Ako

Takto vyprázdňujete pevný disk

Ak sa rozhodnete rozlúčiť so svojím starým PC alebo notebookom, otázka znie: „predajte ho alebo choďte na skládku?“. V oboch prípadoch je rozumné dôkladne zničiť údaje na pevnom disku bez fyzického poškodenia počítača.

Krok 1: Formátovanie zbytočné

Ak si myslíte, že „nemám čo skrývať“, odporúčame vám, aby ste to nehovorili príliš rýchlo. Keď odborník položí váš starý počítač na stôl, je ľahké získať fotografie, dokumenty a ďalšie súbory. Prečítajte si tiež: Počítač infikovaný malvérom? Takto to upratuješ!

Myslite tiež na e-mail, heslá, daňové priznania a všetko, čo súvisí s vašimi súkromnými údajmi. Zistenie všetkých druhov prihlasovacích údajov pre sociálne médiá, webové obchody a webové stránky je tiež často detsky jednoduché. Ak chcete svoj počítač bezpečne zlikvidovať alebo predať ďalej, môžete urobiť dve veci: vybrať pevný disk a rozbiť ho, alebo každý bit na pevnom disku prepísať viackrát náhodnou 0 alebo 1.

Vymazať pevný disk? Formátovanie nepomáha, štartovanie a čistenie pomocou DBAN áno!

Krok 2: DBAN na USB kľúči

Existuje niekoľko programov na úplné vyčistenie pevného disku, bezplatných aj komerčných. DBAN funguje dôkladne a jednoducho. Nainštalujete program na USB kľúč. Potom môžete pomocou tohto kľúča naštartovať počítač a disk zničiť. Je tiež možné vytvoriť bootovacie CD alebo DVD. Viac informácií o druhom z nich nájdete na webových stránkach Darikovej Boot And Nuke.

Palicu môžete pripraviť na ľubovoľnom počítači, ale nepoužívajte ju v systéme, ktorý nechcete zničiť! Je samozrejmé, že najskôr musíte zabezpečiť všetky svoje údaje zo starého počítača. Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť disketu DBAN, je Universal USB Installer. Vložte prázdny USB kľúč (32 MB alebo väčší) do počítača a skontrolujte písmeno jednotky. Písmeno jednotky USB flash na našom testovacom počítači je F. Stiahnite a spustite Universal USB Installer.

Krok 3: Zničte disk

Na Universal USB vyberte Installer at Krok 1 možnosť DBAN. Zaškrtnite políčko vedľa Odkaz na stiahnutie a stiahnite si súbor DBAN iso. Kliknite na Krok 2 na Prechádzať a ukážte na súbor ISO. Vyberte si na Krok 3 písmeno jednotky USB kľúča a aktivujte túto možnosť Formát. kliknite na Vytvoriť na vytvorenie tyčinky. Vložte pomocnú pásku DBAN do počítača, ktorý chcete zničiť, a nabootujte systém.

Ak sa počítač nespustí z kľúča, vyberte kľúč ako prvé zavádzacie zariadenie. DBAN má niekoľko možností. Označte, že chcete disk zničiť a ktorou metódou (môžete si vybrať z niekoľkých „silných stránok“). Iba potom, čo výslovne potvrdíte, že viete, čo robíte, DBAN utrie váš pevný disk.