Ako

Takto sledujete v 4K

Každý, kto niekedy navštívi obchod s elektronikou, vie, že 4K televízory sú v dnešnej dobe štandardom. Logické, pretože sú cenovo dostupné a ponúkajú ostrú kvalitu obrazu. Prehrávanie obrazu v rozlíšení 4K však musí predstavovať viac než len zakúpenie schopnej televízie. Napríklad, kde nájdete vhodný videoobsah a ako potom prehráte tieto streamy alebo súbory?

Výrobcovia používajú na označenie rozlíšenia svojich televízorov niekoľko názvov, konkrétne 4K, ultra hd, uhd a 2160p. Všetky znamenajú to isté, a to rozlíšenie obrazovky 3 840 × 2 160 pixelov. Názov 4K pre toto je v skutočnosti nesprávny, pretože tento výraz bol pôvodne zamýšľaný ako kinematografický štandard so zodpovedajúcim rozlíšením 4096 × 2160 pixelov. Pretože nesprávne používanie rozlíšenia 4K výrobcami sa stalo bežnou záležitosťou, zvyčajne používame tento výraz aj v programe Computer! Totaal. Mimochodom, 4K je nástupcom Full HD s presne štyrikrát väčším počtom pixelov. Ako najlepšie hráte videá v tomto nebeskom vysokom rozlíšení?

01 Uhlopriečka obrazovky

Pozeranie v 4K má zmysel iba vtedy, ak je veľkosť obrazovky dostatočne veľká. Ak sa chystáte na televíziu malých rozmerov, potom je rozdiel oproti Full HD ťažko viditeľný. Stručne povedané, na to, aby ste mohli obraz 4K plne uspokojiť, potrebujete televíziu s obrazovkou najmenej 55 palcov (140 cm). Berte do úvahy aj relatívne krátku pozorovaciu vzdialenosť, aby ste vnímali dostatočné množstvo detailov. Použite nasledujúce pravidlo: vynásobte uhlopriečku obrazovky v centimetroch koeficientom 0,8, aby ste určili ideálnu pozorovaciu vzdialenosť. V prípade 55-palcového televízora je to 140-krát 0,8, čo je v prepočte 112 centimetrov. Pozorovacia vzdialenosť niečo viac ako jeden meter nie je samozrejme v praxi reálna. Vzdialenosť môžete zväčšiť na maximum asi troch metrov, aj keď úroveň detailov sa bude postupne znižovať. Ak si chcete optimálne vychutnať obraz v rozlíšení 4K, je najlepšie zaobstarať si veľmi veľkú obrazovú trubicu. Takto zvýšite ideálnu pozorovaciu vzdialenosť a zvýši sa počet pozorovateľných detailov.

02 Inteligentné prostredie

Najkratšou cestou na prehrávanie obrazu v rozlíšení 4K je inteligentné prostredie vašej televízie. V dnešnej dobe môžete pridávať všetky druhy aplikácií do takmer všetkých moderných televízií, napríklad na streamovanie filmov a sledovanie televíznych programov. Niektoré z týchto aplikácií podporujú zobrazovanie obrázkov 4K za určitých podmienok. Najlepšie je pripojiť inteligentnú televíziu k internetu pomocou sieťového kábla a vyhnúť sa použitiu signálu bezdrôtovej siete. Streamovanie 4K obrazu zaberá veľkú šírku pásma, takže sa uprednostňuje káblové pripojenie. Týmto spôsobom zabránite koktaniu v obraze. 4K streamy z Netflixu využívajú šírku pásma približne 25 Mbit / s, takže to nie je problém pre väčšinu káblových sieťových pripojení. Okrem Netflixu podporujú zobrazovanie obsahu 4K aj aplikácie z YouTube, Amazon Prime Video a Videoland. Ponuka 4K Videoland je, bohužiaľ, obmedzená na určité televízory Samsung. Aplikácia Amazon Prime Video vyžaduje najnovší televízor od spoločností Samsung, Sony alebo LG.

