Ako

Takto používate šifrovanie BitLocker vo Windows 10

Na zašifrovanie súborov vo vašom počítači možno nebudete potrebovať žiadny externý softvér. Samotný Windows 10 má zabudovaný šifrovací nástroj s názvom BitLocker, pomocou ktorého môžete šifrovať celé disky. Vysvetľujeme, ako začať.

BitLocker je k dispozícii iba na počítačoch so systémom Windows 7 Ultimate alebo Enterprise, Windows 8.1 Pro a Enterprise alebo Windows 10 Pro. Pamätajte, domáce vydania systému Windows nie sú zahrnuté.

Ďalej musíte mať úložnú jednotku s najmenej dvoma oddielmi a Trusted Platform Module (TPM), čo je špeciálny čip, ktorý umožňuje vykonávať kontroly hardvéru, softvéru a firmvéru. Ak sa zistí neoprávnená zmena, počítač sa spustí v obmedzenom režime, aby mohli škodlivé osoby spôsobiť ďalšie škody.

Aby ste sa ubezpečili, že nástroj BitLocker môže bežať na vašom počítači, môžete pri spustení nástroja BitLocker spustiť samotný program.

Je BitLocker bezpečný na používanie?

Niektorým ľuďom sa nepáči myšlienka používať nástroj BitLocker, pretože si nemôžu byť istí, že spoločnosť Microsoft neposkytuje prístup vládnym agentúram a podobne. BitLocker nie je program s otvoreným zdrojom, takže ľudia, ktorí poznajú kód, ho nemôžu prejsť, aby skontrolovali, či je možný zadný vrátok.

Na druhej strane program ponúka ochranu pred inými škodlivými stranami. Pokiaľ vám teda nie je jedno, či by vláda mohla získať prístup k vášmu diskovému obsahu, BitLocker je skvelým riešením. Ak máte stále obavy, vyskúšajte program ako VeraCrypt.

Tip: Skôr ako začnete s nástrojom BitLocker, odporúčame vám zálohovať si dôležité súbory.

Povoliť nástroj BitLocker

V systéme Windows 10 môžete povoliť funkciu Bitlocker tak, že prejdete na stránku Ovládací panel ísť. Potom zadajte text bitlocker do vyhľadávacieho panela a stlačte Zadajte alebo hľadaj ikonu Šifrovanie jednotky Bitlocker na. Potom kliknite na Povoliť funkciu Bitlocker.

Program potom skontroluje, či je váš počítač vhodný pre nástroj BitLocker. Ak máte modul TPM, ale nie je zapnutý, bude potrebné počítač úplne reštartovať, aby sa modul mohol aktivovať. Najskôr vyberte z počítača všetky USB kľúče alebo externé jednotky.

Dostanete počas spustenia správu, že vo vašom počítači došlo k zmenám? Potom stlačte F10 na potvrdenie zmeny. Po reštartovaní počítača sa okamžite zobrazí okno BitLocker. Hardvér TPM je teraz povolený. Môžete to skontrolovať v okne BitLocker zaškrtnutím, či je vedľa neho začiarknutie.

Vyberte heslo

Pred zašifrovaním jednotky si vyberte bezpečné heslo. Toto heslo musíte zadať pri každom spustení počítača predtým, ako sa zobrazí prihlasovacia obrazovka systému Windows 10. Môžete sa rozhodnúť zadať heslo ručne alebo pomocou jednotky USB.

Ďalej budete musieť uložiť kľúč na obnovenie, ktorý vám umožní núdzovo odomknúť počítač. Tento kľúč môžete uložiť vo svojom účte Microsoft, do súboru alebo na jednotku flash. Môžete si tiež vytlačiť obnovovací kľúč. Odporúča sa zvoliť aspoň dva spôsoby, ak by ste jeden stratili.

Ak uložíte kľúč vo svojom účte Microsoft, môžete svoje súbory zo serverov Windows odomknúť, ak stratíte svoje vlastné uložené verzie. Potom ste však závislí na integrite serverov spoločnosti Microsoft. Nikdy presne neviete, kto má prístup na servery Microsoftu.

Ak ste vybrali dve alebo viac možností ukladania, kliknite na ikonu Ďalší pristúpiť k.

Pomocou nástroja BitLocker

Teraz si vyberiete, koľko pevného disku chcete zašifrovať. Ak máte nový počítač, je lepšie zašifrovať časť používanej jednotky, pretože všetky nové súbory sa potom zašifrujú automaticky. Ak máte starší počítač, je rozumné zašifrovať celý disk. Vyberte si, čo sa najviac hodí k vášmu počítaču, a kliknite na ikonu Ďalší.

Od Windows 10 si zvolíte režim šifrovania: nový alebo kompatibilný. Kompatibilný režim je určený hlavne pre vymeniteľné jednotky používané v starších verziách systému Windows, kde nový režim šifrovania nie je k dispozícii. Pokiaľ sa teda jedná o internú jednotku alebo vymeniteľnú jednotku, ktorú používate iba v počítačoch so systémom Windows 10, je najlepšie zvoliť nový režim. kliknite na Ďalší.

Vaša jednotka nie je šifrovaná, kým nereštartujete počítač. Od tejto chvíle budete na odblokovanie počítača potrebovať aj svoje heslo alebo jednotku USB. Šifrovanie môže chvíľu trvať v závislosti od formátu disku a možností, ktoré ste vykonali. Počas tohto procesu môžete naďalej používať počítač a o jeho priebehu budete informovaní. Je dobré spúšťať iba úlohy, ktoré nezaberajú príliš veľa vašich systémových prostriedkov.

Po dokončení procesu šifrovania ste hotoví. Všetky súbory, ktoré odteraz vytvoríte, sa automaticky zašifrujú a pri každom spustení počítača budete potrebovať heslo pre funkciu BitLocker alebo jednotku USB.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found