Príspevok partnera

Kam sa hodí M.2 SSD?

Ak chcete najrýchlejší SSD disk, potom potrebujete PCI-express NVMe SSD. Tradičný disk SATA SSD teraz dosiahol maximum, ktoré je možné získať zo zastaranej zbernice SATA, a disky PCI-Express SSD vďaka protokolu NVMe dosahujú závratné rýchlosti. Ako však viete, či môžete taký SSD uložiť aj vo svojom systéme? Vysvetlíme vám to.

Ale najskôr: kedy chcete také rýchle SSD?

Každý používateľ počítača s diskom SSD bude súhlasiť s tým, že prechod od mechanických diskov k diskom SSD bol v posledných rokoch najdôležitejšou vecou, ​​pokiaľ vám záleží na pekne vyzerajúcom počítači. Kedy však chcete skutočne najrýchlejšie a kedy stačí disk SATA SSD, ako napríklad Samsung 860 EVO?

Ak sa zaujímate iba o počítač, ktorý sa rýchlo naštartuje, alebo ak so svojim počítačom neurobíte viac ako odosielanie niekoľkých e-mailov, nemusíte hľadať ďalej ako taký disk SATA SSD, potom sú zrejmé rozdiely vo výkone malý. Ak sa však pozrieme na náročnejšie úlohy, ako sú napríklad úpravy fotografií a videa, NVMe SSD, ako napríklad Samsung 970 EVO, ponúka jasnú pridanú hodnotu v rôznych oblastiach. Tieto disky SSD sú schopné čítať a zapisovať veľké súbory, s ktorými sa ako kreatívny profesionál musíte vysporiadať mnohokrát rýchlejšie - faktor šesť nie je výnimkou - čo prospieva produktivite.

Ako viete, či to sedí?

PCI-Express, ktorý tieto SSD disky používajú, nie je nová, ale už niekoľko rokov je štandardom prakticky v každom počítači, takže často nie je problém tieto rýchle disky používať. Väčšina moderných zariadení, ako sú Intel NUC, stredné a vysoké segmenty notebookov, a dokonca aj dostupné stolné počítače, má odteraz aj špecifické M.2 pripojenie, ktoré nájdeme na Samsung 970 EVO.

Je však možné, že vaše zariadenie má slot M.2, ale nedokáže zvládnuť rýchly disk PCI-Express SSD, pretože existujú aj sloty M.2, ktoré podporujú iba disky SSD s protokolom SATA. Toto je relatívna vzácnosť, ale treba si to overiť. Urobíte to vyhľadaním špecifikácií vášho zariadenia, kde za pripojením M.2 bude zvyčajne nasledovať vyhlásenie „PCIE“ alebo „PCI-Express“, napríklad „PCIE 3.0 x4“, čo znamená, že Samsung 970 EVO by malo fungovať vo vašom systéme. Postačujúca je aj zmienka o NVMe. Iba ak sú v špecifikáciách za slotom M.2 iba S600 alebo SATA600, obmedzíte sa na pomalšie disky SSD.

Ak nič nie je uvedené, môžete to často naformátovať na základe disku SSD, ktorý je momentálne vo vašom zariadení. Malé hľadanie podľa čísla modelu rýchlo odhalí, či sa jedná o PCI-Express SSD, a preto ho možno nahradiť rýchlejším modelom.

Pre stolné počítače bez M.2 slotu je často možné upgradovať aj na tak rýchly SSD disk. Sloty PCI-Express na základných doskách, ktoré sa tradične používajú pre grafické karty, je možné okrem iného použiť aj pre rýchle disky SSD. Oba sú koniec koncov PCI-Express. S voliteľným adaptérom PCI-Express - M.2 môžete uložiť rýchly disk SSD do jedného z týchto tradičných slotov PCI-Express bez toho, aby to malo vplyv na výkon.

Prečo práve Samsung radu 970?

Na otázku prečo je ľahké odpovedať. V nezávislom porovnávacom teste veľkých SSD počítačov! Záver bol celkom jasný: júl / august 2018: Spoločnosť Samsung dominuje na trhu diskov SSD s rozhraním SATA aj PCI-Express SSD a bola ocenená cenou „najlepšie testované“. obidve kategórie. Rýchlejší SSD typu PCI-Express jednoducho neexistuje. Samsung 970 EVO bol nazvaný „veľmi silný“. Aj keď už máte PCI-Express SSD od inej značky, môže to byť ešte rýchlejšie.