Preskúmanie

Huawei P30 - inteligentný telefón vrhá svoj tieň dopredu

Počas predstavenia série Huawei P30 túto šou ukradol Huawei P30 Pro, hlavne kvôli jej fotoaparátom. Huawei P30 je však tiež veľmi zaujímavý smartphone, s mnohými výhodami a priateľskejšou cenovkou.

Huawei P30

cena € 749,-

Farby Šedá, modrá, fialovo-modrá

OS Android 9.0 (EMUI 9)

Obrazovka 6,1 palcový OLED (2340 x 1080)

procesor 2,3 Ghz oktacore (Kirin980)

RAM 8 GB

Skladovanie 128 GB

Batéria 3 650 mAh

fotoaparát 40, 16, 8 megapixelov (zadný), 32 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 14,9 x 7,1 x 0,8 cm

Váha 165 gramov

Iné skener odtlačkov prstov za obrazovkou, dvojitá SIM, 3,5 mm jack

Webová stránka //consumer.huawei.com 7 skóre 70

  • Pros
  • fotoaparát
  • Formát
  • Výkon
  • Negatíva
  • Emui
  • Pamäťová karta NM namiesto micro-sd

Môžem si bezpečne zvoliť Huawei?

Huawei je v poslednej dobe pod silnou paľbou. Napríklad existujú (zatiaľ neopodstatnené) americké obvinenia zo špionáže a čínska spoločnosť čelí zákazu obchodovania, čo znamená, že už nesmie obchodovať so spoločnosťami so sídlom v USA. To môže mať veľké dôsledky na podporu Huawei P30: v takom prípade už pravdepodobne nebude môcť prijímať aktualizácie pre Android, možno bezpečnostné aktualizácie. V tomto prehľade neberieme do úvahy vývoj. Napriek tomu sa pred (možným) nákupom odporúča skontrolovať aktuálny stav veci.

Huawei P30 nie je taký prehnaný ako P30 Pro, keď sa pozriete napríklad na fotoaparáty, technické parametre a displej. Obyčajná P30 preto vždy zostane v tieni svojho väčšieho brata, zatiaľ čo Huawei P30 v skutočnosti nie je o nič menej a zaslúži si o dosť väčšiu pozornosť. Cena je samozrejme samozrejme oveľa priaznivejšia a pre milovníkov a hráčov hudby je k dispozícii 3,5 mm pripojenie, ktoré sa v tejto cenovej kategórii bohužiaľ stáva čoraz zriedkavejším. Pretože P30 stále nie je lacný, s odporúčanou maloobchodnou cenou 750 eur. Dá sa očakávať, že dôjde k výraznému poklesu cien, najmä po turbulenciách okolo značky Huawei. V čase písania tohto článku je už P30 k dispozícii za približne 550 eur.

Žiadne zväčšenie, ale okuliare na nočné videnie

Fotoaparát Huawei P30 Pro kradne šou, nedávno mu vyšlo najlepšie v porovnávacom teste. Bežná P30 nie je o nič nižšia. Objektív s periskopickým priblížením bohužiaľ chýba, takže nemôžete zväčšiť optické zväčšenie 10x alebo digitálne až 50x. Tri objektívy na zadnej strane ponúkajú širokouhlý objektív a zväčšovací objektív, ktorý sa priblíži až 5-násobne. To je stále v poriadku.

Technológia, ktorú Huawei používa na stále zaznamenávanie vecí v tmavých podmienkach, zostala, a vďaka čomu je fotoaparát fotoaparátu P30 bezprecedentne dobrý. Fotoaparát fotoaparátu P30 dokáže aj v miestach, kde sami nevidíte nič, zachytiť svoje okolie jedným kliknutím. Nočný režim môžete použiť aj na fotografie, na ktorých nie je takmer vôbec viditeľný šum, a to ani uprostred noci. Môžete dokonca fotografovať hviezdnu oblohu. Niečo, čo iné smartphony ani len tak nevydaria.

