Ako

Týmto spôsobom môžete porovnávať priečinky a súbory

Snažíte sa udržiavať dva priečinky s fotografiami na rôznych úložných miestach prehľadne synchronizované, a napriek tomu jedného dňa začnete pochybovať. Možno ste ten istý dokument upravovali na rôznych jednotkách, ale nie ste si istí, ktorá verzia je najnovšia. A ste si istí, že všetky súbory boli prenesené správne? Vďaka bezplatnému programu WinMerge môžete porovnávať súbory, aby ste zistili rozdiely a zlúčili súbory.

Tip 01: Inštalácia

Stiahneme program WinMerge z webovej stránky Ninite, ktorá vždy zhromažďuje najnovšie verzie najužitočnejších nástrojov pre Windows. Tam nájdete stiahnutie v sekcii Nástroje pre vývojárov. Zaškrtnite políčko pred možnosťou WinMerge a použite tlačidlo Získajte svojho Ninite. Po niekoľkých sekundách získate inštalačný program bez presmerovaní alebo junkware - veľká výhoda Ninite. Je to iba malý súbor. Počas procesu inštalácie uvádzate, ktoré komponenty chcete použiť. V predvolenom nastavení je Súbory WinMerge.Core už skontrolované, ale tiež vyberte Filtre, Pluginy a Holandské ponuky a okná. O dva kroky ďalej sa môžete dostať k Dodatočné úlohy skontrolujte, či sa nástroj môže integrovať do kontextovej ponuky programu Windows Explorer.

Tip 02: Testovacia mapa

Hlavnou úlohou tejto užitočnej aplikácie je určiť, do akej miery obsahujú dva priečinky rovnaký obsah. WinMerge zdôrazňuje rozdiely, aby ste mohli určiť, čo je potrebné urobiť, aby ste vytvorili presné kópie týchto dvoch adresárov. Táto aplikácia sama neaplikuje automatickú synchronizáciu. Aby sme demonštrovali, ako WinMerge funguje, zostavili sme dva testovacie priečinky. Okrem množstva rovnakých súborov obsahuje priečinok A dva ďalšie dokumenty programu Word a dva ďalšie obrázky jpg. Okrem toho A a B obsahujú obrázky jpg s presne rovnakým názvom, súbor jpg v jazyku B má neskorší dátum úpravy. Toto je fotografia, z ktorej sme neskôr upravili verziu B.

Tip 03: Doľava a doprava

Ak chcete odhaliť rozdiely, kliknite na tlačidlo Na otvorenie - to je druhé tlačidlo vľavo hore. V dialógovom okne zadáte požadovaný priečinok Vľavo chcem otvoriť,

otvorte druhý priečinok Správny. Rovnakým spôsobom môžete porovnať dva súbory. Políčko filtra je nastavené na *. * Predvolene; toto jednoducho urobí program WinMerge porovnaním všetkých typov súborov. Skontrolujte tiež možnosť Zahrnúť podpriečinky keď porovnávané priečinky obsahujú podpriečinky.

Integrácia v Prieskumníkovi

Pretože ste počas inštalácie skontrolovali integráciu s Prieskumníkom Windows, môžete tento porovnávací nástroj získať aj pravým tlačidlom myši. Keď v Prieskumníkovi vyberiete jeden alebo dva priečinky, môžete otvoriť skratku WinMerge. Aplikácia vybrané položky okamžite porovná.

Vo výsledku porovnania WinMerge zoradí súbory podľa povahy rozdielu

Tip 04: Výsledok

O niekoľko sekúnd neskôr program WinMerge zobrazí výsledok v zozname. Pozrite sa na stĺpec Výsledok porovnania a kliknite na názov tohto stĺpca, aby softvér usporiadal súbory podľa povahy rozdielu. Označenie Binárne súbory sú rôzne znamená, že súbory sú odlišné. Môžu to byť napríklad obrázky alebo súbory exe s rovnakým názvom, ktoré aj tak nie sú totožné. Čítate v stĺpci Výsledok porovnania oznámenia Textové súbory sú rôzne, potom tento nástroj môže označiť rozdiely v texte. S uvedením Iba správne alebo Iba vľavo viete, že tieto súbory chýbajú v oboch priečinkoch.

Tip 05: Skopírujte doprava

Ak chcete skopírovať chýbajúce súbory napravo, vyberte tieto súbory naraz stlačením klávesu Ctrltlačidlo alebo Posuntlačidlo. Shift sa používa, pokiaľ ide o súbory, ktoré do seba zapadajú. Kliknete na prvý súbor, ktorý chcete skopírovať, stlačte kláves Shift a potom kliknete na posledný súbor v sérii. Ctrl stlačte, ak chcete výber rozšíriť jeden po druhom. Potom prejdete do ponuky Zlúčiť a vyberte zadanie Skopírujte doprava. Rovnakou technikou samozrejme kopírujete doľava. Po tejto operácii sa stav porovnania súboru zmení na Identické.

