Novinky

Čo by ste mali venovať pozornosť pred importom čínskeho smartfónu?

Huawei samozrejme poznáte a možno vám zazvonia aj mená ako Xiaomi, OnePlus a Oppo. Existuje ale oveľa viac čínskych výrobcov, ktorí predávajú kvalitné a konkurencieschopné smartphony. V tomto článku vysvetľujeme všetko o importovaní telefónu a dávame tipy na najlepšie čínske smartfóny v rôznych kategóriách.

Objednať si smartfón zo zahraničia z gauča je čoraz jednoduchšie. Teraz je takzvaný Chinaphone všetko, čo nie je nové, ale vďaka najnovšiemu vývoju je výber takého telefónu cez najnovší iPhone alebo Samsung čoraz zaujímavejší. Chinaphones sú všeobecne porovnateľné z hľadiska kvality a vlastností, ale stoja oveľa menej. V tomto článku vysvetľujeme, na čo treba venovať pozornosť pri importe smartfónu. Diskutujeme okrem iného o spoľahlivých webových obchodoch, spracovaní záruk, softvéri, značkách telefónov a veciach, ako je podpora 4G a ďalšie náklady na dovoz. Končíme piatimi dobrými chinafónmi v rôznych kategóriách. Len na vedomie vopred: importovanie telefónu je výlučne na vaše vlastné riziko.

01 Vyberte si dobrú značku

Ak sa pozriete na Chinaphone, všimnete si, že existujú desiatky výrobcov, ktorí predávajú takéto zariadenia. Ako spoznáte dobrú značku? Najlepšie si vyberte telefón slávnejšieho mena s osvedčenou (dobrou) reputáciou a prítomnosťou online. Môžete myslieť na recenzie od zákazníkov, diskusie na fórach a množstvo (spoľahlivých) webových obchodov, ktoré predávajú telefóny príslušnej značky. Bezpečné nákupy sú napríklad smartfóny od významných strán, ako sú Oppo, Vivo, Xiaomi, Meizu, ZTE a Redmi. Existuje však aj veľa značiek telefónov, ktoré predávajú menej kvalitné smartphony alebo ako spoločnosť sklamajú, napríklad preto, že zákaznícke služby sú nekvalitné alebo telefóny nie sú aktualizované.

02 O ktoré zariadenie pôjde?

Mnoho dobrých značiek telefónov predáva stovky zaujímavých smartfónov vo všetkých cenových reláciách a s veľmi odlišnými špecifikáciami. Celá táto voľba je samozrejme pekná, ale ktoré zariadenie vám vyhovuje viac? Je vhodné vopred si skontrolovať, ktoré špecifikácie sú pre vás dôležité. Aká veľká by mala byť obrazovka minimálna a možno maximálna? Aké minimálne množstvo úložnej pamäte potrebujete a musí byť fotoaparát „len dobrý“ alebo hľadáte telefón s vynikajúcim fotoaparátom? Ak uvediete charakteristiky, môžete filtrovať výsledky vyhľadávania v internetových obchodoch a na porovnávacích weboch, ako je www.kimovil.com, a uvidíte iba smartphony, ktoré vyhovujú vašim potrebám.

Ak môžeme dať niekoľko rád: vezmite si zariadenie s minimálne 2 GB RAM, 32 GB úložného priestoru a vyhýbajte sa modelom s procesorom MediaTek. Technická podpora výrobcu čipov nie je príliš dobrá, takže väčšina telefónov s procesorom MediaTek dostáva niekoľko aktualizácií. Najlepšie si vyberte smartphone s procesorom Qualcomm. Nezabudnite tiež, že technické parametre nehovoria všetko, najmä čo sa týka fotoaparátu. Trojitý fotoaparát s rozlíšením 20 megapixelov znie pôsobivo, ale hovorí len málo o kvalite fotografií a videa.

Takmer všetky chinafóny sú bez simlocku, takže ich môžete používať so všetkými holandskými poskytovateľmi. Ak máte na mysli zaujímavý smartphone, odporúčame vám skontrolovať, či už online existujú recenzie odborníkov alebo zákazníkov (recenzie). Písomné články, videá z YouTube, fotoalbumy ukazujúce kvalitu fotoaparátu; je možné toho nájsť viac, ako si myslíte.

