Ako

GIMP ako bezplatná alternatíva k Photoshopu

GIMP (GNU Image Manipulation Program) je grafický program s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý funguje skvele ako bezplatná alternatíva k drahej aplikácii Adobe Photoshop. Môžete s ním upravovať fotografie, ale aj sami vytvárať kresby.

Tip 01: Čo je to GIMP?

GIMP je skratka pre program GNU Image Manipulation Program. Program na úpravu obrázkov je zadarmo. Softvér je možné najlepšie porovnať s programami Adobe Photoshop a Corel PaintShop Pro. Môžete upravovať fotografie, vytvárať vlastné obrázky alebo maľovať a kresliť. Mnoho funkcií Photoshopu možno nájsť na GIMPe, vrátane použitia vrstiev, masiek vrstiev, ciest a nástrojov na výber, takže prepínanie je pomerne jednoduché.

GIMP je open source a je možné ho zadarmo používať doma aj v kancelárii. Aj keď program nevyzerá tak profesionálne ako napríklad Photoshop, možnosti sú obrovské. Dodatočné funkcie je možné dokonca pridať manuálne inštaláciou doplnkov a skriptov (pozri tiež tip 13). GIMP je k dispozícii na stiahnutie z mnohých webových stránok. Najaktuálnejšiu a najstabilnejšiu verziu (bez pridania škodlivého softvéru a panelov s nástrojmi) však môžete prejsť sem. GIMP funguje pre Windows, OS X a Linux.

Tip 01 GIMP je grafický softvér pre amatérskych aj profesionálnych používateľov.

technické údaje

GIMP funguje takmer na akomkoľvek systéme: na starých systémoch ako Gnome 2, KDE 3.2 a Windows 2000 a na všetkých novších verziách Linuxu (vrátane Androidu), Windows a OS X (a všetkého medzi tým). GIMP potrebuje iba 20 až 30 MB úložného priestoru a už funguje na systéme s iba 128 MB RAM.

Tip 02: Výhody

Najväčšou výhodou GIMPu oproti Photoshopu je samozrejme cena: GIMP je úplne zadarmo. Neriešite teda 30-dňovú skúšobnú verziu. Adobe Photoshop môže ľahko stáť niekoľko stoviek eur. Verzia Photoshopu Creative Cloud je k dispozícii na zakúpenie iba ako predplatné. Takéto predplatné stojí minimálne 147 eur ročne v špeciálnom balíku fotografií s programom Lightroom.

GIMP je možné navyše rozšíriť podľa ľubovôle. Zdrojový kód softvéru je verejný a môže ho preto upravovať ktokoľvek. To poskytuje širokú škálu doplnkov a skriptov, ktoré je možné bezplatne stiahnuť. Program neustále rozvíja veľká a fanatická komunita. Projekty vytvorené v GIMP je možné ukladať v rôznych formátoch súborov, vrátane dokonca aj formátu súborov Photoshopu. Technickou výhodou GIMPu je, že si môžete priblížiť až neskutočných 2 600 percent, zatiaľ čo Photoshop neprekročí hranicu 3 400 percent. GIMP teda funguje veľmi presne.

Tip 02 GIMP je zadarmo, Adobe Photoshop je veľmi drahý.

Tip 03: Nevýhody

GIMP je úplne bez reklám a rozšírenia sú zadarmo. Nedostatok nákladného vývojového tímu u výrobcu sa prejaví iba v chaotickom usporiadaní programu. Program sa skladá z mnohých ponúk a tlačidiel. Ostrieľaní používatelia aplikácie Photoshop rýchlo rozpoznajú, na čo slúžia všetky zvončeky a píšťalky, ale pre začínajúceho editora fotografií je rozhranie dosť zdrvujúce. Niektoré funkcie, napríklad navrhovanie textu, sú tiež zbytočne ťažkopádne. Napriek aktívnej komunite sú aktualizácie GIMP zriedkavé. Posledná verzia GIMP, verzia 2.8.10, bola vydaná v novembri 2013.

Tip 03 Štandardné rozloženie GIMPu nie je užívateľsky príjemné.

Tip 04: Inštalácia

Inštalácia GIMP je jednoduchá. Vo verzii pre Windows prejdite na stránku www.gimp.org: kliknite na odkaz v ponuke K stiahnutiu alebo na veľkej oranžovej Stiahnuť ▼a kliknite na odkaz na nasledujúcej stránke Stiahnite si GIMP 2.8.10 (alebo číslo najnovšej verzie, ak je novšie). Inštaláciu spustíte dvojitým kliknutím na súbor gimp-2.8.10-setup.exe. Kliknite na tlačidlo Inštalácia, potom sa GIMP nainštaluje naraz. Ale kliknite na tlačidlo Prispôsobiť, potom získate pokročilejšiu inštalačnú rutinu, v ktorej môžete napríklad zaškrtnúť formáty súborov, ktoré by sa mali predvolene otvárať s GIMPom.

Vo všetkých ostatných operačných systémoch kliknite na odkaz na stránke na stiahnutie GIMP Zobraziť ďalšie súbory na stiahnutie.

Tip 04 Prostredníctvom vlastnej inštalácie určujete, ktoré formáty súborov sa majú predvolene otvoriť v aplikácii GIMP.