Preskúmanie

LG G8s ThinQ - nízkoprofilový klon pre iPhone

Pobočka spoločnosti LG v oblasti smartphonov túži po úspechu v predaji už roky a robí nový pokus s modelom G8s ThinQ. Sú na výber tohto zariadenia v porovnaní s konkurenciou dostatočné špičkové technické parametre, tri fotoaparáty na zadnej strane a ovládanie gestami? Dočítate sa v tejto recenzii LG G8s ThinQ.

LG G8s ThinQ

MSRP € 699,-

Farby čierna

OS Android 9.0 (LG shell)

Obrazovka 6,21 palcový OLED (2248 x 1080)

procesor 2,8 Ghz oktacore (Qualcomm Snapdragon 855)

RAM 6 GB

Skladovanie 128 GB (rozšíriteľný)

Batéria 3 550 mAh

fotoaparát 12, 13 a 12 megapixelov (zadný), 8 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 15,2 x 7,2 x 0,8 cm

Váha 167 gramov

Iné 3D ochrana tváre, ovládanie gestami, port pre slúchadlá

Webová stránka www.lge.com/sk 6 Skóre 60

  • Pros
  • Prémiový a kompletný dizajn
  • Výkonný hardvér
  • Dobrá výdrž batérie
  • Negatíva
  • Hladký magnet na odtlačky prstov
  • Fotoaparáty kvalitnej fotografie
  • Softvér (politika)
  • Ovládanie gestami je sklamaním

Spoločnosť LG predstavila G8s ThinQ koncom februára spolu s G8 ThinQ. Posledný menovaný neprichádza do Holandska, G8s ThinQ je v predaji od polovice júla za odporúčanú maloobchodnú cenu 699 eur. V čase zverejnenia, v polovici augusta, si môžete smartfón kúpiť od 499 eur. Obrovský cenový rozdiel, najmä v takom krátkom časovom období. G8s ThinQ je teraz priamym konkurentom Samsung Galaxy S10e, Huawei P30 a Xiaomi Mi 9.

Zvláštny dizajn gombíkov

V každom prípade vonkajšia strana modelu G8s ThinQ pripomína konkurenciu. Sklenená zadná strana, ktorá vyzerá dobre jednu minútu a potom je magnetom na odtlačky prstov, tri fotoaparáty na zadnej strane a port USB-C na spodnej strane. Príjemná je prítomnosť 3,5 mm zvukového portu, ktorý v dnešnej dobe už nie je štandardom pre tento typ zariadenia. G8s ThinQ je tiež odolný voči vode a prachu (IP68).

Tam, kde čoraz viac špičkových smartfónov má pod displejom snímač odtlačkov prstov, spoločnosť LG dodáva modelu G8s ThinQ dôveryhodný skener na zadnej strane. Sme v poriadku, pretože je to rýchle, presné a spoľahlivé. Rozloženie tlačidiel je pre nás menej príťažlivé. Tlačidlo zapínania a vypínania na pravej strane je pozoruhodne vysoké a pod ním je slot pre SIM kartu. Ako pravák automaticky stlačíte slot pre kartu SIM a ako ľavák je úplne ťažké dosiahnuť tlačidlo zapnutia a vypnutia. Tlačidlá hlasitosti na ľavej strane sú ideálne umiestnené pre ľavákov. Pod týmito klávesmi je samostatné tlačidlo, ktoré jedným stlačením spustí Asistenta Google alebo po dvoch kliknutiach otvorí Google Lens. Môžete hovoriť s asistentom, zatiaľ čo Lens rozpoznáva objekty v aplikácii fotoaparát. Šikovné techniky, ale môžete ich tiež spustiť stlačením virtuálneho tlačidla domov na chvíľu. Užitočnosť špeciálneho tlačidla preto považujeme za obmedzenú.

Ochrana tváre a la iPhone X

Ďalšia vec, ktorá vyniká: prednú časť drahých smartfónov čoraz viac tvorí obrazovka. Okraje sa zužujú a zužujú a veľmi potrebná selfie kamera zmizne do zárezu alebo vysunie zvrchu. Spoločnosť LG to robí úplne inak a poskytuje G8s ThinQ zárez, ktorý určite pokrýva dve tretiny okraja obrazovky. Vďaka tomu zariadenie pripomína iPhone X a novšie. Tento zárez obsahuje reproduktor, selfie kameru, infračervený snímač a snímač času letu. Spoločnosť LG volá infračervený snímač a senzor TOF spolu so Z-kamerou a používa sa na ochranu tváre. Táto 3D technológia je bezpečnejšia ako rozpoznávanie tváre pomocou selfie kamery, ako je to možné na mnohých smartfónoch. Technológia spoločnosti LG však nestačí len na Apple ID tváre pre iPhone, pretože táto metóda využíva ďalší senzor.

