Ako

Pomocou týchto referenčných nástrojov môžete otestovať výkon vášho počítača

Pri niektorých programoch alebo úlohách je výkon vášho systému trochu sklamaním. Je to procesor alebo grafická karta, disk alebo interná pamäť? Testovacie nástroje vám umožňujú tieto komponenty systému dôkladne otestovať. Bude jasnejšie, kde sú potenciálne úzke miesta a čo s nimi môžete robiť.

Tip 01: Syntetika vs. naozaj

Termín benchmarking sa týka testovania produktu, pri ktorom pomocou nejakého referenčného bodu určíte, do akej miery dosahuje testovaný produkt lepší alebo horší výkon ako iné (porovnateľné) produkty.

Ak takéto nástroje googlujete, často sa stretnete s pojmom „syntetický benchmark“. Tieto nástroje majú vlastné vstavané testy, ktoré generujú určité pracovné zaťaženie, od ktorého sa odvodzuje skóre výkonu.

Menšia časť testovacích programov patrí do kategórie referenčných hodnôt „skutočného sveta“. Používajú skutočný softvér, ako ho používa samotný používateľ (myslite na skutočné hry alebo aplikácie v reálnej kancelárii atď.) A na základe toho vypočítajte index výkonu. Typickým príkladom toho sú testovacie programy testujúce grafickú kartu, ktoré počas živého hrania nestačia na sledovanie počtu snímok za sekundu. To je užitočné napríklad pre hráčov, ktorí chcú vedieť, aký výkon má určitá grafická karta v konkrétnych hrách.

Tip 02: UserBenchmark

Začíname syntetickým štandardom, ktorý dokáže merať výkon rôznych komponentov systému. Prejdite na web www.userbenchmark.com a stiahnite si bezplatný prenosný nástroj UserBenchmark. Po spustení programu uvidíte, ktoré komponenty sa testujú (vrátane procesora, grafickej karty a diskov) a tiež dostanete vysvetlenie. Akonáhle nastúpite Bež testy prebiehajú jeden po druhom; uistite sa, že brána firewall neblokuje pripojenie k internetu. Celý proces trvá sotva dve minúty. Počas vykonávania testov by ste mali zavrieť všetky ostatné aplikácie a čo najviac procesov na pozadí. To platí všeobecne pre všetky referenčné hodnoty.

Potom budete okamžite vidieť výsledky. Uvidíte, ako dobre si váš systém funguje ako herný počítač, stolný počítač a pracovná stanica. Čím vyššie percento, tým lepšie je váš vlastný systém vhodný pre tento typ použitia. Prostredníctvom tohto odkazu môžete vidieť, ako UserBenchmark presne počíta tieto percentá. Pre herné percento sa napríklad používa nasledujúci vzorec: 25% procesor + 50% grafická karta + 15% ssd + 10% pevný disk, kde skóre procesora je zložené z 30% jednojadrového, 60% štvorjadrového a 10% viacjadrové.

Tip 03: Výsledky testu

Oplatí sa pozrieť sa na webovú stránku s výsledkami testu o niečo ďalej. Na Súhrn na vysokej úrovni získate popis výkonu rôznych systémových komponentov v porovnaní s inými počítačmi, ktoré majú rovnaké komponenty. Ešte nižšie na stránke získate pre každú časť ešte viac podrobností. Napríklad pri skóre procesora vidíte svoje vlastné skóre aj priemerné skóre a tiež vidíte rozloženie rôznych skóre v grafe.

V dolnej časti stránky, v sekcii Custom PC Builder môžete ísť cez odkaz Preskúmajte upgrady pre tento počítač zistiť, aký efekt na výkon by mala výmena jedného alebo viacerých konkrétnych komponentov, a približne to, čo by to stálo. Vľavo hore sú časti vášho vlastného počítača (Východisková hodnota), vpravo od neho súčasti možnej alternatívy (Alternatívne). Zloženie tejto alternatívy si určujete sami. Kliknite na rôzne karty otvorené v ľavom dolnom rohu (napríklad CPU, GPU, SSD a tak ďalej) a vzdať sa seba Zmeniť alternatívu […] pri každej aktualizácii, ktorú zvažujete pre každú z týchto súčastí.

