Preskúmanie

Testovaných 20 základných dosiek X570 pre procesory AMD Ryzen

S treťou generáciou procesorov Ryzen má AMD v súčasnosti najzaujímavejšie procesory na trhu s procesormi AMD Ryzen 5 3600 a Ryzen 5 2600. Aby ste to čo najlepšie využili, potrebujete jednu z nových základných dosiek s čipsetom X570. Dali sme na stojan dvadsať základných dosiek a vybrali sme pre vás tie najlepšie.

Predtým, ako sa ponoríme do základných dosiek X570, je dôležité zvážiť, či potrebujete pomerne drahú základnú dosku X570. Rozdiely medzi novou X570 a staršími čipsetmi X470 a B450, s ktorými sú kompatibilné aj nové procesory Ryzen, nie sú príliš veľké. Čipset X570 ponúka viac rýchlych portov usb 3.2 Gen 2, predtým usb 3.1, čo je užitočné najmä pre veľa rýchlych externých úložísk. Je to tiež prvý čipset podporujúci pci-express 4.0, aj keď zariadení pci-e 4.0 je zatiaľ málo, s výnimkou ešte rýchlejších SSD diskov.

Tieto relatívne drahé základné dosky AMD X570 sú preto obzvlášť zaujímavé pre systém strednej a vyššej triedy alebo ak uvažujete o pridaní špičkovej grafickej karty v nasledujúcich rokoch. Pre jednoduchšie potreby sú dosky B450 a X470 skvelou voľbou.

Stále existujú štyria hlavní výrobcovia, ktorí vyrábajú základné dosky

Na čo by ste si mali skutočne dávať pozor?

Pokiaľ ide o základné dosky, zostávajú štyria hlavní výrobcovia: ASRock, ASUS, Gigabyte a MSI. Kupujú si čipset X570 od spoločnosti AMD a každý z nich si vytvára vlastný produkt s rôznymi špecifikáciami a cenovými bodmi. Veci ako kino, softvér a napájanie sa medzi jednotlivými značkami veľmi líšia. Preto najprv zdôrazníme skutočné odľahlé hodnoty, najskôr diskutujeme o inherentných výhodách a nevýhodách každého výrobcu.

Je obzvlášť dôležité zmapovať si svoje vlastné subjektívne želania. Koľko m.2 SSD alebo SATA diskov budete používať, koľko ventilátorov alebo RGB príslušenstva chcete pripojiť, koľko RGB hlavičiek potrebujete, ktoré (USB) pripojenia má váš kryt, koľko USB portov chcete na zadnej strane a aké sú vaše požiadavky, pokiaľ ide o WiFi alebo rýchlejšie pripojenie k sieti? Oceňujeme základné dosky, ktoré za svoju cenu ponúkajú veľa, ale skôr, ako sa ponoríte, umiestnite svoje vlastné požiadavky priamo k nášmu stolu.

Takto testujeme

Naše testovacie nastavenie pozostáva z AMD Ryzen 7 3700X, G.Skill Trident Z Royal 3600 MHz 16 GB (2x 8 GB), napájacieho zdroja Seasonic Prime Titanium 850W a SSD Samsung 970 Evo Plus. Testujeme základné dosky ekvalizovaním všetkých nastavení pre CPU a pamäť, takže bránime „šikovným trikom“ (alebo podvádzaniu) na základnej doske, aby posunuli procesor nad rámec jeho oficiálnych špecifikácií.

Výkon medzi základnými doskami sa niekedy líši o niekoľko percent na vzorku tej istej dosky. Je preto nepravdepodobné, že malé rozdiely vo výsledkoch v tabuľke (1 - 3 percentá) skutočne povedú k výrazne odlišným výsledkom pre koncového používateľa. Výsledky testov teda slúžia predovšetkým na odhalenie štrukturálnych problémov.

ASUS

Najmä pokiaľ ide o bios a súvisiaci softvér, má spoločnosť ASUS jasný náskok pred konkurenciou. A pretože výkonové rozdiely medzi dvadsiatimi testovanými základnými doskami sú pri rovnakom nastavení zanedbateľné, poskytuje takáto výhoda v praxi veľkú výhodu.

