Ako

Týmto spôsobom urobíte svoj počítač opäť tichým a chladným

Ak si kúpite nový počítač, môžete predpokladať, že počítač je po zapnutí takmer nepočuteľný. Ale čím dlhšie budete počítač používať, tým ťažšie bude ochladzovanie a vykonávanie určitých úloh. Výsledok: váš počítač vydáva šum. Ako zastavíte počítač?

Tip 01: Identifikácia

Ak váš počítač vydáva príliš veľa šumu, je dôležité najskôr skontrolovať, ktorá časť vydáva príliš veľa šumu. Pri každej časti postupujete podľa rôznych krokov. Takže odskrutkujte skrinku počítača, zapnite počítač a preskúmajte, odkiaľ zvuk vychádza. Bežné časti, ktoré môžu produkovať veľa šumu, sú pevný disk, ventilátor procesora, ventilátor skrinky počítača alebo ventilátory grafickej karty alebo napájací zdroj. Môže sa tiež stať, že váš počítač vydáva šum iba za určitých okolností, napríklad keď hráte. Otestujte túto situáciu pri otvorenej skrinke na PC. Na základe toho, čo nájdete, postupujte podľa príslušných krokov v tomto článku.

Tip 02: Prach

Dôležitým faktorom pre tiché a chladné PC alebo laptop je prach - a máme na mysli jeho nedostatok. Prach je pre váš počítač škodlivý, pretože funguje ako izolačná vrstva a zabraňuje prúdeniu chladného vzduchu cez počítač. Najmä keď je váš počítač na podlahe, môže prilákať dosť veľa prachu. Uistite sa, že pravidelne robíte počítač alebo notebook zvnútra prachom. K tomu použite aerosól stlačeného vzduchu. Vypnite počítač, odpojte všetky káble a prepnite vypínač do blízkosti napájacieho kábla. Presuňte počítačovú skrinku na dobre vetrané miesto. Potom odskrutkujte puzdro a počítač zbavte prachu pomocou aerosólu. Udržujte aerosól v určitej vzdialenosti od častí počítača a nezabudnite ventilátory odprášiť. Prípadne môžete použiť malú mäkkú kefku na odstránenie zvyškov prachu. To isté platí aj pre notebooky. Plechovku môžete nasmerovať stlačeným vzduchom na otvory ventilátora a niekoľkokrát - krátko - nastriekať, aby sa prach dobre uvoľnil. Ak máte tradičný notebook, možno ho budete môcť odskrutkovať. Pozrite si príručku k notebooku. Ak máte ultrabook, odskrutkovanie a odstránenie prachu sa stáva ťažkým, pretože tieto typy notebookov na to jednoducho nie sú vyrobené. Radšej sa obráťte na výrobcu a požiadajte o servis.

Tip 03: Pevný disk

Ak je váš pevný disk tou časťou, ktorá robí najviac šumu, nie je to dobré znamenie. Prvá vec, ktorú si treba overiť, je, či je disk stále správne pripojený k počítaču. Ak nie, skrutky trochu utiahnite. Ak stále počujete zvláštne zvuky, vykonajte diagnostický test, ktorý skontroluje, či je disk stále v poriadku. Stiahnete si softvér od výrobcu alebo použite napríklad SeaTools. SeaTools obsahuje akustický test, ktorý disk úplne zastaví. Je preč ten zvláštny hluk? Potom viete, že to skutočne pochádza z vášho disku. Ak je to možné, disk opravte softvérom, napríklad pomocou programu Windows Explorer. Kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku na adrese Tento počítač a vyber si Vlastnosti / Nástroje / Skontrolovať. Potom postupujte podľa pokynov na obrazovke. Ak disk naďalej vydáva zvuky a vy mu nedôverujete, čo najskôr ho zálohujte a vymeňte.

