Ako

Nas pre nič: stretnite FreeNAS

Ak hľadáte spoľahlivý nas, potom nemáte nedostatok pevných výrobkov. Musíte však byť ochotní za to zaplatiť, pretože riešenia od populárnych výrobcov ako Synology a QNAP sú všetko, len nie lacné. Ak máte staršie PC, môžete si taký NAS vytvoriť aj sami. A s FreeNAS vás nemusí ani nič stáť.

Tip 01: Viac ako úložisko

Ak ste raz spoznali výhody NAS, už naozaj nechcete byť bez nich. V prvom rade taký systém používate ako centrálny úložný priestor, ku ktorému máte prístup takmer z ktoréhokoľvek zariadenia v sieti. Vďaka premyslenej správe autorizácií tiež zaistíte, aby používatelia mali prístup iba k údajom, ktoré sú im určené. Tým to však nekončí. Každý systém NAS, ktorý sa berie vážne, poskytuje mnoho ďalších užitočných služieb, ako sú ftp, web, médiá, BitTorrent a ddns.

V tomto článku používame pre náš systém NAS slobodný softvér FreeNAS. Tento nástroj je založený na FreeBSD, ale to by vás nemalo odradiť. Počiatočné nastavenie môže byť trochu zložitejšie, ale čoskoro sa budete cítiť ako doma v grafickom webovom rozhraní. Začíname sťahovaním a ďalšou prípravou a inštaláciou FreeNAS. Potom nakonfigurujeme softvér na použitie.

Tip 02: Hardvérové ​​požiadavky

Pred začatím sťahovania a ďalšej prípravy skontrolujte, či máte požadovaný hardvér. Nájdete o tom podrobný prehľad, chceli by sme ich však zhrnúť nasledovne. Systémové požiadavky najnovších verzií FreeNAS - ktoré teraz dosiahli úctyhodných 11,2 - sú síce o niečo tvrdšie ako predtým, ale stále sú celkom zvládnuteľné: 64bitový procesor, najlepšie minimálne 8 GB RAM a najmenej dve pamäťové médiá . Jedno funguje ako bootovacie médium (8 GB alebo viac), druhé je určené na ukladanie vašich údajov a potom sa nám 2 TB javia ako žiaduce. Ak nechcete bootovaciemu médiu obetovať pevný disk alebo SSD, môžete to urobiť aj pomocou USB kľúča. Pre inštaláciu FreeNAS na bootovacie médium potrebujete tiež skromný USB kľúč. Ďalej musí byť váš počítač pripojený k sieti prostredníctvom ethernetového pripojenia a na začiatku potrebujete obrazovku a klávesnicu. Po úvodnej inštalácii môžete FreeNAS konfigurovať a udržiavať vzdialene cez webové rozhranie. Z hľadiska prevádzkových nákladov je vhodnejší prenosný počítač, ktorý je spravidla ekonomickejší ako stolný počítač. Nezabudnite vypnúť obrazovku (možno pomocou klávesu Fn). V poli „Pohotovostný režim“ vidíme, ako je možné uviesť pevný disk do energeticky úsporného režimu.

FreeNAS nemôžete nainštalovať na samotné inštalačné médium

Tip 03: Príprava

Si stále tu? Potom vás hardvérové ​​požiadavky v žiadnom prípade neodradili a my teraz môžeme pokračovať v softvérovej časti. Naše dobrodružstvo nas začína stiahnutím obrazového súboru disku FreeNAS. Rozhodli sme sa pre najaktuálnejšie stabilné vydanie s novým webovým rozhraním (11.2-U4.1). Z tohto ISO súboru by ste mali vyrobiť bootovateľný USB kľúč. Existujú na to rôzne nástroje, vrátane populárneho Rufusu, dobré skúsenosti však máme aj s programom Win32 Disk Imager. Posledné uvedené funguje nasledovne. Vložte USB kľúč do vášho PC a nainštalujte a spustite program Win32 Disk Imager. Prečítajte si stiahnutý súbor ISO (vyberte *.* v rozbaľovacej ponuke na Názov súboru) a potvrďte pomocou Písať a s Áno. O chvíľu neskôr je palica pripravená.

