Preskúmanie

Samsung Galaxy A71: najlepší smartphone strednej triedy v súčasnosti?

Séria Samsung Galaxy A je veľmi obľúbená pre svoj konkurenčný pomer ceny a kvality. A71 je najdrahší a najväčší model, ale robí to z neho najlepšiu kúpu? Dočítate sa v tejto recenzii Samsung Galaxy A71.

Samsung Galaxy A71

MSRP € 469,-

Farby Čierna, strieborná a modrá

OS Android 10 (OneUI)

Obrazovka 6,7 palcový OLED (2 400 x 1 080) 60 Hz

procesor Oktacore 2,2 GHz (Snapdragon 730)

RAM 6 GB

Skladovanie 128 GB (rozšíriteľný)

Batéria 4 500 mAh

fotoaparát 64, 12, 5 a 5 megapixelov (zadný), 32 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi 5, NFC, GPS

Formát 16,3 x 7,6 x 0,77 cm

Váha 179 gramov

Webová stránka www.samsung.com 8 Skóre 80

  • Pros
  • Kompletné špecifikácie
  • Fotoaparáty
  • Softvér (politika)
  • Veľká a krásna obrazovka
  • Negatíva
  • Jednoduchší procesor
  • Bývanie mi príde trochu lacné

Samsung Galaxy A71 je nástupcom populárneho Galaxy A70 od roku 2019. Zariadenie pripomína Galaxy A51, má však väčšiu obrazovku, lepšie technické parametre a teda vyššiu cenu. Smartfón som testoval dva týždne. Je zaujímavé, že za pár mesiacov výrazne poklesol na cene. V čase zverejnenia dostanete Galaxy A71 za zhruba 380 eur, pričom odporúčaná maloobchodná cena je 469 eur.

Dizajn a obrazovka

Séria Galaxy A má rozpoznateľný dizajn, ktorý môže do veľkej miery zaujať. Galaxy A71 vyzerá moderne a prémiovo kvôli úzkym okrajom okolo obrazovky a otvoru pre selfie kameru v displeji. Za obrazovkou je skener odtlačkov prstov, ktorý vo väčšine prípadov funguje dobre. Napriek tomu sa v tomto cenovom segmente nachádzajú smartfóny s rýchlejším a presnejším skenerom. Zariadenie má port USB-C a pripojenie 3,5 mm a je vyrobené z plastu. To má výhody aj nevýhody. Kryt môže zabiť a je pomerne ľahký, vďaka čomu sa veľký smartphone drží v pohodlí a je menej viditeľný vo vrecku nohavíc alebo bundy. Plast však pôsobí lacno a je rýchlo pokrytý odtlačkami prstov. Vtipným detailom je, že zadná strana zobrazuje rôzne farby, keď na ňu svieti svetlo.

So svojou 6,7-palcovou obrazovkou je Galaxy A71 jedným z najväčších smartfónov súčasnosti. Všimli ste si, že: prístroj nemožno ovládať jednou rukou. Režim jednou rukou v softvéri to mení, ale je určený hlavne vtedy, ak chcete niečo urobiť rýchlo, zatiaľ čo máte v druhej ruke kabelku. Obrazovka vyzerá ostro vďaka rozlíšeniu Full HD a nádherne vyzerá vďaka panelu AMOLED. To pochádza od samotného Samsungu a v tomto cenovom segmente plusom. Niektoré konkurenčné smartfóny majú menej atraktívny LCD displej.

Špecifikácie Samsung Galaxy A71

Pod kapotou Galaxy A71 beží procesor Qualcomm Snapdragon 730. To je zarážajúce, pretože tento procesor poznáme hlavne zo smartfónov za zhruba tristo eur. A71 je podstatne nákladnejšia. V porovnaní s konkurenčnými smartfónmi sa preto cíti o niečo pomalšie, čo si obzvlášť všimnete pri hraní ťažkých hier. Nie je to nič rušivé: A71 sa cíti dostatočne rýchlo a všetky populárne aplikácie a hry sú v poriadku. Je to čiastočne spôsobené pracovnou pamäťou 6 GB; štandard pre tento typ spotrebiča.

