Ako

Udržujte svoje tajné súbory v bezpečí s AxCrypt

Stavíte sa, že vo vašom počítači existujú aj údaje, ktoré chcete chrániť pred zvedavými očami? Pomocou šifrovacieho softvéru AxCrypt šifrujete súbory vo svojom počítači alebo na externom dátovom nosiči. Tí, ktorí nepoznajú heslo, nemôžu vidieť obsah a netušia, o aké súbory ide.

Bezpečné alebo veľmi bezpečné

Reputácia spoločnosti AxCrypt je upokojujúco dobrá. Tento bezpečnostný softvér je pôvodne švédsky open source projekt, ktorý sa od roku 2001 každým rokom zlepšuje. V súčasnosti AxCrypt neexistuje iba pre macOS, Linux a Windows, existuje aj verzia pre Android a iOS. Sila šifrovania spočíva v algoritme. Čím je pokročilejšia, tým ťažšia je ochrana proti prelomeniu. Základná verzia aplikácie AxCrypt zostáva bezplatná, šifruje však súbory „iba“ pomocou kľúča 128bit-aes. Dostatočne silný na to, aby chránil súbory od spolubývajúcich, kolegov a všetkých turistov z fasády, ktorí utekajú s vašim PC. Ak chcete bezpečnejšie šifrovanie 256bit-aes a integrovaný nástroj na generovanie hesiel, potom existuje prémiová verzia, ktorá stojí 30 eur ročne.

Miestne heslo

Po nainštalovaní softvéru musíte zadať heslo. Toto heslo nie je uložené na serveroch spoločnosti. AxCrypt vás jasne varuje: ak toto heslo zabudnete, zašifrované súbory už nebudete môcť otvoriť. Na serveri AxCrypt môžete požiadať o obnovenie účtu, ale môžete zabudnúť na otváranie súborov chránených starým heslom. To je tiež zámer softvéru.

Integrácia v Prieskumníkovi

Výhodou programu je jeho ľahké použitie. Potiahnete súbory alebo priečinky, ktoré je potrebné uzamknúť, do okna programu. Mimochodom, neexistuje nijaké obmedzenie veľkosti súborov. Pretože sa AxCrypt integruje do operačného systému, šifrovanie môžete aktivovať aj kliknutím pravým tlačidlom myši na súbor alebo priečinok. V kontextovej ponuke zvoľte pod AxCrypt úloha Šifrovať alebo Dešifrovať. Keď je súbor šifrovaný, už nemôžete vidieť, o aký typ súboru ide: súbor Word, fotografia jpg, film? Veľmi zaujímavé je, že softvér spolupracuje s Dropboxom a OneDrive, takže napríklad v smartfóne môžete otvárať chránené súbory v cloude.