Preskúmanie

Test: najlepší smartphone do 300 eur

„Len dobrý“ smartphone skutočne nemusí stáť majland. Pevné modely sú čoraz lacnejšie a kvalitnejšie. Počítač! Celkovo deväť smartfónov do 300 eur, štyri z nich sa dokonca predávajú za menej ako 200 eur. Ktoré zariadenia sa skutočne oplatia?

Pred pár rokmi sa neodporúčal smartphone do 300 eur. Výrobcovia šetrili všetko od kvality zostavenia a obrazovky po výkon a softvérovú podporu. V roku 2019 sa našťastie veľa zmenilo, najmä kvôli čínskym bojovníkom za ceny, ako sú Xiaomi a Huawei. Veľký úspech dosiahli s dobrými zariadeniami za konkurencieschopnú cenu. Známe značky ako Motorola a Samsung museli nasledovať, aby nestratili podiel na trhu. Výsledkom je, že teraz máte na výber z vynikajúcich zariadení, ktoré stoja dvesto až tristo eur. Počítač! Celkovo vybraných deväť modelov, ktoré sa oplatí vychádzať z ceny a špecifikácií. Na papieri teda. Aby sme zistili, aké dobré sú, v posledných mesiacoch sme inteligentné telefóny podrobne testovali. Pozreli sme sa okrem iného na dizajn, kvalitu obrazovky, všeobecný výkon, výdrž batérie a softvér. Podrobnejšie recenzie mnohých zariadení nájdete na našom webe.

Nie Huawei a Honor

V tomto teste nenájdete smartfóny od spoločnosti Huawei a jej dcérskej značky Honor. To sa zdá čudné, pretože lacnejšie zariadenia od spoločnosti Huawei ponúkajú konkurenčný pomer ceny a kvality a sú ťažko porovnateľné s konkurenciou. Dôvodom, prečo ignorujeme spoločnosti Huawei a Honor, je pretrvávajúca neistota ohľadne budúcnosti spoločnosti Huawei. Vláda USA v máji rozhodla, že Google už od polovice augusta nemôže obchodovať s Huawei. Je to z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť. Google poskytuje operačný systém Android spoločnosti Huawei, ktorá prispôsobuje softvér a umiestňuje ho na svoje smartfóny vrátane Honor. Spoločnosť Huawei tiež potrebuje spoločnosť Google, aby mohla robiť aktualizácie pre Android. V súčasnosti sa tento časopis venuje tlačiarňam. Nie je jasné, čo môžu spoločnosti Huawei a Google robiť. V tejto súvislosti je neistá aj politika spoločnosti Huawei v oblasti aktualizácií, a preto v súčasnosti smartphone Huawei alebo Honor neodporúčame. Sledujte novinky o vývoji.

Xiaomi Mi A2 Lite

Mi A2 Lite od Xiaomi sa objavil v lete 2018 a zaujal veľmi konkurenčným pomerom ceny a kvality. Teraz zariadenie ešte zlacnelo a za vaše peniaze vám získalo ešte väčšiu hodnotu. Smartfón má robustné kovové puzdro so snímačom odtlačkov prstov a 5,84 palcová obrazovka vyzerá ostro vďaka Full HD rozlíšeniu. Výkon je v poriadku a úložná pamäť je veľká a rozšíriteľná. Od predného a zadného fotoaparátu nečakajte príliš veľa, ale na fotografie z domu, záhrady a kuchyne sú postačujúce. Výdrž batérie je nadpriemerná s dvoma až tromi dňami, aj keď je škoda, že sa nabíjanie deje cez starý micro-USB. Všetky konkurenčné zariadenia v tomto teste majú port USB-C. Keďže Mi A2 nemá NFC čip, telefón nie je vhodný na bezkontaktné platby. Pozitívnym záverom je softvér Android One. Smartfón má nemodifikovanú verziu Androidu a čoskoro dostane Android 10.0 (Q). Máte tiež istotu mesačných bezpečnostných aktualizácií až do leta 2021. To je v tomto cenovom segmente úplne jedinečné. Xiaomi Mi A2 je spolu s Nokiou 5.1 Plus najlacnejším smartfónom v tomto teste a pre mnohých najlepšou voľbou do 200 eur.

