Ako

Toto je 12 najlepších zálohovacích programov pre Windows 10

Každý, kto často používa svoj počítač, by mal urobiť pravidelné zálohovanie. Týmto spôsobom máte istotu, že ak sa vás počítač pokazí, dáta sa nestratia. Existuje mnoho nástrojov na vytvorenie zálohy v systéme Windows 10. Uviedli sme pre vás dvanásť z nich.

Chcete sa dozvedieť viac o zálohovaní? Vyskúšajte náš kurz: Zálohovanie a obnova (kurz knihy a online)

Vytváranie záloh zostáva veľmi dôležité. Teraz, keď prechádzame na Windows 10, je ešte veľa vecí, ktoré sa môžu pokaziť. Navyše, ak sa chcete niekedy vrátiť k staršej verzii systému Windows, môžete obnoviť obraz disku spred času. Prečítajte si tiež: Ako vytvoriť jednotku na obnovenie v systéme Windows 10.

Downgrade z musí byť vykonaný do tridsať po inštalácii (a potom nemusí vždy fungovať správne), obraz disku je tu naopak oveľa dlhšie. Existuje mnoho rôznych nástrojov na vytvorenie takého obrazu disku. Pozeráme sa bližšie na dvanásť známych i menej známych nástrojov a diskutujeme o bezplatných aj platených nástrojoch.

Acronis True Image

Prvý nástroj na obnovenie, ktorý preskúmame, je Acronis. Acronis ponúka komplexný zálohovací balík s mnohými funkciami. Na vytvorenie obrazu disku je potrebné zvoliť, čo konkrétne by sa malo zálohovať na hlavnej obrazovke. Z tohto dôvodu máte na výber zo samostatných diskov a / alebo diskových oddielov alebo z celého počítača. Musíte tiež zvoliť cieľové umiestnenie. Zálohy je možné zašifrovať šifrovaním AES (AES znamená Advanced Encryption Standard a je to známa technika šifrovania počítača). Môžete tiež nakonfigurovať niekoľko vecí, napríklad vykonanie zálohy podľa plánu alebo prijatie upozornenia, ak sa diskový priestor cieľového umiestnenia zaplní, čo sa dá urobiť napríklad aj e-mailom. Acronis True Image je jedna z mála balíkov, ktorá podporuje zálohovanie na vlastný cloud.

Obnova funguje hladko a má prehľadné rozhranie. Uistite sa, že používate obnovovací disk WinPE (Windows Preinstallation Environment). Funguje oveľa lepšie ako prostredie na obnovenie založené na systéme Linux, ktoré nedokázalo správne obnoviť naše zálohy.

Paragon Backup & Recovery Free Edition

Paragon ponúka bezplatnú variantu svojho zálohovacieho nástroja, ktorá je o jednu verziu pozadu za platenou verziou. Bezplatná verzia nepodporuje zálohovanie súborov a tiež jej chýba možnosť zálohovania na ftp server. Bezplatná verzia bohužiaľ nemôže vytvárať zálohy podľa plánu, čo je funkcia, ktorú považujeme za nevyhnutnú. K dispozícii nie sú ani ďalšie pokročilé funkcie, ako napríklad vytváranie diskových oddielov a klonovanie diskov. Rozhranie Paragonu má dva režimy, jednoduchý a pokročilý. Škoda (aj keď trochu pochopiteľné), že na hlavnej obrazovke jednoduchého režimu sa zobrazuje reklama na upgrade na plnú, platenú verziu.

Bez ohľadu na režim však sprievodca zálohovaním nie je veľmi užívateľsky prívetivý a neurčuje, o čo ide v prípade malých oddielov. Šikovná je funkcia na výber formátu, do ktorého sa má záloha zapísať, pričom si môžete zvoliť vlastný formát Paragonu a obraz VMware, Hyper-V alebo Virtual PC. Vďaka tomu môžete zo zálohy ľahko vytvoriť virtuálny stroj. Je tiež možné zašifrovať zálohu pomocou AES alebo vlastnej metódy spoločnosti Paragon. Obnovovacie médium sa nám podarilo vytvoriť iba okružnou cestou, pretože samotný proces zlyhal s nejasnou správou „chyba 53“. Aby sme mohli zahájiť obnovu, nakoniec sme museli vytvoriť iso súbor a vložiť ho na USB kľúč pomocou nástroja Rufus. Potom bolo zotavenie úspešné ďalej.