SeaTools pre Windows

Western Digital

Hitachi

Môžete si kúpiť aj stojan na notebook so zabudovaným ventilátorom

Tip 04: Chladenie

Ak ste počúvali počítač v kroku 1 a zistili ste, že je to jeden z fanúšikov, ktorý sa trápi, máte niekoľko možností v závislosti od daného ventilátora. Ak je to ventilátor procesora alebo ventilátor v skrinke pre PC, môžete investovať do tichšieho ventilátora. Pri kúpe ventilátora musíte brať do úvahy jeho veľkosť, hladinu hluku, rýchlosť a to, s ktorými zásuvkami je ventilátor kompatibilný. Patica je pripojenie CPU. V Správa úloh Včela Výkon / procesor hore vidíte, aký procesor máte. Google na to nájsť zásuvku tohto procesora. Potom si môžete ľahko kúpiť kompatibilný náhradný ventilátor. Všeobecne platí, že ventilátor produkuje hluk 25 dB. Ak však ventilátor vašej grafickej karty alebo napájacieho zdroja vydáva veľký hluk, musíte to buď opraviť softvérom, alebo investovať do novej časti.

Existuje tiež niekoľko doplnkov, ktoré si môžete kúpiť, aby bol váš počítač alebo laptop chladný. Ak máte notebook, môžete sa napríklad ubezpečiť, že stojan na laptop je navrhnutý tak, aby poskytoval chladenie a dobré prúdenie vzduchu. Existujú aj špeciálne chladiče, ktoré môžu zabrániť prílišnému zahriatiu vášho notebooku alebo počítača. V tomto článku uvádzame niekoľko možností.

Vodné chladenie

Vďaka vodnému chladeniu chladíte počítač vodou. Máte k dispozícii súpravy vodného chladenia typu „všetko v jednom“, ktoré vás prevedú na jedno sedenie. Takáto súprava pozostáva z čerpadla na čerpanie vody okolo, hadíc, vodného bloku, ktorý umiestnite na procesor, napríklad chladiča a ventilátora a zásobníka vody. Vodné chladenie funguje tak, že cirkuluje chladnú vodu, ktorá absorbuje teplo. Potom ventilátor opäť ochladí vodu. Výhodou je, že voda dokáže oveľa lepšie absorbovať teplo ako vzduch a oveľa lepšie chladí. Zápory? Vodné chladenie je nákladnejšie (od 50 do 100 eur), riskujete únik a inštalácia je náročná.

Tip 05: Uefi

Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť nových fanúšikov, môžete sa najskôr pozrieť na uefi a upraviť tam niekoľko nastavení. Na čo by ste mali venovať pozornosť je Cieľová rýchlosť ventilátora, to sú otáčky ventilátora pri bežnom používaní. Často si môžete vybrať z niekoľkých úrovní. Pre optimálne ticho nastavte túto hodnotu na najnižšiu úroveň, ale vaše teploty môžu mierne stúpať. V rozhraní uefi môžete tiež nastaviť cieľovú teplotu: základná doska sa potom pokúsi nenechať procesor prekročiť túto teplotu. Ak túto teplotu trochu zvýšite, vaši fanúšikovia sa rozbehnú menej rýchlo, ale váš počítač sa o niečo oteplí. Pre zaistenie optimálnej životnosti sa uistite, že sa procesor nezohrieva na viac ako 65 stupňov.

Tip 06: Stojan na notebook

Problém s notebookom je, že sa spodná časť veľmi zahrieva. Dbajte teda na to, aby mohlo teplo unikať. Pretože väčšina notebookov má malé nožičky alebo minimálnu vyvýšeninu v spodnej časti, pomôže vám, ak ich položíte na rovný tvrdý povrch. Týmto spôsobom môže cirkulovať nejaký vzduch. Výhodne neumiestňujte svoj laptop na vankúš alebo na posteľ (pretože to bude len viac izolovať). Ak veľa pracujete za svojím stolom, môžete použiť aj špeciálny stojan. So stojanom na notebook sa uvoľní viac miesta a teplo sa môže lepšie šíriť. Voliteľne si môžete kúpiť stojan na notebook so zabudovaným ventilátorom, napríklad CoolerMaster SF-17. Namiesto štandardu by ste si mohli kúpiť aj chladiacu rohož. Takáto rohož je vyrobená zo špeciálneho materiálu, ktorý dobre odvádza teplo. K dispozícii sú tiež chladiace rohože so zabudovaným ventilátorom.

