Ako

Nemôžete odstrániť súbor? Vyskúšajte tieto kroky

Vymazanie súboru nie je vždy úspešné. Napríklad preto, že sa súbor používa, alebo pretože nemáte dostatočné práva. Zbavte sa tých nezmyslov. Naučte sa, ako v systéme Windows 10 vždy odstraňovať nepríjemné súbory.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo nie je možné súbor vymazať. Najbežnejšou príčinou je, že súbor používa program. Napríklad sa pokúšate presunúť dokument Word z pracovnej plochy do koša, keď je ešte otvorený v textovom procesore. Potom je možnosť jednoduchá: zatvorte otvorený súbor a skúste to znova.

Stáva sa nepríjemnejším, keď neviete, v ktorom programe je dokument otvorený, alebo keď systém Windows zobrazí inú správu o tom, že nie je možné súbor odstrániť. Našťastie existuje niekoľko riešení. Samozrejme sa to netýka iba nepríjemných súborov, ale aj celých priečinkov.

Správa úloh

Správca úloh je cennou súčasťou pokusu o odstránenie súboru. Uvádza zoznam všetkých načítaných programov. Správcu úloh otvoríte pomocou klávesov Ctrl + Shift + Esc. Na karte Procesy pozriete sa do sekcie Aplikácie. Tu nájdete prehľad všetkých otvorených programov. Ak nevidíte rozsiahly prehľad, kliknite najskôr Viac detailov.

Hlási systém Windows, že konkrétny súbor nemožno zavrieť, pretože je otvorený v programe? Potom nájdite príslušný program a kliknite naň pravým tlačidlom myši. Vyberte si Do konca. Všetky okná programu sú teraz zatvorené. Skúste súbor znova vymazať.

Niekedy to nie je program, ale proces, ktorý vezme súbor ako rukojemníka. To si všimnete, ak ste program zatvorili a súbor sa stále používa. Na ukončenie procesu použite správcu úloh. Na karte Procesy sa v sekcii hľadáte Procesy na pozadí procesu súvisiaceho s programom. Napríklad: nemôžete zatvoriť dokument Word. Najskôr zavrite slovo. Ak sa program potom ešte stále používa, môžete príslušné procesy Word (Winword.exe) uzavrieť aj pomocou procesov na pozadí.

Prispôsobte si Prieskumníka

Prieskumník Windows ponúka možnosť otvoriť každé okno ako samostatný proces. V minulosti bola táto možnosť často kontrolovaná, aby bol systém Windows stabilnejší. Napríklad ak dôjde k zlyhaniu jedného otvoreného okna, ostatné okná zostanú nedotknuté, ak ich máte otvorené v samostatnom procese. Ak sa okná otvárajú rovnakým spôsobom, všetky sú zatvorené.

Nastavenie s osobitným procesom pre každé okno môže spôsobiť problémy pri mazaní súboru. Preto vypnite túto možnosť. Otvorte program Windows Prieskumník (kláves Windows + E) a vyberte kartu Socha. Vyberte si možnosti a kliknite na kartu Displej. Odstráňte začiarknutie z Otvorte okná priečinkov v samostatnom procese. kliknite na Ok. Skúste súbor neskôr vymazať.

Ukážka vypnutá

Pri pokuse o odstránenie súboru môže ukážka vhodiť do práce aj kľúč. Ukážka je aktívna v programe Prieskumník Windows a zobrazuje ukážku vybratého súboru, takže ho nemusíte otvárať.

Otvorte kartu v prieskumníkovi Socha a kliknite na tlačidlo Okno ukážky. Skontrolujte, či ukážka nezmizla z pravej strany okna. Kombinácia klávesov Alt + P tiež spôsobí, že ukážka zmizne.

Vyčistenie disku

Nie je možné odstrániť niektoré súbory určené pre operačný systém. Potom ponúka riešenie čistenie disku. Otvorte ponuku Štart a zadajte príkaz Čistenie disku. kliknite na Vyčistenie disku. V hlavnom okne kliknite na ikonu Vyčistite systémové súbory. Skenovanie sa vykoná znova - teraz však vo väčšej miere. V okne s výsledkami začiarknete značky Dočasné súbory. kliknite na Ok.

Príkazový riadok

Pre mierne pokročilejších používateľov je príkazový riadok šikovnou alternatívou na odstránenie nepríjemných súborov. Je potrebné použiť úplnú cestu k príslušnému súboru. Môžete to urobiť so skautom. V prieskumníkovi vyhľadajte súbor, ktorý chcete odstrániť. Celá cesta sa zobrazuje v paneli s adresou. Dvakrát kliknite na ňu a vyberte cestu, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte Kopírovať.

Otvorte príkazový riadok z ponuky Štart. Zadajte príkazový riadok a kliknite pravým tlačidlom myši na výsledok vyhľadávania Príkazový riadok. Vyberte si Spustiť ako správca. Na príkazový riadok zadajte nasledujúci príkaz: CD . Ak ho chcete použiť, kliknite pravým tlačidlom myši na miesto, kde by mala byť cesta. Bude vložený priamo. Potvrďte stlačením klávesu Enter.

Teraz zatvorte skautský proces, aby ste zvýšili šance na úspech. Otvorte vyššie spomínaného správcu úloh a kliknite naň pravým tlačidlom myši Prieskumník Windows. Vyberte si Do konca. V okne príkazového riadku zadajte: Del . Napríklad: Del „administration.docx“. Stlačte kláves Enter. Je pravdepodobné, že súbor bude teraz odstránený. Potom reštartujte proces uzavretého súboru. V Správcovi úloh si vyberiete Súbor, Spustiť novú úlohu. Typ Explorer.exe a kliknite na Ok.

