Ako

Mali by ste to vedieť o chladení počítača

Optimálne chladenie vášho stolného počítača alebo notebooku je dôležité, pretože zaisťuje, aby sa komponenty vo vašom systéme príliš neohriali. V tomto článku vysvetľujeme, ktoré diely sú dôležité pre dobrú cirkuláciu vzduchu a aké užitočné produkty sú na zlepšenie výkonu chladenia vášho PC.

Tip 01: Ako zostanete v pohode?

U prenosných počítačov zvyčajne nemáte možnosť sami si niečo prispôsobiť systému, musíte len predpokladať, že výrobca urobil všetko pre to, aby bol chladiaci systém navrhnutý čo najlepšie. Stále sa to niekedy pokazí, napríklad po roku už použitá tepelná pasta nefunguje, čo spôsobí, že teplota vášho procesora pri bežnom používaní prudko stúpa. Dobre chladený prenosný počítač sa stáva čoraz dôležitejšou témou, pretože výrobcovia chcú vyrábať tenšie notebooky, takže na správne chladenie komponentov jednoducho nie je dostatok miesta. So stolným počítačom je takýto problém oveľa jednoduchšie vyriešiť, môžete vymeniť ventilátor, ak už nefunguje správne, alebo rozobrať a vymeniť chladič procesora. V tomto článku sa zameriame na stolné počítače, pretože tu máte viac možností na vykonávanie vlastných zmien. Poskytujeme však aj niekoľko všeobecných rád, ako zlepšiť prúdenie vzduchu, ako si môžete tepelnú pastu vymeniť sami a ktoré programy vám môžu pomôcť zaregistrovať chladenie a lepšie ho regulovať.

Ak už tepelná pasta nefunguje, teplota vášho procesora stúpne

Tip 02: Prúdenie vzduchu

S chladením v skrinke vášho počítača súvisí jedno zásadné slovo: prúdenie vzduchu. Všetko je to o tom, ako rýchlo a efektívne je možné odviesť horúci vzduch preč od častí, ktoré sa môžu rýchlo zahriať. Časť, ktorá produkuje najviac tepla, je CPU. Pri bežnom používaní je to medzi 45 a 60 stupňami Celzia. Ak hráte hry alebo sa venujete iným intenzívnym procesom, teplota môže rýchlo vystúpiť na 80 stupňov. Váš procesor môže tiež ľahko naraziť na 90 až 100 stupňov, ale keď bude horúco, fanúšikovia sa nakopnú a objaví sa vám jav nazývaný tepelné škrtenie. CPU potom bude bežať na nižšej frekvencii, takže váš počítač už nebude fungovať tak, ako ste očakávali. Tepelné škrtenie je koncept, ktorý mnoho používateľov počítačov MacBook Pro príliš dobre pozná. Napríklad Apple upustilo od hľadania ešte kompaktnejšieho notebooku MacBook Pro. Tepelné škrtenie tam bolo spôsobené zle navrhnutým prúdením vzduchu v kombinácii s tepelnou pastou, ktorá časom stratila svoju funkciu.

Tip 03: Životné prostredie

Môže to byť samozrejmé, ale ak nechcete, aby sa váš počítač zvnútra príliš zahrieval, mala by byť pekná a chladná aj vonkajšia strana. V chladných zimných mesiacoch je to samozrejme oveľa jednoduchšie, ako keď je v kancelárii blízko tridsať stupňov. Preto sa v prvom rade ubezpečte, že počítač nie je priamo na slnku, ale hľadajte najchladnejšie miesto v miestnosti. Je tiež dôležité, aby vzduch mohol správne cirkulovať. Ak inštalujete počítač do uzavretej skrinky, môže to fungovať ako akýsi skleník. Okrem toho sa uistite, že neblokujete žiadne vzduchové otvory tým, že niečo proti nim postavíte. Tieto prieduchy sú zvyčajne umiestnené v zadnej časti skrinky na PC. Je tiež rozumné neumiestňovať do blízkosti počítača ďalšie zariadenia, ktoré generujú veľa tepla, pretože chladenie v počítači musí pracovať oveľa ťažšie, pretože to súvisí aj s teplým vzduchom zvonka. Ak si všimnete, že váš počítač má ťažkosti v skutočne horúcich dňoch, môžete kedykoľvek nasmerovať ventilátor na počítač, čo môže mať vplyv na fungovanie CPU. V prípade notebookov je dôležité, aby ste ich používali hlavne na rovnom a stabilnom povrchu. Ak zakryjete vzduchové otvory prenosného počítača, napríklad tým, že ponecháte zariadenie na kolenách dlhšiu dobu, laptop už nemôže stratiť teplo.