03 Softvér

Takmer všetky Chinaphones fungujú na Androide, operačnom systéme Google. Android štandardne podporuje holandský a belgický jazyk, čo znamená, že väčšinu exotických smartfónov je možné používať v holandskom / belgickom jazyku. Výrobcovia však majú možnosť Android výrazne upraviť podľa svojho vkusu a niektoré značky zachádzajú až tak ďaleko, že odstránia podporu pre holandský a belgický jazyk. Malý počet zariadení je preto možné používať iba v angličtine a čínštine. Meizu je jedným z výrobcov, ktorý to robí. Smartfóny Xiaomi s „globálnou ROM“ podporujú holandský jazyk, ale modely s čínskymi ROM nie. Pri výbere zariadenia tomu preto venujte zvýšenú pozornosť.

Ďalším bodom pozornosti je, že skutočne exotické smartphony určené pre čínsky trh zvyčajne nemajú na palube aplikácie Google. Ak si kúpite takéto zariadenie, chýbajú aplikácie ako Obchod Play, Fotky, Gmail a Mapy. To je nepríjemné, pretože potom si ich musíte nainštalovať prostredníctvom neoficiálnych webových stránok alebo dokonca do zariadenia vložiť úplne iný softvér. Pokiaľ sa vám to nepáči, odporúčame vám vyhľadať zariadenie s globálnym rom, ktoré výslovne uvádza softvér Google. Toto sa často označuje ako „GApps“, doplnené výrazmi ako „ota update“ - čo znamená, že smartphone je schopný inštalovať softvérové ​​aktualizácie pre globálny softvér „bezdrôtovo“.

04 Verzia pre Android

Určite stojí za to skontrolovať, ktorá verzia systému Android je v telefóne nainštalovaná. Google vydáva každý rok novú verziu a táto aktualizácia okrem iného prináša vylepšenia a nové funkcie. Známe mená ako Huawei, Xiaomi a OnePlus zvyčajne predávajú smartfóny s najnovšou verziou systému Android, čo však nerobia všetky značky. Najmä menší výrobcovia predovšetkým inštalujú staršiu verziu systému Android na svoje (nové) zariadenia z dôvodu pohodlia, a to naozaj nechcete. V čase písania tohto článku je najnovšou verziou Android 9.0 (Pie). Verzia 10 (Q) vyjde toto leto. Ak si kúpite Chinaphone s Androidom 8.0 (Oreo), už ste pozadu.

05 Aktualizácia politiky

Ako rozšírenie predinštalovaného softvéru: pozrite si tiež politiku aktualizácií výrobcu. Telefón, ktorý je v súčasnosti stále na Androide 8.0 (Oreo), pravdepodobne dostane aktualizáciu na Android 9 až neskoro alebo dokonca nebude mať vôbec žiadnu aktualizáciu. Šanca na aktualizáciu Android 10 je potom veľmi malá. Najlepšie si vyberte smartphone od značky, ktorá berie aktualizácie Androidu vážne a prísne sľubuje obdobie podpory. Skontrolujte tiež, ako často a ako dlho telefón prijíma bezpečnostné aktualizácie. Google vydáva takúto aktualizáciu každý mesiac, aby bolo vaše zariadenie Android bezpečnejšie, avšak nie všetci výrobcovia zavádzajú aktualizácie svojich zariadení každý mesiac.

Vo väčšine prípadov sa tento druh informácií dá ľahko nájsť na internete, môžete však samozrejme osloviť aj priamo značky. Lacnejšie Chinaphones všeobecne získavajú verzie a bezpečnostné aktualizácie menej často a na kratší čas ako drahšie modely. Väčšie a slávnejšie značky ako OnePlus, Lenovo a Realme (súčasť OnePlus) majú zvyčajne lepšiu politiku aktualizácií ako výrobcovia, o ktorých ste nikdy nepočuli.

Venujte pozornosť frekvenčným pásmam

Dôležitým bodom, ktorý treba brať do úvahy pri výbere chinafónu, je podporované mobilné frekvenčné pásmo. Zariadenie, ktoré nepodporuje (všetky) holandské frekvenčné pásma, ponúka v našej krajine menej dobré pokrytie a nemusí sa vedieť (správne) pripojiť k mobilnej sieti. Najmä lacnejším exotickým telefónom niekedy chýbajú 4G frekvencie, ktoré tu používame. V Holandsku je aktívnych päť frekvencií 4G: 800 MHz (pásmo 20), 900 MHz (pásmo 8), 1800 MHz (pásmo 3), 2100 MHz (pásmo 1) a 2 600 MHz (pásmo 7). Zvlášť pásmo 20 je bod, ktorému je potrebné venovať pozornosť. Názov smartphonu nájdete napríklad na stránkach zariadení vo webových obchodoch a u výrobcov. Spravidla je najlepšie zvoliť „globálny“ telefón, a nie indickú, čínsku alebo americkú verziu. Existuje tiež niekoľko webových stránok, ktoré naznačujú, či váš obľúbený smartphone podporuje všetky holandské frekvenčné pásma. Používame hlavne stránky www.willmyphonework.net a www.kimovil.com.