03 Aplikácia Netflix

Netflix je vo filmovom priemysle na čele videoobsahu 4K. Americká spoločnosť od roku 2014 natáča filmy, seriály a dokumenty vlastnej výroby v 4K. Teraz existuje široká škála viac ako 150 titulov. Známe série ako House of Cards, Orange is the New Black a Narcos si môžete pozrieť vo vysokom rozlíšení. Takéto tituly sú známe aj ako Netflix Originals. Nadnárodná spoločnosť okrem toho nakupuje obsah v rozlíšení 4K od ďalších filmových spoločností, napríklad Breaking Bad a The Blacklist. Prevažná väčšina televízorov s obrazovkou s rozlíšením 3840 × 2160 pixelov zobrazuje Netflix v 4K. Problém môžu mať iba prví kupujúci televízie 4K. Niektorým zariadeniam chýba potrebný kodek h.265 / hevc na prehrávanie obrázkov v najvyššom rozlíšení. Výrobcovia niekedy tento problém vyriešia sprístupnením aktualizácie firmvéru. Vyhľadajte v aplikácii Netflix svojej inteligentnej televízie hľadané výrazy 4K, UltraHD alebo uhd a nájdite vhodné tituly. Nedávne inteligentné televízory majú zvyčajne samostatný rad titulov s rozlíšením 4K. Toto je termín Ultra HD 4K spomenúť. Máte predplatné Netflix Premium (pozri rámček) a nemôžete prehrávať streamy v rozlíšení 4K? Nastavenia prehrávania nemusia byť správne. Prejdite sem a uistite sa, že je využitie dát na obrazovke nastavené na Automaticky alebo Vysoký. Potvrďte pomocou Uložiť.

Netflix Premium

Každý, kto chce streamovať filmy a seriály v rozlíšení 4K zo serverov Netflix, potrebuje účet Premium. Za toto zaplatíte 13,99 eura mesačne. Je pekné, že predplatné Premium umožňuje štyri súčasné streamy. Ideálne pre veľké rodiny. Prejdite sem a pozrite si svoje súčasné predplatné, ktoré môžete v prípade potreby zmeniť.

04 aplikácia YouTube

YouTube používa na prehrávanie obrázkov 4K iný kodek ako Netflix, konkrétne vp9. Prakticky všetky inteligentné televízory predané po roku 2015 môžu tieto videá prehrávať pomocou dostupnej aplikácie v inteligentnom prostredí. Na YouTube nečakajte plnohodnotné seriály a filmy v najvyššom rozlíšení. Natrafíte však na vlogy, videá z prírody, hudobné klipy a filmové ukážky v rozlíšení 3840 × 2160 pixelov. V takom prípade nájdete niekde okolo názvu logo 4K. Na vyhľadanie vhodných videí použite kľúčové slová 4K a uhd. Radi by ste skontrolovali skutočné nastavenia prehrávania aplikácie YouTube? Na väčšine inteligentných televízorov prejdite počas prehrávania videa na Viac možností / štatistika pre hlupákova zobrazí sa aktuálne rozlíšenie a obnovovacia frekvencia.

