Ako

Takto upravíte rozloženie tabuliek v programe Word

Väčšina ľudí vie, ako sa vytvárajú tabuľky v programe Word. Máte ale pocit, že vaše stoly vyzerajú často tak nudné, zatiaľ čo v iných alebo v časopisoch vyzerajú vždy krajšie? Existuje niekoľko formátovacích trikov, ktoré okorenia riadky a stĺpce. Mimochodom, tabuľku vytvoríte úplne v programe Word, pretože tento program má všetko, čo potrebujete na výrobu štýlových tabuliek.

Tip 01: Rýchle tabuľky

Pekný stôl sa dá najrýchlejšie vytvoriť pomocou funkcie Rýchle stoly použit. Tieto vstavané vzory vám ušetria veľa krvi, potu a sĺz. Word ukladá tieto rýchle tabuľky do galérie takzvaných stavebných blokov. Ísť do Vložiť / Stôl / Rýchle tabuľky a vyberte pripravený návrh. Prispôsobte ho podľa údajov pridaním alebo odstránením riadkov a stĺpcov. Dôkladne ste pracovali na stole a chcete si ho nechať? Potom ho pridajte do galérie Rýchle stoly cez to okno Uložiť výber do galérie Rýchle tabuľky vybrať. Zadajte vás do okna Vytvorte nový stavebný blok tvoj stôl meno.

Mini panel nástrojov

Pomocou mini panela s nástrojmi môžete do existujúcej tabuľky veľmi rýchlo pridať riadky a stĺpce. Ak chcete, aby vám tento pomocník pomohol, kliknite pravým tlačidlom myši na bunku vedľa, nad alebo pod, kde by mal byť umiestnený ďalší riadok alebo stĺpec. Vo vyskakovacom okne vyberte túto možnosť Vložte aby ste sa dostali k príkazom na pridanie riadku alebo stĺpca.

Rozbaliť tabuľku

Stĺpce a riadky môžete pridávať oveľa rýchlejšie, menovite jedným kliknutím myši! Keď umiestnite kurzor myši na ľavý okraj riadkov alebo tesne nad pravú stranu stĺpca, v kruhu sa zobrazí znamienko plus. Kliknite na ňu a Word na dané miesto pridá nový stĺpec alebo riadok v rovnakom formáte ako ostatné riadky a stĺpce.

Tip 02: Štýl tabuľky

Najbežnejším spôsobom, ako vytvoriť tabuľku v programe Word, je karta Vložte. Tam kliknete na ikonu Tabuľka a umiestnením kurzora myši na mriežku vyberte, koľko riadkov a stĺpcov potrebujete. Predvolene získate iba bielu tabuľku s čiernymi čiarami, kliknutím na ňu sa však na páse s nástrojmi zobrazia ďalšie dve karty: Dizajn stola (alebo Navrhnúť) a Rozloženie. Vzhľad tabuľky na karte Dizajn môžete prispôsobiť v jednej z mnohých farieb a štýlov tak, aby vyhovovala účelu vašej tabuľky. Na karte Rozloženie je samozrejmé, že do tabuľky môžete pridať riadky a stĺpce, zlúčiť ich alebo ich odstrániť, určiť, aké má byť zarovnanie textu v bunkách, atď.

Na karte Dizajn môžete upraviť vzhľad tabuľky

Tip 03: Vlastnosti tabuľky

Ak použijete tabuľku na objasnenie časti textu, je to medzi rôznymi časťami textu štandardné. Môžete si však tiež zvoliť, aby bol text obtočený okolo tabuľky. Výhodou textu okolo tabuľky je, že sa na stránku zmestí viac textu. Kliknite pravým tlačidlom myši na tabuľku a vyberte Vlastnosti tabuľky. Kliknite nižšie Zalamovanie textu na Všade okolo. Okolitý text sa samozrejme nemá držať iba tabuľky. Ak chcete vytvoriť priestor, kliknite na ikonu Umiestnenie. V tomto okne označujete vzdialenosť od okolitého textu. Skontrolujte túto možnosť Presunúť s textom je začiarknuté, aby text a tabuľka zostali pohromade, keď neskôr zmeníte obsah dokumentu.