Niekedy je aktualizácia hardvéru najrýchlejšou cestou k lepšiemu výkonu

Tip 04: Skutočný test softvéru

Zatiaľ čo UserBenchmark je zjavne syntetickým štandardom, známy nástroj PCMark 10 pracuje s reálnymi aplikáciami. PCMark 10 sa skladá z niekoľkých vydaní, vrátane bezplatnej základnej edície a platenej rozšírenej edície (27,99 eur). Začali sme platenou verziou.

Po inštalácii spustite nástroj a kliknite do pravého horného rohu Referenčné hodnoty. V zásade môžete ísť rovno Bež kliknite do modulu PCMark 10, ale tlačidlo Podrobnosti poskytuje viac spätnej väzby k testovaným položkám. Okrem toho môžete kliknúť na kartu Vlastný beh sami sa rozhodnite, ktoré testy chcete vykonať.

Všimli ste si, že PCMark 10 sa zameriava hlavne na porovnávanie počítačov na obchodné účely s položkami ako Video konferencia, Prehliadanie webu, Tabuľky a Úpravy fotografií. Pravdaže, je tu aj časť Rendering a vizualizácia, ale bolo by lepšie, keby ste použili špecializovanejší benchmark pre PC pre hry (pozri Tip 8). Celé kolo testovania môže ľahko trvať dvadsať minút alebo viac. Potom získate podrobný výsledok každej časti. Môžete uložiť výsledky testu a tiež ich porovnať s predtým zaznamenanými výsledkami. Cez tlačidlo Zobraziť online výsledky testu môžete tiež porovnať s výsledkami iných systémov.

Tip 05: Zakážte služby

Ak zistíte, že výkon systému je na nízkej úrovni, možno budete mať úspech s nasledujúcimi tipmi, vďaka ktorým bude váš počítač o niečo plynulejší. Začnite zistením, ktoré programy sa automaticky spúšťajú v systéme Windows. To možno vykonať pomocou Správcu úloh systému Windows (Ctrl + Shift + Esc), ale ešte lepšie pomocou nástroja ako Autoruns. Stačí tu zrušiť začiarknutie všetkých nadbytočných položiek, aby ste sa uistili, že sa už nespúšťajú automaticky.

Skontrolujte tiež, či nie sú spustené redundantné alebo nechcené služby. Znova otvorte Správcu úloh systému Windows a prejdite na kartu Služby. Cez odkaz Otvorené služby môžete z Vlastnostiponuka to Typ spustenia konkrétnej služby. V dolnej časti webovej stránky nájdete odporúčania, v ktorých službách môžete byť Ručne alebo Vypnutý môže dať.

Tip 06: Procesor

UserBenchmark a PCMark 10 môžu byť veľmi odlišné referenčné hodnoty, obe sú však určené na poskytnutie celkového obrazu systému. Existujú však aj referenčné hodnoty, ktoré sa zameriavajú konkrétne na určitú časť. Napríklad bezplatný Cinebench otestuje váš procesor vykreslením 3D obrazu vo vysokej kvalite. Musíte len spustiť nástroj a aktualizovať CPU tlačidlo Bež kliknúť. O niečo neskôr získate skóre vyjadrené v „cb“ a výkon procesora sa zobrazí v porovnávacej tabuľke. Skrz File / Advanced benchmark nájdete na CPU (jednojadrový) ďalší Bežtlačidlo, ktoré meria rýchlosť jednotlivých jadier procesora. Označenie MP pomer označuje pomer medzi jednojadrovým a viacjadrovým.

AIDA64 je komplexná sada pre informácie o systéme a diagnostiku, ale tento program má na palube aj rôzne štandardy CPU. Tu si môžete stiahnuť bezplatnú skúšobnú verziu. Spustite nástroj a otvorte rubriku Referenčná hodnota. Nájdete tam jedenásť testov cpu a fpu (jednotka s pohyblivou rádovou čiarkou). Nemusíte robiť oveľa viac, ako pokračovať Štart stlačiť. Ak je to žiaduce, môžete ho pridať ako prvý Parametre koľko procesorových jadier sa používa a či je možné použiť hypervlákanie. Cez kláves F1 a možnosť Sprievodca testom získate informácie o každom z týchto testov.

