Blog

Budúcnosť systému Windows 10

Podľa spoločnosti Microsoft je Windows 10 poslednou verziou ikonického operačného systému. Aj keď bolo toto tvrdenie v roku 2015 ešte trochu ťažké oceniť, teraz vieme, čo to znamená. Nebudú žiadne zásadné nové verzie, ale každých šesť mesiacov prechádzame z Windows 10 na ešte novší Windows 10. Je to dosť alebo je čas na Windows 11?

Windows 10 je najdlhšie spustená verzia systému Windows po systéme Windows XP. Existuje takmer štyri roky a oficiálne sa o nástupcovi nič nevie. Podľa spoločnosti Microsoft tam tiež nebude, pretože Windows 10 je „softvér ako služba“, produkt, ktorý sa pravidelne aktualizuje a poskytuje nové funkcie, bez toho, aby sme zaň museli niečo robiť alebo platiť. Táto „služba“ však znamená, že za váš systém zodpovedá spoločnosť Microsoft.

Už nie je originálny

Windows 10, ktorý je teraz na mnohých počítačoch, už nie je pôvodnou verziou, ale verziou, ktorá bola odvtedy aktualizovaná pomocou novembrovej aktualizácie, výročnej aktualizácie, aktualizácie pre autorov, jesennej aktualizácie pre autorov, aprílovej aktualizácie a októbrovej aktualizácie. ktorá sa stala novembrovou aktualizáciou. A túto jar pribudne ďalšia verzia, ktorá je teraz známa ako Windows 10 19H1, ale čoskoro už len ďalšia jarná aktualizácia. Všetky tieto aktualizácie významne zmenili Windows 10: z Ovládacieho panela do okna Nastavenia bolo presunutých viac častí, boli pridané nové aplikácie ako Paint 3D, View 3D a Remix 3D. Ďalej sa PowerShell stal novým predvoleným príkazovým riadkom, rozšírili sa možnosti ochrany osobných údajov, viac dlaždíc sa zmestilo do ponuky Štart a OneDrive teraz zobrazuje aj súbory offline.

Microsoft musí presvedčiť nielen spotrebiteľov, ale aj spoločnosti používajúce Windows 10. Microsoft chce, aby spoločnosti inovovali rýchlejšie a okamžite kupovali nové verzie balíka Office a Windows Server alebo kupovali cloudové produkty, ako sú Azure a Office 365. Pre Microsoft je dôležitý najmä úspech cloudových produktov. Tieto produkty zabezpečili, že spoločnosť mala na konci roku 2018 po 8 rokoch prvýkrát vyššiu hodnotu ako Apple.

Od vydania Windows 10 sme boli o šesť verzií ďalej.

Problémy s aktualizáciou

Napriek tomu to nie je všetko zlato, čo svieti. Kvalita a spoľahlivosť sú nevyhnutné pre úspech misie systému Windows 10, a to je presne to, čo sa na konci roka 2018 strašne pokazilo. Verzia 1809 (októbrová aktualizácia) sa ukázala ako dráma. Krátko po spustení zavádzania sa používatelia sťažovali, že sa stratili programy inovácie a dokonca aj dokumenty. Spoločnosť Microsoft potom zastavila zavádzanie a problémy preskúmala. Keď si v novembri myslelo, že príčinu vyriešilo, a začala znova aktívne distribuovať aktualizáciu, rýchlo prišli nové sťažnosti, napríklad nemožnosť prístupu k zdieľaným sieťovým priečinkom a problémy s iCloudom. Tentokrát sa však problémy dotkli podstatne menšieho počtu používateľov Windows 10, čo bol dôvod, prečo spoločnosť Microsoft aktualizáciu znova nezastavila.