Xiaomi Mi A2 Lite

cena

€ 179,-

Webová stránka

www.mi.com/global/mi-a2-lite 8 skóre 80

 • Pros
 • Robustný dizajn
 • Obrazovka Full HD
 • Android One
 • Dlhá výdrž batérie
 • Negatíva
 • Žiadne NFC
 • Micro USB
 • Fotoaparáty

Motorola Moto G7 Power

S priemernou cenou 199 eur je Motorola Moto G7 Power práve v kategórii „smartfóny do 200 eur“. Vďaka svojej 6,2-palcovej obrazovke a veľkej batérii s kapacitou 5 000 mAh je zariadenie robustné a ťažké a je na ňom vidieť. Kryt z polymérového skla je tiež hladký a citlivý na odtlačky prstov. Apropo: skener odtlačkov prstov na zadnej strane je v poriadku. Obrazovka nevyzerá vďaka HD rozlíšeniu veľmi ostro, ale to prispieva k fenomenálnej výdrži batérie. Smartfón vydrží tri až štyri dni bez toho, aby ste ho museli nabíjať, a tak žije až do svojho názvu Power. Nabíjanie je tiež pekné a rýchle a cez USB-C. Spoločnosť Motorola poskytuje Moto G7 Power s priemernými fotoaparátmi, dobrým procesorom a množstvom úložného priestoru. Môžete to rozšíriť o kartu micro SD. Softvér pre Android sa navyše ťažko prispôsoboval. Motorola sľubuje minimálne aktualizáciu na Android 10.0 (Q). Spoločnosť Nfc je znepokojujúca a nie je súčasťou modelu Moto G7 Power s číslom modelu XT1955-4. Model XT1955-7 má nfc. Pretože sú prístroje rovnako drahé, oplatí sa box vopred naštudovať.

Motorola Moto G7 Power

cena

€ 199,-

Webová stránka

www.motorola.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Najlepšia výdrž batérie
 • Rýchle nabíjanie
 • Skvelý hardvér
 • Sotva nejaký softvér na mieru
 • Negatíva
 • Pravidlá modernej aktualizácie
 • Hladké a rýchlo znečistené bývanie
 • Fotoaparáty

Nokia 5.1 Plus

Portfólio spoločnosti Nokia je neprehľadné. S dvesto eurami vo vrecku si môžete kúpiť rôzne prístroje Nokia a sú si tiež veľmi podobné. Pozreli sme sa na o niečo lacnejší 5.1 Plus. Smartfón má dobrý dizajn, ale 5,86 palcová obrazovka nevyzerá vďaka svojmu HD rozlíšeniu až tak ostro a výkon je tiež do istej miery sklamaním. Aplikácie a hry pravidelne vykazujú problémy. Pamäť úložiska nie je malá na 32 GB, ale je to najmenej zo všetkých testovaných zariadení. Našťastie môžete pridať kartu micro SD. Fotoaparáty na zadnej strane sú pekné a batéria vydrží zhruba deň a pol. Nabíjanie sa deje pomocou kábla USB, ale trvá pomerne dlho. Pekný je softvér Android One, takže máte istotu čistej verzie systému Android a aktualizácie na verziu 10.0 (Q). Dostanete tiež mesačné a dlhodobé aktualizácie zabezpečenia. Otravné je, že zárez na veľkej obrazovke ponecháva malý priestor pre upozornenia. V nastaveniach môžete tento „zárez“ vypnúť, potom bude horný okraj obrazovky čierny a nižšie sa zobrazia upozornenia.

Nokia 5.1 Plus

cena

€ 179,-

Webová stránka

www.nokia.com 6 Skóre 60

 • Pros
 • Android One
 • Skvelé fotoaparáty
 • Negatíva
 • Žiadna rýchlonabíjačka
 • HD obrazovka
 • Relatívne málo pracovnej a úložnej pamäte

Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi prekvapivo ponúka veľa za málo. Za necelých dvesto eur získate pekný smartfón so skleneným krytom, rýchlym snímačom odtlačkov prstov a veľkou 4000mAh batériou. Vydrží jeden a pol až dva dni a rýchlo sa nabíja cez USB-C. Spoločnosť Xiaomi tiež dodáva Redmi Note 7 so skvelou obrazovkou, ktorá je na veľkej strane 6,3 palca a vypĺňa takmer celú prednú stranu. Vďaka full HD rozlíšeniu displej vyzerá ostro. Na zadnej strane je dvojitá kamera. Primárny objektív má rozlíšenie 48 megapixelov a fotografie pomocou takzvanej techniky quad-bayer v rozlíšení 12 megapixelov. Detaily štyroch pixelov sa skombinujú, vďaka čomu vzniknú pozoruhodne dobré fotografie. Predstavenie je tiež pôsobivé. Procesor používaný hlavne z drahších zariadení poznáme a so 4 GB RAM operuje Redmi Note 7 ako kúzlo. Pamäť je veľkorysá a vďaka infračervenému senzoru môžete zariadenie používať ako diaľkové ovládanie televízora. Šikovné, ale pri bezkontaktných platbách by sme uprednostnili čip NFC. Hlavným zameraním je softvér MIUI, ktorý je zaneprázdnený, preplnený a pridáva množstvo aplikácií. Spoločnosť Xiaomi má dobrú politiku aktualizácií.

Xiaomi Redmi Note 7

cena

€ 199,-

Webová stránka

www.mi.com 9 Skóre 90

 • Pros
 • Prémiový vzhľad
 • Výkonný hardvér
 • Vynikajúca výdrž batérie
 • Negatíva
 • Žiadne NFC
 • Softvér MIUI nie je pre každého

Samsung Galaxy A40

Rad Samsung Galaxy A prechádza z A10 na A80 a v tomto teste hovoríme o A40 a A50. Tieto dve zariadenia sa líšia v špecifikáciách, a preto je A40 tiež o päťdesiat eur lacnejšia. Má trochu lacné plastové puzdro s rýchlym snímačom odtlačkov prstov. 5,9-palcová obrazovka je pomerne veľká, ale úzke hrany vám umožňujú ovládať smartfón primerane dobre jednou rukou. Hmotnosť je tiež veľmi nízka: 140 gramov. Kvalita obrazovky je dobrá: panel OLED poskytuje nádherné farby a rozlíšenie Full HD poskytuje ostrý obraz. Výkon je priemerný. Populárne aplikácie fungujú dobre, ale hry niekedy pokrivkávajú. Batéria vydrží o niečo viac ako deň. Nabíjanie je pekné a rýchle cez USB-C. Primárny fotoaparát na zadnej strane vytvára dobré fotografie a videá. Bohužiaľ, sekundárny fotoaparát, širokouhlý objektív, je sklamaním. Robí snímky, ktoré sa zmestia viac, ale kvalita obrazu je zlá. Na záver pozitívna poznámka: Softvér spoločnosti Samsung vyzerá dobre, je užívateľsky príjemný a zariadenie bude aktualizované dva roky. Zrátané a podčiarknuté, Galaxy A40 je spoľahlivá voľba, aj keď existujú konkurenti, ktorí za svoje peniaze ponúkajú ešte vyššiu hodnotu.

Samsung Galaxy A40

cena

€ 229,-

Webová stránka

www.samsung.com 8 Skóre 80

 • Pros
 • Praktický
 • Kvalita obrazovky
 • Softvér
 • Negatíva
 • Lacný vzhľad
 • Širokouhlý objektív
 • Nie na hranie

Wiko View 3 Pro

Smartfóny Wiko nie sú v Holandsku také populárne a ľahko dostupné ako konkurencia. To neznamená, že za to nestoja. Vyskúšali sme View 3 Pro, drahšiu a lepšiu verziu View 3. Zariadenie má prémiové sklenené puzdro, je však veľmi citlivé na odtlačky prstov a poškriabanie. Veľká 6,3-palcová obrazovka vyzerá pekne a ostro. Maximálny jas je bohužiaľ nízky, čo sťažuje čítanie displeja na slnku. Výkon je porovnateľný s konkurenciou a rovnaká je aj úložná pamäť so 64 GB. Batéria s kapacitou 4000 mAh vydrží zhruba deň a pol a rýchlo sa nabíja prostredníctvom pripojenia USB-C. Rovnako ako Samsung Galaxy A50, aj View 3 Pro má na zadnej strane tri fotoaparáty. Primárny objektív a širokouhlý objektív vytvárajú vynikajúce fotografie a tretí snímač hĺbky zvyčajne vytvára dobré portréty. Wiko používa ťažko upravenú verziu systému Android, čo je pekné. Smartfón dostáva dvojročnú softvérovú podporu, výrobca však vydáva aktualizácie menej často a menej rýchlo ako väčšina konkurentov. Tí, ktorí hľadajú dobré, ale nie trinásť za tucet zariadení, urobia s Wiko View 3 Pro skvelý nákup.