Po vykonaní 3D skenovania G8s ThinQ zvyčajne odomkne vašu tvár presne, a to aj v tme. Skener trvá dlho, najmenej sekundu. Ďalšou nevýhodou je, že musíte držať tvár rovno alebo v uhle k fotoaparátom, a to v žiadnom prípade neplatí vždy. Ak je smartphone na stole, najskôr ho budete musieť zdvihnúť, aby ste ho odomkli. Používanie snímača odtlačkov prstov preto nie je možné, pretože sa nachádza na zadnej strane zariadenia. Skener odtlačkov prstov za obrazovkou je v takýchto obdobiach praktickejší.

Stereofónne reproduktory (jeden v záreze, druhý v spodnej časti smartphonu) poskytujú pekný zvuk.

Displej

Obrazovka G8s ThinQ meria 6,21 palca, čo je porovnateľné s priamou konkurenciou. Aj keď je to dosť podstatné, smartfón môžete ovládať jednou rukou. Spoločnosť LG vložila do softvéru aj režim jednej ruky a funguje dobre.

Displej je OLED panel s vysokým maximálnym jasom, aj keď Samsung Galaxy S10e môže byť o niečo jasnejší. Kalibrácia obrazovky ponecháva niečo potrebné. Farby nevyzerajú tak realisticky a biela je viac sivastá. Čakali by sme lepšie vyladenú obrazovku v drahom smartfóne od výrobcu displejov, ako je LG. V nastaveniach G8s ThinQ si môžete pohrať s displejom, takže to nie je nadbytočný luxus.

Mimochodom, nezabudnite, že v oznamovacej lište sa nachádza iba jedna ikona aplikácie. Vzhľadom na široký zárez a informácie ako čas tu už nie je viac miesta. To si vyžaduje určité zvyknutie.

Ovládanie gestami

Špeciálnou funkciou modelu G8s ThinQ je ovládanie gestami. Senzor TOF na prednej strane umožňuje čiastočne ovládať zariadenie bez dotyku s obrazovkou. Dostanete hovor? Potiahnutím prstom doľava alebo doprava hovor prijmete alebo odmietnete. Prstom urobíte snímku obrazovky a otočením ruky zmeníte hlasitosť hudby. Gestá potiahnutím tiež umožňujú pozastaviť hudbu a prejsť na ďalšiu skladbu. Veľmi pekné možnosti na papieri, ale v praxi gestá často nefungujú dobre. Okrem toho by nás zaujímalo, aké užitočné sú. Stručne povedané: pekný koncept, ktorý zlyháva pri implementácii.

Hladký hardvér

Špecifikácie modelu G8s ThinQ sú pre štandardný špičkový smartphone súčasnosti veľmi štandardné. Pod kapotou beží procesor Snapdragon 855 a pracovná pamäť meria 6 GB. Zariadenie je pekné a rýchle a bez problémov zvláda všetky aplikácie a hry. G8s ThinQ sa napriek tomu necíti tak hladko ako Galaxy S10e alebo OnePlus 7, pravdepodobne preto, že softvér nie je úplne optimalizovaný.

Vďaka 128 GB úložnej pamäte máte veľa priestoru pre multimédiá a aplikácie. To je bežné aj v tomto segmente. S kartou micro SD môžete pamäť ďalej zväčšiť. Ak nepotrebujete pamäťovú kartu, smartfón prehltne ďalšiu SIM kartu, takže máte prospech z dvoch SIM kariet. G8s ThinQ má samozrejme tiež nfc, bluetooth 5.0 a 4G.

Tri fotoaparáty na zadnej strane

Rovnako ako mnoho konkurenčných smartfónov, aj G8s ThinQ má tri zadné fotoaparáty. Primárny objektív je 12 megapixelový s clonou f / 1.8. Širokouhlý objektív s rozlíšením 13 megapixelov zachytí širší obraz a je obzvlášť užitočný pre veľké budovy, krajiny a skupinové fotografie. Nakoniec je tu objektív so zväčšením 12 megapixelov, ktorý ponúka niekoľkonásobné zväčšenie.

Bežný fotoaparát je kvalitný a takmer vždy fotí slušne. Nočný režim je sklamaním a zdá sa, že upravuje iba hodnotu ISO. Google Pixel 3 a Huawei P30 Pro každopádne robia oveľa lepšie fotografie za tmy. Ani širokouhlý objektív modelu G8s nezíska žiadnu cenu. Je pravda, že sa to hodí viac, ale zdá sa, že obrázky boli urobené od základu. Predmety sú sklonené dozadu a to vyzerá šialene. Aj tu sa konkurenčným zariadeniam darí lepšie. Objektív so zoomom približuje obraz s minimálnou stratou kvality, čo je užitočné. Kvalita fotografie je dobrá, ale nie taká dobrá ako u primárneho objektívu.