Správca pevného disku Paragon

Správca pevného disku je výkonnejšia verzia ako verzia Backup & Recovery. Pridáva funkciu bezpečného vybíjania diskov SSD, ako aj podporu systému Windows 10 a vylepšené médiá na obnovenie. Pri vytváraní zálohy máte teraz na výber režim zálohovania, takže môžete zálohovať niekoľko zväzkov, operačný systém, e-maily v programe Outlook alebo Windows Mail a jednotlivé priečinky a súbory. Je ich niekoľko. Ak vyberiete napríklad možnosť operačného systému, musíte si iba zvoliť, kam sa bude zálohovanie ukladať. To je oveľa užívateľsky príjemnejšie ako vo verzii Free, kde si musíte správne zvoliť správne oddiely. Mimochodom, tentoraz je vytvorenie média pre obnovu bezchybné.

R&D DiskImage 10 Professional

R&D DiskImage je jednoduchý a užívateľsky príjemný program. Inštalácia predvolene nezahŕňa možnosť pripojiť obrázky disku ako virtuálny disk v systéme Windows. Je poľutovaniahodné, že počas inštalácie si musíte zvoliť túto možnosť, čo urobí len veľmi málo ľudí. Šikovnou možnosťou je vytvoriť zálohu jedným kliknutím, v ktorej sú naraz zahrnuté všetky oddiely a disky. Potom určíte, kam by mala záloha smerovať, a zvyšok urobí výskum a vývoj. Plánované zálohovanie je tiež rýchle nastavenie s možnosťou spustenia zálohovania hneď po pripojení zariadenia, napríklad externého pevného disku.

Spoločnosť R&D dokáže prevádzať obrázky do súboru VHD, aby ste ich mohli použiť ako virtuálny stroj v Hyper-V. Spoločnosť R&D na vytvorenie média obnovy používa inštalačné médium Windows (ak ho máte) alebo WinPE. O&O DiskImage preto neposkytuje svoje vlastné obnovovacie prostredie založené napríklad na Linuxe, ale to je v poriadku, pretože podľa nášho názoru je preferovaný WinPE. Proces obnovy funguje dobre a režim obnovy sa ľahko používa s presne rovnakým rozhraním ako celý program.

EaseUS Todo Backup zadarmo

EaseUS ponúka bezplatné riešenie zálohovania v podobe Todo Backup Free. Bezplatná verzia je dosť výkonná a so schopnosťou ukladať celé oddiely a disky ako obrázok, ako sme zvyknutí. Okrem toho existuje celá škála možností, ako je zálohovanie jednotlivých súborov, vytváranie „inteligentného zálohovania“ (pre najdôležitejšie osobné súbory) a zálohovanie iba samotného operačného systému. Zálohy môžete pripojiť tak, že prejdete na dané miesto v Prieskumníkovi Windows a dvakrát na neho kliknete. Ako bezplatný nástroj si nemyslíme, že je EaseUS vôbec zlý.

Šikovnou možnosťou je možnosť pridať možnosť Todo Backup do bootovacej ponuky systému Windows, takže si nemusíte ponechávať médium na obnovenie. Na rozdiel od Acronis funguje tento správca spustenia s funkciou Todo Backup dobre. Obnova je bohužiaľ menej úspešná. Linuxové prostredie EaseUS nerozpoznáva náš externý pevný disk, a preto nie je možná obnova z tohto prostredia. Našťastie prostredie WinPE funguje oveľa lepšie a bez problémov obnovuje náš počítač.

EaseUS Todo Backup 9.0 Home

Domáce vydanie aplikácie EaseUS Todo Backup pridáva do bezplatnej verzie niektoré ďalšie funkcie, niektoré celkom základné. Napríklad z edície Home je možné vylúčiť iba súbory zo zálohy. Teraz sú k dispozícii aj niektoré ďalšie mierne pokročilejšie funkcie. Zvážte napríklad šifrovanie a kompresiu, ale tiež e-mailové upozornenia a kopírovanie zálohy na server ftp. Domáca verzia môže navyše zálohovať e-mailové správy programu Outlook.

Spoločnosť EaseUS, podobne ako výskum a vývoj, má možnosť zahájiť prácu už pri pripájaní disku. Pri zálohovaní súborov a pošty môže EaseUS ukladať tieto zálohy v oblakoch služieb Dropbox, Google Drive a OneDrive. Domáca verzia by sa mala obnovovať a zálohovať rýchlejšie ako bezplatná verzia. To si ale ťažko všimneme: domáca verzia bola v teste dokonca o niečo pomalšia ako bezplatná verzia. Mimochodom, pri obnove má verzia pre Linux rovnaký problém ako bezplatná verzia a nerozpoznáva žiadny z našich diskov.

