Ako

Naučte sa, ako klonovať pevný disk pomocou Clonezilly

Chcete preniesť Windows a / alebo vaše dáta na väčší pevný disk alebo na rýchly SSD. S Clonezilla to zvládnete bez straty dát alebo bez nutnosti preinštalovať operačný systém. Pomocou tohto nástroja môžete klonovať pevný disk veľmi ľahko.

Tip 01: Obrázok verzus klon

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete vytvoriť kópiu disku (oddielu). Môže to byť vo forme „obrázkového“ alebo obrazového súboru disku, ale v tomto článku zvolíme klon. Skopíruje oddiel alebo disk jedna k jednej priamo na cieľové médium. Napríklad taký klonovaný disk budete mať po ruke ako zálohu pripravenú na použitie, alebo to môže byť užitočné, ak chcete migrovať systém na väčší disk alebo SSD.

Na účely našich klonovacích operácií budeme používať bezplatnú Clonezilla, distribúciu systému Linux s otvoreným zdrojovým kódom, ale nebojte sa - vôbec nie sú potrebné žiadne znalosti systému Linux.

Clonezilla sa dodáva v dvoch hlavných variantoch: živé vydanie a dve serverové vydania. Posledne menované sú určené hlavne na masívne klonovacie operácie v sieťach a budú vynechané z úvahy. Je to Clonezilla Live, ktorá si získava našu jednoznačnú pozornosť.

Tip 02: Stiahnutie

Keď prejdete na stránku Clonezilla a prejdete do sekcie sťahovania, uvidíte niekoľko stiahnutí zo služby Clonezilla Live. Ideme na stabilnú verziu a v čase písania tohto článku je to verzia 2.6.2-15. Kliknite na túto možnosť stabilný, potom musíte ešte urobiť niekoľko možností. Včela Architektúra CPU dávate prednosť amd64, najmä keď je uefi-secureboot aktivovaný na zariadení, ktoré chcete začať s Clonezilla Live. Včela Typ súboru vyberte svoju preferenciu izo ak chcete napáliť Clonezillu na CD / DVD (pozri tip 3). Alebo si vyberieme PSČ ak chcete vytvoriť živý USB kľúč (pozri tip 4). Možnosť Úložisko len to nechaj na auto. Svoje voľby potvrďte tlačidlom Stiahnuť a uložte súbor na disk.

Tip 03: Živé CD

Najprv budeme predpokladať, že ste stiahli súbor ISO s úmyslom premeniť ho na živé CD / DVD. Uistite sa, že je v napaľovačke prázdny disk, kliknite pravým tlačidlom myši na súbor ISO, vyberte možnosť Napáliť obrazový súbor disku, vyberte svoje CD / DVD a potvrďte pomocou Horieť. Ak to nefunguje týmto spôsobom, môžete použiť iný bezplatný nástroj, napríklad bezplatnú ISO Burner. Stiahnite si program a spustite ho. Nájdite súbor ISO, pomenujte ho a stlačte Horieť- tlačidlo. Po chvíli bude vaše živé CD / DVD pripravené na použitie.

Zavádzate Clonezillu zo živého média (CD, DVD alebo USB kľúč)

Tip 04: Živé médium na USB kľúči

V skutočnosti uprednostňujeme živé médium na USB kľúči namiesto CD / DVD. Potom to funguje najlepšie v kombinácii so stiahnuteľným súborom zip od Clonezilly. Vložte do počítača USB kľúč s veľkosťou najmenej 1 GB, otvorte program Explorer, kliknite pravým tlačidlom myši na písmeno jednotky USB a vyberte Formát. S možnosťou Systém súborov vyberáš si FAT32 a potom zadajte vhodný názov zväzku. Pokojne nechajte kliešť na Rýchly formát a potvrďte pomocou Počnúc. Poznámka: toto vymaže všetky dáta na tomto USB kľúči.

Späť do okna Prieskumníka Windows, kde skopírujete celý obsah extrahovaného súboru zip do koreňového priečinka na páske. Potom otvorte podpriečinok na svojej hokejke \ utils \ win64, kliknite pravým tlačidlom myši na súbor makeboot64.bat a vyber si Spustiť ako správca. Je zamýšľaný systém stále 32-bitový (zistíte to pomocou kombinácie klávesov Windows kláves + Pauza, nahliadnite do poľa Typ systému), potom prejdite na \ utils \ win32 a začnite tam makeboot.bat ako správca. Skontrolujte, či skutočne pracujete na USB kľúči a nie na pevnom disku! Potvrďte pomocou Áno, po ktorom sa zobrazí správa, že sa médium spúšťa. V postupe pokračujte stlačením ľubovoľného klávesu.

Tip 05: Naštartujte sa

Clonezilla je teraz pripravená na živé médium, či už je to CD, DVD alebo USB kľúč. Zámerom je teraz spustiť počítač, z ktorého chcete klonovať disk alebo diskovú oblasť. Možno nebudete musieť nič robiť a Clonezilla sa automaticky spustí po zapnutí počítača. Môže sa však tiež stať, že najskôr musíte stlačiť kláves alebo kombináciu klávesov, aby sa vo vašom systéme zobrazila špeciálna bootovacia ponuka, kde potom vyberiete požadované bootovacie médium. Na starších počítačoch môžete najskôr spustiť okno nastavenia biosu, kde potom upravíte poradie bootovania tak, aby sa systém bootoval najskôr z CD / DVD alebo USB kľúča. V prípade potreby si prečítajte príručku dodanú so systémom.

Hneď ako sa Clonezilla spustí, uvidíte výberové menu. Tu môžete zvoliť hornú možnosť (Clonezilla Live (predvolené nastavenie, VGA 800 x 600), ale môžete uprednostniť vyššie rozlíšenie. V takom prípade vyberte možnosť Ostatné režimy Clonezilla naživo a vyber si teba Clonezilla live (predvolené nastavenia, VGA 1024 x 768). To môže chvíľu trvať, ale ak by ste s niektorým neuspeli, mali by ste o niečo menej náročné možnosti ako Bezpečné nastavenie grafiky alebo Failsafe režim možeš vyskúšať.

Potom si vyberiete požadovaný jazyk: pravdepodobne Angličtina, keďže holandčina ešte nie je k dispozícii. V ďalšom okne môžete zvoliť pomocou Zmeniť rozloženie klávesnice vlastné rozloženie klávesnice a krajina (napr Belgický alebo Holandsky). Nakoniec kliknite Začnite Clonezilla.