Preskúmanie

Samsung Galaxy A51 - najlepší prostredník spoločnosti Samsung

Spoločnosť Samsung uviedla jedno z najlepších zariadení strednej triedy tej doby v minulom roku, keď sa na scéne objavil Samsung Galaxy A50. Očakávania od jeho nástupcu, Samsung Galaxy A51, sú preto vysoké. Napĺňa smartphone tieto očakávania? Prečítajte si ju v našej recenzii Samsung Galaxy A51.

Samsung Galaxy A51

MSRP od 269, - €

OS OS Android 10, OneUI2

Farby biela, ružová, modrá

Obrazovka 6,5 palca s veľkým rozlíšením (2 400 x 1 080)

procesor 2,3 Ghz oktacore (Exynos 9611)

RAM 4 GB

Skladovanie 128 GB

Batéria 4 000 mAh

fotoaparát 48, 32 a 12 a 5 megapixelov (zadný), 32 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 15,8 x 7,4 x 0,79 cm

Váha 172 gramov

Iné Skener odtlačkov prstov za obrazovkou, USB-C, dve SIM karty

8 Skóre 80

  • Pros
  • Pekná a veľká obrazovka s rozlíšením amoled
  • Dizajn a softvér vyzerajú sviežo
  • Viac úložného priestoru ako predchodca
  • Kamerový modul
  • Negatíva
  • Procesor trochu pomalý
  • Žiadny certifikát IP
  • Čítačka odtlačkov prstov nie je rýchla
  • Fotografovanie večer

Pozri a cíť

Spoločnosť Samsung priniesla dizajn Samsung Galaxy A51 na úroveň roku 2020, ktorá bola nevyhnutná. V hornej časti veľkej 6,5-palcovej obrazovky AMOLED vidíme otvor pre fotoaparát s jednou prednou kamerou. Veľkosť brady je minimálna a porovnateľná s ostatnými smartfónmi Galaxy. Zariadenie má USB-C a pripojenie slúchadiel, čo je podľa nášho názoru vždy vítané. Na zadnej strane nájdeme obdĺžnikový modul s minimálne štyrmi kamerami, takže na prvý pohľad nie je zrejmé, že máte dočinenia so zariadením stredného rozsahu.

Keď však Samsung Galaxy A51 uchopíte, táto ilúzia sa zlomí: z plastového obalu cítiť, že koniec koncov nejde o špičkový smartphone. To nie je vôbec zlé: výhodou plastu je, že zariadenie je primerane robustné. Ľahko sa nezlomí, ak vám vykĺzne z rúk, na rozdiel od skla, ktoré sa dnes nachádza v smartfónoch. Okrem toho je pekný a ľahký a v ruke sa cíti dobre. Náš model dostal modrú farbu, ktorá vyzerá veľmi sviežo, zatiaľ čo lesklý povrch našťastie nevyvoláva lacný vzhľad.

Musíte byť opatrní, pretože Samsung Galaxy A51 nemá IP certifikát. To znamená, že nedokáže odolávať vode ani prachu. Iba prežije tých pár dažďových kvapiek; Ak ho však spadnete do kaluže alebo nádoby s vodou, môže to byť čoskoro koniec cvičenia. To je vlastne hlavná nevýhoda prípadu, na ktorú by ste mali skutočne pamätať.

Pomerne pomalý procesor

Samsung Galaxy A51 je vybavený minimálne 4 GB RAM a 128 GB úložným priestorom. Veľkosť pamäte RAM je viac ako dostatočná pre Android a OneUI, vlastný softvérový shell spoločnosti Samsung. 128 GB sa nemusí zdať veľa, ale stále na ne môžete uložiť viac ako dosť fotografií a videí alebo nainštalovať hry a aplikácie. Ak to nestačí, nebojte sa: môžete rozšíriť úložný priestor pomocou karty micro SD.

