Preskúmanie

6 najlepších alternatív k maľovaniu

Koncom októbra spoločnosť Microsoft ukázala aktualizáciu Creators Update systému Windows 10. Je zarážajúce, že veterán Paint je kompletne prepracovaný a pripravuje sa na výrobu objektov v 3D. Čo však v prípade, že chcete iba digitálne plátno pre svoje ploché výtvory? Porovnávame rôzne dostupné alternatívy programu Paint.

  • 4 spôsoby, ako rýchlo a ľahko zmeniť veľkosť fotografií 30. novembra 2020 12:11
  • Vytvorte najlepšie zodpovedajúce pozadie pracovnej plochy 1. októbra 2020 06:10
  • Photoshop Express: Úpravy fotografií zadarmo 22. septembra 2020 6:09

Spoločnosť Microsoft koncom októbra ohlásila ďalšiu aktualizáciu pre Windows 10, aktualizáciu Windows Creators Update, ktorá bola oficiálne vydaná v apríli. Ako už z názvu vyplýva, táto aktualizácia sa točí okolo „tvorcov“ alebo „tvorcov“. Konkrétne: tvorcovia 3D modelov. Toto zameranie sa odráža v novej aplikácii Skicár, ktorá bude k dispozícii súčasne s aktualizáciou Creators Update. Volá sa Paint 3D. V tejto novej verzii programu Skicár môžete vytvárať a upravovať 3D modely a pridávať realistické textúry. Spoločnosť Microsoft tiež prichádza s komunitou Remix 3D, kde si môžete svoje výtvory vymieňať s ostatnými a sami si tak vytvárať existujúce výtvory. V budúcnosti bude preto možné vaše 3D výtvory prezerať pomocou HoloLens alebo pomocou VR okuliarov.

Súčasne s oznámením programu Paint 3D spoločnosť Microsoft uviedla na trh aj nový stolný počítač. Surface Studio je počítač typu „všetko v jednom“, ktorý vyzerá nádherne. Azda najdôležitejšou časťou tohto je Surface Dial, otočný číselník, o ktorom Microsoft tvrdí, že je pri kreslení veľmi užitočný.

Maľujte 3D

To, čo na novom Paint vyniká, je rozhranie. Páska v hornej časti je preč. Namiesto toho uvidíte kontextové tlačidlá v pravej časti obrazovky. Rozhranie je skvelé pre dotykové obrazovky, takže všade sú veľké tlačidlá a posúvače. Môžete si vybrať z radu štandardných 3D objektov a modelov, ako sú bábiky a množstvo zvierat, rovnako ako kocka, guľa a valec. To je samozrejme dosť obmedzené, ale online komunitu môžete využiť na vyhľadanie ďalších objektov. Na tieto objekty potom môžete nalepiť niekoľko nálepiek. Pokiaľ ide o nástroje na úpravy, môžete si vybrať zo značiek, pera, ceruzky a pasteliek. Program Paint 3D má schopnosť pretočiť všetky vaše akcie späť. Takto môžete krok za krokom vidieť, ako k vášmu výtvoru došlo. Vedieť viac? S Paint 3D sme samozrejme začali pracovať aj sami.

Paint.NET

Paint.NET je pravdepodobne jednou z najznámejších alternatív programu Paint. Začalo to pred viac ako dvanástimi rokmi ako študentský projekt a odvtedy prerástlo do komplexného programu a dobrej alternatívy programu Paint.

Prvý dojem z Paint.NET je trochu rušné, ale veľmi prehľadné a jednoduché rozhranie. Všetko potrebné máte na dosah ruky: výberové nástroje, perá, štetce a farebnú pipetu. Vpravo hore vidíte všetky akcie, ktoré vykonávate, takže môžete akciu rýchlo vrátiť späť.

Paint.NET podporuje vrstvy, kde môžete vrstvy zlúčiť a nastaviť pre vrstvu priehľadnosť alebo režim zlúčenia. Pokiaľ ide o efekty, Paint.NET má iba základné informácie. Umelecké efekty neprekračujú výber atramentu, oleja a ceruzky. Našťastie Paint.NET podporuje doplnky.

Gimp

Okrem Paint.NET je ďalším známym grafickým editorom samozrejme Gimp. Gimp sa často porovnáva s Photoshopom, ale program môže slúžiť aj ako náhrada programu Paint. Rozhranie Gimpu bolo v porovnaní s predchádzajúcimi verziami výrazne vylepšené. V minulosti nebolo príjemné pracovať, pretože všetky voľné panely plávali nad vašou obrazovkou. Ľahko ste stratili prehľad. To je vďaka režimu Single Window vyriešené už dlho.