Nevýhodou je, že spoločnosť ASUS si túto výhodu uvedomuje a predáva základné dosky, ktoré sú inak funkčne ekvivalentné, za vyššiu cenu. Je to viditeľné najmä na dolnej časti trhu, pretože tak Prime X570-P (199 eur, netestované), ako aj Prime X570-PRO (279 eur) ponúkajú v porovnaní s priamymi kolegami relatívne málo pripojení. Napríklad tieto dosky majú obmedzený počet interných USB hlavičiek pre vaše bývanie.

Spoločnosť ASUS je tradične silná, pokiaľ ide o napájanie (VRM), a konštrukcia jej dosiek X570 je dostatočne priestranná, od modelu Prime X570-PRO dokonca veľmi dobrá. Vďaka tomu sú základné dosky kompatibilné so 16-jadrovým procesorom AMD Ryzen 9 3950X, ktorý vyjde neskôr v tomto roku. Výsledkom je, že všetky dosky ASUS ponúkajú z objektívneho hľadiska dobrý zážitok, pokiaľ ponúkané možnosti zodpovedajú vašim požiadavkám. Vzhľad tiež dodáva týmto základným doskám niečo navyše.

Spoločnosť ASUS sa skutočne chystá iba v luxusnom segmente, kde výrobca pridal niektoré zložitejšie funkcie. Pretaktovávače, reproduktory a nadšenci vlastného chladenia vodou hľadajú pre svoje účely najlepšiu základnú dosku a cena je druhoradá. ROG Crosshair VIII Hero (429 eur) má veľa hlavičiek ventilátorov, špeciálne hlavičky pre vaše vodné chladenie, extra tlačidlá pre (extrémne) pretaktovanie, vynikajúci zdroj napájania, ktorý posunie každý procesor na maximum a čo podporuje aj najrozsiahlejšia bios na planéte. Pokiaľ cena nebude mať námietky, jedná sa o dosku X570 pre nadšencov. Chcete využiť vodné chladenie a nie ste si istí ešte drahšou ROG Crosshair VIII Formula (599 eur)? Pridanie vodného bloku európskeho šampionátu na rovnakom základe ako Hero znie síce pekne, ale ponúka príliš malú objektívnu pridanú hodnotu, ktorá by oprávnila vyššiu cenu o 170 eur.

ROG Strix X570-E (335 eur) je možno zaujímavá ako najlacnejšia základná doska s rýchlym sieťovým pripojením 2,5 Gbit / s.

Gigabyte

Gigabyte má pravdepodobne najsilnejšiu ponuku X570. Kvôli jasnej úspore radšej ignorujeme jeho základný model, X570 Gaming X (189 eur), ale z modelu X570 Aorus Elite (209 eur) všetci vidíme pevné a atraktívne dosky so spoľahlivým napájaním a zbierkou pripojenie, ktoré je v prakticky každom cenovom bode širšie ako konkurencia. Ak vaša základná doska potrebuje kombináciu RGB osvetlených komponentov, je preferovaná spoločnosť ASUS. Ale akonáhle to nie je úvaha, kraľuje Gigabyte v každej cenovej hladine.

X570 Aorus Elite je v skutočnosti taký kompletný, že nevidíme dôvod, aby väčšina používateľov utrácala viac. Dostanete slušné napájanie, sieťové pripojenie 10 Gbit / s, viac ako dosť RGB a argb hlavičiek, desať USB portov na zadnej strane a dostatok interných hlavičiek pre skrinky so štyrmi USB portami vpredu alebo dokonca USB-C, niečo, čo žiadny konkurent nemá v tomto cenovom bode.

Pretaktéri môžu chcieť zvážiť o niečo drahšiu X570 Aorus Pro (269 dolárov) pre funkcie diagnostiky problémov, ďalšie hlavičky ventilátorov a mierne lepšie dodanie energie a X570 Aorus Ultra (319 dolárov) je jednou z cenovo dostupnejších možností s tromi m .2 sloty.

X570 Aorus Master (389 eur) v segmente high-end je úplne iného rádu: má jedno z najlepších VRM na trhu, sieťové pripojenie 2,5 Gbit / s, Wi-Fi 6 (alebo 802.11ax) a tretí slot m.2 nad už aj tak dobrou kombináciou možností. Toto z neho robí silného konkurenta pre ASUS Hero, MSI Ace a ASRock Phantom Gaming X. To znamená, ak uvažujete o najlepších doskách na trhu.