Ďalej vidíte dve situácie, najskôr s primárnym fotoaparátom, potom so širokouhlým objektívom a potom so zväčšením.

Výdrž batérie a nabíjanie

Ak je G8s ThinQ takmer prázdny, môžete batériu nabiť pomocou priloženej zástrčky Quick Charge 3.0. S výkonom 18 W nemá táto nabíjačka žiadny zvláštny výkon. iPhony (5 W) a Samsung Galaxy S10 (15 W) sa nabíjajú pomalšie, ale existuje veľa konkurentov, ktorí nabíjajú s výkonom 22 W a viac. Čím vyššie je toto číslo, tým rýchlejšie sa batéria znovu nabije. U G8s ThinQ to chvíľu trvá, a to aj preto, že kapacita batérie je o niečo väčšia ako priemer pri 3550 mAh.

Naše testy ukazujú, že batéria sa po polhodine nabije presne z 0 na 30 percent. Plné nabitie trvá dlho: asi 2,5 hodiny. Batériu môžete nabíjať aj bezdrôtovo, ale to je pri 9 W ešte pomalšie. Nezistili sme to ako problém, pretože výdrž batérie zariadenia je v poriadku. Pri bežnom používaní jej zostáva večer zhruba tridsať percent. Nabíjanie v noci je preto najpohodlnejšie. Ak to budete mať jednoduchšie, môžete natankovať aj v polovici druhého dňa.

Softvér a aktualizácie

Ako by ste čakali, LG G8s ThinQ beží na Androide 9.0 (Pie). Túto verziu teraz poznáme zvonka i zvnútra, LG však napriek tomu dokáže prekvapiť. Vlastne vyvinutý shell sa od štandardného softvéru pre Android líši vo viacerých ohľadoch. Napríklad obrazovka s nastaveniami obsahuje štyri karty s rôznymi nastaveniami. Pekný nápad, ale na rozloženie si treba trochu zvyknúť. Celkovo nenájdeme navigáciu vylepšením zoznamu nastavení, ako je to v systéme Android.

Softvér tiež umožňuje samostatnú voľbu. Funkcie, ktoré zlepšujú napríklad zobrazovanie obrazovky, sú predvolene zakázané. A ak na úvodnej obrazovke prejdete prstom smerom nadol a začnete vyhľadávať na svojom zariadení alebo na internete, nemôžete písať priamo. Pred zobrazením klávesnice musíte najskôr klepnúť na vyhľadávací panel. Nemotorný. Existuje ešte viac zvláštností, vďaka ktorým nie je softvér pre používateľa prívetivejší ako štandardná verzia pre Android.

Politika aktualizácií spoločnosti LG tiež nemá písať domov. Výrobca je pri zavádzaní aktualizácií systému Android zvyčajne veľmi pomalý, a to aj pri svojich zariadeniach vyššej triedy. Vylepšenia boli prisľúbené niekoľkokrát, ale v praxi si to nevšimneme. Spoločnosť LG sľubuje dva roky aktualizácií systému Android pre G8s ThinQ. Prvou aktualizáciou bude Android 10.0 (Q), ktorý vyjde na jeseň. Stále nie je jasné, kedy sa softvér pre smartfón objaví.

V čase vydania G8s ThinQ beží aktualizácia zabezpečenia systému Android z 1. mája. Google vydáva aktualizáciu každý mesiac, čo znamená, že LG zaostáva o tri mesiace. To je zlá vec a konkurenčné smartphony dostávajú aktualizácie častejšie.

Záver: kúpiť LG G8s ThinQ?

Smartfóny LG majú už roky problém, že nevynikajú v žiadnej oblasti a často sú rovnako drahé ako konkurencia. Preto je ťažké odporučiť zariadenie LG. Nový G8s ThinQ nemôže tento problém vyriešiť. Smartfón boduje vo všetkých oblastiach od pekného po dobrý, ale nerobí nič lepšie ako ostatné. 3D ochrana tváre je skvelá vlastnosť, ale oproti kvalitnému skeneru odtlačkov prstov žiadne zlepšenie. Ovládanie gestami s medializáciou sa ukázalo byť sklamaním. Spoločnosť LG musí podniknúť kroky aj v oblasti softvéru. Celkovo možno povedať, že G8s ThinQ je skvelý smartphone, ale za rovnaké alebo menej peňazí získate lepší smartphone. Napríklad Samsung Galaxy S10e, Xiaomi Mi 9, Xiaomi Mi 9T Pro a Huawei P30 ponúkajú lepší pomer ceny a kvality.