Preskúmanie

Samsung Galaxy J6 - lacný telefón s kompromismi

Tí, ktorí hľadajú novší lacný smartphone od spoločnosti Samsung, majú v súčasnosti jednu možnosť: Samsung Galaxy J6 (2018). Zariadenie - na predaj za približne 219 eur - má rôzne moderné triky, ale tiež sa veľmi podobá na svojho predchodcu, Samsung Galaxy J5 (2017). Je čas pozrieť sa na výkon najnovšieho telefónu spoločnosti Samsung.

Samsung Galaxy J6

cena € 219,-

Farby Čierna, fialová a zlatá

OS Android 8.0

Obrazovka 5,6 palcový OLED (1480 x 720)

procesor Oktacore 1,6 GHz (Exynos 7 Octa 7870)

RAM 3 GB

Skladovanie 32 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 000 mAh

fotoaparát 13 megapixelov

(zadný), 8 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS, NFC

Formát 14,9 x 7 x 0,82 cm

Váha 154 gramov

Iné Micro USB, port pre slúchadlá

Webová stránka www.samsung.nl 7 Skóre 70

  • Pros
  • Dual SIM a micro SD
  • Batéria vydrží dlho
  • Krásna (dopoludnia) oled obrazovka
  • Negatíva
  • Softvérová politika môže byť jasnejšia
  • Žiadne WiFi 5 GHz a automatický jas obrazovky
  • HD obrazovka
  • Nabíjanie trvá dlho
  • Žiadne usb-c

S dizajnom Samsung Galaxy J6 sa veľa mýli. Prístroj je vyrobený z kovu a má plastovú zadnú časť s matným povrchom a pevným povrchom. Je zarážajúce, že spoločnosť Samsung na svojej webovej stránke uvádza, že model J6 má celokovové puzdro: to jednoducho nie je pravda.

Na zadnej strane smartfónu je dobrý snímač odtlačkov prstov. V dolnej časti nájdete bohužiaľ starší port micro-USB a žiadne USB-C. To je škoda, pretože konektor sa zmestí iba jedným spôsobom, nabíjanie trvá dlhšie a microUSB je menej odolný do budúcnosti. Z obrazovky máme zmiešané pocity. Rovnako ako čoraz viac smartphonov, aj Samsung Galaxy J6 má pretiahnutú obrazovku 18,5: 9 s pomerne úzkymi hranami, čo má za následok moderný vzhľad. Spoločnosť Samsung ho nazýva Infinity displej, rovnako ako na drahších zariadeniach Galaxy, ako je Samsung Galaxy S9. Na J6 sú však okraje obrazovky hrubšie a obrazovka nie je zakrivená. Rozpočtový telefón používa rovnaký typ displeja: panel OLED, ktorý zaručuje nádhernú reprodukciu farieb a vysoký kontrast. Na druhej strane je rozlíšenie obrazovky HD na spodnej strane a obraz teda nepôsobí tak ostro. Škoda najmä preto, že väčšina zariadení v tejto cenovej kategórii má ostrejšiu Full HD obrazovku.

Protivné rezy

Nižšie rozlíšenie obrazovky Samsung Galaxy J6 však prispieva k dobrej výdrži batérie. Telefón Galaxy vydrží bez problémov deň a pol, takže sa nikdy nemusíte obávať vybitej batérie. Upozorňujeme, že nabitie 3000 mAh batérie trvá veľmi dlho: viac ako tri hodiny. Chýba technológia rýchleho nabíjania. To isté platí aj pre podporu Wi-Fi 5 GHz: Galaxy J6 pracuje iba na frekvencii 2,4 GHz. Ďalším nepríjemným rezom je chýbajúci senzor, ktorý riadi automatický jas obrazovky, takže to musíte urobiť zakaždým sami, napríklad keď idete zvnútra von a nič nevidíte. Tieto chyby vykazujú dojem, že namiesto najnovšieho cenovo dostupného telefónu Samsung máte v rukách lacný smartphone od roku 2014.

Hardware

Galaxy J6 beží na 3 GB RAM a staršom procesore Samsung, ktorý funguje dobre, ale nie je najrýchlejší. To si všimnete najmä pri hraní hier, spúšťaní ťažších aplikácií a prepínaní medzi aplikáciami.