05 Prehrávač médií

Prvá generácia televízorov s rozlíšením 4K má dnes asi päť rokov. Aj keď veľké strany ako Netflix a YouTube dlhodobo podporujú svoje aplikácie pre inteligentné televízory, existuje tiež šanca, že videoaplikácie nebudú časom (správne) fungovať. Môže to byť tiež spôsobené nedostatočnou podporou firmvéru od výrobcu televízora. V takom prípade ponúka riešenie prehrávač médií 4K. Kdekoľvek v tomto čísle si môžete prečítať rozsiahly test takýchto zariadení. Na rozdiel od inteligentných televízorov dokáže prehrávač médií vďaka širokej podpore súborov prehrávať aj všetky druhy natívnych súborov 4K. Zvážte napríklad nelegálne kópie v sieťach na stiahnutie a domáce videá. Niektoré prehrávače médií majú vlastný pevný disk, niekedy pripojíte externý nosič úložiska s mediálnymi súbormi cez USB. Za predpokladu, že domáca sieť ponúka dostatočnú šírku pásma, môžete tiež streamovať filmy v rozlíšení 4K cez káblovú sieť do prehrávača médií. Hodí sa, keď je vaša filmová zbierka centrálne uložená na NAS alebo PC. S prehrávačmi médií založenými na systéme Android buďte opatrní. Aj keď sú tieto zariadenia technicky schopné prehrávať 4K streamy, často nemajú licenciu Netflix. Aplikácia Netflix tak zostane zaseknutá v rozlíšení 720p. Niektoré prehrávače médií s vynikajúcim inteligentným prostredím pre video obsah 4K sú Apple TV 4K, Google Chromecast Ultra a Nvidia Shield TV.

06 Prehrávač Blu-ray

Ak nemáte ambíciu prehrávať svoje vlastné súbory 4K, môžete si namiesto prehrávača médií dokúpiť aj takzvaný uhd blu-ray prehrávač. To vám umožní hrať 4K Blu-ray. Čoraz viac výrobcov prináša na trh vhodných hráčov, ako sú Sony, Samsung, LG a Panasonic. To je priaznivé, pretože to znižuje nákupné ceny. Ak hľadáte pozorne, nájdete vhodného hráča za zhruba 150 eur. Je zaujímavé, že väčšina prehrávačov blu-ray má tiež inteligentné prostredie, takže môžete prehrávať obsah v rozlíšení 4K prostredníctvom aplikácií Netflix a YouTube.

07 Nákup filmov v rozlíšení 4K

Okrem ponuky na streamovacích platformách a sieťach nelegálneho sťahovania si môžete samozrejme kúpiť aj 4K filmy. Stále viac produkčných spoločností konečne zaznamenáva nové filmy a seriály vo vysokom rozlíšení. Ak máte vhodný uhd blu-ray prehrávač, potom je nákup 4K blu-ray samozrejme nevyhnutnosťou. Namiesto známych modrých políčok môžete tieto tituly spoznať podľa čiernej farby. Vo väčšine obchodov sú Blu-ray disky 4K samostatné a stoja viac ako bežné disky Blu-ray. Ponuka neustále rastie. Napríklad webový obchod Bol.com má v súčasnosti takmer päťsto titulov. Plus je, že 4K Blu-ray disky neobsahujú regionálny kód, takže si tieto disky môžete bez problémov objednať aj v medzinárodných (webových) obchodoch. Legálna streamovacia ponuka samostatných 4K filmov je bohužiaľ podpriemerná. Iba Apple ponúka miesto v iTunes Store, kde si môžete požičať alebo kúpiť tituly s vysokým rozlíšením. Tieto filmy spoznáte podľa loga 4K. Mimochodom, na to potrebujete vhodné zariadenie Apple, napríklad Apple TV 4K alebo novší iPad Pro. Pretože americká skupina sprístupňuje filmy vo formáte 4K iba ako stream, musí byť rýchlosť internetu tiež dostatočne vysoká. To je niekedy problém, najmä s bezdrôtovými zariadeniami.

08 Herné konzoly

V súčasnosti existujú tri herné konzoly, ktoré dokážu prehrávať obsah 4K, a to PlayStation 4 Pro a Xbox One S alebo X. V porovnaní s prehrávačmi médií existujú určité obmedzenia, pretože tieto zariadenia neprehrajú všetky miestne mediálne súbory v najvyššom rozlíšení. Funguje to dobre na prehrávanie 4K obrazov prostredníctvom aplikácií Netflix a YouTube. Premárnenou príležitosťou je, že prehrávač Blu-ray PlayStation 4 Pro nedokáže prehrávať disky 4K. Xbox One S / X má na palube vhodný blu-ray prehrávač.