Teraz by ste mali zaviesť cieľový počítač. Ak si chcete tiež FreeNAS nainštalovať sami na USB kľúč, vložte do počítača druhý flash disk (minimálne 8 GB) a potom z inštalačného kľúča nabootujte systém. Možno budete musieť vyvolať bootovacie menu pomocou nejakého špeciálneho klávesu (kombinácie) alebo dokonca upraviť poradie bootovania v nastavení BIOSu pre toto bootovanie. V prípade potreby si prečítajte príručku k vášmu systému.

Tip 04: Inštalácia

Váš systém by sa mal skutočne zaviesť z inštalačnej karty a o chvíľu neskôr sa zobrazí rozbaľovacia ponuka. Na začiatok stlačte kláves Enter Spustite inštalátor FreeNAS vybrať. Potom si vyberiete 1Inštalovať / Inovovať. Ak má váš systém menej ako 8 GB pamäte RAM, zobrazí sa o tom správa. Môžete to kliknúť preč pomocou Áno. Teraz dôležitý okamih: pomocou klávesov so šípkami prejdite na disk (alebo kľúč), na ktorý chcete nainštalovať FreeNAS, nie na disk, na ktorý chcete uložiť svoje údaje. Svoj výber potvrďte medzerníkom (vedľa tejto možnosti sa zobrazí hviezdička) a stlačte Ok a ďalej Áno. Zadajte silné heslo pre správcu FreeNAS (2x) a potvrďte pomocou Ok. Podľa vášho systému (v prípade potreby si prečítajte príručku k systému) si potom vyberiete Bootovanie cez UEFI alebo Zavádzanie cez BIOS. Trpezlivo čakajte na dokončenie inštalácie. Na konci jazdy stlačte Ok a vyber si teba 3 Reštartujte systém. Skontrolujte, či je odstránené inštalačné médium. Potom vyberte v novej ponuke Štart 1. Zavedenie systému FreeNAS. Po nejakom žonglovaní s FreeBSD sa zobrazí rozbaľovacia ponuka. S týmto nemusíte nič robiť: preberieme kontrolu prostredníctvom siete!

Virtuálna inštalácia

Ak chcete najskôr experimentovať s FreeNAS, môžete zvážiť virtuálnu inštaláciu, napríklad pomocou bezplatného Oracle VM VirtualBox. Stiahnite a nainštalujte si nástroj. V okne správy kliknite na ikonu Nový. Naplňte FreeNAS ako meno a zvoliť Iné Včela Typ a Iné / Neznáme (64-bit) Včela Verzia. Stlačte Ďalší a najlepšie zvoliť 8 GB pamäte. Stlačte Ďalší, nech Vytvorte nový virtuálny pevný disk už teraz dotknuté a potvrdiť pomocou Vytvoriť. Vyberte možnosť VDI, Stlačte Ďalší (2x) a nastavte veľkosť na minimálne 8 GB. Potvrďte pomocou Vytvoriť. Vyberte svoj FreeNAS a kliknite nastavenie. Ísť do Skladovanie, zvoliť Prázdny a kliknite na ikonu CD. Tu vyberiete Vyberte súbor virtuálneho optického disku a pozrite si súbor ISO FreeNAS. Potom kliknite na Ovládač: IDE a na tlačidle plus Pridáva pevný disk. Vyberte Vytvorte nový disk a zadajte umiestnenie, názov a príslušnú veľkosť (na ukladanie dátového úložiska). Skončiť s Vytvoriť. Teraz choď na Sieť a vyberte na Spojené s možnosť Sieťový mostový adaptér, takže čoskoro budete mať prístup k virtuálnemu zariadeniu FreeNAS aj z iných počítačov. Stlačte Ok a tlačidlo so šípkou na Počnúc: inštalácia môže začať (pozri článok). Poznámka: Na konci inštalácie, tesne pred reštartom FreeNAS, budete musieť získať prístup Sieť kliknite pravým tlačidlom myši na súbor iso a Odpojte pripojenie vyberte.

