Ako

Preneste Windows 10 do nového počítača

Kúpili ste si nový počítač? Alebo ste nainštalovali nový pevný disk alebo SSD? Často to znamená preinštalovanie systému Windows a získanie všetkých vašich údajov späť. Ušetrite veľa času klonovaním systému Windows 10. V tomto návode vysvetľujeme, ako funguje prenos Windows 10 do iného systému týmto spôsobom.

Pojem klon presne naznačuje, čo tento princíp obnáša: vytvoríte presnú kópiu inštalácie systému Windows, ktorú potom môžete presunúť na nové miesto. Klonovanie systému Windows je tiež užitočné, ak chcete zálohovať pevný disk, aby ste sa v prípade problémov mohli rýchlo vrátiť do práce. Takže klonovanie nie je len kopírovanie súborov do nového umiestnenia.

Dáta, ktoré nie sú okamžite viditeľné (prostredníctvom programu, ako je napríklad Prieskumník), musia byť tiež skopírované do nového umiestnenia. Informačné klonovanie vytvorí kópiu všetkých informácií na pevnom disku 1: 1. Myslite na ovládače, programy a opravy.

Najskôr vyčistiť

Pred klonovaním prostredia Windows sa postarajte o upravené prostredie. Koniec koncov, vytvorí sa presná kópia prostredia, a to je vhodný čas na kritické preskúmanie prostredia. Nechcete predsa klonovať znečistené alebo chaotické prostredie. Najskôr sa uistite, či je systém Windows aktualizovaný pomocou najnovších aktualizácií. Otvorte okno nastavení (kláves Windows + I) a vyberte Aktualizácia a zabezpečenie, Windows Update. stlač tlačidlo Hľadajú sa aktualizácie. Nainštalujte si aktualizácie ponúkané službou Windows Update.

Potom skontrolujte, či nie sú nainštalované programy, ktoré už nepoužívate. V okne nastavení zvoľte Aplikácie. Včela Aplikácie a funkcie v zozname skontrolujte, či sa stále používajú všetky aplikácie. Odstraňujete nepotrebné aplikácie.

Pomocou programu Čistenie disku spustíte hrebeň prachu po zvyšku pracovného prostredia. Týmto sa odstránia napríklad dočasné súbory aktualizácií, aby sa zbytočne nezahŕňali do procesu klonovania. Otvorte ponuku Štart a zadajte text Vyčistenie disku. Vyberte disk, na ktorom je nainštalovaný systém Windows, a kliknite na ikonu Ok. Zobrazí sa prehľad súborov, ktoré sa majú vymazať. Najprv si však vyberieme tlačidlo Vyčistite systémové súbory. Týmto sa znovu spustí kontrola čistenia disku, ale tiež sa preskúmajú miesta so systémovými súbormi.

Potom máte na výber napríklad vyčistiť priečinok pomocou dočasných inštalačných súborov systému Windows. V okne s výsledkami umiestnite začiarknutie vedľa častí, ktoré je možné vyčistiť. V každom prípade si vezmite časti, ktoré zaberajú veľa miesta. Dobrým príkladom sú dočasné aktualizačné súbory zo služby Windows Update (Vyčistite službu Windows Update), protokoly vytvorené počas inovácie systému Windows (Súbory protokolu upgradu systému Windows), stiahnuté súbory (K stiahnutiu), obsah koša (Odpadkový kôš) a súbory z predchádzajúcich inštalácií systému Windows (Predchádzajúce inštalácie systému Windows). kliknite na Ok vyčistiť vybrané časti.

Systém Windows pravidelne vytvára bod obnovenia celého prostredia. V prípade problémov sa môžete vrátiť do minulosti a obnoviť situáciu. Bod obnovenia však zaberá veľa miesta a je tiež zahrnutý do klonovania. Našťastie môžeme vymazať všetky staršie body obnovenia a ponechať iba posledný bod obnovenia. V okne Čistenie disku kliknite na kartu Viac možností. Teraz kliknite na tlačidlo Upratané v sekcii Obnova systému a tieňové kópie. Svoju voľbu potvrďte kliknutím na odstrániť.

