Novinky

Spoločnosť Adobe rozdáva starý Photoshop „zadarmo“

Spoločnosť Adobe zrušuje aktivačný server svojho balíka Creative Suite 2 a robí tento softvér v podstate bezplatným. Formálne je nutná licencia a pre počítače Mac stále existuje niekoľko požiadaviek.

Spoločnosť Adobe oficiálne neposkytuje starší softvér zadarmo. Spoločnosť upúšťa od aktivačných serverov, ktoré riadia licencie a sériové čísla pre Creative Suite 2 (CS2). Patria sem samostatné inštalácie aplikácií, ako sú Photoshop a InDesign, ktoré sú súčasťou daného balíka Adobe. Používatelia, ktorí preinštalujú CS2, už nemusia inštalovať tieto softvérové ​​inštalácie online. Vo Veľkej Británii je to spravodajská stránka Register.

Použitie versus legálne použitie

Vedec spoločnosti Adobe Dov Isaacs vo svojom príspevku na fóre vysvetľuje, že to neznamená, že spoločnosť rozdáva bezplatné kópie svojho softvéru. Zdôrazňuje, že stále sú potrebné platné sériové čísla. Spoločnosť Adobe tieto piesne voľne uvádza na stránke na stiahnutie staršieho softvéru. Jeho použitie je však legálne, iba ak má používateľ tiež platnú licenciu, vysvetľuje Isaacs.

Komunitná manažérka Terri Stone z Adobe uvádza túto požiadavku na licenciu na pravú mieru s komentárom na fóre, že presadzovanie je nepravdepodobné. „Nemyslím si, že by ste si mali robiť starosti s tým, že za vami spoločnosť Adobe príde [použitie ponúkaných sériových čísel bez platnej licencie produktu - pozn.].“ Poznamenáva, že vedenie ešte musí schváliť oficiálne vyhlásenie k tejto otázke.

Praktické obmedzenia

Sľubovaný zhovievavý prístup spoločnosti Adobe sa potom týka iba staršieho balíka CS2, ktorý sa datuje od apríla 2005. Systémové požiadavky na softvér sú preto pomerne ľahké. Pre používateľov systému Mac OS X však existujú určité obmedzenia. Softvér Adobe z roku 2005 bol vyrobený pre procesory PowerPC G4 a G5, ktoré v tom čase používal Apple, a nie je kompatibilný so súčasnými počítačmi Mac.

Apple pre svoje počítače Mac prešiel na čipy Intel. Táto zmena bola oznámená v júni 2005 a dokončená o viac ako rok neskôr. Mac OS X verzia 10.4 (Tiger) z roku 2005 bol prvý, ktorý vyšiel tiež pre procesory Intel, okrem verzie pre čipy PowerPC. Nástupca Leopard bol posledný, ktorý sa objavil pre obe architektúry procesorov.

Bola odstránená vrstva emulácie systému Mac

Výrobca počítačov Mac zabudoval do svojho operačného systému Mac emulátor PowerPC až do verzie Snow Leopard (10.6) vrátane, aby mohol naďalej fungovať starší softvér (napríklad Adobe CS2). Táto „prekladová vrstva“ pre inštrukcie procesora sa volá Rosetta a v systéme Mac OS X sa už od Liona (10.7) nenachádza. V praxi Apple podporuje iba aktuálnu a predchádzajúcu verziu svojho operačného systému, ktorá od júla minulého roku je Mountain Lion (10,8) a Lion je.

Kompletný zoznam už neaktivovateľného softvéru Adobe obsahuje program Creative Suite 2 a aplikácie v ňom obsiahnuté. Toto sú balíčky PDF Acrobat 3D 1.0 pre Windows, Acrobat Standard 7.0 a Acrobat Pro 8.0. Ďalej audio softvér Audition 3.0, editor HTML GoLive CS2, editor vektorovej grafiky Illustrator CS2, balík na úpravu textu InCopy CS2, softvér na rozloženie InDesign CS2, editory fotografií Photoshop CS2 a Photoshop Elements 4.0 / 5.0 a editor videa Adobe Premiere Pro 2.0.

Zdroj: Webwereld.nl

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found