Blog

Čo je to e-SIM?

Všetky smartfóny majú fyzickú SIM kartu, ale na ako dlho? Nástupca e-sim je na spadnutie a preráža v čoraz viac krajinách. Čo to vlastne e-SIM je a kedy ju môžeme začať používať v Holandsku?

SIM karta je stará, dokonca staršia ako smartphone. Fyzická karta bola v ťažkopádnych telefónoch Nokia a ďalších mobilných telefónoch už pred rokmi a dodnes je potrebná na funkčné predplatné alebo predplatenie (iba pre sim). To je nepríjemné, ak prepnete na iného poskytovateľa, získate nové číslo alebo ak sa telefón stratí, pokazí alebo vám ho niekto ukradol, pretože potom zmizla aj vaša SIM karta a musíte požiadať o nové.

Čo je e-SIM a aké sú výhody

Technológia e-SIM tieto problémy rieši. E-SIM nie je fyzická karta SIM, ale malý čip zabudovaný do telefónu. Pri prvej registrácii na svojom novom inteligentnom telefóne e-SIM uvádzate, s ktorým poskytovateľom ste. Čip e-SIM potom stiahne potrebné údaje a nastavenia potrebné na aktiváciu digitálnej karty SIM. E-SIM navyše funguje rovnako ako bežná SIM karta.

Výhody pre výrobcu telefónu

Do telefónu e-SIM nemusíte vkladať SIM kartu, čo má výhody pre výrobcu aj pre používateľa. Pretože zariadenie e-SIM nepotrebuje priehradku na kartu SIM, je ľahšie urobiť zariadenie odolné voči vode a prachu. Okrem toho môže výrobca smartfónov navrhnúť zariadenie o niečo kompaktnejšie a ľahšie alebo zvoliť trochu väčšiu batériu. Hodí sa pre výrobcu, musí si však kúpiť malý čip e-SIM a vložiť ho do zariadenia.

Týmto spôsobom budete využívať výhody e-sim

Pre vás ako používateľa e-sim neobsahuje nevýhody tradičnej sim karty. Vaša SIM karta nemôže byť ukradnutá a zneužitá a nedá sa napríklad rozbiť. Najväčšou výhodou je, že e-sim funguje priamo na vašom novom smartfóne. Ak - z akýchkoľvek dôvodov - potrebujete novú SIM kartu, nemusíte čakať na jej doručenie poštou. To je samozrejme príjemné pre vás, ale šetrí to vášmu poskytovateľovi čas a peniaze.

Tieto zariadenia podporujú e-sim

Počet výrobcov elektroniky, ktorí podporujú e-SIM, je veľmi obmedzený. V čase písania tohto článku predávajú iba Apple a Google inteligentné telefóny a tablety kompatibilné s e-sim. V spoločnosti Apple sa to týka nových iPhone XS, XS Max a XR a iPad Pro (11 palcov a tretej generácie 12,9 palca). Staršie modely iPad Pro podporujú Apple Sim, čo znamená, že do tabletu môžete vložiť fyzickú nano-SIM kartu.

S e-sim je kompatibilných aj niekoľko inteligentných hodiniek, vrátane Apple Watch a novších modelov Samsung. Google Pixel 2 (XL), Google Pixel 3 (XL) a Google Pixel 4 (XL) tiež pracujú s e-sim, ale v Holandsku sa oficiálne nepredávajú. Pixel môžete importovať napríklad z Nemecka, čo však nemusíte robiť kvôli podpore e-SIM.

Budúcnosť e-SIM v Holandsku

Od 21. augusta bude e-sim podporovaný aj v Holandsku. Poskytovateľ T-Mobile je jediný, kto ponúka e-SIM, ale bohužiaľ T-Mobile prichádza s nepríjemným obmedzením: zariadenia môžete meniť iba dvakrát ročne. Obmedzenie, ktoré zbavuje mnohých výhod e-SIM. V susedných krajinách, ako je Nemecko a Spojené kráľovstvo, podporuje e-SIM jeden poskytovateľ, ale ani tu nehrozí búrka. Google sľubuje, že v nasledujúcich mesiacoch ponúkne e-SIM viac poskytovateľov, ale neuvádza podrobnosti. Nie je preto jasné, či sa zúčastnia poskytovatelia v Holandsku. V septembri 2018 poskytovatelia (VodafoneZiggo a KPN) informovali Nu.nl, že zatiaľ nebudú podporovať e-SIM. Trh by bol stále príliš malý.

To by mohlo byť, ale zdá sa, že existuje aj iné vysvetlenie. Aj keď si to spoločnosti pravdepodobne nepripúšťajú, poskytovatelia sa obávajú, že ich príchod e-sim bude stáť zákazníkov, pretože zmena poskytovateľa bude oveľa ľahšia. Ďalšie predplatné bude čoskoro rýchlejšie a bez prenosu fyzickej SIM karty.

A telefón so slotom na SIM kartu a podporou e-SIM vám umožní využívať dva predplatné mobilných telefónov na jednom zariadení. Hodí sa do pracovného aj súkromného života, ale tiež na kombináciu predplatného s minútami hovoru a textovými správami s predplatným iba za dáta. Môže to byť lacnejšie ako jedno predplatné typu všetko v jednom, a to je v rozpore s boľavou nohou väčšiny poskytovateľov telekomunikačných služieb.

Čo si výrobcovia telefónov myslia o e-SIM, je často nejasné. Apple a Google sú v každom prípade za. Ostatné značky sa zatiaľ o e-sim nevyjadrili a - ako ste čítali vyššie - ešte nevydali e-sim zariadenia. Google v blogovom príspevku píše, že by si želal, aby sa objavilo viac smartfónov, inteligentných hodiniek, tabletov a notebookov s podporou e-SIM. Táto technologická spoločnosť chce výrobcom pomôcť integrovať e-SIM do svojich produktov. Ak sa tak stane, bude tiež viac dôvodov, aby poskytovatelia podporovali e-sim.

Je e-sim bezpečný?

Technológia e-sim je stále vo vývoji. To je tiež nevyhnutné. RTL Nieuws nedávno zistili, že hackeri môžu prevziať číslo 06 od osoby. Hacker musí mať na tento účel prístup k vášmu účtu T-Mobile. Pretože poskytovateľ neuplatňuje ďalšie overenie, je možné spárovať akékoľvek zariadenie s číslom mobilného telefónu. Ukradnuté číslo môže samozrejme naraziť na náklady s cennými číslami výplat. Môže sa však tiež použiť na unesenie dvojstupňového overenia alebo prevzatie účtov, napríklad vašej WhatsApp. Uistite sa preto, že pre svoje konto T-Mobile používate silné heslo, ktoré znovu nepoužívate na žiadnej inej platforme. Spoločnosť T-Mobile teraz vylepšila proces prevencie podvodov s e-SIM zasielaním overovacích SMS zákazníkom.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found