Z objektívneho hľadiska by ste vlastne mohli X570 Aorus Xtreme označiť za najlepšiu dosku na trhu. Ale pretože cenu 699 eur za základnú dosku je ťažké obhájiť, hovoríme jej hlavne výstavné dielo, pomocou ktorého Gigabyte ukazuje, čoho je schopný. Je pôsobivý, s extrémnym 16-fázovým VRM, množstvom pripojení a prítomnosťou ďalšieho externého ovládača, ku ktorému môžete pripojiť ďalších osem ventilátorov, RGB alebo argb príslušenstva. Celá základná doska navyše funguje ako chladič všetkých komponentov, čo z nej robí jedinú dosku bez aktívneho ventilátora. Je na vašej záhrade strom s peniazmi? Potom už nemusíte hľadať.

Aorus X570 I Pro WiFi (239 eur) je zaujímavý, pretože je to momentálne jediná základná doska mini-itx na trhu. Tento model je navyše veľmi solídny a nemá neprimerane vysoké ceny pre dosku X570. Jedinou vážnou nevýhodou je celkovo iba šesť portov USB.

Aktívni fanúšikovia?

S výnimkou Gigabyte X570 Aorus Xtreme má každá základná doska X570 na čipovej sade namontovaný ventilátor, ktorý ju ochladzuje. Produkcia hluku týchto ventilátorov je minimálna, takže sa nemusíte obávať hlukového znečistenia. Spoločnosti Gigabyte a MSI ponúkajú možnosť zastaviť ventilátor, kým to nebude skutočne potrebné. Teoreticky to považujeme za výhodu, pretože to znamená, že riziko dlhodobého opotrebenia odhadujeme na menšie.

MSI

MSI má najmenšiu ponuku X570, ale to nie je nevýhoda. Namiesto snahy naplniť každý cenový bod možnosťou, ktorá môže alebo nemusí byť zaujímavá, sa spoločnosť MSI zameriava na jasnejšie cieľové skupiny. Cieľovú skupinu najlacnejších dosiek v našom teste, MSI X570-A PRO (179 eur), možno ľahko uhádnuť: ak chcete minúť čo najmenej, je to vážna možnosť.

Pokiaľ ide o celkové náklady na váš počítač, úspory v porovnaní s na všetkých frontoch lepšou a rozsiahlejšou X570 Aorus Elite je ťažké obhájiť, ale ak vám je každý tenner drahý a základné možnosti sú dostatočné, X570-A Pro stojí za to. zvažuje. To však, bohužiaľ, nemôžeme povedať o MSI X570 Gaming Pro Carbon WiFi (279 eur): pri pripojeniach za túto cenu je to príliš ekonomické. Wi-Fi 6 (alebo 802.11ax) je v tomto segmente príjemným doplnkom, ale k mnohým lacnejším doskám môžete pridať aj samostatne za približne 20 eur.

High-endová technológia MSI MEG X570 ACE (389 eur) je z objektívneho hľadiska vynikajúca základná doska. Rovnako ako jeho priama konkurencia je veľmi kompletný, veľmi pevný, má vynikajúce napájanie a samozrejme tiež potrebné vizuálne zvončeky a píšťalky. Počet portov USB na zadnej strane na spodnej strane nájdeme iba pre túto cenovú hladinu.

Aj keď spoločnosť MSI ponúka tiež takmer 800 eur X570 Godlike, naše oko padlo na statný (eatx) Prestige X570 Creation. So 499 eurami to zďaleka nie je lacné, ale USB portov je viac, ako nájdete na akejkoľvek inej doske X570. Vďaka priloženej zásuvnej karte ponúka aj štyri zámky m.2: záznam. Toto je tiež najdostupnejšia doska so sieťovým pripojením 10 Gbit / s, vďaka čomu je Prestige X570 Creation skutočne špičkovou doskou pracovnej stanice pre náročného profesionála, ktorý svojou prácou môže zarobiť ďalšiu cenu.