Tip 07: Odblokovanie

Ak znížite taktovanie procesora, bude sa menej zahrievať a ventilátor nebude musieť bežať tak rýchlo. Moderné počítače a notebooky neustále menia rýchlosť taktu, ale ak počítač intenzívne používate, bude pracovať na maximum. Ak podtaktujete, znížite maximálnu rýchlosť hodín. Aby ste mohli pretaktovať, je potrebné, aby to váš procesor podporoval. Pri zmene rýchlosti hodín hrajú úlohu dva faktory: základné hodiny a multiplikátor. Základné hodiny riadia okrem iného frekvenciu CPU a frekvenciu RAM. Takže ak znížite základné hodiny, vaša interná pamäť bude tiež pomalšia. Násobiteľ základných hodín vám poskytne rýchlosť vášho hodín. Ak znížite niektorý z týchto dvoch parametrov, počítač pretaktujete. Multiplikátor môžete upraviť, iba ak má váš procesor Intel v typovom označení písmeno K. Termín môžete vyhľadať vo svojom uefi Multiplikátor CPU alebo Pomer CPU alebo Základné hodiny a nastav to o niečo nižšie. Potom v systéme Windows otestujte, či všetko stále funguje stabilne a či sa vám nezobrazujú modré obrazovky.

Tip 08: Nastavenia systému Windows

Windows môžete nastaviť sami, aby ste šetrili energiu. Za to choď na Ovládací panel / Systém a zabezpečenie / Možnosti napájania. Potom zvoľte napríklad vhodnú energetickú schému Úspora energie alebo Vyvážený. Ak kliknete na Zmena nastavení plánu / Zmena pokročilých nastavení napájania môžete sa hlbšie venovať nastaveniam systému Windows. Zložte možnosť Správa napájania procesora od. Potom máte prístup Maximálny stav procesora zvoľte maximálne percento výpočtového výkonu, ktorý je možné použiť. Ak toto percento nastavíte nižšie, váš počítač alebo notebook sa stíši. Tu si môžete tiež zvoliť medzi pasívnym a aktívnym chladením (pozri rámček).

Tip 09: SpeedFan

Ak ste už vyskúšali spomalenie ventilátora pomocou uefi, ale chcete ešte väčšiu kontrolu, môžete vyskúšať SpeedFan. Ako už názov napovedá, tento nástroj je špeciálne navrhnutý pre fanúšikov. Stiahnite si program a spustite ho. kliknite na Súhlasím / Ďalej / Inštalovať. Po inštalácii otvorte program a pri prvom spustení kliknite na nápovedu. Aktuálne teploty vášho procesora a rôznych senzorov na základnej doske môžete vidieť vpravo hore. Vľavo vidíte aktuálnu rýchlosť ventilátorov v počítači v ot / min (otáčky za minútu).

Niekedy sa môže stať, že SpeedFan nedokáže načítať údaje z vašej základnej dosky alebo zobraziť zvláštne údaje, napríklad extrémne nízke alebo extrémne vysoké teploty. Ak chcete, aby SpeedFan automaticky spravoval vašich fanúšikov, začiarknite políčko Automatická rýchlosť ventilátora On. To však nestačí. kliknite na Konfigurovať. Na karte Teplota obsahuje všetky vaše časti počítača. Kliknutím na položku môžete nastaviť požadovanú teplotu a teplotu varovania v dolnej časti. Po rozbalení časti môžete vybrať, ktorý ventilátor by sa mal zapnúť, ak sa táto časť príliš zahreje. Na karte môžete spravovať fanúšikov Fanúšikovia a na karte nastavte rýchlosti Rýchlosti. Ak neviete, ktorý štítok patrí ktorému ventilátoru, môžete na chvíľu zapnúť alebo vypnúť rýchlosť ventilátora a zistiť, ktorý z nich je vo vašom počítači. Majte na pamäti, že SpeedFan je pokročilý softvér, preto s ním zaobchádzajte opatrne.