Jedným z vinníkov prehriatia počítačov je ventilátor, ktorý prestáva pracovať správne

Tip 04: Otvorte skriňu

Jedným z najväčších vinníkov prehrievania počítačov je ventilátor, ktorý prestáva pracovať správne. Preto raz za mesiac otvorte skriňu a skontrolujte, či sa vo ventilátore nazbieralo veľa prachu. Ventilátor môžete ľahko vyčistiť pomocou vlnovca. Z vnútra vystreknite vzduch z vlnovca do ventilátora, čo spôsobí jeho roztočenie a vyfúknutie prachu. Nikdy to nerobte zvonku, a to z jednoduchého dôvodu, aby ste nafúkli všetok prach. Môžete tiež použiť fľašu so stlačeným vzduchom, ktorá však obsahuje chemikálie, ktoré nemusia byť pre niektoré časti vášho počítača dobré. Navyše, takáto fľaša stojí dosť veľa peňazí a v deväťdesiatich percentách prípadov dosiahnete rovnaký výsledok s vlnovcom.

Ak spozorujete, že váš počítač má problémy s cirkuláciou vzduchu, a preto je veľmi horúci, nemyslite si, že pomáhate počítaču tým, že vyberiete puzdro. Dobrá skrinka na PC je navrhnutá tak, aby mohla čo najefektívnejšie cirkulovať vzduch. Ak puzdro zložíte, privediete celý cirkulačný systém k tlačidlám a počítač už nebude môcť posielať studený vzduch do správnych častí.

Mali by ste mať na procesore tenkú vrstvu novej pasty

Tip 05: Tepelná pasta

Okrem prúdenia vzduchu používajú výrobcovia na chladenie rôznych prvkov vášho počítača aj iné prostriedky. Tepelná pasta napríklad pre váš procesor a GPU. So systémom pripraveným na použitie alebo s prenosným počítačom výrobcovia potierajú túto vodivú látku na CPU alebo GPU, aby zabezpečili, že teplo bude vedené čo najefektívnejšie do chladiaceho prvku na vrchu. Tento chladič sa nazýva chladič a je navrhnutý tak, aby mohol ľahko odvádzať teplo z procesora do ventilátora. Niektoré chladiče, ktoré kúpite v obchode s počítačmi, majú navyše ventilátor.

Tepelná pasta môže časom stratiť svoju funkciu. Ak máte pocit, že je to váš počítač, môžete zistiť, či môžete túto pastu znova použiť. Je veľmi dôležité, aby ste presne vedeli, čo robíte, najmä ak to chcete urobiť s prenosným počítačom, pretože aby ste sa dostali k procesoru, musíte z puzdra často odstrániť pomerne veľa častí. Pred otvorením skrinky sa v každom prípade uistite, že je počítač vypnutý a že ste staticky vybití. Pred aplikáciou novej tepelnej pasty musíte odstrániť všetky zvyšky aktuálnej tepelnej pasty. Urobte to pomocou bezprašnej handričky alebo kávového filtra, ktorý ste namočili do izopropylalkoholu, 90% je lepších ako 70%. Uistite sa, že ste odstránili všetku starú pastu, procesor ste utreli do sucha a že sa textílie nedotýkate iných častí. Potom jemne naneste na procesor termálne mazivo. Je veľmi dôležité, aby ste s látkou netreli žiadne ďalšie časti. Zámerom nakoniec je, aby ste na celom procesore mali tenkú vrstvu novej pasty. Na YouTube je množstvo videí vysvetľujúcich postup, toto je jedno z lepších. V našich tipoch na nákup na konci tohto článku vám ukážeme tepelnú pastu, ktorá je podľa nás jednou z najlepších možností.

Tip 06: Väčší ventilátor

Ak si kúpite hotový systém, výrobca nemusí zabezpečiť najlepší ventilátor pre váš procesor. Našťastie môžete ľahko upgradovať ventilátor procesora. Mimochodom, nejde iba o ventilátor, vo väčšine prípadov si pre svoj procesor zakúpite kompletný chladiaci systém, ktorý sa skladá z chladiča s ventilátorom na vrchu. Ak chcete zistiť, či je chladič CPU vhodný pre váš systém, musíte skontrolovať technické parametre chladiča.

V zadnej časti skrinky vášho počítača je tiež ventilátor, ktorý je hlavným ventilátorom zaisťujúcim prenos teplého vzduchu z vašej skrinky. Tento ventilátor sa tiež ľahko vymieňa. Opäť by ste mali skontrolovať, či je nový ventilátor, ktorý máte na mysli, vhodný pre váš typ skrinky.

