Ako

Automatické čistenie disku v systéme Windows 10

Má váš počítač alebo notebook o niečo menší pevný disk alebo SSD? Potom uvidíte, že úložný priestor sa často stáva príliš úzkym, keď chcete skutočne ukladať súbory. Ak tomu chcete zabrániť, môžete teraz nechať Windows 10 vyčistiť svoje vlastné disky.

Pravdepodobne poznáte nástroj na čistenie disku vo Windows 10. Šikovné, ale vždy by ste mali vyvinúť iniciatívu a vyčistiť sa. Až donedávna boli notebooky často dodávané s - pre Windows - malými SSD, 128 GB alebo menej. Počas používania Windows 10 generuje okrem iného pomerne veľa „harabúrd“ vo forme dočasných súborov. Tieto vznikajú pri používaní veľkého množstva softvéru. Napríklad váš prehliadač, ale aj mesačná (teraz už viacmesačná) aktualizácia. A tam, kde vás nebude toľko trápiť na pevnom disku s kapacitou 500 GB a viac, na menšom disku (alebo systémovom oddiele!), Bude to iný príbeh.

Nevýhodou preplneného disku je, že robí systém pomalším a možno nestabilným. Koniec koncov, skutočne zásadné veci sa už nedajú uložiť, ak je to nevyhnutne potrebné. Ak sa chcete vyhnúť týmto problémom, môžete zapnúť automatické čistenie disku systému Windows 10. Kliknite na ikonu v ponuke Štart nastavenie(prevodový stupeň) a potom ďalej Systém. V stĺpci vľavo kliknite na Skladovanie. A potom doprava - skôr ako nadšene kliknete na prepínač v odseku Inteligentné úložisko najskôr zapni odkaz Nakonfigurujte inteligentné úložisko alebo spustite teraz.

Na plný disk alebo v intervaloch

Prepínač dajte dole Pohľad na úložisko On. V zásade je predvolené nastavenie s nedostatkom voľného miesta na disku dostatočné, problémom však môžete zabrániť (oveľa) skôr nastavením časového intervalu pre automatické vyčistenie. Ak potrebujete miesto na disku okamžite, kliknite na tlačidlo Upratujte teraz a počkaj chvíľu. Ide o minúty spoločnosti Microsoft, takže sa ešte len uvidí, ako dlho bude teraz začatá propagácia skutočne trvať. Dajte vám možnosť Dočasné súbory potom sú - samozrejme - zahrnuté aj dočasné súbory. A - ak je to žiaduce - súbory v priečinku K stiahnutiu. To druhé môže byť užitočné, ak ste zábudlivý typ, ale môže vám tiež spôsobiť slzy, ak stratíte veľké a dôležité súbory na stiahnutie.

Stručne povedané: ak zvolíte túto možnosť, pravidelne si zálohujte stiahnuté súbory na externú jednotku alebo NAS. Teda ak si ich chcete nechať. Okrem týchto vecí zapnutím funkcie Storage Insight tiež zaistíte, že sa váš kôš každú chvíľu úplne automaticky vyprázdni. Menej vhodné pre každého, kto používa túto časť ako akýsi záložný archív.