Pamäť má 128 GB, čo je bežné aj v tomto cenovom segmente. Pre väčšinu používateľov to stačí a tí, ktorí potrebujú viac miesta, môžu do smartfónu vložiť kartu micro-SD. Výdrž batérie hodnotím pozitívne. (Neodnímateľná) batéria 4500 mAh vydrží bez problémov deň a pol. Ani pri nadmernom používaní som nebol schopný vybiť batériu pred spánkom. Príjemné tiež je, že batéria sa rýchlo nabíja prostredníctvom zástrčky USB-C s výkonom 25 W. To je rovnako rýchle ako Galaxy S20, oveľa drahší smartphone.

Fotoaparáty

Na zadnej strane Galaxy A71 sa nachádza štvoritá kamera. Väčšina fotografií sa sníma primárnym fotoaparátom s rozlíšením 64 megapixelov, ktorý pre lepšie výsledky predvolene sníma obrázky 16 megapixelov. Počas dňa fotoaparát poskytuje ostré a farebné obrázky. V tme postačuje aj fotoaparát, fotografie však ukazujú viac šumu a menej prirodzených farieb.

Pomocou širokouhlého fotoaparátu (12 megapixelov) môžete snímať širokouhlé obrázky, napríklad krajín a budov. Toto funguje správne a kvalita fotografie je dobrá. Je pekné, že môžete filmovať aj širokouhlým fotoaparátom. Tretím objektívom je 5-megapixelový makro fotoaparát na fotografovanie zblízka. Tento fotoaparát tiež funguje správne, ale v skutočnosti funguje dobre iba pri dostatočnom dennom svetle. Kvôli nižšiemu rozlíšeniu nemôžete makro fotografie ostro tlačiť vo veľkom formáte. Nakoniec má Galaxy A71 hĺbkový senzor, ktorý rozmaže pozadie na portrétnych fotografiách. Spoločnosť Samsung tento režim nazýva „Live Focus“. Táto funkcia robí to, čo má, a pomáha vašej osobe alebo objektu lepšie vyniknúť.

Softvér a aktualizácie

Samsung Galaxy A71 beží na Androide 10 s procesorom OneUI od spoločnosti Samsung. Funguje správne a je užívateľsky príjemný. Jediná vec, ktorá mi stále prekáža, je, že výrobca si vyžaduje vlastnú službu. Našťastie nemusíte všetky tieto aplikácie a služby používať. Predinštalované aplikácie OneDrive, Netflix a Facebook sa bohužiaľ nedajú odstrániť, iba vypnúť. Spoločnosť Samsung sľubuje minimálne dva roky aktualizácií pre Galaxy A71. To je v tomto cenovom segmente bežné a znamená to, že telefón dostane Android 11 a pravdepodobne aj Android 12.

Záver: kúpiť Samsung Galaxy A71?

Samsung Galaxy A71 je vynikajúci smartphone, ktorý plní svoje sľuby. Zariadenie má peknú obrazovku, kompletné technické parametre a na jedno nabitie batérie vydrží dlhšie ako jeden deň. Softvér je užívateľsky príjemný a môžete počítať s dvojročnými aktualizáciami. Za pozornosť stojí lacné plastové puzdro a snímač odtlačkov prstov a všeobecný výkon, ktorý sa niektorým konkurentom nemôže rovnať. Pamätajte tiež na to, že Galaxy A71 nemôžete ovládať jednou rukou. Ak dokážete žiť s ohniskovými bodmi a hľadáte veľký, „proste dobrý“ smartphone s Androidom, Samsung Galaxy A71 určite stojí za zváženie. Zaujímavými alternatívami sú Samsung Galaxy A51, Oppo Reno2 a Xiaomi Mi 9T.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found