Tento ventilátor môžete jednoducho vymeniť, ak už nefunguje správne

Tip 07: Softvér

Ak vás zaujíma, aké teplé sú procesory v počítači, nainštalujte si softvér, ktorý to dokáže za vás sledovať. Užitočné tiež na sledovanie akýchkoľvek softvérových chýb. Môže sa stať, že určitý proces alebo program náhle spôsobí zvýšenie teploty. Ak viete, čo spôsobuje zvýšenie, môžete proti prehriatiu bojovať nainštalovaním aktualizácie, odinštalovaním programu alebo vykonaním downgrade. Dobrým programom pre Windows aj macOS je Intel Power Gadget. Nájdete ho tu. Tento program má samozrejme zmysel, iba ak máte v systéme procesor Intel. Ďalším programom je HWiNFO. Tento nástroj nielen monitoruje teplotu vášho CPU, ale môže vám tiež zobraziť všetky ďalšie dôležité informácie. Nájdete ho na www.hwinfo.com.

Ochlaďte vodou

Ochladiť vodou? Vodný chladič je inteligentný spôsob ochladzovania počítača, ak už tradičný ventilátor nefunguje. Porovnajte to s klimatizáciou. Na procesor umiestnite časť vodného chladiča, ku ktorej je potom vedená studená voda. Teplá odpadová voda smeruje k ventilátoru v zadnej časti systému a zanecháva vašu skriňu tu ako teplý vzduch. Neuvoľňujú sa žiadne pary, pretože vodný systém je úplne utesnený.

Stojan má ventilátory, ktoré zabezpečujú ochladenie povrchu vášho notebooku

Tip 08: Chladiaca podložka

Ak máte notebook, ktorý sa veľmi rýchlo zahreje a odvážite sa alebo si nechcete tepelnú pastu vymeniť sami, môžete sa rozhodnúť pre chladiacu podložku. Jedná sa o ergonomický stojan, na ktorý môžete umiestniť svoj laptop. Stojan má ventilátory, ktoré zabezpečujú ochladenie povrchu vášho notebooku. Funkčnosť chladiacich podložiek sa veľmi líši, niektoré podložky pomáhajú s niektorými notebookmi, iné kombinácie chladiacich podložiek a notebookov neprinášajú takmer žiadne zlepšenie. Preto je vhodné pred zakúpením vyhľadať recenzie alebo názory používateľov alebo vygoogliť kombináciu konkrétnej chladiacej podložky a vášho notebooku. Niektoré chladiace podložky sa pripájajú k sieťovej zásuvke, iné fungujú s pripojením USB.

Tipy na nákup

Tentoraz nie tri porovnateľné produkty v rôznych cenových reláciách, ale tri produkty, ktoré môžu vylepšiť chladenie vášho PC alebo notebooku. Vybrali sme najlepší chladič procesora pre váš desktop, ukážeme tepelnú pastu pre váš procesor a môžete si prečítať, ktorý ventilátor je lacný a je schopný odvádzať teplo preč z vašej skrinky.

Noctua NH-D15

cena: € 89,99

Noctua NH-D15 je perfektný chladič procesora pre váš stolný počítač. Chladič sa skladá zo šiestich veží, ktoré odvádzajú teplo od vášho procesora čo najoptimálnejšie. Medzi chladiacimi prvkami nájdete dva ventilátory, ktoré nevydávajú takmer žiadny hluk, čo nie je dôležité, ak chcete dobre chladený počítač. Prvok, ktorým upevníte chladič, sa hodí na rôzne základné dosky.

Termálny Grizzly Kryonaut

cena: € 7,99

Thermal Grizzy Kryonaut je jednou z lepších tepelných pást, ktoré môžete použiť na zlepšenie tepelnej vodivosti svojho CPU alebo GPU. Tepelná pasta zaručuje, že medzi procesorom a chladičom je čo najmenej vzduchu. Priložená špachtľa je užitočná na čo najlepšie roztieranie pasty po procesore.

Corsair Air Series AF120

cena: € 12,75

Fanúšikovia korzárov sú takmer vždy dobrou voľbou, ale uprednostňujeme tento model, pretože je veľmi tichý. Ventilátor je k dispozícii v štyroch farbách a je možné ho namontovať takmer do všetkých štandardných skriniek pre PC. Ak máte radi farebné svetlá, je k dispozícii dokonca aj verzia RGB s farebnými LED svetlami.