Wiko View 3 Pro

cena

€ 249,-

Webová stránka

www.wikomobile.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Fotoaparáty
 • Výkon
 • Softvér
 • Negatíva
 • Nízky jas obrazovky
 • Bývanie
 • Aktualizovať pravidlá

Motorola One Vision

Motorola One Vision je jedným z najdrahších modelov v tomto teste za 299 eur. Našťastie to vidíme znova. Zariadenie má luxusné sklenené puzdro s rýchlym snímačom odtlačkov prstov a najmenej 128 GB úložnou pamäťou. Displej s uhlopriečkou 6,3 palca sa dá len ťažko ovládať jednou rukou, hoci formát je ideálny pre multimédiá. Obrázok vyzerá dobre a ostro, aj keď si nemyslíme, že ten zvláštne dlhý pomer 21: 9 je nevyhnutne vylepšením oproti bežnému displeju 18: 9. Nie všetky aplikácie sú optimalizované, vyžaduje to čas. Dlhšia obrazovka je užitočná na surfovanie po internete a čítanie textu. Otvor v obrazovke pre selfie kameru je dômyselným riešením, ako sa vyhnúť zárezu, ale zaberá pomerne veľa miesta. To si vyžaduje určité zvyknutie. Výkonný procesor a 4 GB RAM zaručujú rýchly výkon porovnateľný so Samsung Galaxy A50. Fotoaparát na zadnej strane fotí dobre počas dňa aj v tme. Užitočnosť snímača hĺbky navyše je obmedzená, aj keď poskytuje nádherné portrétne fotografie. Batéria vydrží jeden až jeden a pol dňa, čo nie je tak dlho. Nabíjanie je našťastie rýchle cez USB-C. Vďaka softvéru Android One máte istotu pravidelnej softvérovej podpory po dobu troch rokov. To všetko robí z Motorola One Vision pekný smartphone s jedinou významnou nevýhodou: výdrž batérie.

Motorola One Vision

cena

€ 299,-

Webová stránka

www.motorola.com 9 Skóre 90

 • Pros
 • Android One
 • Hardware
 • Fotoaparáty
 • Negatíva
 • Životnosť batérie
 • Otvor fotoaparátu na obrazovke

Xiaomi Pocophone F1

Pocophone F1 má už rok, ale stále sa veľmi dobre predáva. Správne: stále ponúka vynikajúci pomer ceny a kvality. Plastové puzdro je ľahké a pevné, ale citlivé na poškriabanie. 6,18 palcová obrazovka má Full HD rozlíšenie a vyzerá pekne. Veľká batéria vydrží dva dni. Nabíjanie je rýchle cez USB-C. Od duálneho fotoaparátu na zadnej strane nemusíte čakať zázraky, no robí vynikajúce fotografie a portréty. Selfie kamera nie je taká dobrá ako konkurencia. Na čo sa musí Pocophone F1 hlavne spoliehať, je jeho hardvér. Použitý Snapdragon 845 je najrýchlejším procesorom minulého roka, a preto sa nachádza v oveľa drahších zariadeniach. V kombinácii s minimálne 6 GB RAM Pocophone v tomto teste sfúkne všetky ostatné smartfóny zo stola. Všetky aplikácie a hry fungujú ako kúzlo. Úložná pamäť je tiež pekná a priestranná so 64 GB. Je zaujímavé, že zariadenie môžete zabezpečiť tvárou. Robí sa to cez infračervený senzor a je to bezpečnejšie a užívateľsky príjemnejšie ako na telefónoch, ktoré používajú iba selfie kameru. Pocophone prevádzkuje upravenú verziu Xiaomi MIUI shellu, ktorá sa ľahko používa. Zariadenie bude dostávať aktualizácie najmenej na ďalší rok a pol. Jediné, čo nám chýba, je NFC čip pre bezkontaktné platby.