Predplatné KPN 4K

Dostupnosť televízneho vysielania v rozlíšení 4K je stále v začiatkoch. Našťastie už existuje vývoj. Napríklad KPN ponúka hudobný, športový a prírodný kanál v rozlíšení 3840 x 2160 pixelov. Pri najdrahšom predplatnom na internet a TV (71,50 eura mesačne) za to dostanete dva 4K prijímače. Vďaka tomu môžete tiež streamovať obsah Netflix v najvyššom rozlíšení.

09 Pripojte správne

Pre správne prehrávanie v rozlíšení 4K je dôležité správne pripojiť prehrávač médií, prehrávač Blu-ray alebo hernú konzolu. Pre optimálny prenos obrazu a zvuku použijete káble HDMI. V ideálnom prípade môžete prehrávacie zariadenie pripojiť priamo k prijímaču alebo soundbaru cez HDMI. Zvukové zariadenie potom prenáša obrazy 4K do inteligentnej televízie pomocou druhého kábla HDMI, zatiaľ čo zvuk sa prenáša do pripojených reproduktorov. Podmienkou je, aby bol tento prijímač alebo soundbar dostatočne schopný prenášať obraz v rozlíšení 4K. Vyžaduje to minimálne port HDMI1.4. Pre najlepšiu kvalitu obrazu je ideálne rozhranie HDMI 2.0, ktoré umožňuje prenos obrazu s vysokou obnovovacou frekvenciou a videom HDR. Ak je váš prijímač alebo soundbar starý niekoľko rokov, toto zvukové zariadenie pravdepodobne neprenáša obrazy 4K. V takom prípade môžete prehrávač médií, prehrávač Blu-ray alebo hernú konzolu pripojiť priamo k televízoru 4K pomocou kábla HDMI. Niektoré prehrávače Blu-ray majú dva výstupy HDMI, takže môžete na prenos zvuku položiť kábel HDMI do prijímača alebo zvukového panela. Pojem „iba zvuk“ alebo „pre zvuk“ je zvyčajne uvedený na zadnej strane prehrávača pre jeden výstup HDMI. Na prehrávači médií alebo hernej konzole môžete alternatívne použiť optický alebo koaxiálny výstup S / PDIF, aj keď toto digitálne pripojenie neprenáša priestorové formáty do zosilňovača, okrem DTS a Dolby digital. Použitie s / pdif je tiež skvelým riešením v prípade, že prijímač alebo soundbar neobsahuje pripojenie HDMI.

10 Oblúkové pripojenie

V prípade tradičného nastavenia domáceho kina sú všetky audiovizuálne zdroje pripojené k prijímaču alebo soundbaru, ako je napríklad prehrávač blu-ray a herná konzola. Tento prijímač alebo soundbar odosiela obrázky do televízie cez HDMI a samotný zvukový prenos spracuje. Pri použití inteligentného prostredia je audiovizuálnym zdrojom samotná inteligentná televízia. Samozrejme, že chcete prehrať aj zvuk z aplikácie Netflix alebo YouTube cez zosilňovač a pripojené reproduktory. To sa dá dosiahnuť napríklad položením optického kábla s / pdif z televízora 4K do prijímača alebo zvukového panela. Existuje aj elegantnejšia metóda, ktorá nevyžaduje ďalšiu šnúru. Zosilňovač je koniec koncov už pripojený k televízoru cez HDMI na prenos obrazu. Ak je to potrebné, môžete rovnakým káblom poslať zvuk späť do zvukového zariadenia. Táto technika sa nazýva oblúk (audio spätný kanál), kde je podmienkou, že inteligentný televízor aj zosilňovač tento protokol podporujú. V nastaveniach oboch zariadení musí byť aktivovaný oblúk.