Alternatívou k vyčisteniu pracovného prostredia je vykonať čistú inštaláciu systému Windows pred jej klonovaním. Potom si môžete byť istí, že klonované prostredie je čisté a neobsahuje žiadne zbytočné prvky. Čistá inštalácia systému Windows vyžaduje v systéme Windows 10 relatívne malé úsilie. Najskôr sa uistite, že máte svoje vlastné súbory (napríklad dokumenty a fotografie) na externom mieste, aby ste ich neskôr mohli obnoviť v čistom prostredí.

Otvorte okno nastavení (kláves Windows + I) a prejdite na Aktualizácia a zabezpečenie. Vyberte si Obnova systému a vyber si Začnite odznova čistou inštaláciou systému Windows. stlač tlačidlo Pracovaťa postupujte podľa pokynov sprievodcu.

Odporúčame všetkým, aby si pravidelne zálohovali vaše dôležité súbory. Napriek tomu pravidelne zaostáva. Prezrite si náš Kurz zálohovania a obnovy plný tipov pre Windows, macOS, Android a iOS. Možno so 180-stranovou cvičnou knihou!

Klonujte Windows 10 pomocou WinToHDD

Na klonovanie Windows je potrebných pomerne málo. Najskôr určte, kam chcete umiestniť klonované prostredie. Získajte nový pevný disk, ktorý má minimálne rovnakú veľkosť ako súčasný pevný disk. Môžete na to použiť aj externý pevný disk. Vopred sa rozhodnite, ako chcete disk používať. Ak je to primárny disk, z ktorého chcete spustiť systém Windows, nainštalujte ho do počítača pred klonovaním systému Windows do nového prostredia.

Windows 10 nemá zabudovanú funkciu na klonovanie operačného systému. Používame preto externý program. Pre tento článok sme vybrali WinToHDD. Tento program je k dispozícii v niekoľkých verziách vrátane bezplatnej verzie. WinToHDD Free je oficiálne určený iba na domáce použitie. Má to tiež určité obmedzenia.

Jeho hlavným obmedzením je, že dokáže klonovať iba domáce vydania systému Windows 10. Ak používate inú edíciu, napríklad Windows 10 Pro, nebude klonovanie fungovať s bezplatným variantom. Platená verzia - WinToHDD Professional - nepodporuje klonovanie Windows 10 Pro. Bezplatná verzia je tiež pomalšia ako platená verzia a pri jej použití nebudete automaticky informovaní o dostupných aktualizáciách.

Po inštalácii a otvorení softvéru vás privíta otváracie okno. Nájdete tu štyri možnosti: Preinštalujte systém Windows, novú inštaláciu, klon systému a Multiinštalácia USB. kliknite na Systémový klon. V ďalšom okne sa program WinToHDD opýta, ktorý operačný systém chcete klonovať. Operačný systém je už predvolene zadaný. Uistite sa, že je to správna možnosť. V poli pod rozbaľovacím zoznamom si môžete prečítať súhrn, ktorý uvádza, ktorý operačný systém je nainštalovaný, ktorá verzia je a ktorá systémová oblasť sa používa. Potvrďte kliknutím na Ok.

Program sa teraz opýta, na ktorý disk má byť nainštalovaná klonovaná inštalácia systému Windows. Vyberte disk z ponuky na Vyberte cieľový disk. Teraz je čas naformátovať pevný disk. Existujú tri možnosti, ale súhlasíme s predvolenou voľbou WinToHDD. kliknite na Áno spustiť formátovanie.

Teraz vyberte bootovací oddiel a systémový oddiel. Možnosť na Režim inštalácie nechajme to nezmenene. Potvrďte kliknutím na Ďalšie. Samotné klonovanie inštalácie systému Windows sa teraz začne. Percento udáva, ako ďaleko proces pokročil. S možnosťou Po dokončení operácie reštartujte počítač vám umožní po dokončení práce reštartovať počítač. Ak chcete po akcii prístroj radšej vypnúť, zvoľte možnosť Po dokončení operácie vypnite počítač.

