môže pomôcť aj pri zložitých konceptoch, ako sú napr čo znamená svedomitý? Veľkou výhodou je, že ho nemusíte vyslovovať úplne správne, asistent je v tomto bode veľmi zhovievavý.

Tip 12: Prekladač Google

Ak potrebujete viac ako jednoriadkové prekladateľské úlohy, môžete vyskúšať Google Translate, pretože pracuje aj s vašim hlasom. Spustite ho z aplikácie Google Assistant vyslovením preložiť. V službe Google Translate môžete zadávať text ručne, fotografovať text pomocou fotoaparátu alebo vyslovením. Môžete to dokonca zaznamenať vo forme rozhovoru, ktorý nepretržite počúva mikrofón. Ak napríklad hovoríte anglicky a holandsky, text bude automaticky rozpoznaný ako anglický alebo holandský jazyk a preložený a vyslovený do iného jazyka. Je to teda skutočný tlmočník.

Tip 13: O ktoré číslo ide?

Zabudnite na aplikácie ako Shazam alebo SoundHound. Asistent Google dokáže rozpoznať aj skladby, ktoré sa prehrávajú v miestnosti. Len sa spýtaj o aké číslo ide? a po pár sekundách počúvania nasleduje odpoveď. Aj tie menej známe piesne sú zvyčajne rozpoznávané bezchybne. Okrem interpreta a albumu, na ktorom pieseň nájdete, získate aj priame odkazy na YouTube a Hudbu Google Play a pri niektorých skladbách sa dokonca zobrazuje odkaz na text.

Tip 14: Videá

Nielen, že Google Assistant vie veľa o hudbe, ale aj filmové znalosti. Napríklad sa opýtaj koľko sezón má 100? alebo ako dlho vydrží Deadpool 2? Nezostáva to však len s požadovaním informácií. Asistenta tiež môžete ľahko nechať prehrať určitý hudobný štýl, konkrétnu skladbu alebo film (pje). Ak chcete hrať film bez toho, aby ste sa na to príliš snažili, povedzte: hrať na100 na Netflixe. Najskôr prepojte svoj účet Netflix prostredníctvom nastavení s Asistentom Google (v časti Videá a fotografie). Ak v tejto ponuke tiež začiarknete políčko vedľa položky Fotky Google, môžete si fotografie prezerať v televízii. Ešte pohodlnejšie je používať Chromecast na prehrávanie všetkého druhu obsahu na televízore. Chcete sledovať Netflix v televízii? Konštrukcia toho niekedy vyžaduje trochu hľadania, ale úspešná je napríklad: hrať stovku na Netflixe cez moju televíziu.

Tip 15: Osvetlenie, spot on!

Ovládate svoje žiarovky (Philips Hue) pomocou reči? Holandský Google Assistant na to ešte nie je pripravený, ale dúfajme, že nie nadlho. K dispozícii sú zadné vrátka v podobe IFTTT (If This Than That), pomocou ktorých môžete automatizovať veľa vecí. Najskôr prepojte dva účty: choďte sem a v prípade potreby si vytvorte účet s IFTTT. Prihláste sa a vyberte si Pripojte sa. Potom sa prihláste pomocou svojho účtu Hue a autorizujte prístup pomocou IFTTT. Ak ešte nemáte účet Hue, môžete si ho vytvoriť a okamžite ho prepojiť so svojím mostom. Teraz môžete začať s receptami IFTTT (pozri tip 16)!

Tip 16: Prevádzkové žiarovky

Ak ste si vytvorili účet v IFTTT (pozri tip 15), môžete svoje lampy Hue ovládať prostredníctvom takzvaných appletov. Otvorte vo svojom smartfóne aplikáciu IFTTT a vyhľadajte výraz prepnúť odtieň. Vyberte applet s názvom Prepnúť odtieň pomocou Asistenta Google a zapni to. Teraz IFTTT požiada o prístup k vášmu účtu Google, aby mohla spravovať vaše hlasové príkazy Google. Dajte to povolenie. Nakonfigurujte applet a okrem iného zadajte, ktoré príkazy chcete napríklad použiť prepnúť spálňusvetlá. Uveďte tiež, ktorú odpoveď by mal poskytnúť Asistent Google (napríklad prepínanie svetiel do spálne). Pôvodný príkaz prepínať zdá sa nám to nepohodlné, pretože sa to často páči dvojitý alebo google je uznaná. Nakoniec v dolnej časti vyberte lampu Hue, ktorú chcete ovládať. Existuje oveľa viac zábavných appletov, ktoré môžete použiť, napríklad vypnutie všetkých svetiel jedným príkazom (keď idete spať) alebo prepnutie na určitú scénu.

Tip 17: Domáca automatizácia

Každý, kto má na to chuť a najradšej by si všetko automatizoval interne, môže využiť softvérové ​​balíčky ako Domoticz, OpenHAB a Home Assistant. Všetky spolupracujú s asistentom Google vľavo alebo vpravo, takže môžete napríklad ovládať teplotu alebo stlmiť svetlo pomocou hlasových príkazov. V Domoticz to môžete udržať relatívne jednoduché pridaním takzvaných webhookov (externých URL) do IFTTT, aj keď je to dosť obmedzené. Pre väčšiu flexibilitu môžete zvážiť Controlicz, užitočnú službu, ktorá slúži ako brána medzi vašimi zariadeniami v Domoticz a Google Assistant (alebo Google Home alebo Alexa).

Tip 18: Google Lens

Ďalšou užitočnou funkciou od spoločnosti Google je Google Lens. Na Asistent môžete bez problémov prepnúť na Lens. Ikonu fotoaparátu nájdete v spodnej časti vedľa mikrofónu na zadanie nového príkazu. Google Lens dokáže pomocou umelej inteligencie okrem iného rozpoznávať texty a objekty prostredníctvom fotoaparátu. Namierte fotoaparát na obraz a okamžite prečítate jeho názov a umelca. Namierte to na zviera - alebo na jeho fotografiu - a uvidíte, o aký druh ide. Mimochodom, toto funguje aj pre dopravné značky alebo reštaurácie.