Xiaomi Pocophone F1

cena

€ 299,-

Webová stránka

www.mi.com 8 Skóre 80

 • Pros
 • Hardware
 • Životnosť batérie
 • Chránič tváre
 • Negatíva
 • Zadná strana sa rýchlo poškriabe
 • Žiadne NFC
 • Priemerná selfie kamera

Samsung Galaxy A50

Galaxy A50 bol najpredávanejším smartfónom v Európe za posledné mesiace a v tomto teste môže konkurovať iba cenou. Zariadenie nie je príliš prémiové svojim plastovým krytom, ale je pekné a ľahké a prekvapivo pevné. Rovnako ako Galaxy A40, aj A50 má nádherný OLED panel s ostrým rozlíšením Full HD. Obrazovka je veľká (6,4 palca) a je vhodná na multimédiá a písanie dvoma rukami. Používanie smartfónu jednou rukou je veľmi ťažké. Skener odtlačkov prstov je zvláštny, pretože je umiestnený pod obrazovkou. To znie vzrušujúco, ale funguje to menej rýchlo a presne ako bežný skener. Procesor je dostatočne výkonný na to, aby bez problémov zvládol všetky populárne aplikácie, a veľkosť úložnej pamäte je veľkorysých 128 GB. Grafický výkon je bohužiaľ trochu sklamaním, čo znamená, že nie všetky ťažšie hry sa dajú hrať dobre. Na druhej strane veľká batéria vydrží ľahko aj jeden deň. Tí, ktorí to berú ľahšie, dostanú dva dni. Nabíjanie je pekné a rýchle cez USB-C. Na zadnej strane je trojitý fotoaparát. Primárny objektív sníma skutočne pekné fotografie. Širokouhlý objektív má o niečo menšiu výkonnosť, ale funguje správne. A konečne, hĺbkový senzor pomáha pri portrétnych fotografiách a robí to dobre. Softvér pre Galaxy A50 je užívateľsky príjemný, rozsiahly a bude dostávať aktualizácie minimálne dva roky.

Samsung Galaxy A50

cena

€ 279,-

Webová stránka

www.samsung.com 8 Skóre 80

 • Pros
 • Obrazovka
 • Životnosť batérie
 • Hardware
 • Negatíva
 • Grafický výkon
 • Skener odtlačkov prstov

Záver

Ak tento porovnávací skupinový test objasní jednu vec, je to tak, že cenovo dostupný smartphone má spravidla vynikajúcu hodnotu za dané peniaze. Všetky testované zariadenia okrem jedného sú v poriadku až pozoruhodne dobré. Ak chcete minúť až dvesto eur, s Xiaomi Redmi Note 7 to zvládnete najlepšie. Dobrou alternatívou je Mi A2 Lite, tiež od Xiaomi. Tento smartphone je o niečo kompaktnejší a v niektorých oblastiach funguje horšie, má však lepší softvér (podpora). Myslíte si, že je dôležitá dlhá výdrž batérie? Potom sa pozrite na Motorola Moto G7 Power. Nokia 5.1 Plus nie je zlá, ale neponúka takú dobrú hodnotu za peniaze. Ak máte väčší rozpočet, môžete si Samsung Galaxy A40 alebo A50 poriadne kúpiť. Prvý z nich sa obzvlášť odporúča, ak hľadáte relatívne šikovný smartphone, zatiaľ čo A50 s veľkou obrazovkou je ideálny pre multimédiá. Wiko View 3 Pro je neznámy, ale vynikajúci smartphone, aj keď je ťažké odlíšiť sa od ostatných. Xiaomi Pocophone F1 to robí veľmi dobre a je zďaleka najrýchlejším smartfónom v tomto skupinovom teste. Výborne si vedie aj v iných oblastiach. Ak chcete „len dobrý“ smartphone, odporúčame Motorola One Vision takmer každému. Má nádherný dizajn, plynulé špecifikácie a aktualizácie bude dostávať takmer tri roky vďaka programu Android One. Celkovo je z čoho vyberať a za špičkový smartfón už nie je potrebné pridávať stovky eur.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found