Ako

Odstráňte bloatware pre Android

Tiež vás trápia tie nepotrebné predinštalované aplikácie na vašom smartfóne alebo tablete s Androidom, ktoré sa zdajú nezmazateľné? Spomeňte si napríklad na Boekenbol, SoundHound alebo Google+. Našťastie existujú spôsoby, ako tieto aplikácie „zmraziť“, aby už zbytočne nezaťažovali váš telefón alebo ich dokonca úplne odstránili. Ukážeme vám, ako to funguje, pomocou aplikácie Root Uninstaller, aby ste už tieto nežiaduce aplikácie nemuseli tolerovať.

1. Stiahnite si Root Uninstaller

Nájdite Root Uninstaller v Google Play na telefóne s Androidom. K dispozícii je verzia Pro, ktorá v súčasnosti stojí 1,49 USD, ale bezplatná verzia umožňuje zmraziť a obnoviť aplikáciu celkovo trikrát. Uistite sa, že ste stiahli správnu aplikáciu, aplikáciu so žltou hviezdou a modrými písmenami „RU“ ako ikonu a aplikáciu s „Root Uninstaller“ ako tvorcom. Google Play obsahuje aj ďalšiu aplikáciu s rovnakým názvom. kliknite na Stiahnuť a otvorte aplikáciu. Ak máte rootovaný telefón (pozri rámček), aplikácia požiada o prístup root.

Riziká

Predtým, ako nadšene začnete rootovať svoj smartphone so systémom Android, uvedomte si, že aplikácie s prístupom root už nie sú škrtené, takže môžu tiež viac poškodiť váš telefón. Takže udeľujte práva root iba aplikáciám, ktorým dôverujete! Pri zakorenení musíte navyše starostlivo postupovať podľa pokynov pre váš telefón. Na webových stránkach XDA-Developers.com nájdete všetky druhy informácií o rootovaní rôznych smartphonov so systémom Android.

Zakorenenie

V systéme Android je veľa vecí z dôvodu ochrany používateľa predvolene chránených. Takto zabránite nechcenému odstráneniu napríklad základných systémových aplikácií. Ak chcete získať prístup k pokročilým funkciám, musíte získať takzvané „práva root“. Preto musíte svoj telefón rootnúť, podobne ako v prípade útek z väzenia v zariadeniach iPhone. Prečítajte si o tom viac v článku Dodge Restrictions with Root Access in Android.

2. Všetky vaše aplikácie

Teraz sa zobrazí zoznam všetkých vašich aplikácií. Systémové aplikácie sú zobrazené červenou farbou, ostatné aplikácie bielou farbou. Kliknite hore VŠETKY na zobrazenie iba konkrétnych typov aplikácií, napríklad systémových aplikácií, aplikácií tretích strán, aplikácií na SD karte, zálohovaných aplikácií alebo zmrazených aplikácií. Tu môžete tiež zoradiť aplikácie podľa názvu alebo veľkosti. Ak kliknete na zväčšovacie sklo v hornej časti, môžete filtrovať podľa názvu aplikácie. To vám rýchlo ukáže aplikáciu na základe jej názvu.

3. Zmrazte

V zozname zobrazených aplikácií kliknite na aplikáciu, ktorú chcete zmraziť alebo odstrániť. Teraz dostanete niekoľko možností. Vyber ty Zmraziť, potom aplikáciu „zmrazíte“: aplikácia zostane vo vašom systéme a budete stále dostávať aktualizácie, ale aplikácia už nebude fungovať, ani na pozadí. Neskôr to tu môžete „rozmraziť“ (rozmraziť). S Spustenie / zmrazenie spustíte zmrazenú aplikáciu a okamžite po ukončení bude zmrazená späť. Táto funkcia vyžaduje rootovaný telefón.

4. Zálohujte a odstráňte

Zmrazenie môžete kedykoľvek opraviť, ale odstránenie aplikácie je trvalé. Preto, aby ste sa vyhli nepredvídaným problémom, sa odporúča aplikáciu vždy pred vymazaním zálohovať, aj keď ste si istí, že ju už nikdy nebudete potrebovať. Takže vždy najskôr kliknite na Zálohovanie, potom sa kópia súboru .apk uloží na vašu SD kartu. Potom vyberte Odinštalovať a ak je váš telefón rootovaný, aplikácia bude úplne odstránená zo systému, aj keď ide o systémovú aplikáciu.

5. Obnova

Ak ste si odstránenú aplikáciu rozmysleli a zálohovali ste ju, jednoducho prejdite do zoznamu aplikácií, kde je odstránená aplikácia stále medzi nainštalovanými aplikáciami. Kliknite na aplikáciu a potom na Obnoviť. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, môžete kedykoľvek kliknúť na zelenú ikonu systému Android v hornej časti. Potom sa vám zobrazí zoznam všetkých súborov .apk na SD karte. Pri každej aplikácii sa zobrazuje, či je už nainštalovaná alebo nie. Ak kliknete na súbor .apk zálohy odstránenej aplikácie, aplikácia sa nainštaluje.

6. Viac možností s Androidom 4.0

Google je v systéme Android 4.0 o niečo užitočnejší. V tejto najnovšej verzii mobilného operačného systému môžete odteraz deaktivovať aj nechcené aplikácie bez ohľadu na to, či máte prístup root a či ide o systémové aplikácie alebo nie. Môžete to urobiť tak, že prejdete na nastavenie ísť, Aplikácie v prehľade a na tlačidle nájdete aplikáciu, ktorú chcete zakázať Vypnúť tlačiť. Dajte tiež pozor, aby ste nevypli dôležité systémové procesy, pretože aj to môže spôsobiť nestabilitu vášho systému Android.