Vládca

Ak chcete stĺpce umiestniť presne, použite pravítko v kombinácii s klávesom Alt. Najskôr na záložke vytiahnete pravítko Socha kde máte možnosť Vládca skontrolovať. Potom posuňte ukazovateľ myši nad okraj tabuľky, keď sa zobrazí ukazovateľ dvojitej šípky, kliknite na okraj a podržte kláves Alt. Vďaka tomu bude program Microsoft Word na milimeter v hornej časti pravítka označovať, ako sú stĺpce rozdelené.

Tip 04: Konvertujte text

Ak máte textové údaje oddelené tabulátormi, môžete tento text ľahko previesť na tabuľku pomocou Vložiť / Stôl / Vložiť tabuľku. Word určuje počet stĺpcov na základe kariet a prehľadne vkladá údaje do každej bunky. Počet riadkov je určený počtom riadkov, ktoré vyberiete. Okrem kariet môžete tabuľku vygenerovať aj pomocou bodkočiarok alebo pomlčiek. Vyberáte z ponuky Vložiť / Tabuľka pred Preveďte text na tabuľku potom môžete sami určiť vzhľad tabuľky, napríklad výberom pevnej šírky stĺpca alebo šírky, ktorá sa prispôsobí obsahu.

Zarovnanie

To, ako je obsah tabuľky zosúladený, záleží na vzhľade tabuľky. Zarovnaním rozumieme to, ako je distribuovaný obsah bunky. Toto zarovnanie zaznamenáte na kartu Rozloženie. Existuje deväť možností. Na tej istej karte nájdete tlačidlo Okraje buniek ktorý umožňuje nastaviť vzdialenosť od bunkovej línie k údajom v bunke.

Chystáte sa na stôl bez okrajov? Zapnite zobrazenie mriežky, aby ste stále videli, čo robíte

Tip 05: Hranice a tieňovanie

Ak chcete niektoré časti stola lepšie alebo menej zviditeľniť, pohrajte sa s okrajmi a tieňovaním. Toto rovnomenné okno nájdete cez Vlastnosti tabuľky, v dolnej časti karty Tabuľka. Tabuľka sa štandardne skladá z čiar rovnakej hrúbky, môžete však napríklad napríklad iba obrysovať vonkajší rám a skryť vnútorné čiary. Najskôr kliknite na kartu Hrany o inštitúcii Nie. Potom kliknite na tlačidlo Rámca nasleduje štýl čiary, farba a hrúbka. Môžete tiež bunkám poskytnúť farbu, takže nepotrebujete ani mriežku, aby ste mohli dáta usporiadane prezentovať. Napríklad vyberte horný riadok a vyfarbite ho vedrom farby (na páske Štart alebo prostredníctvom panela Mini Toolbar).

Voľná ​​ruka

Tabuľku je možné nakresliť aj od ruky. Vyberte si Vložiť / Nakresliť stôl / stôl. Potom nakreslíte obdĺžnik, v ktorom ceruzkou nakreslíte čiary. Kliknutím nakreslite čiaru a uvoľnením tlačidla myši čiaru uložte. Táto možnosť je zaujímavá, iba ak potrebujete tabuľku, v ktorej nie sú všetky stĺpce alebo bunky rovnaké, alebo ak chcete použiť diagonálne čiary.

Tip 06: Mriežkové čiary

Po vložení tabuľky Word automaticky pridá okraje čiernej bunky. Môžete sa rozhodnúť tieto okraje odstrániť, napríklad preto, že ich nechcete vytlačiť. Pokiaľ však stále pracujete na svojom stole, je užitočné vedieť rozoznať jednotlivé bunky. Na to slúži tlačidlo Zobraziť mriežku na karte Rozloženie.

Ak máte v tabuľke dlhé názvy titulov, môžete zvoliť zmenu smeru textu týchto buniek. Ak to chcete urobiť, kliknite pravým tlačidlom myši v tabuľke a vyberte príkaz Smer textu.

Na záver: v tabuľkách použite bezpätkové písmo. Bezpätkový znamená: bez spojovníka na koncoch písmen, číslic a iných znakov. Takéto písma pôsobia profesionálnejšie.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found