Budujte kvalitu

Ak sa pozriete na dizajn smartfónu, je to nepochybne Huawei. Pozitívne vyniká sklenená farebná zadná strana. Musíme otestovať verziu polárnej žiary, ktorá je taká krásna, že si ju len ťažko trúfate umiestniť do puzdra. Napriek tomu sa to odporúča, sklenené smartfóny sú krehké, citlivé na odtlačky prstov a Huawei P30 nie je vodotesný. Na rozdiel od luxusnejšej verzie Pro nie sú na bočnej strane žiadne zakrivené okraje obrazovky a obrazovka - a teda veľkosť zariadenia - je oveľa kompaktnejšia. Huawei P30 má Full-HD 6,1-palcovú OLED obrazovku. Spoločnosť Huawei sa rozhodla pre zárez obrazovky v tvare kvapky a predĺžený pomer strán 19,5 ku 9. Panel OLED je z hľadiska reprodukcie farieb a čistoty úplne jemný. Za obrazovkou sa tiež nachádza snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje dobre.

technické údaje

Rovnako ako takmer všetky smartphony Huawei, aj Huawei P30 beží na vlastnom procesore Kirin. Spolu s verziou Pro má P30 najrýchlejší Kirin980. Výkonu teda nie je čo vytknúť. Niekedy sa vyskytujú oneskorenia, čo sa zdá byť spojené skôr s variantom EMUI pre Android od spoločnosti Huawei ako s čipsetom.

Huawei P30 sa dodáva s 128 alebo 256 GB úložiskom. Je to viac ako dosť, ale tí, ktorí potrebujú viac, môžu túto pamäťovú kartu rozšíriť. Je škoda, že nemôžete vložiť štandardnú pamäťovú kartu micro-sd, ale vlastné pamäťové karty Huawei. Ktoré majú preto svoj vlastný formát a sú cenovo náročnejšie.

Životnosť batérie

Výdrž batérie Huawei P30 je v poriadku. Na papieri má smartfón kapacitu batérie 3650 mAh. To nie je nijako zvlášť veľké, ale zariadenie pracuje pomerne energeticky efektívne, takže výdrž batérie jeden a pol až dva dni je úplne možná. Podľa toho, ako intenzívne zariadenie samozrejme využívate.

Na životnosť batérie majú zásadný vplyv samozrejme tie aplikácie, ktoré používate, a to, ako dlho máte zapnutú obrazovku. Rovnako však softvér: EMUI. Tento Android shell od Huawei je veľmi drastický a bohužiaľ nemá žiadny pozitívny vplyv na stabilitu Androidu. Môžete tiež mať malú kontrolu nad tým, ako udržiavať procesy na pozadí aktívne, a zavádzací program je zatvorený pre drotárov. Najmä vzhľadom na možný zákaz spoločnosti Google je otvorený zavádzač kľúčový pre tých, ktorí si chcú do zariadenia ručne nainštalovať najnovšiu verziu systému Android.

Ďalšou nevýhodou EMUI je, že predinštaluje veľa nepotrebných aplikácií. Samozrejme môžete očakávať potrebné aplikácie a služby spoločnosti Huawei. Reklamy ako aplikácia Booking.com a Facebook však nie sú v tomto cenovom rozpätí povolené na zariadení. Priečinok Najlepšie aplikácie, ktorého cieľom je iba propagovať (väčšinou nepotrebné) aplikácie, zaberá koláč celú cestu, a to negatívne.

Alternatívy k Huawei P30

Huawei P30 si vyberiete, ak hľadáte veľmi dobrý smartphone s fotoaparátom, bez toho, aby ste hneď museli siahnuť hlboko do vrecka. Máte prístup k šikovnému výkonnému smartfónu so skvelou obrazovkou a výdržou batérie. Milovníci hudby si tiež môžu vydýchnuť: slúchadlá je možné jednoducho pripojiť. Chýbajú ďalšie veci, napríklad bezdrôtové nabíjanie a vodotesné puzdro. Softvér EMUI stále vážne znepokojuje aj smartfóny Huawei.

Čo sa týka fotoaparátu, v tejto cenovej kategórii je ťažké sa zlepšiť. Samsung Galaxy S10 sa blíži. Softvér a prípadná nedôvera v Huawei by však mohli byť dôvodmi, prečo sa tak či tak pozerať na iné smartfóny. V tých prípadoch sú napríklad Asus Zenfone 6 alebo OnePlus 7 alternatívami s podobnými cenovkami.

Záver

Huawei P30 je smartphone, ktorý zostane vždy v tieni verzie Pro. Napriek tomu s bežným modelom P30 stále získate skvelý nočný fotoaparát za nižšiu cenu. Dizajn a skromná veľkosť sú pekné, ale po softvérovej stránke je Huawei stále čo vytknúť.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found