06 Webové obchody

Teraz, keď máte na mysli svoj smartphone, je čas na ďalšiu otázku: kde si ho kúpite? Rovnako ako v prípade značiek a zariadení, aj ponuka medzinárodných webových obchodov je ohromujúca. A ani tu nie sú všetci predajcovia digitálnych technológií rovnako spoľahliví a dobrí. Najlepšie si vyberte známejšiu stranu, na ktorej nájdete veľa (pozitívnych) recenzií a kde môžete platiť poistením pomocou kreditnej karty alebo služby PayPal. Ak váš telefón dorazí poškodený alebo nie, dostanete späť svoje peniaze.

Prezrite si tiež to, ako webový obchod rieši reklamácie. Predpokladajme, že sa váš smartphone pokazí a myslíte si, že ide o chybu, na ktorú sa vzťahuje záruka, čo potom? Musíte posielať telefón do zahraničia a ak áno, kto ho platí a na ako dlho ste stratili zariadenie? Pokiaľ pôjdete do internetového obchodu s najnižšou cenou, potom je veľká šanca, že služba bude aj na nižšej úrovni. Máme dobré skúsenosti s Banggood a Gearbest, dvoma zvučnými menami, ktoré ponúkajú takmer všetky chinafóny za konkurenčné ceny.

Porovnajte ceny

Len čo si vyberiete chinafón, je čas si ho zaobstarať. Ale kde to robíš? Ako pravý Holanďan prirodzene dbáte na cenu. Ako si môžete prečítať v kroku 4 (Internetové obchody), najlacnejší internetový obchod často nie je najlepšou voľbou. Väčšie a slávnejšie platformy, ako sú Gearbest, Banggood, Geekbuying a Honorbuy, sú bezpečnou voľbou s konkurenčnými cenami. Aliexpress je tiež zaujímavý: telefóny na tejto platforme ponúkajú tisíce predajcov. Poriadne sa pozrite na reputáciu predajcu. Nie všetky sú rovnako dobré. Existuje niekoľko spôsobov, ako ušetriť vo väčších online obchodoch. Prostredníctvom e-mailových spravodajov často dostávate exkluzívne kupóny na zľavy a smartphony sa pravidelne predávajú lacnejšie prostredníctvom takzvaného bleskového predaja, kde sa uplatňuje zásada „ísť von“. Online fóra sú tiež dobrým zdrojom na hľadanie ponúk, rovnako ako špeciálne webové stránky, ako je http://nl.pepper.com. Vyššie uvedená stránka www.kimovil.com je praktická stránka, ktorá zobrazuje ceny takmer všetkých medzinárodných webových obchodov a má tiež sekciu pre špeciálne ponuky. A prostredníctvom webových stránok s možnosťou vrátenia peňazí, ako sú CashbackXXL a Shop Discount, získate často späť niekoľko percent z čiastky nákupu prostredníctvom pridružených odkazov. Ak si kúpite zariadenie za 300 eur, môže ľahko priniesť zľavu 8 eur.

07 Príslušenstvo

Ak kupujete smartphone z holandského (webového) obchodu, nemusíte myslieť na príslušenstvo v krabici. Zástrčka sa hodí a návod je v holandčine (alebo aspoň v angličtine). Tieto istoty nie sú zrejmé pri importovaní chinafónu. Ak si kupujete neeurópsky model smartfónu, pravdepodobne budete potrebovať alternatívny konektor alebo prevodník konektorov. Predajca niekedy pošle jedného alebo oboch spolu, čo často objasňuje ako extra službu (ktorá je zvyčajne zahrnutá v cene). Mnoho webových obchodov ponúka tipy na objednanie vhodnej zástrčky (prevodníka) za (takzvanú) zníženú cenu.

Nie je to tak, alebo by ste si radšej sami zariadili originálnu zástrčku? Potom máme tip venovať pozornosť maximálnemu vstupu a výstupu pôvodnej zástrčky. Najlepšie si vyberte identickú nabíjačku alebo nabíjačku s mierne nižším výkonom. Takto si môžete byť istí, že batéria počas nabíjania neprekročí svoje maximum.