Makrium Reflect Free

Macrium Reflect je bezplatný nástroj na vytváranie obrazov diskov. Počet funkcií je však o niečo horší ako u konkurencie. Reflect má podporu pre GPT / UEFI, dokáže robiť rozdielové zálohy a obsahuje prostredie obnovy WinPE. Postup inštalácie pozostáva z troch samostatných sprievodcov inštaláciou. Po spustení sa okamžite zobrazí výzva na vytvorenie bootovacieho média, čo je dobrý a dôležitý prvý krok. Macrium pohodlne kontroluje ovládače rovnako rýchlo, aby ste vedeli, či napríklad váš sieťový radič a disky budú rozpoznané, keď chcete spustiť obnovu. Zdá sa nám Macriumovo rozhranie komplikované. Tlačidlá v hornej časti nemajú žiadny štítok a na hlavnej obrazovke sa zobrazuje veľa informácií. Z Macria je možné pripojiť obrázok v Prieskumníkovi Windows a prehliadať a extrahovať súbory. Vytvorenie obrazu disku je hotové za chvíľu. Obnova je tiež bezchybná a je jednou z najrýchlejších akcií obnovy.

Macrium Reflect Home

Domáca verzia programu Macrium Reflect pridáva do bezplatnej verzie množstvo funkcií, medzi hlavné patrí možnosť zálohovania jednotlivých súborov a priečinkov, podpora šifrovania pomocou AES a postupné zálohovanie, ktoré šetria miesto. Možnosť pridať v systéme Macrium možnosť zavedenia do systému Windows je užitočná, ale bohužiaľ existujú sťažnosti, že nie vždy funguje správne. Pokiaľ ide o obnovovacie médium a čas, s Macrium je všetko v poriadku a meriame rovnaký výkon ako v prípade bezplatného variantu.

DriveImage XML 2.6

DriveImage XML je zadarmo pre súkromné ​​použitie a má veľmi nízke systémové požiadavky. Prejavuje sa to aj na veľkosti sťahovania, kde je celý program menší ako 2 MB. DriveImage XML má iba základné funkcie: vytváranie obrázkov, kopírovanie diskov a obnovovanie a prehliadanie obrázkov. Toto prehľadávanie sa vykonáva pripojením zálohy do samotného programu. Nie je možné zálohovať skryté oddiely, čo nie je ideálne. Obnova celého disku môže mať za následok nefunkčný systém, pretože nebol vytvorený žiadny bootovací oddiel.

Okrem toho do zálohy nie sú zahrnuté ani skryté oddiely systému Windows. Samotný program navyše nemôže vytvárať médiá na obnovenie. Tvorcovia k tomu na webe ponúkajú ďalšie samostatné stiahnutie vo forme živého disku CD so systémom Linux založeného na Knoppix. Obsahuje celú sadu výrobcu, okrem DriveImage XML aj RAID Recovery, DiskExplorer a nástroje na získanie vašich dát späť. Softvér Runtime sa tiež vykonáva v systéme Linux pomocou programu Wine. Okrem živého CD Knoppix sú ponúkané aj zásuvné moduly pre BartPE. Záloha trvala ohromných 55 minút iba za 30 GB dát. Bojíme sa, čo sa stane s ďalšími údajmi. Obnova nepodporuje GPT / UEFI, a preto sme ju nemohli vykonať.

Obrázok Active @ Disk

Program Active @ Disk Image sa dodáva v troch variantoch: odľahčené, štandardné a profesionálne vydanie. Prvý variant je zadarmo, ďalšie dva sú platené. Testujeme profesionálnu verziu, kde môžeme vytvárať médiá na obnovenie a vykonávať zálohy podľa plánu. Oba sú k dispozícii aj v štandardnej verzii. Medzi funkcie dostupné iba vo verzii Pro patria e-mailové upozornenia, prírastkové zálohy a podpora systému Windows Server. Všetky funkcie programu sú prehľadne zobrazené na hlavnej obrazovke.

Namiesto správy vlastného oddielu existuje odkaz na správu diskov Windows na správu diskových oddielov. V našom teste sme dostali možnosť pripojiť obrázok, ktorý nefunguje. Zálohovanie je celkom jednoduché a poskytuje dobrý prehľad o všetkých diskových oddieloch a jednotkách v systéme. V porovnaní s inými balíkmi je však cena za Active @ vysoká a veľkou nevýhodou je, že po zotavení by sa náš testovací počítač už nespustil. Záloha je nezmyselná, ak ju nemôžete úspešne obnoviť.

Obrázok jednotky R-Drive

Pri prvom spustení obrazu R-Drive sa zobrazí sprievodca, v ktorom môžete vykonať množstvo akcií. Tu sú k dispozícii štandardné akcie: napríklad vytvorenie obrázka, médium na obnovenie a kopírovanie disku. Pri výbere obrazu disku vás nasledujúci krok požiada o výber oblastí, ktoré chcete zahrnúť. Pritom ste ponechaní na svoje vlastné zariadenia. Po výbere cieľa je možné nastaviť množstvo možností, ako napríklad zálohovanie sektor po sektore a veľkosť kompresie, ktorá je bežná u iných nástrojov.