Ak znížite rýchlosť procesora, bude sa menej zahrievať

Pasívne verzus aktívne chladenie

Pasívne chladenie spomalí procesor pred zvýšením rýchlosti ventilátorov, na rozdiel od aktívneho chladenia, pri ktorom sa ventilátory zrýchľujú. Inými slovami, pri pasívnom chladení sa toho veľa nestane. Výhodou toho je, že fanúšikovia nastupujú menej rýchlo a niekedy vôbec. Niektoré čipy Intel, Intel Core m3, m5 / i5-Y alebo m7 / i7-Y, sú pasívne chladené. To znamená, že nepotrebujú ventilátory, ale keď sa príliš zahrejú, automaticky znížia svoj takt. Nevýhodou je, že sa váš výkon trochu zhorší, ale ako užívateľ domácej záhrady, kuchyne si to pravdepodobne veľmi rýchlo nevšimnete.

Tip 10: Programy

Hlasný počítač s nepretržitým chodom ventilátorov môže byť tiež spôsobený nepretržitým bežiacim počítačom. Môže to pomôcť otvoriť Správcu úloh a sledovať, ktorý program využíva toľko výpočtovej sily. Môžete ľahko triediť podľa využitia procesora na program v Správcovi úloh. Môže tiež pomôcť zakázať nepotrebné programy. Za týmto účelom môžete otvoriť Správcu úloh a potom prejsť na kartu Začiatok ísť. Potom zo zoznamu vyhľadajte programy, ktoré takmer nepoužívate alebo ktoré nemusia byť neustále zapnuté. Vyberte jednu zo zoznamu a kliknite vpravo dole Vypnúť aby sa zabránilo spusteniu programu v systéme Windows. Je tiež vhodné pravidelne odstraňovať programy, ktoré nepoužívate. Ak chcete odstrániť softvér, prejdite do aplikácie nastavenie a potom Systém / Aplikácie a komponenty. Prejdite zoznamom a vymažte, čo už nepoužívate.

Tip 11: Odlišný OS?

Windows 10 je pomerne ťažký operačný systém a ak máte hlasný počítač alebo notebook, nemusíte mať najnovší hardvér. Možno by preto stálo za zváženie pozrieť sa na iný operačný systém. Môžete si napríklad zvoliť CloudReady, ktorý je založený na OS Chromium. Pomocou šikovného nástroja CloudReady môžete ľahko vytvoriť USB kľúč na testovanie operačného systému Chromium OS. kliknite na Stiahnite si 64-bit CloudReady a rozbaľte súbor * .bin zo súboru zip. Potom si z webového obchodu Chrome stiahnite program na obnovenie Chromebooku. Otvorte to a kliknite na ozubené koliesko vpravo hore. Vyberte si Použite miestny obrázok a vyberte súbor bin. Pripojte USB kľúč a kliknite Ďalší. Počkajte, kým sa vytvorí USB kľúč. Potom kliknite na Dokončené. Pripojte USB kľúč k počítaču alebo notebooku, ktorý robí veľký hluk, a bootujte z USB kľúča. Možno budete musieť najskôr zmeniť poradie bootovania v uefi. Potom sa môžete rozhodnúť najskôr otestovať Chrome OS. Postupujte podľa pokynov na obrazovke, napríklad výber jazyka a pripojenie k sieti.