08 Vyvarujte sa dodatočných nákladov

Máte na mysli webový obchod, kde si chcete objednať nový smartphone? Zistite, z ktorej krajiny je zariadenie dodané (zadarmo). Obvykle to je Čína alebo Hongkong, čo znamená, že váš balík bude na ceste dva až päť týždňov. Tento pomalší spôsob prepravy zvyšuje pravdepodobnosť, že holandské colné orgány skontrolujú vašu objednávku. Ak váš smartphone stojí viac ako 150 eur (bez nákladov na poistenie a dopravu), musíte zaplatiť 21 percent DPH a náklady na odbavenie. Náklady na colné odbavenie sa u jednotlivých dopravcov líšia, zvyčajne sú však okolo 15 eur. A nemýľte sa: 21-percentná DPH na Chinaphone vo výške 400 eur je 84 eur! Dobrou webovou stránkou na výpočet dovozných nákladov na elektroniku je www.invoercalculator.nl.

Výberu alternatívneho spôsobu dopravy môžete zabrániť dodatočným nákladom. Najobľúbenejšie internetové obchody ponúkajú takzvanú prioritnú priamu možnosť, ktorá stojí v priemere od 10 do 30 eur. Vaše zariadenie dostanete rýchlejšie (zvyčajne do dvoch týždňov) a neplatíte žiadne náklady na dovoz, pretože smartphone je dodávaný z krajiny EÚ. Ak váš balík pochádza z Číny, všetky colné poplatky vám budú vrátené, zvyčajne prostredníctvom služby PayPal. Dávame prednosť istotám tejto rýchlej metódy pred bezplatnou diaľkovou dopravou, najmä v prípade drahších chinafónov.

Hranie: Huawei Mate 20 X (650 EUR)

Ak hľadáte Chinaphone, ktorý je ideálny pre hranie hier, môžete sa rozhodnúť pre kúpu Huawei Mate 20 X. Na rozdiel od Mate 20 a Mate 20 Pro nie je toto zariadenie na predaj v Holandsku, ale je možné ho importovať. Mate 20 X má vodotesné sklenené puzdro s obrovskou (7,2 palcovou!) Full HD obrazovkou, ktorá zaberá takmer celú prednú časť. OLED panel poskytuje nádherné farby a má vyšší kontrast ako LCD displej. Telefón Huawei beží na rýchlom čipsete Kirin 980, ktorý je tiež v ďalších modeloch Mate 20 a ukázal sa ako vynikajúci procesor pre intenzívne hranie. Pracovná a úložná pamäť Mate 20 X je 6 GB, respektíve 128 GB. Veľká batéria s kapacitou 5 000 mAh vám umožní hrať celé hodiny, potom sa batéria rýchlo nabije prostredníctvom USB-C. Spoločnosť Huawei tvrdí, že telefón je vybavený pokročilým chladiacim systémom. Na zadnej strane je trojitý fotoaparát. Je zaujímavé, že spoločnosť predáva voliteľný gamepad, ktorý pripevníte k Mate 20 X vodorovne. Tento ovládač je vybavený d-padom a analógovou páčkou, takže môžete hrať ešte lepšie a presnejšie.

Rozpočet: Redmi Note 7 (od 160 EUR)

Nový Redmi Note 7 je nepochybne najlepším príkladom Chinaphone, ktorý ponúka veľa za málo. Za zhruba 160 eur dostanete verziu s 3 GB RAM a 32 GB úložného priestoru, existujú však aj drahšie modely s väčšou pracovnou a úložnou pamäťou. Note 7 je prvým smartfónom od samostatného Redmi, ktorý bol predtým súčasťou spoločnosti Xiaomi. Značky stále veľa spolupracujú, a preto na Note 7 nájdete napríklad Xiaomi Android 9.0 (Pie) MIUI shell. Smartfón má sklenené puzdro s takmer prednou výplňou LCD obrazovkou s uhlopriečkou 6,3 palca. Vďaka full HD rozlíšeniu displej vyzerá pekne a ostro. Pod kapotou beží hladký procesor Snapdragon 660. Zarážajúca je veľká batéria (4 000 mAh), ktorá sa dá rýchlo nabíjať aj cez USB-C. Z cenových dôvodov však Redmi dodáva pomalšiu nabíjačku, takže si musíte nabíjačku Quick Charge 4 (18 W) kúpiť sami. Redmi Note 7 má na zadnej strane duálny fotoaparát, z ktorých jeden je 48 megapixelový. Pri fotografovaní fotoaparát všetky tieto detaily spojí do jednej ostrejšej 12-megapixelovej fotografie. Zdá sa, že najväčšou chybou smartfónu je nedostatok NFC čipu, aj keď je to pochopiteľný strih.