Tip 07: Pretaktovanie

Ak chcete pre svoj procesor vyšší výkon a nahradenie výkonnejším nie je možné, môžete zvážiť pretaktovanie procesora. Potom vydáte záťažový test na vašom CPU pred a počas rôznych krokov pretaktovania, napríklad s bezplatným Prime95 v kombinácii s nástrojom ako HWiNFO, aby ste mohli nepretržite monitorovať teploty vášho procesora.

Ak máte v počítači moderný biofón uefi, môžete nájsť kategóriu, ktorá sa tam volá pretaktovanie alebo ladenie alebo niečo podobné, prípadne s hotovými pretaktovacími profilmi. V prípade potreby môžete hodnotu multiplikátora upraviť malými krokmi sami. Pre procesory AMD Ryzen je najlepšie stiahnuť si nástroj Ryzen Master.

Pretaktovanie často vedie k lepšiemu výkonu, ale robíte to na svoje vlastné riziko

Tip 08: Grafická karta

Jedným z najpopulárnejších nástrojov na porovnávanie grafických kariet je 3DMark od rovnakých výrobcov ako PCMark. Edícia Basic je zadarmo a dá sa použiť na testovanie DirectX 10, 11 a 12. Samotný nástroj navrhuje najvhodnejší test pre zistený hardvér, iné testy si však môžete zvoliť sami. PDF, ktoré si môžete stiahnuť pomocou tohto odkazu, obsahuje podrobné informácie o rôznych testovacích postupoch.

Ďalším známym nástrojom je Heaven UNIGINE, ktorý je k dispozícii pre systémy Windows, macOS a Linux. Bezplatná základná verzia štandardne zobrazuje 26 po sebe idúcich a graficky náročných scén, kde si môžete sami nastaviť všetky druhy parametrov, napríklad API OpenGL alebo DirectX11, vyhladzovanie, rozlíšenie a podobne. Potom uvidíte priemernú, minimálnu a maximálnu hodnotu snímok za sekundu a globálne skóre, ktoré môžete porovnať s inými systémami.

Ak dávate prednosť použitiu benchmarku v reálnom čase, ktorý meria počet snímok za sekundu počas vašich herných stretnutí, môžete zvážiť nástroje ako Fraps a Bandicam. Posledne menovaný je ľahký program, ktorý zvláda DirectX, OpenGL a Vulkan a podporuje tiež rôzne video a audio kodeky.

Tip 09: Rýchlejší grafický procesor

Ak by ste chceli pre svoje hry dosiahnuť 60 snímok za sekundu, ale vaša grafická karta zjavne nedosahuje, môžete skontrolovať, či máte pre svoju grafickú kartu najnovšie ovládače. Produkty Nvidia hľadajte tu a AMD tu. Skontrolujte tiež, či máte pre svoje hry nainštalované všetky opravy a opravy chýb. Niektoré grafické nastavenia môžete nastaviť aj o niečo menej ambiciózne, napríklad nastavenia textúr, efektu HDR, tieňov, rozmazania pohybu a podobne.

Ak to nedáva očakávaný výsledok a iná grafická karta nie je možnosťou, potom môžete zvážiť pretaktovanie GPU pomocou nástrojov, ako sú MSI Afterburner alebo EVGA Precision X. V tejto záležitosti nemáme priestor. podrobnejšie tu, ale prostredníctvom odkazov a www.tiny.cc/ocgpu sa dostanete na webové stránky, kde nájdete veľa konkrétnych pokynov. Pozor: pretaktujete vždy na svoje vlastné riziko.

Tip 10: Disk a SSD

Testovacie nástroje vám tiež umožnia zistiť rýchlosť čítania a zápisu na SSD a pevných diskoch. Jedným z najznámejších je ATTO Disk Benchmark, ktorý dokáže spracovať pevné disky, SSD a RAID pole. Pre skúšky rýchlosti môžete nastaviť rôzne parametre. Určujete nielen veľkosť bloku (medzi 512 bajtov a 8 MB), ale aj veľkosť testovacích súborov (do 2 GB) a „Hĺbku frontu“ (maximálny počet príkazov na čítanie / zápis, ktoré je možné vykonať pri v danom čase). Je tiež užitočné, že túto možnosť môžete využiť Priame I / O môže testovať disk bez použitia vyrovnávacej pamäte systému alebo ukladania do pamäte cache. Zabudovaná funkcia pomoci v nástroji vám poskytne ďalšie informácie.