Okrem toho je možné nastaviť heslo. Je zaujímavé, že je možné zvoliť, koľko CPU môže R-Drive využívať. Predtým sa tiež zobrazí časový údaj o tom, ako dlho bude operácia trvať, čo je veľmi presné. Je tiež možné pripojiť obrázok, aby bolo možné extrahovať jednotlivé súbory. R-Drive navyše neponúka veľa zvláštneho a podľa nášho názoru je pre ponúkané funkcie príliš drahý.

Zálohovanie a obnova (Windows 7)

Windows 10 priniesol späť funkciu pôvodne predstavenú v systéme Windows 7, vo veľkej miere ju odstránil v systéme Windows 8.1 a teraz bol obnovený pod názvom Zálohovanie a obnova (Windows 7), ktorý sa nachádza v ovládacom paneli. Zdá sa, že Microsoft s tým bohužiaľ urobil málo. Keď to funguje, je to veľmi užitočné, pretože obnovu môžete spustiť z ponuky inštalácie a spustenia systému Windows. Bohužiaľ, je to veľké „ak“, pretože to pri našich testoch často nefungovalo: zálohy, ktoré sa nedokončia a nedajú sa obnoviť. Existujú však všetky základné možnosti, menovite vykonávanie zálohovania podľa plánu a zálohovanie súborov. Pripojenie záložného obrazu systému Windows je možné pomocou aplikácie Správa diskov, pretože ide v konečnom dôsledku iba o súbor VHD. To znamená, že ho môžete použiť napríklad aj v Hyper-V ako virtuálny stroj. Bohužiaľ nebolo možné obnoviť systém, dostali sme iba neurčitú chybovú správu.

Metodika skúšky

Náš testovací systém sme zálohovali so všetkými nástrojmi. Pokúsili sme sa tiež obnoviť všetky vykonané zálohy (opakujeme: záloha nie je záloha, kým nebude úspešne otestovaná), ale bohužiaľ sme občas narazili na problémy.

Náš testovací systém má jednu inštaláciu systému Windows, ktorá používa EFI / GPT. Do obnovy sme zahrnuli oddiel EFI. Systém obsahuje 30 GB dát počas zálohovania. Medzi kľúčové časti nástroja na obraz disku patrí, či podporuje prírastkové zálohy (ktoré zahŕňajú iba súbory upravené od predchádzajúcej zálohy) a rozdielové zálohy (kde sú zahrnuté iba súbory upravené od predchádzajúcej úplnej zálohy). Vrátane), či dokáže zálohovať podľa plánu a či je možné obrázok napríklad pripojiť aj ako virtuálny disk, aby ste z neho rýchlo dostali súbor alebo priečinok. Medzi ďalšie triky patrí použitie ako virtuálny stroj, šifrovanie, samozrejme výkon, ako hladko prebieha obnova a podporované systémy súborov.

Záver

Pokiaľ ide o softvér na vytváranie obrazov diskov, je z čoho vyberať. Používateľsky najpríjemnejšie riešenia sú riešenia od spoločností Acronis, Paragon a EaseUS. Rozhranie Paragonu má jednoduchý a pokročilý režim a s predkonfigurovanými zálohami môže program používať každý. Acronis je tiež veľmi ľahký pre začiatočníkov a ak ho chcete nakonfigurovať trochu viac, ponúka tiež možnosti. Navyše môžete ukladať súbory v cloude a program má dobrý výkon. Na záver stále udeľujeme spoločnosti Paragon štítok Najlepšie testované jednoducho kvôli jeho mimoriadne výkonným možnostiam rozdelenia na oddiely, podpore virtuálnych strojov a dobrému médiu na obnovenie. Ako redakčný tip poukazujeme na EaseUS Todo Backup Home, ktorý má konkurenčné ceny a napriek tomu ponúka o niečo viac možností ako bezplatná verzia. Veľa dobrých vecí je aj bezplatných riešení. S programami Macrium a EaseUS ste aj tak na správnom mieste, aj keď sa nám zdá, že je použitie EaseUS jednoduchšie. Pokiaľ sa týka nás programu Windows Backup, je lepšie sa mu vyhnúť: Microsoft ho už aktívne nevyvíja a program je veľmi náchylný na chyby.

Viac počítačov?

Hľadáte program, ktorý si môžete nainštalovať na základe licencie na viac systémov? Potom si vyberte slobodný softvér, pretože ho môžete nainštalovať na toľko systémov, koľko chcete. Z programov v tomto teste môžu byť všetky platené programy nainštalované na jednom systéme iba za licenčných podmienok. S výnimkou obrázka Active @ Disk, ktorý môžete predvolene nainštalovať na 3 počítače. Pre niektoré ďalšie platené verzie existujú licencie na viac počítačov, preto si starostlivo skontrolujte webové stránky výrobcov.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found