Ako

Jitsi: bezpečná alternatíva k programom Zoom a Microsoft Teams

Teraz, keď počas koronovej krízy musíme všetci pracovať z domu, využitie programov ako Zoom a Microsoft Teams rýchlo rastie. Nie vždy to však sú najstabilnejšie, najrýchlejšie alebo najbezpečnejšie spôsoby stretnutia. Projekt Jitsi, otvorený zdroj, môže vo všetkých týchto bodoch vylepšiť vaše hovory.

Či už voláte svojej babičke, pretože už nemáte povolenie na návštevu alebo stretnutie online, pretože kancelária je zatvorená, každý hľadá spoľahlivú a bezpečnú metódu, ako ukázať svoju tvár. Whatsapp, Skype a FaceTime sú najbežnejšie používané spôsoby telefonovania s rodinou a priateľmi. Tieto aplikácie sa už často nachádzajú v počítači, telefóne alebo tablete, a preto sa ich použitie samozrejme deje. Kvalita zvuku a videa je, bohužiaľ, často taká sklamaná, že vaši sluchovo postihnutí rodičia už o tom nič nechápu. Spoločnosti dnes veľmi využívajú spoločnosti Zoom a Microsoft Teams, ale ak si ceníte súkromie a bezpečnosť, už sa vám to nezdá ako dobrá voľba. Najmä Zoom sa v poslednej dobe pravidelne stáva terčom útokov na problémy spojené s bezpečnosťou videohovorov.

Našťastie existuje veľa alternatív, ktoré ponúkajú nielen lepšiu kvalitu, ale môžu tiež lepšie zaručiť vaše súkromie. Príkladom takejto alternatívy je Jitsi. Softvér je bezplatný a otvorený, čo znamená, že ktokoľvek môže skontrolovať kód programu, či neobsahuje chyby alebo zadné vrátka.

Na rozdiel od väčšiny iných alternatív Jitsi najskôr nezhromažďuje obrazové a zvukové signály skôr, ako ich server neodošle ďalším účastníkom. Namiesto toho sú všetky signály odosielané priamo všetkým účastníkom s rýchlejším a stabilnejším výsledkom. To má výhodu aj v prípade, že hostujete Jitsi sami (viac o tom neskôr), pretože to zmierňuje zaťaženie serverov a uľahčuje používanie programu vo veľkom rozsahu v rámci spoločnosti.

Všetky platformy

Nezáleží na tom, aký počítač alebo telefón použijete na schôdzky alebo rozhovory, pretože Jitsi podporuje takmer všetko. Existuje webová verzia aplikácie Jitsi Meet, ktorú môžete použiť vo svojom prehliadači, ale sú tu aj aplikácie dostupné pre Windows, OSX, iOS, Android a dokonca aj pre Ubuntu alebo Debian. Bez ohľadu na platformu, na ktorej chcete softvér použiť, nikdy nebudete potrebovať účet, aby ste mohli uskutočniť hovor alebo sa ho zúčastniť. Pre najjednoduchšie použitie prejdite na meet.jit.si, vytvorte názov schôdzky a stlačte „GO“. Ak chcete pridať ľudí, musíte iba zdieľať odkaz a aby bolo pripojenie bezpečnejšie, je rozumné vytvoriť si heslo. Ak používate Slack alebo Google Calendar, je možné ho pre pohodlnú integráciu prepojiť s Jitsi.

Komerčné použitie

Jitsi je štandardne poskytované šifrovanie, nejde však o šifrovanie typu end-to-end. To znamená, že Jitsi (alebo vlastník servera, ktorý používate) môže teoreticky sledovať vaše konverzácie. Jitsi samozrejme sľubuje, že to neurobí, ale je rozumné nespoliehať sa na to slepo. Servery Jitsi navyše ponúkajú obmedzenú šírku pásma, čo znamená, že stretnutia s videom medzi desiatimi alebo viacerými ľuďmi môžu viesť k oneskoreniu signálu.

Napriek tomu je Jitsi pre spoločnosti nesmierne zaujímavým softvérom. Tento softvér je otvorený, takže každý môže ľahko spustiť svoj vlastný server a v prípade potreby službu upraviť. To znamená, že spoločnosť môže hostovať hovory Jitsi sama, takže už neexistuje žiadne riziko, že by ich externá strana počúvala. Okrem toho ponúka možnosť prispôsobiť softvér a napríklad pridať end-to-end šifrovanie. To si vyžaduje technické znalosti, ale pre spoločnosti, ktoré pracujú s citlivými údajmi, sa to určite môže vyplatiť.

Extra funkčnosť

Okrem (videohovorov) Jitsi ponúka ďalšie funkcie, ktoré mnoho ďalších služieb zatiaľ neponúka. Zvážte napríklad zdieľanie obrazovky, aby ste mohli prezentovať alebo ukázať dokument. Okrem toho môžete vidieť rozsiahle štatistiky všetkých účastníkov, okrem iného aj o ich rečníckom čase a kvalite spojenia.

K dispozícii sú tiež profesionálnejšie funkcie, ako napríklad streamovanie alebo ukladanie schôdzky na Youtube Live. Ak sa jedná o informácie citlivé na súkromie, spoločnosť môže použiť Jibri. Toto je samostatná služba pre Jitsi Meet a umožňuje spoločnostiam uložiť stretnutie lokálne, aby nemuseli používať YouTube.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found