Bezpečnostný mód

Zavádzanie systému Windows v bezpečnom režime zvyšuje pravdepodobnosť, že budete môcť súbor stále odstrániť. Núdzový režim spustí systém Windows v čo najprehľadnejšom prostredí, čím zabráni automatickému načítaniu programov (a následnému zneužitiu vášho súboru alebo priečinka).

Otvorte okno nastavení: kliknite na štart a kliknite na ozubené koliesko vľavo alebo použite kombináciu klávesov kláves Windows + I. Ísť do Aktualizácia a zabezpečenie, Obnovenie systému. Včela Pokročilé možnosti zavedenia kliknite na tlačidlo Reštartuj teraz. Pri spustení zvoľte spustenie systému Windows v núdzovom režime. Ihneď po spustení môžete súbor odstrániť.

Vyskúšajte Process Explorer alebo LockHunter

Nemôžete súbor ešte odstrániť? Existuje veľa externých pomocníkov, ktorí pomôžu problém vyriešiť. Pomocou aplikácie Process Explorer - od spoločnosti Microsoft - sami určíte, ktorý program alebo ktorý proces otvoril súbor alebo priečinok. Stiahnite si najnovšiu verziu aplikácie Process Explorer tu. Program môžete využívať zadarmo.

Pred použitím aplikácie Process Explorer rozbaľte všetky komprimované súbory. Po inštalácii ho otvoríte dvojitým kliknutím na Procexp64.exe. V hlavnom okne nájdete všetky procesy, ktoré práve bežia. Ak chcete zistiť, ktorý program alebo proces používa súbor, použite integrované vyhľadávanie v aplikácii Process Explorer.

Vyberte si File, Find Handle alebo DLL. Môžete tiež kliknúť na ikonu ďalekohľadu. V krabici Spracovať alebo podreťazec DLL zadajte názov súboru. Potom kliknite na Vyhľadávanie. Vyhľadávanie môže chvíľu trvať: Windows načítava veľa procesov na pozadí. V okne s výsledkami sa pozriete na Proces ktoré programy alebo procesy zadržiavajú váš súbor alebo priečinok. Potom otvorte správcu úloh a ukončite tieto programy.

LockHunter tiež pomáha určiť, ktorý program používa súbor, a úzko sa integruje do užívateľského prostredia Windows. Kliknite pravým tlačidlom myši na súbor a vyberte Čo blokuje tento súbor. Zobrazí sa prehľad programov a procesov, ktoré si nárokujú súbor. Potom máte niekoľko možností, ako napríklad odomknutie súboru a odstránenie súboru.

kliknite na Iné pre ďalšie funkcie. S Odstrániť pri ďalšom reštartovaní systému po reštartovaní systému Windows odstráňte problémový súbor. S Odomknúť a premenovať súbor môžete okamžite premenovať. S Odomknúť a kopírovať môžete skopírovať súbor. kliknite na Viac podrobnosti a skontrolujte, či existujú ďalšie informácie o procese. LockHunter môžete používať zadarmo. Počas inštalácie sa uistite, či program neinštaluje ďalšie programy nevyžiadané.

Pri použití LockHunter sa odporúča opatrnosť. Pred odstránením súboru sa uistite, že nejde o nevyhnutný (systémový) súbor. Ak omylom odstránite nesprávny súbor, môže to viesť k poškodeniu systému.

Vlastníctvo

Nakoniec, problémy s vlastníctvom (alebo známejším „vlastníctvom“) súborov sa pravidelne vyskytujú aj v systéme Windows. Napríklad nemôžete presúvať alebo kopírovať súbor alebo priečinok, pretože Windows si myslia, že na to nemáte príslušné práva. Stáva sa to napríklad pri práci so súborom, ktorý vytvoril iný používateľ, ale po odstránení tohto používateľa zo systému. Tým, že si spis „privlastníte“, vyriešite problém.

Otvorte prieskumníka a vyhľadajte priečinok alebo súbor, ktorý chcete prevziať z vlastníctva. Kliknite pravým tlačidlom myši na položku a vyberte Vlastnosti. Na karte Bezpečnosť kliknite na Pokročilé. Zobrazí sa okno s pokročilými nastaveniami zabezpečenia. Teraz kliknite na Upraviť. Túto možnosť nájdete na riadku Majiteľv hornej časti okna. kliknite na Pokročilé a vyberte používateľský účet, ktorý chcete použiť na prístup k súboru alebo priečinku. kliknite na Ok a zatvorte tieto okná.

Teraz znova kliknite pravým tlačidlom myši na súbor alebo priečinok a vyberte možnosť Vlastnostin. Vyberte kartu Bezpečnosť a kliknite na Pokročilé. kliknite na Pridať. Kliknite na Ea vyberte príkazcu a vyberte účet, ktorý chcete použiť na prístup k súboru. kliknite na Ok a pridať Základné oprávnenia znak začiarknutia Úplné riadenie. kliknite na Ok. Ak chcete toto nastavenie použiť na všetky podpriečinky, začiarknite políčko Nahraďte všetky položky povolení na podradených objektoch dedičnými položkami povolení z tohto objektu. Potvrďte pomocou Ok.

Ponorte sa hlbšie do Windows 10 a prispôsobte si operačný systém pomocou našej Tech Academy. Vyskúšajte online kurz Windows 10 Management alebo si pozrite balíček Windows 10 Management vrátane technologickej a praktickej knihy.