Tip 05: Jazyk a čas

Zámerom je teraz nastaviť adresu IP vášho zariadenia FreeNAS z webového prehľadávača na počítači v rovnakej sieti. IP adresu si môžete prečítať priamo pod ponukou FreeNAS. Hneď ako zadáte //, zobrazí sa prihlasovacie okno FreeNAS. Zadajte používateľské meno („root“) a predtým zadané heslo a kliknite na tlačidlo PRIHLÁSIŤ SA. Nastal čas: objaví sa grafický dashboard modulu správy FreeNAS. Čas na prvú konfiguráciu. Všimnete si, že predvoleným jazykom je angličtina, čo môže byť lepšia voľba, pretože väčšina manuálov, komunít a inštruktážnych videí je založená na tomto jazyku. Ak si radšej vyberiete holandčinu, otvorte sekciu Systém, zvoliť Všeobecné a predstavte si Jazyk ďalej Holandsky. Či tak alebo onak, nezabudnite nastaviť časové pásmo Európa / Amsterdam. Potvrďte pomocou Uložiť, začiarknite políčko vedľa Potvrdiť a stlačte Kontinuálne. FreeNAS sa o chvíľu neskôr reštartuje s požadovanými zmenami. Aspoň taký je nápad. Na našom testovacom systéme FreeNAS odmietol zobraziť holandské rozhranie (napríklad francúzština bola úspešná).

Tip 06: Formát disku

NAS je primárne určený na centralizované ukladanie dát, takže teraz sa najskôr budeme zaoberať formátom disku FreeNAS. Otvorte sekciu na hlavnom paneli Skladovanie a vyber si teba Poľský (aka objemy). Stlačte tlačidlo Pridať, vyberte možnosť Vytvoriť nový fond a potvrďte pomocou Vytvorte fond. Zadajte meno (najlepšie malými písmenami), ale nechajte ho Šifrovanie zatiaľ nedotknuté - pokiaľ ste si neprečítali oddiel 9.2.2 online manuálu a neuvedomujete si jeho následky.

Tiež vyberiete dátový disk Dostupné disky a presuňte ho pomocou tlačidla so šípkou na Údaje VDevs. Ak je to potrebné, môžete pridať aj viac diskov: potom môžete okamžite využiť výhody zabudovanej podpory pre raid, vrátane Zrkadlo a RAIDZkonfigurácie (pozri tiež oddiel 9.2.1 online manuálu). Cez tlačidlo Navrhnúť rozloženie FreeNAS to robí dokonca za vás. Potom sa automaticky zvolí optimálna konfigurácia RAID. Potvrďte pomocou Vytvoriť a s Vytvorte fond. O chvíľu neskôr bol pridaný bazén.

FreeNAS tiež ponúka vynikajúcu podporu pre raid

Pohotovostný režim

Je pravda, že nevýhodou takéhoto NAS na vyradenom PC alebo notebooku je, že spotreba energie je znateľne vyššia ako v prípade konkrétneho zariadenia NAS. Môžete sa však ubezpečiť, že sa disk po chvíli automaticky prepne do pohotovostného režimu. Otvorte rubriku Skladovanie vo FreeNAS a vyberte si Disky. Zaškrtnite políčko vedľa disku, ktorý používate na ukladanie údajov, a kliknite na ikonu Upraviť disky. Zmeňte predvolenú hodnotu Vždy zapnutý Včela Pohotovostný režim HDD napr 60 (minúty nečinnosti, po ktorých jednotka prejde do pohotovostného režimu). Môžete tiež nastaviť ekonomické hospodárenie s energiou: kliknite na šípku vedľa Pokročilá správa napájania a vyber napr Úroveň 1 - Minimálna spotreba energie sPohotovostný režim. Upozorňujeme, že prebudenie disku z tohto režimu dlhodobého spánku môže trvať niekoľko sekúnd.

Tip 07: Používateľské účty

Predtým, ako nastavíme práva na náš fond, najskôr vytvoríme používateľa vo FreeNAS a potom mu poskytneme potrebné práva na prístup do fondu. Otvorte rubriku Účty a vyber si Používatelia. Stlačte tlačidlo Pridať a zadajte celé meno aj meno používateľa. Môže to byť rovnaké - použite na Užívateľské meno malé písmená. Nastavte tiež heslo (2x). Voliteľne môžete použiť rovnaké používateľské meno a heslo ako účet systému Windows na zariadení, z ktorého chcete potom získať prístup k zdieľanej položke - čo uľahčuje autentifikáciu. Úplne vpravo dole začiarknete políčko Konto Microsoft. Ostatné možnosti môžete nechať nedotknuté. Potvrďte pomocou Uložiť: Používateľ je pridaný.