Procesor je na tom len o málo lepšie, ak ho postavíme vedľa druhého zariadenia. K dispozícii sú štyri jadrá s taktom 2,3 GHz, zatiaľ čo ďalšie štyri sú energeticky efektívnejšie s taktom 1,7 GHz. V praxi to znamená, že niekedy narazíte na nejaké koktanie: môže sa stať, že prehliadanie trvá trochu dlhšie, ako ste zvyknutí, alebo že systém má niekedy problém s príkazom, ktorý dáte. Našťastie môžete (naďalej) hrať veľa hier vo vysokom rozlíšení. Sú to menšie nepríjemnosti, ale nič viac.

K dispozícii je tiež batéria s kapacitou 4 000 mAh, takže máte istotu dlhej doby prevádzky. Ak s tým príliš nehazardujete, vyprázdnenie môže ľahko trvať deň a pol. Nabíjanie je našťastie hotové, a to vďaka USB-C portu. Bezdrôtové nabíjanie nie je bohužiaľ možné.

Displej a skener odtlačkov prstov

V porovnaní s predchodcom je obrazovka Samsung Galaxy A51 o niečo väčšia (6,4 palca oproti 6,5 palca), čo znamená, že zariadenie je o niečo vyššie a užšie. Rozlíšenie je 2400 x 1080 pixelov. Na tejto obrazovke dosiahnete hustotu pixelov 404 pixelov na palec (ppi), čo je dosť malé skóre (viac ako 400 ppi sa všeobecne považuje za dobré). Obraz je veľmi ostrý, farby sú živé (môžete si ho nastaviť sami) a pozorovací uhol je dobrý, čo je všetko vďaka tomu, že je tu AMOLED displej.

Skener odtlačkov prstov Samsung Galaxy A51 je zabudovaný do obrazovky. To dáva zariadeniu príťažlivosť pre špičkový smartphone, pretože táto technológia tam bola predstavená prvýkrát. Skener je porovnateľný s ostatnými čítačkami odtlačkov prstov spoločnosti Samsung: sú všeobecne spoľahlivé a presné, ale prst budete musieť oprieť o oblasť skenovania viackrát. Váš odtlačok prsta nie je vždy rozpoznaný okamžite alebo veľmi rýchlo.

Android 10 a OneUI 2.0

V posledných mesiacoch bol Samsung v oblasti aktualizácií softvéru oveľa rýchlejší. A to je badateľné na telefóne Samsung Galaxy A51, ktorý je vybavený systémami Android 10 a OneUI 2.0. To znamená, že tento sprostredkovateľ má prístup k najnovším verziám softvéru skôr ako napríklad k sérii Samsung Galaxy S20, čo ukazuje, že juhokórejská spoločnosť berie svoju úlohu softvérového vývojára a trhu so smartfónmi strednej triedy vážne. Môžete tiež počítať s dvoma aktualizáciami systému Android.

OneUI 2.0 je veľmi užívateľsky príjemný softvér so srdcom na správnom mieste. Softvér neskrýva funkcie a uľahčuje nastavenie telefónu ako nikdy predtým. Okrem toho môžete (automaticky) prepnúť na tmavý motív celého telefónu, čo je večer veľmi príjemné a užitočné pre batériu. Pokiaľ ide o nás, spoločnosť Samsung v posledných mesiacoch do OneUI investovala toľko, že je to v súčasnosti jeden z najlepších sporov o softvér pre Android.

Najväčšou novou zmenou je spôsob navigácie. Predtým ste používali tri tlačidlá v dolnej časti obrazovky, ale teraz môžete nastaviť všetko tak, aby bolo viac založené na pohyboch (ako sme to predtým videli napríklad na telefónoch Pixel a OnePlus). Prejdením prstom zdola nahor otvoríte zásuvku s aplikáciami a ďalším potiahnutím prstom zdola nahor a chvíľu podržaním palca na obrazovke otvoríte zobrazenie posledných aplikácií. Ak potiahnete palcom alebo prstom zo strany do stredu, vrátite sa o jednu stránku späť v aplikácii alebo rozhraní.

Tu sa, bohužiaľ, nachádzajú aj dve negatíva softvéru Samsung: nemôžete deaktivovať hlasového asistenta Bixby a štandardné aplikácie nemožno odstrániť. Vo výsledku môžete nakoniec skončiť s dvojitými aplikáciami. Našťastie môžete niektoré aplikácie skryť v zásuvke, čo však problém vyrieši iba čiastočne.

