Ako

Takto si môžete sami urobiť hudobný kvíz

Pamätáte si na tie kvízy z rádia, kde musel poslucháč uhádnuť konkrétnu skladbu po vypočutí (kúsku) úvodu? Takýto hudobný kvíz si môžete zahrať aj s priateľmi, ale o to ťažšie! Všetko, čo potrebujete, je bezplatný program Audacity a niekoľko viacstopových zvukových súborov dostupných na internete.

Dobre, priznávame, autor tohto článku miluje krčmové kvízy a touto záľubou už zapálil niekoľkých kolegov v redakčnom tíme. Takže varovanie: môže to byť návykové!

01 Multitrack

Skutočný milovník hudby rozpozná skladbu už po niekoľkých tónoch. Aké pekné je na základe toho urobiť pekný kvíz pre večernú hudobnú zábavu. A ešte to sťažujeme tým, že nehráme na všetky nástroje.

Na tento účel používame viacstopové zvukové súbory. Jedná sa o hudobné súbory, v ktorých bolo osobitne zaznamenaných viac nástrojov na samostatné stereofónne stopy. Nie sú to samozrejme súbory, ktoré používate každý deň. Takéto súbory sú v skutočnosti zvyčajne určené len na použitie napríklad v zvukových štúdiách. Pokiaľ ale budete na internete starostlivo hľadať výraz „viacstopový zvuk“ alebo „izolované stopy“, narazíte na materiál, ktorý podľa vás nebude možné stiahnuť. Na YouTube tiež nájdete rôzne samostatné zvukové fragmenty známych popových skladieb. V tých prípadoch nájdete jednu skladbu, napríklad iba basgitaru, bicí part alebo klávesy. Tieto nahrávky sú dokonca pôvodnej hudby, vďaka čomu je to celé ešte zaujímavejšie. Nielen pre hudobný kvíz, ale aj ak ste fanúšikom určitého umelca alebo by ste sa chceli naučiť hrať hudbu. S jednotlivými stopami môžete presne počuť, ako sa na čom hrá, bez toho, aby ste vyrušovali okolité nástroje. Viacstopové zvukové súbory sú poskytované vo formáte kodeku ogg-vorbis a majú príponu .mogg.

Legálne alebo nelegálne?

Vo väčšine prípadov viacstopové zvukové súbory nikdy nevydal umelec alebo štúdio. Ako je možné, že takéto súbory nájdete na internete? Je to do veľkej miery spôsobené hudobnou hrou Rock Band. V tejto hre sa na hru na každý nástroj používajú oficiálne zvukové stopy štúdiovej kvality. Jednotlivé stopy a hlasy nástrojov boli „roztrhané na kusy“ a umiestnené na jednotlivé stopy. Často sa využívajú pásky majstra od samotných štúdií. Výrobca skupiny Rock Band za to umelcom platí upratané honoráre.

Dôvtipní hackeri však roztrhali súbory mogg série Rock Band a sprístupnili ich online. To je samozrejme nezákonné, ale tieto súbory si môžete (ak hľadáte pozorne) ľahko stiahnuť z rôznych fór. Na YouTube nájdete aj viacstopové súbory niektorých populárnych kapiel z 80. a 90. rokov (napríklad Toto, The Police a Queen), kde si môžete vypočuť jeden nástroj. Niektoré z tých trackov sú na nej už roky, takže to asi umelec alebo nahrávacia spoločnosť bude tolerovať. Rôzne nástroje vám umožňujú sťahovať videá z YouTube a ukladať ich ako zvukový súbor. Napríklad prostredníctvom nástroja 4K Video Downloader.

02 Otvorte obsah multitrack

Nie je veľa bezplatných zvukových programov, ktoré by zvládli viacstopový zvuk. Audacity je digitálna zvuková stonožka, ktorá dokáže. K dispozícii sú verzie pre Windows, macOS a Linux. Nainštalujte softvér a z ponuky otvorte stiahnutý súbor mmog Súbor / Otvoriť. Otvorenie súboru chvíľu trvá, pretože Audacity najskôr rozdelí všetky jednotlivé stopy od hlavného súboru. Niektoré súbory mmog obsahujú asi päť alebo šesť samostatných stôp nástroja. Priemerná hudobná stopa má zvyčajne oveľa viac nástrojov, a preto na niektorých zvukových stopách budete počuť aj niekoľko nástrojov; nie je vždy možné prístroj úplne izolovať. Všeobecne je možné počuť bicie, basovú gitaru a hlasy osobitne. Ale to je potrebné vyskúšať, vopred to nevidíte, takže musíte vždy otvoriť súbor v Audacity, aby ste mohli počúvať jednotlivé kanály.

03 Stereo stopa

Ak ste otvorili súbor mogg v aplikácii Audacity, okamžite uvidíte, koľko rôznych zvukových stôp súbor obsahuje. Audacity automaticky rozdelí každú zvukovú stopu na ľavý a pravý kanál alebo dvakrát mono. Ak ste otvorili súbor so šiestimi samostatnými zvukovými stopami, zobrazí sa vám Audacity 12. Našťastie Audacity zoskupí kanály dohromady a je ľahké zlúčiť dve mono stopy do jednej stereo stopy. Urobíte to nasledovne: kliknite na hornú zvukovú stopu skupiny dvoch ľudí na malú čiernu šípku k názvu zvukového súboru a vyberte príslušnú možnosť z ponuky Vytvorte stereofónnu stopu. Stereo stopa znie o niečo priestrannejšie ako samostatná mono stopa.

Bubny, bubny a ďalšie bubny

Mnoho súborov mogg z hry Rock Band obsahuje niekoľko bicích stôp. Je to preto, že cieľom hry je hrať čo najpresnejšie na konkrétny nástroj, aby ste získali čo najviac bodov. Bicie sada je jediný nástroj, ktorý sa skladá z niekoľkých „sub“ nástrojov: basový bubon, snare drum, hi-hat, činely a tom tomy. Na všetky tieto jednotlivé nástroje je možné hrať pomocou bicích súprav Rock Band a hra sleduje, kedy presne sa na ktorý bubon hrá.

V Audacity môžete - ak chcete - hrať samostatne iba na hi-hat, snare bubne alebo basovom bubne. Jednotlivé činely sú zvyčajne súčasťou zvukovej stopy hi-hat.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found