Cena / kvalita: Pocophone F1 (od 260, - €)

Spoločnosť Xiaomi už roky kráľom smartfónov s vynikajúcim pomerom ceny a kvality. V minulom roku spoločnosť zašla o krok ďalej založením dcérskej značky Pocophone. Prvý telefón bol okamžite hitom. Mnoho ľudí považuje Pocophone F1 za smartphone s najlepším pomerom ceny a kvality. Aj keď existuje veľká šanca, že sa Pocophone F2 objaví už o pár mesiacov, F1 je (stále) veľmi dobrá kúpa. Za cenu rozpočtového zariadenia získate (plastovú) vlajkovú loď so superrýchlym procesorom Snapdragon 845 a minimálne 6 GB RAM a 64 GB úložným priestorom. Predná výplňová LCD obrazovka má rozlíšenie Full HD a predná kamera a infračervený snímač poskytujú relatívne bezpečnú ochranu tváre. Pocophone F1 podporuje dual-sim, micro-sd, bluetooth 5.0 a všetky holandské frekvenčné pásma. Chýba však NFC čip. Nerobte si starosti s výdržou batérie, pretože veľká 4000mAh batéria vydrží minimálne jeden a pol dňa. Nabíjanie je pekné a rýchle cez USB-C. Na zadnej strane je dvojitá kamera. Zariadenie beží na Androide 9.0 (Pie) s ľahšou verziou Xiaomi MIUI shellu. Pocophone sľubuje, že F1 dostane aktualizáciu na Android Q, ktorá vyjde neskôr v tomto roku.

Specsmonster: Honor Magic 2 (od 499, - EUR)

Ak chcete výrazný Chinaphone s najlepšími špecifikáciami, môžete zvážiť Honor Magic 2. Tento smartphone nie je v Holandsku oficiálne na predaj - Honor u nás predáva iba lacnejšie telefóny a telefóny strednej triedy. Magic 2 má sklenené puzdro s prednou výplňou Full HD OLED obrazovka s veľkosťou 6,39 palca. Pod displejom je skener odtlačkov prstov. Pomocou posuvného mechanizmu môžete vykúzliť lištu s tromi prednými kamerami nad obrazovkou. Na zadnej strane sú tiež tri fotoaparáty vrátane širokouhlého objektívu a čiernobieleho snímača. Telefón beží na super rýchlom procesore Kirin 980, ktorý je tiež v Huawei Mate 20 (Pro). RAM je 6 alebo 8 GB, čo obsahuje 128 alebo 256 GB úložnej pamäte. Magic 2 je vybavený batériou s kapacitou 3 500 mAh, ktorá sa nabíja super rýchlo cez USB-C. Vďaka 40W nabíjačke je batéria opäť plná za menej ako hodinu. Na Magic 2. Honor chýba 3,5 mm konektor pre slúchadlá. V telefóne si Honor nainštaluje Android 9.0 (Pie) s krytom EMUI od materskej spoločnosti Huawei.

Phablet: Xiaomi Mi Max 3 (od 230 EUR)

Hľadáte smartphone s obrovskou obrazovkou? Zoznámte sa s prístrojom s asi 7-palcovým displejom, ktorý býval obľúbenou veľkosťou pre malé tablety. Huawei Mate 20 X (pozri rámček) je v roku 2019 dobrou voľbou, ale vďaka výkonnému hardvéru je tiež drahý. Lacnejšou možnosťou je Xiaomi Mi Max 3, telefón uvedený na trh v lete 2018. „Phablet“ má konkurenčnú cenu: okolo 230 eur za verziu 4 GB / 64 GB s podporou všetkých holandských frekvenčných pásiem. LCD obrazovka meria statných 6,9 palca a vyzerá ostro vďaka rozlíšeniu Full HD. Pod kapotou beží hladký procesor Snapdragon 636, čipset octacore (taktovaný na 1,8 GHz), ktorý perfektne zvládne najobľúbenejšie hry. S prázdnou batériou sa nemusíte obávať rýchlo: obrovská batéria s kapacitou 5 500 mAh vydrží pri bežnom používaní bez námahy dlhý deň. Nabíjanie je rýchle pomocou pripojenia USB-C. Mi Max 3 má tiež duálny fotoaparát na zadnej strane a beží na Androide 9.0 (Pie) s plášťom MIUI od Xiaomi. NFC čip bohužiaľ chýba.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found