Októbrové problémy s vydaním neurobili Windows 10 nijako priaznivo. Zatiaľ čo skoršia aprílová aktualizácia a aktualizácia Fall Creators Update boli najrýchlejším zavedením novej verzie systému Windows 10 vôbec, najnovšia októbrová aktualizácia výrazne zaostáva. Zadanie je teda jasné, nadchádzajúca aprílová aktualizácia by mala byť všetkým, čím predchodca nebol: stabilný, bezproblémový a nabitý novými funkciami.

Ďalšia veľká aktualizácia systému Windows 10 dorazí v apríli.

Aprílová aktualizácia 2019

Ďalším hlavným vydaním systému Windows 10 bude aktualizácia z apríla 2019. Táto verzia prináša nové zmeny v systéme, nové funkcie a ďalšie vylepšenia používateľského rozhrania. Hlavnými zmenami používateľského rozhrania sú nová svetlá farebná schéma, ktorá dáva hlavnému panelu a všetkým ponukám a oknám svetlo modrý vzhľad s mnohými bielymi akcentmi.

Zároveň je veľa ponúk zatienených a boli vyriešené niektoré problémy so zobrazením tmavej témy aplikácií a programu Windows Explorer. Patrí sem posúvač a zobrazenie hypertextových odkazov. Panel nástrojov emodži, pomocou ktorého je možné zadávať šťastné tváre do textu od jesennej aktualizácie tvorcov, je možné presunúť. Okrem toho sa rozšíril počet emodži.

Ďalšou pozoruhodnou zmenou je zobrazenie dátumových polí súborov a priečinkov. Tieto sa teraz zobrazujú užívateľsky príjemným spôsobom ako dnes, včera, v nedeľu o 22:00 a pred 6 minútami.

Zmeny

Zmeny nastávajú aj v hlbšom fungovaní systému Windows. Je pozoruhodné, že teraz je možné odinštalovať množstvo aplikácií, ktoré boli do systému Windows 10 pridané len nedávno. To platí napríklad pre 3D prehliadač, kalkulačku, kalendár, Groove Music, Mail, Movies & TV, Paint 3D, Sticky Notes a diktafón.

Počet možností, ako odložiť aktualizácie systému Windows až o sedem dní, sa zvýšil a zjednodušil. Okrem toho táto možnosť prvýkrát prichádza aj do domácej verzie systému Windows 10. Ďalšou zmenou v službe Windows Update je, že vyhradí až 7 GB úložného priestoru pre systémové vyrovnávacie pamäte a stiahnuté aktualizácie. Zatiaľ sa to deje iba na nových počítačoch s nasledujúcou verziou systému Windows nainštalovanou z výroby a po čistej inštalácii nasledujúcej verzie systému Windows.

Windows sú čoraz inteligentnejšie

Umelá inteligencia (alebo AI) je schopnosť počítača správne interpretovať údaje, učiť sa z nich a robiť z nich inteligentné kroky. Spoločnosť Microsoft už používa AI na určenie, ktoré zariadenia dostanú najskôr nasledujúcu aktualizáciu Windows Update. Očakáva sa, že tieto Microsoft AI budú mať „pozitívny zážitok z aktualizácie“. AI sa však čoraz viac používa aj v systéme Windows, napríklad na zvýšenie osobnej skúsenosti používateľa. Napríklad AI môže zostaviť osobný zoznam skladieb na základe používania počítača alebo navrhnúť aplikácie, ktoré vyhovujú použitiu počítača. Vývojári môžu robiť svoje aplikácie inteligentnejšími pomocou hotových modelov strojového učenia (ML je technológia za AI), ktoré sú vo Windows od aktualizácie 1803 a ktoré sú s každou verziou ďalej rozširované.

