Preskúmanie

Microsoft Surface Go 2 - pekný tablet PC, málo inovácií

Ak hľadáte tablet so systémom Windows, čoskoro dostanete Microsoft Surface. Surface Go 2 je verzia, ktorá najviac pripomína napríklad iPad. Testovali sme druhý variant.

Microsoft Surface Go 2

cena € 629, - (od € 459, -)

procesor Procesor Intel Pentium Gold 4425Y

RAM 8 GB

Skladovanie 128 GB ssd

Obrazovka 10,5 palca (1 920 x 1 280 pixelov)

OS Windows 10 v režime S.

Pripojenia USB-C, 3,5 mm konektor pre náhlavnú súpravu, čítačka kariet microSDXC

Webkamera Fotoaparát Windows Hello s rozlíšením 5 megapixelov, zadný fotoaparát s rozlíšením 8 megapixelov

Bezdrôtový 802.11 / a / b / g / n / ac / ax, bluetooth 5.0

Rozmery 245 mm x 175 mm x 8,30 mm

Váha 544 gramov

Batéria 26,12 Wh

Webová stránka www.microsoft.com

7 Skóre 70

  • Pros
  • Kompaktný
  • Robustné puzdro
  • Obrazovka Full HD (+)
  • Negatíva
  • Žiadne obnovenie
  • Klávesnica nie je súčasťou balenia

Pretože Microsoft nazýva zariadenie Surface Go 2, v porovnaní s prvým variantom by ste čakali výrazný upgrade. Ukázalo sa, že to tak nie je. Napríklad Surface Go je vybavený procesorom Intel Pentium Gold 4425Y, zatiaľ čo prvý Go bol vybavený procesorom Pentium Gold 4415Y. Malý rozdiel v počte typov, ide teda o ten istý procesor s taktom o 100 MHz vyšším. To je zanedbateľné a nie je žiadny rozdiel vo výkone procesora. Kryt je tiež totožný s predchádzajúcim modelom, Microsoft doň však umiestnil o niečo väčšiu obrazovku.

K dispozícii je však drahšia verzia Surface Go 2 s procesorom Intel Core m3-8100Y, ktorá je oveľa výkonnejšia. Zdá sa, že sa nezmenilo ani úložisko. Najlacnejšie zariadenie základnej úrovne je stále vybavené 64 GB eMMC, zatiaľ čo drahšie varianty majú 128 GB SSD. Testoval som konfiguráciu prvého Surface Go s procesorom Intel Pentium Gold 4415Y, 8 GB RAM a 128 GB SSD. Z nového Surface Go som dostal takmer identickú konfiguráciu, ktorá obsahuje Intel Pentium Gold 4425Y, 8 GB RAM a 128 GB SSD. Existujú nejaké technické rozdiely nad rámec toho? Až na väčšiu obrazovku sa zdajú byť nové iba Wifi 6 a bluetooth 5.0.

Typ Kryt

Surface Go beží na Windows 10 v režime S, takže aplikácie môžete inštalovať iba z obchodu, ale môžete ľahko prejsť na normálnu verziu Windows 10, po ktorej môžete nainštalovať všetok softvér. Zatiaľ čo Windows 10 bol navrhnutý aj s ohľadom na dotykovú obrazovku, Windows zostáva predovšetkým operačným systémom pre stolné počítače. Inými slovami, ak skutočne potrebujete iba tablet, radšej si kúpte niečo ako iPad. Sila tabletu Windows spočíva v typických možnostiach pracovnej plochy. Aby ste mohli tieto možnosti využiť, potrebujete kryt Type Type. Nákup a používanie Surface Go bez krytu Type Type jednoducho nemá zmysel. Neštandardné dodanie sa preto takmer javí ako trik na udržanie nižšej ceny nálepky, Type Cover stojí za jednoduchú ťažkú ​​verziu minimálne 100 eur.

Väčšia obrazovka

Kryt je totožný s predchádzajúcim variantom, Microsoft doň však umiestnil väčšiu obrazovku. Tam, kde mal Surface Go 10-palcovú obrazovku, sa teraz používa 10,5-palcová obrazovka. Pomer obrazovky je stále 3: 2. Výsledkom je, že čierne okraje na sklenenej doske okolo obrazovky sú o niečo tenšie a rozlíšenie je o niečo vyššie. Ak to bolo 1 800 x 1 200 pixelov, v súčasnosti je to 1 920 x 1 280 pixelov. S predošlou Go som nemal problémy s obrazovkou, ale o niečo väčšia obrazovka s väčším počtom pixelov je vždy príjemná. Šírka 1920 sa navyše teraz rovná rozlíšeniu Full HD, čo je užitočné iba po softvérovej stránke. Napríklad film vo formáte Full HD už nie je potrebné upravovať. Obrazová kvalita panelu je stále vynikajúca. Opäť je tiež prítomná podpora pre pero Surface Pen citlivé na tlak, s rovnakou bočnou poznámkou ako pri prvom Surface Go: pre grafické aplikácie, kde by sa vám stylus hodil, nebude Surface Go 2 čoskoro dosť výkonný, hoci prídete s drahšou verziou Core. m3 pravdepodobne ďalej.

Rovnako rýchlo

Hardvér je takmer identický s prvým Surface Go a rovnako tak aj výkon. Tam, kde Surface Go získal v PCMark 10 Extended 1388 bodov, získal tento Surface Go 2 1389 bodov. SSD disk Kioxia (nová značka pre disky Toshiba SSD), s rýchlosťou čítania 1778 a rýchlosťou zápisu 856 MB / s, je o niečo rýchlejší ako SSD Toshiba v Surface Go, ale to nakoniec nevadí veľa. Batéria je totožná s predchádzajúcim modelom s kapacitou 26,12 Wh, ale výdrž batérie sa javí ako lepšia asi o osem hodín. Prvý Surface Go mal výdrž batérie kdekoľvek od šiestich do siedmich hodín. Väčšia obrazovka neznamená horšiu výdrž batérie.

Záver

Microsoft Surface Go 2 je rovnako ako pred dvoma rokmi pekný tablet so systémom Windows. Iba ja som čakal viac od zariadenia, ktoré si podľa Microsoftu zaslúži prírastok 2. Pretože okrem mierne väčšej obrazovky nie je žiadny rozdiel s povrchom Go, ktorý som testoval pred dvoma rokmi. Microsoft samozrejme zostáva závislý od toho, čo napríklad vyrába Intel, ale je to Microsoft, ktorý nakoniec uvedie tento produkt na trh. Teraz je k dispozícii rýchlejšia (a nákladnejšia) verzia Go. Tieto rýchlejšie verzie sú však dosť drahé. Ak chcete minúť toľko, mohlo by byť lepšie kúpiť si niečo o niečo väčšie, ale výkonnejšie. Celkovo sa zdá byť najzaujímavejšia najlacnejšia konfigurácia so 4 GB RAM. Koniec koncov, pre tablet je stále primerane lacný, koniec koncov, za Type Cover musíte v skutočnosti zahrnúť tých 100 eur navyše. Potom máte všetky možnosti systému Windows v malom balení a to zostáva zaujímavým návrhom.