Crystal Disk Mark je tiež populárnym štandardom, ktorý je vhodný aj pre rôzne úložné médiá, ako sú disky SSD, pevné disky a pamäťové karty. Veľkosť testovacieho súboru si určíte sami a nástroj automaticky vykoná sekvenčné aj náhodné testy čítania a zápisu.

AS SSD je špeciálne určený pre SSD disky, vrátane tých s rýchlym protokolom NVME. Nástroj obsahuje šesť syntetických testov na meranie postupného a náhodného čítania a zápisu. V jednom teste (možnosť 4K-64 THRD), meria sa výkon na náhodne vybraných blokoch 4K, ktorý je rozdelený do 64 vlákien, aby ste si mohli overiť fungovanie funkcie ncq (natívne radenie príkazov).

Tip 11: Zrýchlite disk

Ak máte pomalý pevný disk, defragmentácia pevného disku dnes pravdepodobne prinesie malé zvýšenie výkonu (väčšina operačných systémov to už robí automaticky na pozadí). Najvýraznejší nárast rýchlosti sa dosiahne, keď ho vymeníte za SSD.

Ak máte SSD model sata, nezabudnite skontrolovať režim disku v biose vášho systému a skontrolovať, či je nastavený na ahci a nie na ide. Koniec koncov, ahci podporuje ncq a to zaisťuje rýchlejšie spracovanie paralelných príkazov na čítanie a zápis.

Pomocou bezplatného nástroja Test zarovnania disku môžete skontrolovať, či je váš disk SSD správne zarovnaný; zvyčajne sa to stane automaticky, ak ste disk rozdelili na Windows 7 alebo novší. V prípade potreby to môžete doladiť pomocou nástroja, ako je bezplatný MiniTool Partition Wizard Free, kde môžete Zarovnať oddiel vybrať.

Pre istotu tiež skontrolujte, či je na vašom disku SSD aktivovaná funkcia orezania. Otvorte príkazový riadok a spustite tento príkaz:

sk Vyhlásenie o správaní fsutil disabledeletenotify

Máš DisableDeleteNotify = 0 potom je trim skutočne aktívny. Je to hodnota 1, potom môžete stále aktivovať orezanie pomocou príkazu:

sada správania fsutil disabledeletenotify 0

Tip 12: Interná pamäť

Existuje niekoľko nástrojov, ktoré môžete použiť na meranie výkonu vnútornej pamäte, vrátane vyššie spomenutých UserBenchmark a AIDA64. PassMark Performance Test (30-dňová bezplatná skúšobná verzia) obsahuje tiež rozsiahly modul pre takúto referenčnú hodnotu.

Akonáhle sa dostanete do Pamäťová značka na Bež spustí kombinovaný test pamäte, ktorý vykonáva operácie s databázami, testy čítania, test zápisu a kontrola latencie. Celý test trvá sotva minútu a potom môžete porovnať svoje vlastné výsledky testu so systémami s porovnateľnými pamäťovými modulmi.

MemTest86, tiež od spoločnosti PassMark, je tiež populárnym nástrojom (k dispozícii aj v bezplatnej verzii), je však určený hlavne na záťažové testy pamäte. Nedokonalá alebo nespoľahlivá pamäť môže koniec koncov spôsobiť najzvláštnejšie javy, napríklad nečakané zamrznutie. V dodanom PDF sa dozviete, ako presne používať MemTest86 a ako interpretovať výsledky.

V žiadnom prípade sa nenechajte zlákať používaním takzvaného „posilňovača baranov“. Jedná sa o softvér, ktorý požaduje zlepšenie výkonu „uvoľnením nevyužitej pamäte“. Takmer vo všetkých prípadoch sa jednoducho scvrkáva na presun užitočných údajov z pamäte RAM do súboru s pomalým stránkovaním na disku, čo je pre vás k ničomu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found