Je pekné, že môžete rozšíriť úložnú pamäť pomocou karty micro-SD a medzitým do zariadenia umiestniť dve SIM karty (dual-SIM). Úložná pamäť modelu J6 je 32 GB, z čoho je v praxi pre používateľa k dispozícii 20 GB. Zvyšné gigabajty zaberá operačný systém Android. Vďaka čipu nfc v Galaxy J6 môžete zariadenie používať napríklad na bezkontaktné platby a k dispozícii sú aj funkcie, ako napríklad 3,5 mm zvukový port. Telefón Galaxy môžete zabezpečiť pomocou rozpoznávania tváre, ale toto funguje cez predný fotoaparát, a teda nie je bezpečné. Okrem toho funkcia pracuje mierne v (súmraku) tme.

Chyby budia dojem, že máte v rukách lacný smartfón z roku 2014

Fotoaparáty

Fotoaparáty telefónu (13 megapixelov vzadu, 8 megapixelov vpredu) sú kvalitou porovnateľné s fotoaparátmi Galaxy J5 (2017), aj keď papierovo sú menej kvalitné. Samotné fotoaparáty vytvárajú vynikajúce obrázky, ale nečakajte od nich príliš veľa. Spoločnosť Samsung taktiež zreteľne zarezala v tejto časti. Existujú konkurenčné smartfóny napríklad od spoločností Motorola a Nokia s citeľne lepšími fotoaparátmi, kde je rozdiel v kvalite badateľný najmä v tmavých situáciách a pri priblížení obrázkov.

Softvér

Spoločnosť Samsung dodáva modelu Galaxy J6 so systémom Android 8.0 (Oreo) softvér Experience 9.0. Shell vyzerá a funguje mierne odlišne od štandardnej verzie pre Android, aj keď to nenájdeme ako nevýhodu. Softvér funguje dobre a každý, kto predtým používal telefón Samsung (v Holandsku je veľká šanca), si nemusí zvyknúť. Na J6-ke chýba nie príliš inteligentný digitálny asistent Bixby, ktorý je založený na softvéri a prostredníctvom samostatného tlačidla prítomného na drahých telefónoch Galaxy. Pokiaľ ide o nás, nejde o stratu, ale o úľavu, pretože stent rečovej bázy nerozumie po holandsky a v každom prípade je obmedzený možnosťami. Napríklad Google Assistant, ktorý sa tento týždeň chystá pre všetkých holandských používateľov systému Android (vrátane zákazníkov spoločnosti Samsung), je lepšou voľbou.

Politika aktualizácií spoločnosti Samsung je bohužiaľ dosť nejasná: Galaxy J6 bude dostávať softvérovú podporu „minimálne do mája 2020“. Výrobca tvrdí, že „sa bude usilovať o to, aby telefón získal bezpečnostnú aktualizáciu asi štyrikrát ročne“, ale o aktualizáciách systému Android sa nehovorí. Je pravdepodobné, že nový Galaxy J6 dostane aktualizáciu na Android P, ktorý vyjde na jeseň tohto roku. Kedy je však stále záhadou. Alebo po P budú nasledovať ďalšie aktualizácie verzií. Boli by sme radi, keby spoločnosť Samsung ďalej rozpracovala svoje plány aktualizácií, aby zákazníkom dala jasne najavo, aké aktualizácie môžu očakávať, napríklad napríklad Nokia.

Záver

Samsung Galaxy J6 je nový smartphone s niekoľkými datovanými časťami a bez zavedených technológií, ako sú automatický jas obrazovky a 5GHz Wi-Fi. Ak k tomu pridáme dosť vágnu softvérovú politiku, odporúčame väčšine čitateľov zvoliť iný telefón, napríklad Motorola Moto G6 a G6 Plus, Nokia 6.1, Xiaomi Mi A2 a Huawei P Smart. Pridaním pár dolárov môžete získať doma dobrý a inteligentný smartphone s budúcou budúcnosťou. Ak váš rozpočet nepresahuje Galaxy J6, nie je to zlá voľba, ale za tieto peniaze existujú lepšie modely na predaj.