Ako

Optimalizujte svoje zariadenie Android v 7 krokoch

Mnoho ľudí si myslí, že so smartfónom alebo tabletom so systémom Android by ste mali zaobchádzať rovnako ako so starým počítačom so systémom Windows. Obchod Play je preto plný aplikácií na vyčistenie pamäte, ochranu pred vírusmi, zabijakov úloh a dokonca som narazil na aplikáciu na defragmentáciu. Pre Android sú však tieto aplikácie úplne zbytočné, ba dokonca škodlivé. Je čas odstrániť túto biedu a skutočne optimalizovať svoj Android.

Predtým, ako vysvetlíme, ako optimalizovať vaše zariadenie, stručne vysvetlíme, ako funguje Android. Nainštalujete softvér vo forme aplikácií. Tieto aplikácie sú nainštalované v kontajneroch, čo znamená, že nemôžu meniť systém ani ovplyvňovať iné aplikácie. Aplikácie majú prístup k prideleným systémovým prostriedkom, ako sú fotoaparát, internet, kontakty atď., Potrebujú na to však povolenie. Pred inštaláciou aplikácie sa zobrazia požadované systémové prostriedky. Prečítajte si tiež: 10 najlepších aplikácií pre Android v októbri.

Inštalácia sa nespustí, kým nebudete súhlasiť s povoleniami. To sa dosť líši od Windows, v ktorom sa môžu programy nepozorovane vnoriť do systému, ovplyvňovať iné programy alebo inštalovať ďalšie veci. Malvér môže prostredníctvom chýb v inom softvéri, ako je Internet Explorer alebo Flash, infikovať systém takpovediac pri návšteve nesprávnej webovej stránky. Vďaka tomu je pozorné oko antivírusového programu pre Windows absolútne nevyhnutné.

01 Odstráňte antivírusový program

Týmto sa dostávame k nášmu prvému jednoduchému tipu: neinštalujte antivírusový program na svoj Android, alebo ak už nejaký máte, odstráňte ho. Pretože sa takýto antivírusový program nachádza aj v kontajneri, možnosti zásahu sú príliš obmedzené. Vírus môže navyše vstúpiť do systému iba vo forme aplikácie, a preto je po odstránení aplikácie opäť preč. To neznamená, že môžete nainštalovať všetko bez ostychu.

Mnoho aplikácií hrabe v strašne veľa osobných údajov. Preto buďte veľmi kritickí voči povoleniam, ktoré aplikácia vyžaduje na inštaláciu, a predčasne ju prerušte, ak jej nedôverujete. Vždy je tiež rozumné pozrieť sa na počet inštalácií a hodnotenie aplikácie. Obchod Play bráni škodlivému softvéru prostredníctvom vlastného skenera s názvom Bouncer, ale keď inštalujete aplikácie mimo Google Play, už nemáte túto ďalšiu vrstvu zabezpečenia. Je preto rozumné nestahovať aplikácie mimo Obchod Play. Vynechaním antivírusovej aplikácie tiež ušetríte kapacitu systému, ktorú lepšie využijete na užitočnejšie veci.

02 Veľké upratovanie

Zariadenia s Androidom vždy prichádzajú s radom predinštalovaných aplikácií, dokonca aj zariadenia Nexus sú plné služieb Google. Cez ňu tiež ľahko dostanete metlu. Ísť do Nastavenia / Aplikácie prehľad všetkých dostupných aplikácií. Na stiahnutej karte môžete bezpečne vypnúť to, čo nepoužívate (klepnite na aplikáciu a stlačte Vypnúť). Pod záložkou Všetko samozrejme nájdete ešte viac aplikácií. Tu môžete pracovať trochu menej dôsledne. Vyhľadajte na internete každú systémovú aplikáciu a zistite, či ju môžete bez problémov odstrániť. Aplikácie od samotného Google (či už sú to Správy a počasie, Google+ alebo aplikácia pre vyhľadávanie Google) sa dajú našťastie vždy bez problémov vypnúť. Najmä na zariadeniach od spoločností Samsung, LG a HTC pravidelne vidíte, že mnoho aplikácií sa nedá vypnúť. Jediným spôsobom, ako ich trochu zneškodniť, je nechať ich nečinné, viac si môžete prečítať v kroku 4, Greenify.

Aplikácie

Je samozrejmé, že obrovské množstvo nainštalovaných aplikácií ovplyvňuje výkon batérie a systému. Vopred si preto skontrolujte, či skutočne potrebujete aplikáciu, ktorú chcete nainštalovať. Mnoho aplikácií má napríklad aj vynikajúci mobilný web. Svojím prístrojom veľa ušetríte, ak napríklad namiesto aplikácie používate mobilný web Facebook (navyše Facebooku neposkytujete prístup k enormnému množstvu osobných údajov, ktoré sa nachádzajú na vašom zariadení so systémom Android). Ale Nu.nl, Weeronline, Marktplaats a mnoho ďalších známych webových služieb majú tiež vynikajúci mobilný web. Pridajte tieto stránky do záložiek prehliadača Chrome a umiestnite ich do miniaplikácie na plochu. Aplikácie vám tak vôbec nebudú chýbať.

