Ako

Takto si nainštalujete aplikáciu pre Android zo súboru APK

WhatsApp, Facebook Messenger, Flitsmeister: existuje veľa aplikácií, ktoré nájdete a stiahnete z obchodu Google Play. Tieto aplikácie sú zvyčajne tiež zadarmo. Čo však s aplikáciami, ktoré nenájdete v službe Google Play, ako ich stiahnete a nainštalujete?

V poslednej dobe Google Inbox už nie je k dispozícii v obchode Google Play, ale stále sa pohybuje na internete ako samostatný súbor. Toto je staršia verzia aplikácie, takže nemá najnovšie aktualizácie. To však nebráni rôznym používateľom smartfónov v stiahnutí tohto samostatného súboru, pretože im jednoducho chýba táto praktická schránka Google.

Fortnite

Našťastie si môžete aplikácie sťahovať aj mimo obchodu Google Play. Aj keď v tomto virtuálnom obchode existuje obrovské množstvo aplikácií ponúkaných, existuje aj veľké množstvo aplikácií, ktoré tam zatiaľ nenájdete. Za to, že svoje aplikácie dostanú do obchodu Google Play, stojí spoločnosť peniaze: 25 dolárov za vytvorenie účtu vývojára a (bolestivejšie) Google chce aj 30 percent z výnosov z aplikácií. Pre tvorcov hry Fortnite to bol dôvod, aby hru spustili mimo obchodu Google.

To malo obrovský úspech, čiastočne preto, že hra a výrobca (Epic) boli známi už z konzol a počítačov. Z tohto dôvodu mali ľudia väčšiu pravdepodobnosť, že súboru dôverujú. Pri sťahovaní jediného inštalačného súboru do zariadenia s Androidom je teda zdroj veľmi dôležitý. Napríklad existujú webové stránky ako APKMirror, kde nájdete veľa inštalačných súborov aplikácií (tzv. Súbory apk).

Existujú ďalšie dôvody, prečo sa vyhnúť obchodu Google Play. V prvom rade: Google. Spoločnosť má zlú povesť, pokiaľ ide o súkromie používateľov alebo zneužívanie právomocí, ktoré uplatňuje v obchode Play. Týmto sa napríklad vytvoril alternatívny obchod s aplikáciami F-Droid.

Je tiež možné, že súbor nie je uložený v obchode Play, pretože je stále v testovacej fáze, napríklad keď sa práve objavil Pokémon Go. Stručne povedané, existuje veľa dôvodov, prečo ponúkať aplikáciu za bránami Google. Otázka však znie: ako to získate v telefóne? Sťahovanie mimo oficiálnych obchodov sa nazýva sideloading, čo je na zariadeniach s Androidom o niečo jednoduchšie, pretože Android je otvorený operačný systém.

Nainštalujte súbory apk

Ak chcete, aby bol váš telefón pripravený na úspešnú inštaláciu súboru apk, stiahnite si ho a otvorte v priečinku Stiahnuté súbory. Potom sa správa automaticky otvorí v nastavenie. Potom vyberiete možnosť „Povoliť z tohto zdroja“ a môžete nainštalovať súbor apk.

Už teda nemusíte otvárať telefón všetkým zdrojom, iba jednému stiahnutému súboru. Ak to nefunguje, je vhodné vyhľadať „Neznáme zdroje“ v nastaveniach Zabezpečenia. Ak je to všetko hotové, aplikácia sa nainštaluje a môžete ju používať rovnako ako v aplikáciách z obchodu Google Play.

To sa dá urobiť bezpečne

Otázkou samozrejme je, je to všetko také bezpečné? Stiahnutý súbor ide mimo obchod Google Play, takže nemôžete počítať s dôkladnou kontrolou a potrebným zabezpečením. Infekcie škodlivým softvérom Android sa vyskytujú hlavne prostredníctvom inštalácií mimo Obchodu Play. Na svoje zariadenie s Androidom môžete bezpečne umiestniť samostatné inštalačné súbory, ak použijete spoľahlivé zdroje a skontrolujete súbory APK.

Urobíte to pomocou programu VirusTotal. Toto je web (podivne, prevzatý spoločnosťou Google), ktorý zadarmo skenuje váš súbor a neobsahuje vírusy. Používa sa viac ako 70 rôznych antivírusových programov, takže si môžete byť istí, že váš súbor je v poriadku.

Vaša aplikácia už navyše nebude dostávať štandardné aktualizácie, ako sú napríklad aplikácie z Obchodu Play, čo znamená, že ak máte novú verziu, musíte si súbor apk stiahnuť znova. Nemôžete aktualizovať samostatnú STK. Čo môžete urobiť, je povoliť Pushbullet cez APKMirror.

Tlačidlo, ktoré sa volá, nájdete na stránke aplikácie APKMirror Pushbullet a táto aplikácia umožňuje prihlásiť sa na odber určitých aplikácií, aby ste dostali správu, keď bude pre túto konkrétnu aplikáciu pripravená nová verzia / aktualizácia.