ASRock

ASRock je bežne známy pre svoju dobrú hodnotu za peniaze. Jeho softvér RGB, ak vám záleží, je v porovnaní s produktom spoločnosti ASUS brzdou. Pokiaľ ale hľadáte len dobrý hardvér za rozumnú cenu, ASRock je už roky pozitívny.

Vďaka mnohým silným možnostiam na trhu nie je ľahké sa odlíšiť. X570 Extreme4 (189 eur) a X570 Steel Legend (224 eur) ponúkajú vyvážený súbor možností za svoju cenu, ale rovnako ako všetky ostatné dosky do 250 eur môžu bojovať proti silnému Gigabyte X570 Aorus Elite. Musia sa spoliehať hlavne na niekoľko ďalších hlavičiek ventilátorov a na skutočnosť, že ASRock pripravil svoje dosky na rozšírenie WiFi. Pokiaľ si prajete, môžete si k týmto doskám pridať čip Wi-Fi 6 (alebo 802.11ax) za zhruba dve desiatky eur s čipom Intel AX200. Steel Legend je tiež najdostupnejšia doska s ôsmimi portami SATA pre skutočných dátových nadšencov.

X570 Taichi (325 eur) ponúka vo svojej cenovej kategórii niečo jedinečné pomocou fyzických tlačidiel: pekné, ak často pracujete so základnou doskou bez krytu. To je na vrchole vynikajúceho celkového obrazu okrem iného s dobrými VRM, WiFi 6, tromi slotmi m.2 a opäť s tými ôsmimi portami SATA. Napriek tomu by vás mohlo zaujímať, či lacnejšie varianty nestačia. Alebo možno chcete niečo luxusnejšie, napríklad dosku s rýchlejším pripojením k sieti.

Tam prichádza na rad hra X570 Phantom Gaming X (379 eur). V skutočnosti ide o rovnakú základnú dosku ako Taichi, ale s trochu iným lízaním farby a sieťovým portom 2,5 Gbit / s. Phantom Gaming X sa tiež skladá z vynikajúcich komponentov, aj keď celkový zoznam pripojení opäť zaostáva, okrem iných, o pár bodov za Aorus Master. To ho stavia do nepohodlnej polohy. Ak chcete viac sata portov, ASRock má výhodu. Samotné ďalšie možnosti ukladania sú však v tejto cenovej hladine zložité. Zdá sa teda, že ASRock sa čiastočne opiera o fanúšikov značky a čiastočne o jej dizajny, ktoré sa od konkurencie mierne líšia.

Záver

Tam, kde niekedy boli objektívne zlé lacné dosky X470 alebo základné dosky (Intel) Z390, neplatí to pre žiadnu základnú dosku X570. Aj tie najlacnejšie možnosti ponúkajú také kvalitné komponenty, že na tieto dosky možno bez problémov použiť ohlásený 16-jadrový procesor AMD.

Preto je rozhodujúce uviesť svoje vlastné požiadavky, okrem iného v závislosti od účelu, bývania alebo požadovaného skladovania. Postačuje najlacnejší, ale jednoduchý MSI X570-A Pro? Potom to nie je námietka. Náš redakčný tip však vychádza na Gigabyte X570 Aorus Elite. Kvôli kvalite, ale najmä kvôli veľmi širokému výberu pripojení, ktoré bohato postačujú na väčšinu účelov, od hrania hier až po kreatívne úlohy.

Medzi špičkovými doskami s rýchlym sieťovým pripojením, WiFi 6 a ešte širším výberom pripojení bojujú o výhru Gigabyte X570 Aorus Master, MSI MEG X570 ACE a ASUS ROG Crosshair VIII Hero. Vďaka určitým konkrétnym výhodám pre tieto účely má ASUS zisk z pretaktovania, prispôsobenia vodnej slučky a fandenia. Aj keď je to opäť Gigabyte, ktorý ponúka najviac hardvéru v tomto segmente za o niečo lepšiu cenu. Spolu sú to najlepšie dosky tejto generácie.

A potom je tu druhá doska, ktorá si zaslúži náš tip, pretože MSI Prestige X570 Creation ponúka viac USB portov a m.2 úložisko ako ktorýkoľvek iný konkurent. V kombinácii so sieťovým pripojením 10 Gbit / s je to naša voľba pre profesionálnu pracovnú stanicu, kde peniaze nie sú problémom.