Ako

Mac pomalý? Vyskúšajte tieto riešenia

Bohužiaľ sa niekedy stane, že váš MacBook, iMac, Mac mini alebo Mac Pro je pomalší, ako ste zvyknutí. Väčšinou to nie je katastrofa; veľa problémov, ktoré spôsobujú pomalý počítač Mac, sa dá ľahko vyriešiť sami. Ak je váš Mac pomalý, čítajte rýchlo ďalej.

V článku sa nezameriavame iba na problémy so softvérom, je tu tiež niekoľko známych problémov s hardvérom. Vo väčšine prípadov môžete tieto problémy vyriešiť sami, ale občas budete musieť otvoriť prípad vášho Macu.

Uvedomte si, že to môže mať za následok stratu platnosti záruky a mali by ste si tiež dávať pozor, aby ste sa staticky vybili predtým, ako sa dotknete akýchkoľvek komponentov vo vnútri počítača. To znamená, poďme rýchlo začať s vylepšovaním vášho Macu!

Mac pomalšie ako obvykle

Niekedy sa môže stať, že sa váš Mac náhle spomalí alebo že budete musieť častejšie čeliť takzvanej spinning beach ball of death (bbod), trochu príšernému názvu pre spinning beach ball, ktorý macOS zobrazí, keď operácia bude trvať trochu dlhšie dlhšie.

Najskôr sa môžete pokúsiť vynútiť ukončenie programu, podobne ako v počítačoch Ctrl + Alt + Delete. V systéme Mac stlačte súčasne klávesy Alt + Cmd + Esc. Ak program spôsobí problém, uvidíte ho v zátvorkách (neodpovedá). Vyberte program a kliknite na tlačidlo Nútene zastavenie.

Ak to stále nefunguje a všimnete si, že váš Mac je vo všeobecnosti dosť pomalý, môžete skúsiť opraviť povolenia disku. Urobíte to v priečinku programu pre Verejné služby a program Disk Utility na otvorenie. Vľavo vyberte disk, ktorý chcete opraviť, vo väčšine prípadov to bude bootovací disk. Potom vyberte v hornej časti Disková prvá pomoc. kliknite na Vykonajte a počkajte niekoľko minút, kým sa vykoná kontrola a oprava.

Program obnovuje povolenia na čítanie a zápis na váš disk spôsobené inštaláciami alebo kopírovaním a presunom priečinkov a súborov. Disková prvá pomoc nikdy nebolí a je užitočné ju vykonávať každú chvíľu.

Obnovte PRAM, NVRAM a SMC

Ak prvá pomoc na disku nepomohla, druhým krokom je obnovenie PRAM, NVRAM alebo SMC. NVRAM a PRAM sú malé kúsky pamäte, v ktorých sú uložené nastavenia. Príkladom toho je hlasitosť zvuku, rozlíšenie obrazovky a disk, ktorý použijete ako bootovací disk. Niekedy sa tieto kúsky pamäte poškodia a spôsobia problémy. Tieto časti pamäte môžete ľahko resetovať späť na predvolené nastavenia.

Vypnite počítač Mac a zistite, kde sa na klávesnici nachádzajú klávesy Alt + Command + P + R. Teraz znova zapnite Mac a okamžite stlačte tieto štyri klávesy súčasne. Uvoľnite tlačidlá asi po dvadsiatich sekundách; na novších počítačoch Mac je to hneď, ako sa logo Apple objaví druhýkrát, na starších počítačoch Mac, akonáhle to budete počuť druhýkrát. Po spustení musíte resetovať nastavenia rozlíšenia obrazovky a hlasitosti systému Predvoľby systému.

Môžete tiež resetovať radič SMC. Toto je ovládač vo vašom Macu, ktorý ovláda hardvérové ​​komponenty, ako sú napríklad kontrolky batérie, podsvietenie klávesnice a senzor na otváranie a zatváranie vášho MacBooku. Najskôr vypnite Mac. Ak máte počítač Mac s vymeniteľnou batériou, musíte ho vybrať. To, ako resetujete SMC, závisí od typu počítača Mac, ktorý máte.

Vylúčte hardvérové ​​problémy

Je samozrejme možné, že váš Mac má problém s hardvérom a môžete to skontrolovať pomocou programu Diagnostic Information. Skôr ako to urobíte, musíte odpojiť všetky externé zariadenia okrem klávesnice, myši, monitora a napájacieho zdroja.

Položte Mac na rovný povrch a Mac vypnite. Znova zapnite Mac a ihneď stlačte kláves D. Držte ho stlačené, kým sa nezobrazí obrazovka, kde si môžete zvoliť jazyk. Vyberte tu Holandsky a Diagnostické informácie skontroluje váš Mac na chyby za dve až tri minúty. Ak test zistí chybu, bude to označovať referenčný kód, ktorý môžete ukázať opravárovi.

