Ako

Takto premeníte svoj počítač na emulátor retro hry

Hry sa za posledných 25 rokov fenomenálne zmenili. Súčasné hry môžu byť oveľa krajšie, lepšie a rýchlejšie ako tie minulé, my ľudia sme nostalgické stvorenia. Inými slovami: tie hry z minulosti sú opäť veľmi zábavné. Ako to však robíte? Inštalujete emulátor pre každú hernú konzolu v histórii? Nie, urobíte z počítača jeden veľký emulátor retro hier.

V tomto článku si ukážeme, ako nainštalovať a nakonfigurovať softvér na hranie retro hier na vašom počítači. Toto nastavenie je dosť nepríjemné, ale stojí to za to, pretože zaisťuje, že máte jeden emulátor, ktorý za chvíľu splní všetky vaše nostalgické herné potreby. Prečítajte si tiež: Super Mario Run - Prekvapivo dlhotrvajúci.

01 RetroArch a EmulationStation

Aby ste mohli hrať hry napríklad zo Super Nintendo, Nintendo 64, PlayStation atď. V jednom prostredí, sú na vašom počítači potrebné dva programy: RetroArch a EmulationStation. Predtým, ako vysvetlíme, ako začať, je dôležité vedieť, čo presne tieto programy znamenajú. RetroArch je softvér, ktorý sa stará o skutočnú emuláciu rôznych konzol. Je to čisto výkon pod kapotou, chýba mu však rozhranie, ktoré vám umožní grafické spustenie emulátorov a hier. To by znamenalo, že by ste pre každý emulátor a hru museli zadávať samostatný príkazový riadok, čo samozrejme nie je vhodné. Z tohto dôvodu inštalujeme aj EmulationStation. Ak je RetroArch motor, EmulationStation je zvyšok auta, s ktorým motor ovládate. Poskytuje grafické rozhranie, pomocou ktorého môžete spustiť všetky emulátory a hry bez potreby klávesnice.

02 Inštalácia a konfigurácia softvéru

Inštalácia programov nie je taká zložitá, konfigurácia zaberie trochu viac práce, viac o tom v kroku 3. Tu si môžete stiahnuť RetroArch. Stiahnite si súbor RetroArch.7z a rozbaľte ho do priečinka (pamätajte kam), napríklad pomocou WinZip na 7-Zip. EmulationStation si môžete stiahnuť tu kliknutím na Inštalátor a potom postupujte podľa pokynov v inštalácii. Ak sa potom pokúsite nakonfigurovať program RetroArch bez vysvetlenia, môže to byť veľmi frustrujúce. Po kliknutí myšou v rozhraní sa niečo stane, ale nie to, čo čakáte. Dôvodom je to, že RetroArch nepodporuje myš, navigácia sa vykonáva pomocou klávesnice (šípky a Enter). Ak chcete hrať svoje hry pomocou ovládača (napríklad starého kompatibilného ovládača SNES alebo ovládača XBOX One), malo by to fungovať takmer bez problémov bez toho, aby ste museli niečo robiť (ovládate ním aj ponuku) Ak je to tak V opačnom prípade to môžete ľahko nakonfigurovať sami tak, že prejdete (pomocou klávesnice) na adresu Nastavenia / Vstup / Vstup Užívateľa 1 Zviaže / Zviaže všetko. Potom sa môžete sami rozhodnúť, ktorú funkciu chcete priradiť k ktorému tlačidlu.

03 RetroArch - Nastavenia videa

Keď ste nakonfigurovali ovládač (ktorý je voliteľný, hry môžete ovládať aj pomocou klávesnice), je čas upraviť nastavenie videa. Toto sú nastavenia, ktoré je takmer nemožné zistiť sami. Našťastie to už urobili iní za vás. Nemá zmysel sa čudovať, prečo by mali byť určité nastavenia také, aké sú, môžete jednoducho predpokladať, že ide o ideálne nastavenia. V RetroArch prejdite na Nastavenia / Ovládač a uistite sa, že Ovládač videa možnosť GL vybraný. Potom prejdite na Nastavenia / Video a zapnite túto možnosť VSync v. Okrem toho nezabudnite na túto možnosť Hard GPU Sync je umožnené.

RetroPie

V tomto základnom kurze vás naučíme, ako zmeniť váš počítač na skutočný emulačný stroj. To je samozrejme veľmi pekné, ale stratili ste preň „celý“ počítač. Takže ak niekto musí pracovať na PC, nemôžeš hrať. Ak tomu chcete zabrániť, RetroPie je zaujímavá alternatíva. Princíp je takmer rovnaký ako v tomto článku, s tým rozdielom, že si ho nenainštalujete do počítača, ale na Raspberry Pi, čo je super kompaktné nastavenie. Ak ste trochu šikovní, môžete dokonca zbúrať vnútornosti zo svojho starého systému SNES alebo Sega Master System a potom zabudovať Raspberry Pi a pripojiť ho k svojej televízii. Týmto spôsobom samozrejme zostavíte najlepšiu retro konzolu, aká kedy vyšla.

04 Sťahovanie hier

Pred pokračovaním v konfigurácii sa najskôr ubezpečte, že v našom systéme existuje jedna alebo viac hier. Emulátory používajú takzvané ROM. Internet je plný webov, ktoré vám (zadarmo alebo platene) ponúkajú možnosť sťahovania ROM. Je dôležité byť opatrný a mať dobrý antivírusový softvér. Keď hľadáte pomocou Google ROM v kombinácii s platformou podľa vášho výberu je najlepšie vyhľadávanie zvyčajne na mieste.

Uložte si hry, ktoré chcete hrať, do počítača. Nezáleží na tom, kde vytvoríte priečinok obsahujúci ROM, pokiaľ viete, o ktorý priečinok ide. V tomto príklade sme vytvorili priečinok ROM na jednotke C. Pre zachovanie prehľadu je tiež užitočné vytvoriť priečinok pre každú emulačnú platformu. Takže ak máte ROM pre PlayStation, vytvorte priečinok PlayStation v rámci ROM a vložte tam súbory PlayStation. Takto zabránite tomu, aby sa z nej časom stal obrovský odpadkový kôš.

Sú ROM legálne?

V dnešnej dobe môžete ľahko získať ROM, a to aj pre relatívne nové herné konzoly ako PlayStation 2 a Nintendo GameCube. To však neznamená, že sťahovanie ROM je legálne, aj keď vlastníte pôvodné hry. Spoločnosti ako Nintendo vidia nárast ROM ako hrozbu pre autorské práva vývojárov hier a tvrdia, že sťahovanie, kopírovanie a distribúcia hier je porušením autorských práv. Ak urobíte preventívne opatrenia a stiahnete si staršie ROM v malom rozsahu, nebudeme brať do úvahy šancu, že za to dostanete pokutu. Neexistujú však žiadne záruky, že ste v bezpečí. Najbezpečnejšie je, ak si zo svojich hier sami vyrábate ROM. Existuje veľa užitočných spôsobov, ako to urobiť na internete. Alebo používate hry pre domácich majstrov. Jedná sa o nekomerčné hry od domácich vývojárov, ktoré si môžete zahrať legálne a zadarmo.