03 Wakelocks

Niektoré aplikácie sú v pamäti aktívne iba po ich spustení, iné zostávajú aktívne na pozadí. Toto má zmysel napríklad pre WhatsApp. Existuje ale oveľa viac aplikácií, ktoré sa udržia aktívne, napríklad na poskytovanie upozornení push alebo odosielanie a prijímanie údajov na pozadí. Keď zavriete aplikáciu, ktorá je spustená na pozadí (v nastaveniach aplikácie pre Android alebo prostredníctvom nástroja na zabitie úloh alebo podpory RAM), aplikácia sa jednoducho reštartuje. Takže v skutočnosti uvoľníte RAM na veľmi krátky okamih, ale reštartovanie týchto aplikácií nakoniec stojí väčšiu kapacitu systému, a teda batériu. Neprospieva to ani stabilite aplikácií. Pokojne teda nechajte túto funkciu zabitia úloh a optimalizáciu pamäte aplikácií, ako je CCleaner, mimo.

Aplikácie aktívne na pozadí tiež adresujú systém, keď máte zariadenie v pohotovostnom režime. Keď je Android v pohotovostnom režime, chcel by prejsť do akéhosi hlbokého spánku, kde je procesor neaktívny, takže sa takmer nepoužíva žiadna batéria. Aplikácie na pozadí však prebúdzajú systém z hlbokého spánku, napríklad poštová aplikácia, ktorá kontroluje, či už dorazil nový e-mail. Keď aplikácia prebudí zariadenie z hlbokého spánku, nazýva sa to wakelock, a najmä keď sa to deje pravidelne, má to dramatický vplyv na výdrž batérie. Všimnete si to najmä vtedy, ak zistíte, že sa batéria rýchlo vybíja bez použitia prístroja.

Ak ste vo svojom Androide získali prístup root, môžete získať trochu hlbší prehľad o wakelockoch vo vašom zariadení. S aplikáciou Wakelock Detector presne vidíte, ako váš Android spí: koľko percent času, keď zariadenie nepoužívate, je skutočne zaneprázdnené? Ktoré aplikácie spôsobujú tieto prebudenia? A aký typ wakelockov je spôsobený: wakelock, pri ktorom je adresovaný iba procesor, alebo (vzácnejší, ale voči batérii neprívetivejší) wakelock, vďaka ktorému obrazovka skáče tiež?

Miniaplikácie

Jednou z veľkých výhod systému Android v porovnaní s konkurenčnými operačnými systémami sú widgety, ktoré môžete umiestniť na svoje domovské obrazovky. Nezabúdajte však, že vďaka miniaplikáciám bude sprievodná aplikácia bežať na pozadí. Odstráňte nepoužívané widgety a čoskoro si všimnete rozdiel v životnosti a rýchlosti batérie. To isté platí aj pre dynamické pozadia. Vyzerajú a lesknú sa, ale vyberajú si svoju daň na systéme.

04 Zeleň

Programy na odstránenie úloh sa preto na vašom zariadení so systémom Android neodporúčajú. Ako však zabezpečiť, aby aplikácie na pozadí príliš nejedli a nespôsobovali budenie? Tu sa hodí aplikácia ako Greenify. Greenify tiež prepína procesy na pozadí do akéhosi hlbokého spánku, čo znižuje zaťaženie systému. Greenify funguje najlepšie, ak ste rootovali svoje zariadenie a nainštalovali Xposed, ale bez neho to funguje dobre. V aplikácii uvidíte zoznam všetkých aplikácií, ktoré sú spustené na pozadí. Vyberte aplikácie, ktoré chcete odložiť, a stlačte tlačidlo spánku. Widget je tiež užitočný, napríklad máte na domovskej obrazovke tlačidlo, pomocou ktorého okamžite odložíte predtým vybrané aplikácie.

Spoznajte žrúty batérie

Chcete získať prehľad o tom, čo sú hlavní jedáci batérie vášho zariadenia? Potom choďte na nastavenie a vyber si tam Batéria. Tu sú uvedení najväčší spotrebitelia. Čím nižšie sú percentá najväčších spotrebiteľov, tým je vaše zariadenie zdravšie. Obrazovka je často označovaná ako jeden z hlavných spotrebiteľov. Toto percento sa zníži, ak budete mať obrazovku samozrejme zapnutú menej často a dlhšie, ale tiež tým, že nastavíte jas o niečo nižšie. Toto robíte na Nastavenia / Displej.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found