Ak sa vyskytne chyba, kliknite na ikonu Pracovať. Váš Mac sa reštartuje a vy si môžete ihneď naplánovať termín opravy. Kliknite na logo Apple a vyberte si Reštart potom reštartujte počítač Mac.

Odstrániť kešky

Cache používa program na ukladanie preferencií alebo na rýchle načítanie určitých vecí z programu. To je zvyčajne užitočné, pretože šetrí čas bootovania, ale niekedy sa môže poškodiť vyrovnávacia pamäť programu.

Môžete úplne vyprázdniť obsah priečinka medzipamäte. Urobíte to tak, že prejdete do svojho domovského priečinka vo vyhľadávači (priečinok vľavo s vašim menom). kliknite na Knižnica a potom ďalej Kešky. Ak už máte predstavu, ktorý program nefunguje správne, môžete vyhľadať zodpovedajúci priečinok vo vyrovnávacej pamäti. Napríklad pre iTunes je to priečinok com.apple.itunes.

Vložte priečinok do koša a reštartujte iTunes. Spustenie bude trvať o niečo dlhšie ako zvyčajne a pravdepodobne budete musieť resetovať niektoré predvoľby. Môžete sa samozrejme tiež rozhodnúť vyhodiť celý obsah služby Library, Cache. To môže vyriešiť množstvo problémov, ale teraz musí každý program vytvoriť novú vyrovnávaciu pamäť.

Ktorý program spôsobuje problémy?

Len čo si všimnete, že sa váš Mac spomaľuje alebo že sa nedarí, často je ťažké presne určiť, o aký proces ide. Užitočnou pomocou pri určovaní, ktorý softvér spôsobuje problémy, je aplikácia Zobrazenie aktivity. Toto nájdete v priečinku s programami Verejné služby.

Hore uvidíte päť kariet: CPU, Pamäť, Energia, Disk a Sieť. Ak kliknete na šípku vedľa CPU, potom sa zobrazí zhora nadol, ktorý program v tom čase od vášho procesora vyžaduje najviac. To isté platí pre pamäť, keď kliknete na trojuholník. Týmto spôsobom môžete zistiť, či je program abnormálne náročný na hardvér a môže to byť dôvod, prečo váš Mac beží pomaly. Niekedy tu nájdete malé programy, ktoré napríklad bežia na pozadí. Odinštalovanie takéhoto programu môže opraviť pomalosť vášho počítača Mac.

Nabootujte do bezpečného režimu

Systém MacOS môžete zaviesť v núdzovom režime, jednoduchej verzii systému macOS, ktorá načítava iba minimálne množstvo ovládačov a softvérových komponentov, aby ste mohli identifikovať alebo izolovať konkrétny problém. Napríklad niekedy sa váš Mac po aktualizácii programu nespustí a vy ste nútení prejsť do núdzového režimu.

Urobíte to vypnutím a reštartovaním počítača Mac. Okamžite stlačte a podržte tlačidlo Shift, kým sa nezobrazí prihlasovacia obrazovka. Zavádzanie trvá o niečo dlhšie, pretože systém macOS spustí hneď niekoľko testov. Vidíte, že ste v bezpečnom režime, pretože v hornej časti sú červené písmená Režim bezpečného spustenia štát. Prihláste sa pomocou svojho hesla a spustí sa bezpečný režim.

Všetko vyzerá normálne, ale podľa počtu položiek na paneli s ponukami v hornej časti zistíte, že ste v bezpečnom režime. Teraz sa môžete pokúsiť upraviť niektoré možnosti, ktoré by za normálnych okolností neboli možné. Ak sa chcete vrátiť do normálneho režimu, jednoducho reštartujte počítač Mac.

Vykonajte zmeny hardvéru

Ak máte stolný počítač Mac alebo o niečo starší MacBook, môžete si dosť hardvéru vymeniť aj sami. Predpokladajme, že máte príliš malý pevný disk a chcete ho upgradovať na rýchly disk SSD s väčším počtom gigabajtov. Je rozumné navštíviť webovú stránku ifixit.com. Tu nájdete desiatky návodov na demontáž a inštaláciu komponentov.

Ak ovládate anglický jazyk, je najlepšie zvoliť anglickú vlajku v hornej časti, pretože je k dispozícii oveľa viac anglických príručiek. Do vyhľadávacieho poľa zadáte váš model Mac, napríklad MacBook Pro 2015. Ďalej Zariadenia vyberte správny model a pod Sprievodcovia výmenou môžete vidieť, ktoré komponenty môžete opraviť alebo vymeniť v počítači Mac podľa vášho výberu. Kliknite na ňu a uvidíte prehľadné príručky s informáciami o správnych nástrojoch, ktoré potrebujete na opravu.

Prostredníctvom iFixit si tiež môžete okamžite objednať nástroje alebo diely. Považujte to za možné riešenie, keď softvér už nebude možné vyriešiť.