Ako

Najlepšie aplikácie pre vaše zariadenie Synology NAS

Ak vlastníte zariadenie Synology NAS, je dobré vedieť, že na to existuje veľa extra inštalovateľného softvéru. Enormne rozširujete funkčnosť svojho NAS.

NAS už nie je taký jednoduchý pevný disk so sieťovým pripojením. V skutočnosti ide o oveľa viac mini serverov so všetkými druhmi ďalších možností. V prípade zariadenia Synology NAS táto flexibilita zachádza veľmi ďaleko vďaka rozsiahlemu „obchodu s aplikáciami“, ktorý obsahuje veľké množstvo ďalších softvérových balíkov, ktoré je potrebné nainštalovať. Ak chcete zobraziť rozsah pre váš typ NAS, prihláste sa do používateľského rozhrania. Na pracovnej ploche DSM (Disk Station Manager, operačný systém zariadenia Synology NAS a) kliknite na ikonu Centrum balíkov. Toto je obchod s aplikáciami systému. Teraz uvidíte dlhý zoznam dostupného softvéru. Našťastie môžete do chaosu vniesť poriadok výberom kategórie z ľavej výberovej ponuky. Ak chcete získať viac informácií o balíku, kliknite na jeho názov alebo ikonu (zatiaľ nenainštalovať). Teraz uvidíte podrobnejší popis a často aj snímku obrazovky. Mnoho balíkov bolo vyvinutých a vydaných samotnou spoločnosťou Synology, ale veľa z nich ponúka aj komunita a poskytovatelia tretích strán. Nájdete ho posunutím nadol v kategórii (alebo nekategorizovanom zozname) pod nadpisom Od tretích strán. Tam uvidíte veci ako Docker (ak to podporuje váš NAS), Wordpress, Joomla a ďalšie.

Nainštalujte si aplikácie na svoj NAS

Ak chcete nainštalovať balík, kliknite na tlačidlo s rovnakým názvom a postupujte podľa pokynov. Po chvíli je puzdro pripravené na použitie. V každom prípade odporúčame aplikáciu Photo Station, ktorá vám umožní spravovať všetky vaše digitálne fotografie a videoklipy a zdieľať ich s priateľmi a rodinou prostredníctvom účtov s používateľskými menami a heslami. Ideálna je aj stanica Audio Station. Toto je program na správu a prehrávanie hudby, ktorý je možné ovládať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie (alebo samozrejme cez webové rozhranie). Obzvlášť krásna je jednotka Drive, ktorá obsahuje kompletný balík Office. Týmto spôsobom môžete kedykoľvek a kdekoľvek pracovať na svojom textovom dokumente, tabuľke alebo prezentácii na vlastnom NAS. Žiadne starosti so súkromím, všetko sa upravuje a ukladá na váš NAS bez toho, aby tam boli zvedaví čitatelia. Virtual Machine Manager je možné nainštalovať aj na rozsiahlejšie NAS spoločnosti Synology s minimálne 4 GB RAM na doske. To vám umožňuje inštalovať, spravovať a prevádzkovať virtuálne stroje jednoducho z okna prehľadávača. V skratke: na svojom NAS spustite Linux alebo v prípade potreby Windows! Ďalej sa odporúča antivírusový program. Nie toľko pre operačný systém na vašom NAS, ale napríklad pre pravidelné skenovanie priečinkov na stiahnutie, či neobsahujú nepríjemné súbory. Skener okrem iného zachytáva vírusy Windows, takže môžete zastaviť veľa možného utrpenia pri zdroji. K dispozícii je bezplatný aj platený skener. Ak chcete spravovať všetku svoju poštu na vašom NAS: žiadny problém, k dispozícii sú aj aplikácie pre toto. Je to viac než dosť možností na to, aby bol váš systém v každom prípade oveľa produktívnejší!