Ukáž len

Na uľahčenie práce je tu položka ponuky Socha. Napríklad tu sú úlohy Zobraziť rôzne položky a Zobraziť identické položky. Pod rovnakou položkou ponuky nájdete Zobraziť správne jedinečné položky a Zobraziť jedinečné položky vľavotakže môžete použiť Vyberte všetko a potom Zlúčiť, Skopírujte doprava skopíruje všetky chýbajúce položky do správneho priečinka naraz.

Tip 06: Textové súbory

WinMerge môže ľahko porovnávať textové súbory, a tým myslíme súbory .txt. O chvíľu vysvetlíme, ako porovnávať dokumenty Wordu. To je užitočné najmä pre ľudí, ktorí pracujú napríklad so skriptmi alebo webovými stránkami. Dvakrát kliknite do stĺpca Výsledok porovnania na textový súbor, ktorého WinMerge označuje odchýlku. Potom aplikácia otvorí nové okno, kde sú zvýraznené rozdiely medzi ľavou a pravou stranou. Oranžové oblasti zobrazujú odlišné riadky, sivé oblasti zobrazujúce čiary, ktoré sa objavujú v jednom súbore, ale nie v druhom, a biele oblasti zobrazujú rovnaké riadky v súbore. Pomocou tlačidiel na paneli nástrojov môžete zlúčiť všetky alebo vybrané zmeny súboru zľava doprava alebo naopak

Pre tých, ktorí chcú porovnávať dlhé texty Wordu, je program WinMerge darom z nebies

Tip 07: Kancelárske dokumenty

Väčšina používateľov nepíše svoje texty v programe Poznámkový blok, ale v programe Microsoft Word. Pre tých, ktorí chcú porovnávať a prípadne zlúčiť dlhé texty Wordu, je WinMerge darom z nebies. Myslíme napríklad na školákov a študentov, ktorí spoločne pracujú na tézach a prácach. Súbory Word môžete porovnávať s programom WinMerge za dvoch podmienok. Najprv musíte nainštalovať doplnok a musí to byť súbor doc. Ak chcete preskúmať obsah súborov docx, musíte ich najskôr otvoriť v programe Microsoft Word a uložiť ich vo formáte doc. Ak chcete stiahnuť doplnok, stiahnite si súbor xdocdiffPlugin_1_0_6d.zip v rámci. Ak rozbalíte tento súbor, získate priečinok xdocdiffPlugin. Umiestnite tento priečinok na plochu.

Ďalšie možnosti porovnania

Tento doplnok nepodporuje iba formát doc. Po inštalácii môžete tiež porovnávať súbory z iných aplikácií, ako sú napríklad Excel, PowerPoint, PDF, Outlook Email a RTF, ako aj OpenOffice.org a Lotus 1-2-3.

Tip 08: Nainštalujte si doplnok

Inštalácia doplnku je trochu ťažkopádna. Zatvorte aplikáciu WinMerge. Potom otvorte priečinok na jednotke C v počítači, kde je umiestnený program WinMerge. U nás to je: C: \ Program Files (x86) \ WinMerge. Do tohto priečinka umiestnite dva súbory, ktoré sú v priečinku na stiahnutie, a to xdoc2txt.exe a zlib.dll. V podpriečinku MergePlugins umiestnite súbor _xdocdiffPlugin.dll. Ak nie je podpriečinok MergePlugins na mape WinMerge to znamená, že máte možnosť Pluginy zabudli ste uviesť. Žiadny problém, stačí vytvoriť nový podpriečinok a pomenovať ho MergePlugins. Potom vyberte súbor DLL zo súboru na stiahnutie a presuňte ho do tohto nového priečinka.

Tip 09: Porovnajte dokumenty

Potom znova otvorte program WinMerge. V ponuke Pluginy zvoľte príkaz Zoznam. Ak všetko prebehlo dobre, nový doplnok sa vám teraz zobrazí, musíte ho však ešte povoliť. Potom vyberte súbory, ktoré chcete porovnať normálnym spôsobom. V porovnávacom okne bude obsah oboch súborov doc uvedený vedľa seba a program WinMerge zvýrazní rozdiely. Voliteľne môžete rýchlo prechádzať dokumentom Word pomocou okna umiestnenia. Ak nájdete na ľavom paneli text, ktorý chcete pridať do správnej verzie, vyberte tento text tak, aby sa zobrazil v Rozdielne okno. To je spodná tabla. Potom zvoľte príkaz pravým tlačidlom myši Skopírujte doprava. Ak chcete prejsť na ďalší rozdiel, znova sa dostanete pravým príkazom myši a dostanete sa k príkazu Prejsť na - Rozdiel prichádza.

Mimo porovnania

Pre tých, ktorí chcú ísť v oblasti inteligentného porovnávania o krok ďalej, je tu Beyond Compare. Dôležitým rozdielom oproti WinMerge je, že štandardná verzia stojí 30 dolárov a pro vydanie 60 dolárov. Beyond Compare má verziu, ktorá funguje pre Windows, macOS a Linux. S vydaním pro môžete vykonávať trojité zlúčenie; to znamená, že kombinujete zmeny z dvoch verzií do nového tretieho výstupného súboru. Tento nástroj navyše môžete použiť na automatizáciu synchronizácie priečinkov.