Prihláste sa bez hesla

V aprílovej aktualizácii bude tiež významne prepracovaná bezpečnosť Windows. Takto je možné prihlásiť sa bez hesla. Namiesto toho spojíte telefónne číslo s účtom Microsoft, ktorý používate, a prihlásite sa pomocou jedinečného kódu odoslaného prostredníctvom SMS. Táto funkcia pravdepodobne dorazí iba na Windows 10 Home, firemní používatelia sa od poslednej aktualizácie mohli prihlásiť pomocou kľúča Yubikey alebo iného FIDO2. Vďaka aprílovej aktualizácii budú môcť používatelia systému Windows 10 Pro spúšťať podozrivé aplikácie alebo riskantné akcie v prostredí Windows Sandbox: kontajner založený na Hyper-V, ktorý vyžaduje počas používania relatívne málo systémových prostriedkov a potom je úplne vyčistený.

Vzdialenejšia budúcnosť systému Windows 10

Ďalej a ešte oveľa viac ako po aprílovej aktualizácii je tu dôležitý vývoj pre budúcnosť systému Windows 10. Prvým z nich je voľba spoločnosti Microsoft zbaviť neúspešný prehliadač Edge vlastného nástroja EdgeHTML a prejsť na Chromium. Chromium je open source vykresľovač HTML, ktorý používajú aj prehliadače Google Chrome a Opera, čo je de facto štandard pre zobrazovanie webových stránok, doplnkov prehliadača a webových aplikácií. Spoločnosť Chromium dúfa, že spoločnosť Microsoft poskytne používateľom lepšie zážitky, ale tiež získa podnikových používateľov a vývojárov pre vlastný prehliadač. Napríklad vývojári teraz musia testovať všetko, čo vyvíjajú samostatne pre EdgeHTML, zatiaľ čo málokto tento prehliadač skutočne používa. Preto sa mnoho vývojárov týchto testov vzdáva a Edge tak stráca ešte väčšiu váhu. Voľba pre Chromium tiež znamená, že Microsoft bude čoskoro schopný ponúknuť nový prehliadač Edge pre Windows 7 a 8 / 8.1 a je veľmi dôležitý, pretože voľba pre Chromium núti Microsoft k jeho odstráneniu z operačného systému a tiež môže aktualizovať je to oveľa rýchlejšie a častejšie. ako je to teraz v prípade Edge.

Windows Lite?

Pretože Microsoft je otvorený o budúcnosti Edge, stále je rovnako uzavretý o Windows Lite. O Windows Lite sa hovorí, že je operačný systém založený na operačnom systéme Windows Core navrhnutý tak, aby konkuroval Chromebookom. Windows Lite bude pravdepodobne používať Universal Windows Apps (UWP), známy z Windows Store, ako aj Progressive Web Apps (PWA), najnovšiu generáciu aplikácií na použitie v prehliadači, prehliadač Chromium. PWA sa skladajú hlavne z html5, javascript a css3, a preto sa dajú ľahko prenášať medzi rôznymi operačnými systémami, ale tiež ponúkajú offline funkčnosť, prístup k online úložisku a napríklad push notifikácie.

Windows Lite bude nekompromisnou verziou systému Windows, z ktorej bol napríklad odstránený všetok starý programovací kód, ktorý je tak veľmi potrebný pre spätnú kompatibilitu s počítačom, a ktorý sa nakoniec nebude možno volať Windows. Lite pobeží na procesoroch Qualcomm Snapdragon a najnovších generáciách procesorov Intel 10nm nadväzujúcich na architektúru Ice Lake.

Program Windows Insider

Chcete teraz začať s ďalšou verziou systému Windows 10? Potom zaregistrujte jeden z počítačov so systémom Windows 10 v programe Windows Insider. V závislosti od typu ukážok a zvolenej rýchlosti získate každý týždeň novú ukážkovú verziu nasledujúcej hlavnej verzie systému Windows pre svoj počítač. Účasť je bezplatná, nezabudnite však, že nepoužívate definitívne otestovaný softvér, ktorý preto môže obsahovať viac chýb. Musíte tiež súhlasiť so zhromažďovaním komplexných údajov o používaní spoločnosti Microsoft.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found