Obdĺžnikový kamerový modul so štyrmi kamerami

Obdĺžnikový modul kamery je úplne nový. Tento kolos sa skladá z 5-megapixelového hĺbkového senzora, 48-megapixelového hlavného fotoaparátu, ultraširokouhlého 12-megapixelového objektívu a ďalšieho 5-megapixelového makroobjektívu. Nielen, že teraz snímate obrázky vo vyššom rozlíšení v porovnaní s minuloročným modelom, ale získate tiež prístup k úplne novým objektívom.

Pri fotografovaní hlavným fotoaparátom s rozlíšením 48 megapixelov je zarážajúce, koľko detailov a farieb sa nasníma. Ak napríklad fotografujete prostredie s množstvom trávy, môže sa stať, že uvidíte okolo prechádzať veľa rôznych zelených farieb. Decentné a dostatočne podrobné sú aj ďalšie podrobnosti v okolí, ako napríklad plot, niektoré stromy alebo snáď zvieratá. Ak však prepnete na širokouhlý objektív, bude vám chýbať veľa jemných detailov. Áno, na jednu fotografiu v skutočnosti dáte viac, ale kvalita je všeobecne o niečo nižšia. Farby vyzerajú o niečo bledšie a rozdiel v reprodukcii farieb je okamžite jasný.

S makro fotoaparátom môžete robiť nádherné fotografie jednoduchým stlačením tlačidla. Môžete držať predmety veľmi blízko objektívu a nechať telefón pracovať. Objekt v popredí na ňom bude vyzerať pekne, zatiaľ čo pozadie bude úhľadne rozmazané. Ďalej nemôžeme odporučiť digitálne zväčšenie, pretože kvalita fotografií sa rýchlo zhoršuje. Selfie kamera funguje tiež tak, ako by ste čakali: vyzeráte na nej pekne, zatiaľ čo pozadie je menej ostré. V skutočnosti musí byť pre všetky fotoaparáty prítomné dostatočné množstvo svetla, pretože inak rýchlo zmiznú detaily, obrázky budú pôsobiť trochu zrnito a farby nebudú vychádzať dobre. To platí pre fotografov, ale aj tvorcov videa z nás.

Na hlavnú kameru je tiež možné natáčať 48-megapixlové videá v rozlíšení 4K, a to rýchlosťou tridsať snímok za sekundu. Pomocou predného fotoaparátu môžete natáčať videá v rozlíšení 1080p. V obidvoch prípadoch vyzerá kvalita jasne a detailne a vidíme, že farby sú zachytené nádherne.

Samsung Galaxy A51 - záver

Celkovo možno povedať, že Samsung Galaxy A51 sa stal veľkým nástupcom jedného z najmilších midrangerov minulého roka. Získate nielen trochu väčšiu obrazovku, viac úložného priestoru a viac fotoaparátov, ale tiež okamžitý prístup k najnovšej verzii systému Android a rozhraniu OneUI od spoločnosti Samsung.

Smartfón však má aj nevýhody. Napríklad je skvelé, že teraz máme viac fotoaparátov, ktoré odomykajú viac možností, ale bez dostatočného svetla tieto fotografie nevychádzajú vždy veľmi dobre. Okrem toho si všimneme, že procesor niekedy zanechá niečo, po čom túži (nemôžete však mať v tomto segmente všetko) a myslíme si, že je škoda, že neexistuje žiadny oficiálny IP certifikát. To posledné je stále pochopiteľné, takže náklady, a teda aj cena môžu zostať nízke.

V spodnej časti riadku sa ešte nachádza smartfón, ktorý má pri pohľade na obrazovku AMOLED a konektor pre slúchadlá pekný pomer ceny a kvality. Pretože aj keď stále existujú určité výhrady, je ich možné milovať viac než dosť. Ak chcete chladný a dobrý smartphone, pre ktorý sa nemusíte vzdať dovolenky, potom je Samsung Galaxy A51 pre vás.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found