Ako

Komprimujte a „rozbaľujte“ súbory pomocou 7-zip

S bezplatným nástrojom open source 7-Zip získate všestranný nástroj na vytváranie a otváranie komprimovaných archívnych súborov. Samorozbaľovací archív môžete vytvoriť aj okamžite.

Windows 10 (a tiež staršie verzie) majú možnosť extrahovať a vytvárať súbory .zip. Ale nefunguje to naozaj šikovne a chýbajú pokročilejšie možnosti. Viac alternatívnych formátov súborov navyše nie je podporovaných. 7-Zip je oveľa pokročilejší nástroj, ktorý ponúka veľa možností pre prácu s a vytváranie komprimovaných archívnych súborov. Okrem toho, že dokáže spracovať súbory .zip, nemá problém ani s rôznymi alternatívami, ako sú .rar a .arj. Možno si spomeniete na druhý formát z počiatku éry systému DOS. Teraz môžete konečne znova odomknúť svoje staré súbory! Ďalej má 7-Zip vlastný kompresný formát .7z. Toto je pokročilejšie ako .zip a ponúka okrem mierne lepšej kompresie (a teda o niečo kompaktnejších archívov) aj silné šifrovanie. Ideálne na odosielanie súborov s citlivým obsahom. Pokiaľ zadáte dostatočne silné heslo, prečítanie je nemožné.

Pracovať

7-Zip si môžete stiahnuť odtiaľto, pre Windows je k dispozícii 32- aj 64-bitová verzia. Na //www.7-zip.org/download.html tiež nájdete - v dolnej časti stránky - niekoľko odkazov na varianty pre iné operačné systémy. Začneme tu verziou pre Windows. Po inštalácii nájdete program v ponuke Štart pod 7-Zip. Ak chcete zmeniť nastavenia programu, musíte ho spustiť ako správca naraz. Kliknite pravým tlačidlom myši 7-Zip File Manager a potom pod Viac na Spustiť ako správca. Teraz s nástrojom najskôr prepojíme všetky podporované formáty súborov. Kliknite na ikonu v ponuke Dodatočné na možnosti. V otvorenom okne kliknite na tlačidlo plus v hornej časti Všetci používatelia. Mimochodom, vidíme tu niečo čudné: ak klikneme na formáty zobrazené v zozname, objaví sa za ním - po kliknutí. Možno je rozumné najskôr kliknúť na položky a potom kliknúť na tlačidlo plus. Potom kliknite na Ok. Zatvorte 7-Zip a spustite ho „len“ - nie ako správca.

Zipsovanie

Spustite program Prieskumník a zhromaždite jeden alebo viac súborov, ktoré sa majú zazipovať do priečinka. Vyberte ju a kliknite na ňu pravým tlačidlom myši. V otvorenej kontextovej ponuke kliknite dole 7-Zip na Pridať do archívu. Ak chcete vytvoriť čo najuniverzálnejší archívny súbor, vyberte v okne, ktoré teraz stojí pred vami, výber Formát archívu možnosť PSČ. Vyberte úroveň kompresie pre Ultra. Je to potom o niečo pomalšie Normálne, ale poskytuje najkompaktnejšie zipsy. kliknite na Ok a zips je vytvorený.

Rozbaľte

Rozbaľovanie funguje tiež rýchlo, ak kliknete pravým tlačidlom myši na súbor .zip (alebo iný archív). Potom vyberte v otvorenej kontextovej ponuke nižšie 7-Zip napríklad) Rozbaliť (tu) pre rýchly výpis v rovnakom priečinku, kde je uložený súbor .zip.

Tvrdohlavý

Windows 10 je dosť tvrdohlavý, pokiaľ ide o spájanie formátov súborov s programami. Ak sa po dvojitom kliknutí na súbor zip alebo iný archívny súbor 7-Zip neotvorí, kliknite pravým tlačidlom myši na archívny súbor. Potom kliknite na v kontextovej ponuke Otvorený s. Vyberte možnosť Túto aplikáciu vždy používajte na otváranie súborov .zip. kliknite na Ďalšie aplikácie a potom v dolnej časti zoznamu Nájdite na tomto počítači inú aplikáciu. Prejdite do inštalačného priečinka 7-Zip (programový priečinok je už pre vás otvorený) a vyberte aplikáciu 7zFM a kliknite na Na otvorenie. Odteraz sa akýkoľvek súbor .zip (alebo iný „upravený“ formát archívneho súboru týmto spôsobom) otvorí v 7-Zip.

Samorozbaľovacie

Ak chcete vytvoriť samorozbaľovací archív, kliknite pravým tlačidlom myši znova na jeden alebo viac vybratých súborov. Potom zvoľte pod 7-Zip pred Pridať do archívu. Vyberte ako Formát archívu pred 7z A keď Úroveň kompresie opäť pre Ultra. Zapnite túto možnosť Vytvorte archív SFX v. Môžete tiež nastaviť heslo so silným šifrovaním AES 256. kliknite na Ok. Teraz získate súbor .exe; dvojitým kliknutím na ňu možno tiež extrahovať súbory v nej obsiahnuté. Hodí sa pre niekoho, kto nemá nainštalovaný 7-Zip. Nevýhodou je, že poskytovatelia pošty, ako je Gmail, z bezpečnostných dôvodov blokujú odosielanie súborov .exe. Ak to však váš poskytovateľ pošty neurobí: bonus.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found