Ako

Ako zálohujete svoj účet Gmail?

Postupne si zvykáme na to, že naše údaje sú uložené na serveroch iných. Okrem problémov v oblasti ochrany osobných údajov je to tiež v poriadku, ale čo keď chcete zálohu?

Možno nad tým nebudete často premýšľať, ale v okamihu, keď sa rozhodnete, že chcete v Gmaile zálohovať všetky svoje e-maily, zrazu vyjde najavo, že v Gmaile vôbec nie je tlačidlo. Prinajmenšom je tam nepriamo, ale je dobre skrytý. Zálohu si samozrejme môžete kedykoľvek urobiť preposlaním všetkých svojich e-mailov na účet Pop, ktorý ste nakonfigurovali v e-mailovom programe na počítači (kde môžete tiež nastaviť, že sa majú posielať aj e-maily z minulosti). Môžete sa však tiež rozhodnúť pre jednorazové zálohovanie (ktoré potom vykonáte raz za čas) pomocou nástroja Google Takeout.

Urobíte to tak, že prejdete na www.google.com/settings/takeout a potom v prehľade uvediete, ktoré časti vášho účtu Google chcete zahrnúť do zálohy. Môže to byť pošta, ale aj fotoalbumy, blogové príspevky od služby Blogger a môžete to pomenovať.

Jednorazové zálohovanie

Vypnite prepínače pre položky, ktoré nechcete zahrnúť do zálohy, a dole kliknite na Ďalej. Potom určíte, ako sa má archív uložiť (najužitočnejší súbor ZIP) a či sa má súbor pridať na váš Disk Google alebo či sa má odoslať odkaz na stiahnutie. Archivácia môže chvíľu trvať, ale potom budete mať poštu (a ďalšie miestne produkty Google v bezpečí).