Rozloženie rozhrania vo veľkej miere zodpovedá Paint.NET, ale je o niečo menej užívateľsky prívetivé. Sada nástrojov Gimp je veľmi rozsiahla. K dispozícii sú samozrejme nástroje na výber a vyfarbenie, ale aj na rozmazanie a pretlačenie. V čom Gimp skutočne vyniká, sú možnosti pre každý nástroj. Počet filtrov je tiež veľmi veľký, rovnako ako počet podporovaných formátov.

Raster verzus vektor

Paint.NET je program, ktorý pracuje s rastrovými obrázkami na rozdiel od vektorových. V tomto porovnávacom teste si povieme niekoľko programov, ktoré niekedy pracujú s jedným z týchto dvoch a niekedy s oboma. Rozdiel medzi rastrom a vektorom je v tom, že rastrové obrázky sú bitmapy. To znamená, že obraz pozostáva zo série pixelov. Každý pixel je bodom na obrázku. Vektorová grafika na druhej strane nie je tvorená z pixelov, ale z matematických funkcií na generovanie tvarov v obraze. Rozdiel je v tom, že vektorové obrázky môžete zväčšovať alebo zmenšovať oveľa ďalej, zatiaľ čo kvalita zostáva rovnaká: obraz sa pre každú veľkosť prestaví na základe matematických funkcií.

Inkscape

Inkscape je editor vektorovej grafiky. Je to bezplatný open source program. Program obsahuje štandardné nástroje, ktoré by ste od alternatívy programu Skicár očakávali, ako sú vrstvy, tvary, text a výplne. Zahŕňa však aj niektoré menej známe nástroje, napríklad špirálový nástroj. Inkscape obsahuje aj veľa filtrov: väčšina zo všetkých diskutovaných alternatív.

Rozhranie je pomerne štandardné a zodpovedá tomu, na čo sme zvyknutí z iných programov. Inkscape, bohužiaľ, ako Gimp a Krita, bol prenesený z Linuxu na Windows. To sa odráža na prvkoch a štýle, ktorý sa líši od mnohých iných programov pre Windows. Vľavo vidíte svoje nástroje, vpravo môžete vykonávať rýchle akcie - napríklad vystrihovať, vkladať, ukladať, duplikovať alebo otvárať ďalšie pomocné okná, napríklad okno vrstiev. Celá lišta v dolnej časti je zameraná na výber správnej farby, vďaka čomu je možné farebnú paletu ľahko zostaviť.

Nevýhodou Inkscape je, že program nie je ľahko použiteľný pre začiatočníkov. Mnoho užitočných možností je skrytých alebo je ťažké ich nájsť. Tento program osloví hlavne grafikov, ktorí sa v takomto nástroji orientujú, ale je oveľa menej vhodný ako alternatíva programu Paint pre domáce, záhradné a kuchynské použitie.

Vývoj Inkscape je navyše veľmi pomalý. Vidíme to, bohužiaľ, aj u Gimpu, ktorý je od roku 2012 vyvíjaný od 2,8 do 2,9. Dlhá história Inkscape znamená, že online je k dispozícii veľa tutoriálov a ďalších zdrojov, ktoré vám môžu pomôcť začať s tvorbou vašich umeleckých diel.

Náradie

Pri výbere je dôležité, aby ste vedeli, čo by ste chceli urobiť s alternatívou programu Skicár. Samotná farba je určená hlavne na kreslenie a ručné vytváranie 2D výtvorov, či už s existujúcimi fotografiami alebo bez nich. Môžete to urobiť so všetkými diskutovanými programami. Mnoho diskutovaných alternatív však dokáže oveľa viac. Môžete napríklad použiť na fotografiu filtre alebo efekty alebo upraviť jas a kontrast. Mnoho programov ponúka aj možnosti úpravy farieb, napríklad aby fotografia pôsobila prirodzenejšie. Rozšírená je aj schopnosť orezávať fotografie; užitočné napríklad odstrániť určitý objekt alebo osobu. Medzi ďalšie úvahy patrí počet nástrojov dostupných v programe a to, či uprednostňujete prácu s vektorovým alebo rastrovým editorom.