Tip 08: Práva používateľov

Tomuto používateľovi stále musíme prideliť potrebné práva pre fond. Ak to chcete urobiť, znova otvorte rubriku Skladovanie a vyber si teba Poľský. V prehľade hlasitosti kliknite na tlačidlo s tromi bodkami vedľa hlasitosti. Nájdete tu okrem iného Pridajte množinu údajov On. Takýto súbor údajov je druhom priečinka, na ktorý môžete použiť rôzne povolenia, kompresiu a kvóty (pozri časť 9.2.10): uvidíte ich, keď kliknete na tlačidlo so šípkou naľavo od takého fondu alebo zväzku. V tomto úvodnom kurze nebudeme brať do úvahy tento koncept. Vyberte Úpravy povolení v rozbaľovacej ponuke hlasitosti a uvoľnite ju Typ ACL nastavený na Unix. V rozbaľovacej ponuke na adrese Používateľ vyberte používateľa, ktorého ste práve vytvorili. Ostatné možnosti ponecháte pôvodné a svoje zmeny potvrdíte pomocou Uložiť.

Tip 09: Akcie

Teraz sa predpokladá, že používateľ má prístup k bazénu prostredníctvom siete Windows. Za týmto účelom vytvoríme takzvanú zdieľanú zložku - takpovediac zdieľanú zložku. Otvorte rubriku Zdieľanie a vyberte Akcie systému Windows (SMB) - nájdete aj možnosti ako napr Akcie spoločnosti Apple (AFP) a akcie WebDAV.

Stlačte tlačidlo Pridať a kliknite na zdieľam na ikone siete. Týmto spôsobom zostúpite k svojmu bazénu (napríklad triky / mnt / tip). Kŕmiť na názov zadajte vhodný názov, najlepšie znova s ​​malými písmenami. Nemusíte zaškrtávať ďalšie možnosti. Potvrďte pomocou Uložiť. Za normálnych okolností sa vás teraz opýta, či chcete aktivovať službu SMB, ktorá riadi činnosť zdieľaní systému Windows. Túto otázku potvrďte pomocou Povoliť službu (pozri tiež časť 11.4). Podiel sa teraz pridá do prehľadu. Ak sa chcete ubezpečiť, že je služba skutočne aktívna, otvorte sekciu Služby: ak všetko dobre dopadne, Bežítlačidlo SMB tu skutočne povolené a vedľa neho je tiež začiarknutie Spustiť automaticky. Uvidíte, že tu je k dispozícii mnoho ďalších služieb, ktoré však presahujú rámec tohto úvodu do FreeNAS.

Správa práv vo FreeNAS je flexibilná, ale dosť zložitá

Tip 10: Odkaz na Windows

Teraz je potrebné získať prístup k tomuto zdieľaniu z počítača so systémom Windows v rovnakej sieti. Na tomto počítači stlačte kláves Windows + R a zadajte \\ v (napríklad \ 192.168.0.197). Stlačte Ok. Teraz by sa od vás malo vyžadovať prihlasovacie ID (poverenia). Zadajte práve vytvorené používateľské meno a príslušné heslo. V zásade tu už môžete naznačiť, že chcete tieto poverenia uložiť, aby ste ich už nemuseli zadávať zakaždým.

Teraz uvidíte zdieľaný priečinok, ktorý ste práve vytvorili. Môžete ich otvoriť a môžete vytvárať, upravovať a mazať súbory a priečinky. Ak chcete do tohto priečinka pristupovať častejšie, odporúčame vám vytvoriť k tomu trvalé sieťové pripojenie. Ak to chcete urobiť, kliknite pravým tlačidlom myši na názov zdieľanej zložky na navigačnej table Prieskumníka v dolnej časti okna Sieťa vyberte svoj Nadviazať sieťové pripojenie. Vyberte voľné písmeno jednotky, skontrolujte, či je cesta nastavená správne (napríklad priečinok \ 192.168.0.197 \ pool), nechajte začiarknutie vedľa Pri prihlásení sa znova pripojte a potvrďte pomocou Dokončené. Odteraz je možné toto zdieľanie dosiahnuť na danom zariadení prostredníctvom nastaveného písmena jednotky. Tieto akcie môžete samozrejme opakovať aj na ďalších klientoch so systémom Windows.

FreeNAS tiež umožňuje sofistikovanú správu používateľov a dokonca aj skupinovú správu so špecifickými oprávneniami, ale tu nemáme priestor sa tomu venovať podrobnejšie. To platí aj pre tridsať doplnkov pre FreeNAS, ktoré nájdete v tejto časti Pluginy / Dostupné. Bavte sa s FreeNAS!