Kopírujte súbory pomocou TeraCopy

Pomocou klonovania systému Windows môžete ľahko skopírovať svoje prostredie systému Windows na iné miesto. Čo však v prípade, že nechcete kopírovať celé svoje prostredie Windows, ale iba preniesť veľké množstvo súborov na iné miesto? Môže to byť napríklad v prípade, že začnete používať nový, väčší pevný disk a chcete umiestniť všetky súbory na nové miesto naraz, ale Windows ponechajte na pôvodnom mieste.

Samozrejme môžete použiť program Explorer a súbory skopírovať na nové miesto, ale to nie je ideálne, zvlášť pri väčšom množstve súborov. Vďaka samostatnému programu na presun veľkého množstva súborov môžete dokončiť proces rýchlejšie a mať nad týmto procesom väčšiu kontrolu. Týmto spôsobom môžete kópiu pozastaviť a rýchlejšie v nej pokračovať. Samostatný program tiež často pridáva ďalšiu flexibilitu: napríklad ak sa počas kopírovania vyskytne problémový súbor a hrozí, že celá akcia kopírovania zlyhá.

Na kopírovanie veľkého množstva súborov používame program TeraCopy. Po inštalácii otvorte program Prieskumník súborov (kláves Windows + E) a vyhľadajte priečinok, ktorý chcete skopírovať do nového umiestnenia. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte si TeraCopy.

Otvorí sa nové okno a vybrané súbory sa pridajú do zoznamu súborov. Uistite sa, že je výber správny, a potom kliknite na tlačidlo Kopírovať alebo na Hýbte sav závislosti od cieľa. Na karte Cieľ kliknite na tlačidlo Listy.

Vyberte požadované umiestnenie, napríklad na novom pevnom disku. Nakoniec potvrďte kliknutím na Kopírovať alebo Hýbte sa. Na karte Log zobrazí sa prehľad vykonaných opatrení.

Presuňte používateľské priečinky a aplikácie

Prechádzate na nový pevný disk a chcete preniesť svoje používateľské súbory na toto miesto a naďalej používať aktuálny pevný disk pre systém Windows? Takáto situácia je užitočná napríklad v prípade, že sa blížite k hranici disku SSD a chcete na ukladanie dokumentov použiť samostatný disk.

Predvolené priečinky, ako sú Dokumenty, Obrázky a Videá, môžete presunúť na nový pevný disk. Otvorte program Prieskumník súborov (kláves Windows + E). V sekcii Rýchly prístup (vľavo v okne) kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok, ktorého umiestnenie chcete zmeniť. Vyberte si Vlastnosti. Otvorí sa nové okno. Tu vyberiete kartu Poloha. Teraz si vyberte Hýbte sa.

Ukážte na nové umiestnenie priečinka na druhej jednotke. Ak priečinok ešte nebol vytvorený, otvorte nový pevný disk a kliknite na tlačidlo Nová mapa. Potom kliknite na tlačidlo Vyberte priečinok. Windows žiada o potvrdenie: kliknite na Áno. Súbory sú teraz presunuté na nové miesto.

Napokon, nainštalovali ste si v minulosti aplikácie a chcete ich neskôr presunúť na nové miesto? Najzrejmejšie je odstrániť aplikáciu a preinštalovať ju na nové miesto. Niektoré aplikácie však ponúkajú možnosť jednoducho ju presunúť na nové miesto. Výhodou je, že sa zachovajú existujúce nastavenia.

Otvorte okno nastavení a vyberte Aplikácie. V sekcii Aplikácie a funkcie vyhľadajte aplikácie, ktorých polohu chcete upraviť. Kliknite na aplikáciu. Ak ho môžete presunúť na iné miesto, zobrazí sa tlačidlo Hýbte sa. Potom označte, na ktoré nové miesto by sa mala aplikácia presunúť: vyberte nové umiestnenie z ponuky. Nakoniec potvrďte kliknutím na Hýbte sa.